Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
167.512.220 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7334 tekstów. Zajęłyby one 28948 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 758 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) chrześcijaństwo stworzyło pierwsze w Europie modele państwa totalitarnego; że chyba jedyne w dziejach ludzkich nie tylko praktykowało, ale wypowiedziało jawnie zasadę, wedle której to, co białym widzimy, trzeba czarnym nazwać, o ile zwierzchność tak każe.

Dodaj swój komentarz…
luxforos (Stanisław Pietrzyk) - Stary rodowód
Fundamentalizm religijny towarzyszy religiom od ich poczatków. Jest typowy dla monoteizmów. W politeizmach nie ma prawa bytu choćby z tego względu, że wielość bóstw wyklucza jedyność i wyjątkowość. Tylko w wielości jest miejsce dla tolerancji. Choć sceptycznie to miejsce postrzegam. Nie mniej jednak jest to zdecydowanie mniej groźne dla swobody poglądów niż narzucanie społeczeństwu jedynie słusznych wzorców. Amerykanie niewiele mają do zaoferowania innym choćby z tego względu, że ich historia jest zbyt młoda. No i kto ją tworzył? Wśród wielu wspaniałych ludzi było wielu banitów, wyjętych spod prawa i ludzi, dla których Nowy Świat był polem do popisu. Popisu dla najniższych instynktów.
Autor: luxforos (Stanisław Pietrzyk) Dodano: 04-06-2008
Reklama
Stanisław Hałewer - INNY MIT Z MASSACHUSETTS
Zgadzam się z moim imiennikiem, że "Amerykanie niewiele mają do zaoferowania innym choćby z tego względu, że ich historia jest zbyt młoda. No i kto ją tworzył?" Właśnie, Amerykanie chętnie powołują się na mit imigranta-pioniera, z jednej strony i uciekiniera przed prześladowaniem, z drugiej. Często, jednak była to nie chęć uniknięcia prześladowań religijnych w kraju ojczystym, a uzyskanie możliwości stania się prześladowcą w kraju osiedlenia. Najlepszym tego przykładem są Purytanie, którzy założyli swe kolonie w Nowej Anglii, gdzie wsławili się straszliwym terrorem religijnym. Temu mitowi szlachetnego emigranta-poszukiwacza wolności uległ Autor tego znakomitego artykułu, gdy pisze: "(...założycieli Stanów Zjednoczonych ... będących de facto nierzadko uciekinierami przed prześladowaniami religijnymi w Europie ...)"
Autor: Stanisław Hałewer Dodano: 04-06-2008

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365