Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
189.391.339 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 237 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Najważniejsze, to przeżyć życie pogodnie, korzystając z racjonalnej lewej półkuli mózgu, a nie tej prawej, instynktownej, która sprowadza cierpienie i tragedie.
Komentarze do strony Rzal i bul

Dodaj swój komentarz…
Mchl  0 na 2
Ale co z tego, że inżynier? Nie ma równości między inżynierem a nieukiem ortograficznym, tak jak nie ma równości między rozwodnikiem i ateistą. :P
Autor: Mchl Dodano: 23-04-2009
Reklama
ellubis - inżynier a ortografia
inżynier niekoniecznie musi być orłem z polskiego ;( nie znaczy to, że nie może być :)
Autor: ellubis  Dodano: 23-04-2009
kulka_na_mole - Ale o co chodzi?  0 na 6
Pani autorko - o co Pani właściwie chodzi? Po co Pani napisała ten tekst? Internetowa obecność nieuków oraz umysłowych ciemniaków, tudzież religijnych fundamentalistów jest rzeczą - moim zdaniem - powszechnie znaną. Pani tekst nie wnosi do tej wiedzy niczego nowego.


PS Co Pani robi, że mając 56 lat wygląda Pani co najmniej 20 lat młodziej? Mówię o fotografii zamieszczonej w notce o Pani.
Autor: kulka_na_mole  Dodano: 23-04-2009
Crystiano - Jak widzę  0 na 14
takie tematy na racjonaliście, to też niestety odnoszę wrażenie, że "rzal i bul":P Czemu ma to służyć? Polemika z tekstem sprzed roku, z autorem, który wiedzą nie błyszczy? I to w przypadku, gdy delikwent prawdopodobnie strony nie odwiedzi? Polemika z trollem? Przepraszam, ale to jest śmieszne i małostkowe, żałosne i rodem z portali plotkarskich. Szkoda, że nie ma polemiki z kimś naprawdę inteligentnym, z nim pewnie przeprawa byłaby trudniejsza, łatwiej zgnieść idiotę. Nieraz widziałem naprawdę dobrze merytorycznie napisane teksty, krytyczne teksty w stosunku do racjonalisty. Czemu z nimi nikt nie polemizuje? Za wysoka poprzeczka?

Jedno zwróciło moją uwagę: Barykada wroga mhm...dziwne, że zadziwiająco często odnoszę wrażenie, że "racjonaliści" traktują tak katolików, zniesmacza to mnie, mimo, że sam nie wierzę. Retoryka rodem z rewolucji francuskiej, tudzież stalinowskiej Rosji.

Wykształcenie o niczym nie świadczy. Szczególnie w Polsce.

Już zastanawiam się, ile "minusów" wyniosę za tą wypowiedź, bo to popularne, że jak ktoś powie coś przeciwko racjonaliście, zasługuję na publiczne "zminusowanie" (hahah:D)

Ja obstawiam, że -5. Kto da mniej?:)
Autor: Crystiano Dodano: 23-04-2009
ellubis - ab kulka _na_mole   1 na 1
odpowiedź na pytanie po co napisałam ten tekst: tak sobie, dla zabawy, jak wszystkie moje teksty...

ps. na fotografii w stopce mam faktycznie o 20 lat mniej, zdjęcie pod tekstem jest aktualne, chce Pan/i obejrzeć inne, zapraszam tutaj:

nasza-klasa.pl/profile/13153241
Autor: ellubis  Dodano: 23-04-2009
finerbijkl - zgadzam sie z Crystiano   1 na 7
Nie ma sensu robic kolejnego pudelka.pl w stylu 'jedna baba, drugiej babie...'. Moim skromnym zdaniem tylko Pani mu sprawila ucieche, ze ktos go czyta i do tego jeszcze polemizuje. A facet pewnie jest inzynierem od technologii zmywakowej, heh
Autor: finerbijkl  Dodano: 23-04-2009
ellubis - ad Crystiano   2 na 4
> Nieraz widziałem naprawdę dobrze merytorycznie napisane teksty, krytyczne teksty w stosunku do racjonalisty. Czemu z nimi nikt nie polemizuje? Za wysoka poprzeczka?

