Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
166.409.015 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7332 tekstów. Zajęłyby one 28943 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 541 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Emerich Coreth, Peter Ehlen, Josef Schmidt - Filozofia XIX wieku
Dante - Biesiada
Karl Heinz Bohrer - Absolutna teraźniejszość

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Precz upiory! Będę teraz mówił o człowieku, którego samo imię ma już moc egzorcyzmu, będę mówił o Immanuelu Kancie! Powiadają, że nocne mary pierzchają z przerażeniem, gdy ujrzą miecz katowski. Jakaż więc trwoga musi je ogarniać, gdy wyciągnie się ku nim dłoń uzbrojoną w Kanta "Krytykę czystego rozumu"! Księga owa to miecz, którym w Niemczech dokonano egzekucji na deizmie. (...) Immanuel..
Komentarze do strony Jahwe - Bóg Niszczyciel

Dodaj swój komentarz…
Abulafia
El Szaddaj,to drugie (obok El Olam-bóg wieczny) z imion bożych używanych przez Abrahama. Nie stroni od niego autor (autorzy?) Księgi Hioba.
Wielu wyprowadza je od aramejskiego szaddad-być potężnym, inni od ugaryckiego Ela i amoryckiego bóstwa lunarnego Bel Szade, jeszcze inni od akkadyjskiego szadu-góra. Co do tłumaczenia większość jest zgodna-El Szaddaj oddają określeniem bóg wszechmocny, a za sprawą przekładu Wulgaty-wszechmogący. Wszechmocny brzmi mniej życzliwie dla prochu marnego. Analogicznie wieczny ulega metamorfozie w wiekuisty.
Myślę, że nie tylko mnie cieszy odmrożenie przez Pana klawiatury po rocznym szlabanie i robienie z niej właściwego-dla czytelników Pańskich postów-użytku. Obym nie zapeszył pukam się w głowę. Niemalowaną.
Autor: Abulafia Dodano: 22-08-2008
Reklama
k.sykta
o Księdze Hioba będzie kolejny tekst, bo wokół niej narosło szereg przekłamań, nie mówiąc o wadliwych tłumaczeniach...

no i powrócimy też do Bractwa Zodiaku, bo temat wymaga w końcu poprawy, uzupełnienia (Proroctwo Merlina) i zamknięcia
Autor: k.sykta Dodano: 22-08-2008
RMiloszewski - Kto czyta ten wie lepiej   1 na 1
Do studiów biblijnych wracałem wielokrotnie z różnych powodów. Za każdym razem odnajdywałem jednak coraz więcej wątpliwości, żeby nie powiedzieć rozczarowań. Co do niescisłości, sprzeczności i niedorzeczności zapisanych w tej "świętej" księdze nie mam dziś najmniejszych wątpliwości. Zastanawia mnie jedynie jak to jest możliwe że udało się religii chrześcijańskiej przetrwać tak długo? Jak to się stało, że mimo upływowi czasu, postępowi, rozwojowi nauki religia ta wciąż jest najbardziej rozpowszechniona na swiecie? I nie wiem co jest gorsze - świadomość, że ludzie są Chrześcijanami bo taka jest tradycja rodzinna i nie czytają Biblii (myślę że wielu katolikow jej nie przeczytało ani razu w całości) czy też świadomość, że jest wielu ludzi, którzy Biblię czytają (świadkowie Jehowy chociażby) i nie dostrzegają tego wszystkiego o czym autor powyższego tekstu pisze. Co gorsze są też tacy którzy to dostrzegają ale tłumaczą to sobie na sto absurdalnych sposobów. Rozumiem oczywiście, że wiara odrzuca empiryczne poznanie ale czy koniecznie musi porzucać też zdrowy rozsądek?
Stary Testament jest świetnym przykładem księgi nienawiści a kto się nie zgadza z tym stwierdzeniem... no cóż... może powinien wreszcie przeczytać Biblię
Autor: RMiloszewski  Dodano: 09-06-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365