Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
197.689.164 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 776 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Mnie, który jestem okropnie polski i okropnie przeciw Polsce zbuntowany, zawsze drażnił polski światek dziecinny, wtórny, uładzony i pobożny. Polską nieuchronność w historii temu przypisywałem. Polską impotencję w kulturze - gdyż nas Bóg prowadził za rączkę. To grzeczne polskie dzieciństwo przeciwstawiałem dorosłej samodzielności innych kultur. Ten naród bez filozofii, bez świadomej historii,..
Komentarze do strony Mistycyzm żydowski

Dodaj swój komentarz…
kobieta - De mundi universitate
Teraz, juz rozumiem zawartosc nauk religijnych. Nawet jestem pewna, ze wydanie i rozpowszechnienie ksiazek Tarota przywroci dawny porzadek i doprowadzi swiat i ludzkosc do harmonii.
Mistyka zydowska, z ktorej wywodza sie biblijne nauki, to starozytna wiedza o wielkiej Bogini matce (Natura), o Erosie - zapladniajacej sile przyrody i naturze gwiazd, uwazane za bostwa. Zjawiska nieswiadome w psychice czlowieka, ktore mozna przezyc, gdy bez leku stawi im sie czola i wejdzie w proces poznania.
Religijni, duchowni szamani, lasi na wielbienie i skladanie im holdow, takze, ich rak calowanie, zamienili matke Nature na ojca stworzyciela. Wiedze starozytnych ludow hermetycznie zamknieto, by sluzyla klerowi, innej masci duchowienstwu, i tym co wstapili do ich kolka-wierni sludzy. Ludziom wciskaja rozne wymyslone opowiesci, by trzymac ich w mrokach nieswiadomosci. Panowanie "patriarchalnych ojcow" doprowadzilo do zniszczenia swiata, do calkowitej eksplotacji przyrody.
Teraz, ludzkosc musi sie zatrzymac, przemyslec zjawisko zycia ponownie, znalezc inna sciezke. Musimy wyzwolic sie z mistyfikacji patriarchalizmu, oczyscic nasz system nerwowy (ajurweda), uznac, ze jestesmy czastka Natury.
P
Autor: kobieta Dodano: 16-02-2008
Reklama
Moritz
Sa w Polsce jeszcze jacys praktykujacy kabalisci?
Autor: Moritz Dodano: 17-02-2008
marpun - kabała
Mistycyzm zawsze mnie pociagał swą koncentracją na bezpośrednim doświadczeniu i awersją do teologii. Kabała jednak wydaje mi sie najzwyczajniej przekombinowana. Wprawdzie mistyka zawsze miała problem z ekspresja, deklarując niemozność wyjawienia absolutnej prawdy dualnym językiem, ale nawet to nie uprawnia do takiej pojeciowej akrobatyki. Poezja - jako alternatywa do mysli dyskursywnej - z pewnością stwarza większe mozliwosci...no ale żydzi to ponoć "łebscy goscie" i pewnie taka złożonośc im odpowiada;)
Autor: marpun Dodano: 17-02-2008
Pav - Zohar
Zohar nie jest najwcześniejszą księgą kabalistyczną. Co np. z Sefer ha-Bahir?
Autor: Pav Dodano: 26-08-2009
ToJa10 - Rozczarowanie
Przeczytałem Pani artykuł z wielkim zainteresowaniem. Nie mam tutaj miejsca na pełny komentarz, dlatego skupię się tylko na części poświęconej kabale.
Informacja o kabale jest mieszanką nieporozumień. Cytowane teksty są niewyobrażalnie odległe od tego czym Kabała jest. Nie jest ona ani mistycyzmem, ani filozofią, ani religią. Nie ma w niej miejsca na duchy, wróżby, tajemnicze moce, magię itd. Trudno, też mówić w Kabale o inspiracji Platonem, Pitagotasem itd. Kabała jest poprostu dużo starsza. Trzeba też wspomnieć, że dzięki kabalistom powstała m.in. logika nieklasyczna, psychologiczna teoria pola, koncepcja psychologii człowieka itd. Czym Kabała jest? Nie odda to w pełni, ale spróbuję : jest sposobem na dostrzeżenie rzeczywistości taką jaką ona jest, a nie jaką się przejawia w naszym umyśle. Jest też sposobem na odnalezienie naszego miejsca w tej rzeczywistości.
Autor: ToJa10  Dodano: 01-08-2016

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365