dla mnie nie za wysoka, proszę powiedzieć, gdzie Pan widział te teksty, podać linki.
Autor: ellubis  Dodano: 23-04-2009
MareKaczmarek - SzKoLa ÓcZy   10 na 10
A ja natomiast sądzę ,że to portal który zaczyna skupiać wciąż narastająca liczbę społeczeństwa,które można nazwać elitą.Mamy  takie czasy że praktycznie w codziennym życiu brak nam  osób z którymi można pogadać na szereg różnorodnych tematów.Problem polega na tym że ludzie stają się monotematyczni lub nie mają nic do powiedzenia i to się szerzy nieustannie.Ze statystyki wynika że polak w zeszłym roku przeczytał 1 książkę -ciekawe jaki polak bo dużo czyta tylko szmatławce i ogląda polskie tasiemce z bardzo płytkim zabarwieniem humorystycznym.A już nie wspomnę że seriale typu 40 latek,Aletrnatywy czy Święta Wojna albo Czterej pancerni i pies,które oglądali wszyscy zostały zapomniane.Ludzie wiedzą że były,znają bohaterów  ale jaki miały intelektualny przekaz to wiedzą nieliczni . I tak o to rodzi się społeczeństwo oglądające coś z czego nic nie pamięta.
Racjonalista daje pole do popisu wszystkim,którzy mają chęci by przedstawić SWOJE zdanie na konkretny temat..Ważne jest to że piszemy i wiemy o czym piszemy.A pro po stwierdzenia że to portal ateistów - jestem przykładem by obalić ten mit-jestem wierzący i myślę że wierzących tu też nie brakuje .To portal dla osób,które nie traktują słów jak przysłowiowego rzucania grochu o ścianę.
Autor: MareKaczmarek  Dodano: 23-04-2009
sucha-woda - dziwne...   2 na 2
Dziwne, że w tak błahej sprawie tak wielkie oburzenie i zaniepokojenie o poziom i racjonalność i celowość i potrzebę i wartości. Może to jakaś odmiana "Prawa Parkinsona" ? Ale jeżeli to prawdziwa i szczera troska to miło. Miło że tylu ludzi śledzi publikacje "Racjonalisty" i oczekuje wysokiego poziomu tekstów. Tylko ta przygana dla płochości trochę trwoży.
         
Autor: sucha-woda Dodano: 23-04-2009
Andrzej Koraszewski - typologia   3 na 5
Artykuł E.; B-S. (nazwisko dobrze znane redakcji i czytelnikom) zbiegiem
okoliczności ukazał sie w sąsiedztwie artykułu PZ M. o ewolucji jadowitości.
Kusi zatem refleksja na temat jadowitości ludzkiej (jesteśmy obserwatorami
miłości bliźniego w czasach globalnego zaplucia). Hipoteza, że jadowitość ludzka
negatywnie koreluje się z inteligencją byłaby zbyt prosta i oczywiście fałszywa.
Osoby zdegenerowane edukacją mistyczną mogły by dojść do wniosku, że typy
jadowitości związane są z astrologią i znakami zodiaku. Np. baran z prymitywnym
jadem żądlaka, albo panna z jadem tęgoryjca. Obserwacje naocznych świadków
mogłyby te korelacje potwierdzać, ale jednak byłbym ostrożny, Sam znam barana z
rozkosznym koktajlem trucizn.
Tak czy inaczej nad typologią jadowitości ludzkiej warto dalej pracować.   
Autor: Andrzej Koraszewski Dodano: 24-04-2009
Tomasz Kowalski   9 na 9
Szanowna Pani. Niestety wczytywanie się w fora internetowe głównie te związane z portalami powszechnymi np. informacyjnymi, niestety naraża nas na kontakt z ludźmi, z którymi w realnym świecie raczej się nie spotkamy. Instynkt samozachowawczy każe nam unikać kontaktów np. z kibolami, faszystami, miłośnikami tiuningowanych samochodów etc. Dlatego też staram się nie wczytywać w wypowiedzi „ulicznych demagogów internetowych” głównie z szacunku dla samego siebie – kwestia konsekwencji. Są to ludzie zazwyczaj nieszczęśliwi, którzy własne niepowodzenia usprawiedliwiają np. spiskiem masońskim. Ale są też rodzynki. Internauta o obiecującym nicku Simon wymóżdżył taką oto wypowiedź: „…ateizm to absurd logiczny. Zakładając, że boga nie ma, to ateista i tak się o tym nigdy nie dowie.” Prawda, że pyszne. Pozdrawiam serdecznie.
Autor: Tomasz Kowalski  Dodano: 24-04-2009
tom - sorki, ale ...  -2 na 6
Do złudzenia przypomina mi to styl Gazety Wyborczej, do której ta Pani też pisuje. Co prawda w tej gazetce zajmują się osobami publicznie znanymi vide: Ziemkiewicz, Skowroński, Łysiak etc., które mają czelność nie zgadzać się z linią programową tejże, (chociaż czym podpadł im Skowroński ?). Sytuacja zupełnie inna, bo celem był nieszkodliwy troll, ale socjotechnika ta sama - jaka ? Wywleczenie tej osoby na środek, i przypisanie jej wszelkich możliwych przywar i wad - możliwie poparte cytatami, niekoniecznie zgodnie z kontekstem wypowiedzi i jej intencjami.Nieważne dla GW, że z każdego dyskursu można ułożyć taki paszkwil. Rozumiem, że w GW takie styl jest pożądany, nawet kiedy pisze się o oddaniu kładki dla pieszych w Ustrzykach Dolnych, natomiast takie tekst na racjonaliście jest z Pani strony nieporozumieniem.  
Autor: tom Dodano: 24-04-2009
Rafał - znak ryby   3 na 3
Kościół ma jeszcze szansę zarezerwować znak ryby z rowerem.
Autor: Rafał Dodano: 24-04-2009
ellubis - ad Tom   3 na 3
1. zwraca się Pan do mnie per "ta Pani"? ;(

