Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.928.823 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 274 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nadanie winie zbiorowego atrybutu, ujmując krótko, jest niemoralne samo w sobie, co zresztą religia nie jeden raz przyznała, kiedy sytuacja przymuszała ją do tego.
Komentarze do strony Medialna kultura przeinaczeń

Dodaj swój komentarz…
Przemysław Falkowski
"Dążenie do kontroli nad publicznością w większym stopniu niż chęć służenia jej stanowi fundamentalną charakterystykę tego systemu" tak o telewizji pisał Nicolas Garnham. Więc tytułowe przeinaczenie bądź też nadinterpretacja w pewnych sytuacjach jest celowym zabiegiem niektórych mass mediów w walce o "rząd dusz".
Autor: Przemysław Falkowski  Dodano: 18-01-2009
Reklama
Andrzej Koraszewski - źdźbło i belka   3 na 3
Informacja jest towarem, jest również instrumentem, bronią w walce o władzę. To fakt. Warto na ten cały problem spojrzeć również z innego punktu widzenia. Codziennie rano budzimy się z zestawem poglądów, których przez resztę dnia będziemy bronić. Media odpowiadają na nasze zamówienie, dostarczają nam argumentów pozwalających nam na sprawną obronę naszych przesądów, sprzedają nam towar, którego szukamy. (Przedstawiona tu wizja mediów też należy do zestawu przesądów bronionych przez pewne środowiska.) Nigdy w dotychczasowej historii ludzkości człowiek nie miał takich możliwości sprawdzania informacji, nigdy również nie miał takich możliwości samodzielnego wyboru informacji tendencyjnych. Jesteśmy otoczeni misjonarzami, ponieważ poszukujemy misjonarzy. Poszukiwanie informacji, które mogłyby podważyć nasze poglądy nie leży w naszej naturze. Do takich postaw nie zachęcają ani rodzice, ani szkoła. Ten płacz na media jest wyłącznie rytualny. Zmianę może przynieść tylko wzrost krytycznego spojrzenia na siebie, na własne metody poszukiwania i sprawdzania informacji, a nie moralizowanie i marudzenie na innych.
Autor: Andrzej Koraszewski Dodano: 19-01-2009
relatysta - internet
Ważne jest bym miał dostęp do sprawdzania informacji. Zastanawia mnie czy wyszukiwarki internatowe są obiektywne, czy nie pomijają alternatywnych wiadomości. Czy potworne pieniądze obracające się w ich orbicie, nie uzależnią ich (jak w Chinach). Nie wiedział bym nawet że jestem skrycie manipulowany, i to w bardzo niewinny sposób, przez zwykłe zaniechanie. Jak utrzymać niezależność Internetu?
Autor: relatysta  Dodano: 20-01-2009

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365