Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
196.154.813 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29023 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 622 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Kosmogonie, jakimi zabawiają się ludzie wykształceni, są niezmiernie złożone. Zrozumienie nawet ich zarysu wymaga ogromnej wiedzy oraz określonych nawyków myślowych. (..) Kosmogonia zawartia w Księdze Rodzaju jest wszakże tak prosta, że pojmie ją każdy kmiot. (..) Ignorantowi oferuje nieodpartą sensowność nonsensu.

Dodaj swój komentarz…
luxforos (Stanisław Pietrzyk) - Stary rodowód
Fundamentalizm religijny towarzyszy religiom od ich poczatków. Jest typowy dla monoteizmów. W politeizmach nie ma prawa bytu choćby z tego względu, że wielość bóstw wyklucza jedyność i wyjątkowość. Tylko w wielości jest miejsce dla tolerancji. Choć sceptycznie to miejsce postrzegam. Nie mniej jednak jest to zdecydowanie mniej groźne dla swobody poglądów niż narzucanie społeczeństwu jedynie słusznych wzorców. Amerykanie niewiele mają do zaoferowania innym choćby z tego względu, że ich historia jest zbyt młoda. No i kto ją tworzył? Wśród wielu wspaniałych ludzi było wielu banitów, wyjętych spod prawa i ludzi, dla których Nowy Świat był polem do popisu. Popisu dla najniższych instynktów.
Autor: luxforos (Stanisław Pietrzyk) Dodano: 04-06-2008
Reklama
Stanisław Hałewer - INNY MIT Z MASSACHUSETTS
Zgadzam się z moim imiennikiem, że "Amerykanie niewiele mają do zaoferowania innym choćby z tego względu, że ich historia jest zbyt młoda. No i kto ją tworzył?" Właśnie, Amerykanie chętnie powołują się na mit imigranta-pioniera, z jednej strony i uciekiniera przed prześladowaniem, z drugiej. Często, jednak była to nie chęć uniknięcia prześladowań religijnych w kraju ojczystym, a uzyskanie możliwości stania się prześladowcą w kraju osiedlenia. Najlepszym tego przykładem są Purytanie, którzy założyli swe kolonie w Nowej Anglii, gdzie wsławili się straszliwym terrorem religijnym. Temu mitowi szlachetnego emigranta-poszukiwacza wolności uległ Autor tego znakomitego artykułu, gdy pisze: "(...założycieli Stanów Zjednoczonych ... będących de facto nierzadko uciekinierami przed prześladowaniami religijnymi w Europie ...)"
Autor: Stanisław Hałewer Dodano: 04-06-2008

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365