2. nie interesuje mnie to, że Pan nie lubi GW, proszę to na przyszłość zachować dla siebie. i osobiste polemiki z GW. ewentualnie proszę je prowadzić na stronie GW.

3. nie wywlekałam Pana "lendosa" na środek, sam się tam ustawił.

4. proszę wymienić te "wszelkie możliwe przywary i wady", które jakoby przypisałam Panu "lendos" wg Pana, proszę wymienić wszystkie! oczywiście oprócz tego, że wygrał z rozumem.

5. proszę wymienić wszystkie cytaty, które wg Pana wyrwałam z kontekstu niezgodnie z intencjami i napisać krótkie wyjaśnienie, gdzie widzi Pan niezgodności.

6. nieporozumienie? proszę zaproponować swoje teksty, może zostaną opublikowane,  ale moje decyzje odnośnie wyboru tematów zostawić mnie.

dziękuję za ten i pozostałe komentarze, dają do myślenia ;).
Autor: ellubis Dodano: 24-04-2009
Cynik - Szanowna Pani dyskutujesz z tekstem spłodzonym
przez totalnego nieuka, i to dosyć ograniczonego. To proceder, przed którym katolicy ostrzegają mówiąc, iż 'nie będziesz rzucać pereł przed wieprze, nie dasz świętości psom na poszarpanie'.
Głupota jest nieuleczalna, to pewnik! "lendos" jest kretynem, ba, kretynem-grafomanem, i nim pozostanie, bo ta jego Bozia mu nie dała rozumku, więc poświęcanie mu czasu oznacza czasu tego stratę. SZKODA!
Autor: Cynik Dodano: 24-04-2009
tom - tom - ad ellubis  -1 na 1
1. Przepraszam za użycie za określenie "ta Pani", tekst pisałem szybko i zamknęło mi się klamrą "z Pani strony". Komentowałem tylko artykuł.

2. Racjonalista jest dla mnie oazą spokoju w porównaniu z pewną gazetą, do której też Pani pisuje. Wyważone, merytoryczne artykuły, bez poradnika personalnego, ot  co. Bez odwoływania się do niej polemika nie jest możliwa.

3. Myślę, że gdyby zrobić listę wszystkich takich anty -ateistycznych pisanin w internecie to byłoby tego, jeśli nie nieskończenie wiele ( mówię o nieskończoności potencjalnej) to bardzo dużo. Czym zasłużył sobie Pan lenodos, żeby zostać bohaterem tego artykułu ?

4. Tego artykułu nie czytałem całego, tudzież strony Pana lenodos'a. Po prostu na zasadzie indukcji (ale nie matematycznej tylko takiej z "natural sciences") coś sobie założyłem. Musiałbym też przeczytać artykuł Polityki.

5. Po dłuższym wyszukiwaniu w tej pisaninie znalazłem, pierwszy z brzegu : "Rybka darwina, jest oczywista kpina z najstarszego symbolu
Chrzescijanstwa. Tutaj racjonalisci wykazali malo polotu i kreatywnosci
i dokonali plagiatu (na szczecie KK nie zrobil z rybki znaku handlowego
bo PSR moglby miec klopoty). Rybce dodali nogi (po kiego wuja rybie
nogi?, 8:0) i wpisali w nia imie swojego mesjasza – oswieciciela –
Darwina."
Autor: tom Dodano: 24-04-2009
tom - tom - ad ellubis cd
Pani, że "ukradli", rozumiem że takie uproszczenie jeszcze bardziej może pogrążyć tego Pana. Raczej jest to (ironiczne) nawiązanie do niej, czego ten Pan po prostu nie jest w stanie wysłowić. Dalej, nie pisze także, że KK powinien był opatentować swoją rybkę za czasów Imperium Romanum, kiedy takiego urzędu nie było, o czym każde dziecko wie, ale co może dodatkowo go pogrążyć. Hmm a o pomyśle (wcieleniu przez jasnogórski zakon dominikanów bądź nie) opatentowania wizerunku Czarnej Madonny Pani słyszała ?

"o tym, że darwiniści na całym świecie mają takie logo, bo to symbol ewolucji, rybki, która w procesie ewolucji wyszła na ląd, pan lendos zdaje się nie wiedzieć"

Nie bardzo rozumiem co oznaczają darwińiści ? Edytor mi to podkreśla, chyba ruch skupiony wokół Richarda Dawkinsa, który walczy m.in. o niewprowadzanie teorii kreacjonizmu do szkół. Ja sam dowiedziałem się o tym symbolu dosyć późno, choć sporo przyglądam się sprawom tego portalu, a co dopiero osoba, która ten symbol po raz pierwszy zobaczyła za granicą przeglądając artykuł Polityki o "PSR". No ,ale lendos wyszedł na ignoranta.

6. Mam zbyt małą wiedzę, żeby pisać dla tego portalu.

7.  bonus: co-wtorek.salon24.pl/85382.html z blogu
mojego wykładowcy. Pisałem o tym do paru redakcji. Nikt nie odpisał.
Autor: tom Dodano: 24-04-2009
ellubis - ad Tom   1 na 1
> 4. Tego artykułu nie czytałem całego, tudzież strony Pana lenodos'a. Po prostu na zasadzie indukcji (ale nie matematycznej tylko takiej z "natural sciences") coś sobie założyłem. Musiałbym też przeczytać artykuł Polityki.

przepraszam, ale nie mam czasu na przelewanie pustego w próżne :(((
Autor: ellubis  Dodano: 24-04-2009
kot - Oj
Oj, Tom, TOm , TOM :-) Po co zabierasz głos jak nie masz nic do powiedzenia?
 
Ludu Polan powstań z kolan!
Autor: kot Dodano: 24-04-2009
jacek - więcej śmiechu
Świetny tekst. Trzeba się trochę pośmiać z oszołomstwa, to lekarstwo na agresję głupoty wobec rozumu.
Niemniej pozwolę sobie zwrócić Pani Elżbiecie uwagę na taki mało zauważalny "drobiazg", że inżynierowie z reguły budują mosty, humaniści najczęściej puszczają bańki mydlane :) ... Oby tylko bański... :)
Autor: jacek Dodano: 25-04-2009
ellubis - ad jacek   1 na 1
nic przeciwko inżynierom a tym bardziej ich niewątpliwym umiejętnościom i naszym z tych umiejętności korzyściom, to że napisałam coś o inżynierze, to tylko dlatego, żeby usprawiedliwić błędy ortograficzne, gdyby treść tekstu była poza tym sensowna, błędy można by poprawić i po krzyku, zresztą pisarzom, humanistom też się zdarzają...

poza tym dzięki, o pośmianie się mi chodziło, i to wcale nie jakieś szczególnie zgryźliwe ;):)
Autor: ellubis  Dodano: 25-04-2009
lotrek - Nięchęć do racjonalisty.pl   1 na 1
Piotrek Sz. mieszka w Łańcucie (połudnowowschodnia strona Polski) a inżynier z zagranicy, być może w  Chicago, czy okolicy (Milwaukee), to by tłumałczyło ich niechęć do czegoś obcego ich mentalności narodwokatolickiej. W Stanach mam paru znajomych i wiem od nich jaki światopogląd cechuję naszą Polonie a Podkarpackie, jak i całą wschodnia Polska, to znany matecznik kościoła. Za to reszta Europy i Polski należy do nas :- ))
Autor: lotrek Dodano: 26-04-2009
Kal_Torak - Przeczytałem   1 na 1
oba artykuły. Po przeczytaniu hmmm... katalizatora ciśnienie skoczyło mi niebezpiecznie wysoko. Znalazłem tam wszystko, czego nie lubię u "wojujących Katolików": wróg, walka z KK, salon, kwaśną śmietankę, jeszcze mi tylko różowych elit i socjalistów brakuje. Szacunek dla Pani Elżbiety, że nawet dla zabawy miała ochotę potaplać się w błotku. Mam kilka pytań do Pana Lendosa. Pytań, które już z pewnością słyszał i na które z pewnością nie chciał odpowiedzieć. Wróć! Udał, że nie padły.

Obecnie mogę tylko podziękować i zgodzić się z Jackiem (więcej śmiechu).
Autor: Kal_Torak  Dodano: 26-04-2009
Psyk - do Eli
Rzal i bul, rze mała bania, bo lendosa hyba zbanowano! Domyślam się, że był na <span>lendos.salon24.pl/379068.html, ale już go tam nie ma. Widzę tylko podpis: " lendos. Praktykujący katolik, mąż, ojciec czterech synów, inżynier". Niech se adoptuje pół tuzina z Malawi to będzie miał dziesięciu. Czy ktoś może ocalić od zapomnienia tę perełkę klerofaszyzmu? Elu, spasaj!
Autor: Psyk  Dodano: 27-04-2009
ats42 - Po co rybie nogi?   1 na 1
Jak to: po co? Gdyby ryba miała nogi, to by mogła jeździć na rowerze.
To taka parafraza ze skeczu Pazury, który powiedział, że kobieta bez mężczyzny jest jak ryba bez roweru. A na cholerę rybie rower? I w ten oto pokrętny sposób dochodzimy do kojarzenia płci przeciwnych, a tym samym do zagadnienia rozwodów, czyli ryba plus rower to jest to, o co chodzi w ewolucji:)))
Autor: ats42 Dodano: 29-04-2009
ellubis - tolerancja, dialog, opozycja   1 na 1
dziękuję za kolejne komentarze, tak naprawdę to mój tekst, owszem, jest prześmiewczy, ot, podworowałam sobie z autora o nicku lendos, bo sam się prosił, jednak tak naprawdę chcę podkreślić (nie po raz pierwszy i na pewno nie ostatni), że tolerancję na inne poglądy (wyznanie lub jego brak, orientację seksualną, takie czy inne poszukiwania, błądzenia...) uważam za jedną z najważniejszych wartości w naszym nowoczesnym globalnym pluralistycznym społeczeństwie (w tym i w polskim). jeśli ktoś wierzy i uważa, że wiara sprawia, że jest mu lepiej w życiu, to dlaczego miałabym to podważać? tyle że prawo musi być ponad to. że wschodnia Polska jest bardziej wierząca niż zachodnia? no, fakt. ale jeśli chcemy tolerancji dla naszych bardziej "zachodnich" pogladów, to przede wszystkim sami musimy być tolerancyjni. kocham wschodnią Polskę, Łańcut to piękne miasto, a że tam taki źle wychowany Piotrek Sz.? że P. lendos jest nielogiczny i pisać nie umie? dlatego ustawiłam się w opozycji, jednak ogólnie optuję za kulturalnym dialogiem :) w tym sensie jestem zwolenniczką, ba, entuzjastką etyki, jaką reprezentuje Peter Singer a sprowadzającą się do prostego "żyj i daj żyć innym" (przy czym "inni" to nie tylko ludzie o innych poglądach, ale życie w ogóle, zwierzęta, rośliny...)
Autor: ellubis Dodano: 30-04-2009
aron - nie ma już dotacji do TKKŚ
Nie ma już dotacji do Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej i stąd te racjonalistyczne płacze. Teraz trzeba samemu zarabiać na chleb, a kiedyś płacili za pisanie bzdurnych artykułów o "spiskach watykańskich przeciwko socjalistycznej ojczyźnie" :-).
 
Na szczęście jest jeszcze Rosja, gdzie polscy ateiści mogą się poskarżyć jak to im źle pod władzą księży i poprosić o azyl polityczny.
Autor: aron Dodano: 06-05-2009
Szamota
Autor tekstu: Elżbieta Binswanger-Stefańska; Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,6503
I, proszę, autor piszący o dziennikarce "Polityki" z przekąsem, że swój tekst spłodziła w bólach, ma poważne braki w znajomości polskiej ortografii. W niezbyt długim tekście oprócz "bulu" mamy jeszcze "chodowanie" i "rządając". Trzy byki, za które każdy uczeń złapałby uczciwie zarobioną pałę.'
 
To prawda, kazdy uczen nie zdalby matury, ale wsrod nas sa i dyslektycy, a mieszkajac zagranica postep wstecznicy ortograficznej jest zastraszajcy. Jezeli, wiec autorka uwaza sie za osobe tolerancyjna, powinna te braki w ortografii pominac.
W ramach tolerancji zapraszam autorke do przeczytania regulaminu forum polonijnego ze Szwecji. Nie wytykamy sobie bledow, bo nigdy nie wiadamo jaki jest ich powod.
www.poloniainfo.se
Nad trescia oczywiscie mozna i wypada sie poznecac.
z pozdrowieniami.
Autor: Szamota  Dodano: 24-05-2009

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365