Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.180.440 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3612 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Systemy budowane przez mędrców są tylko bajkami wymyślonymi gwoli zabawy wiekuistego dziecięctwa ludzkości.

Dodaj swój komentarz…
luxforos (Stanisław Pietrzyk)   3 na 3
"Rzeźbiarz robi pomiary na drzewie [...] Z tego zaś, co zostanie, czyni swego boga, bożyszcze swoje, któremu oddaje pokłon i pada na twarz, i modli się, mówiąc: "Ratuj mnie, boś ty bogiem moim!" (Iz. 44,13-20). Tyle na temat. Tak, jak ludzie są różni (moralność i gwiazdy też są u nich w rozmaitych miejscach), tak i ich kodeksy moralne (to dla tych, którzy jeszcze są pod dominującym wpływem "walki o ogień" i nie znają imperatywu jakiegoś Kanta)są różne. Feuerbach, Nietzsche, tak, to bliżsi nam. A sporo było "antychrystów" wcześniej. Mniejsza o to. Tekst fajny. I temat, jak dla mnie, również. Ale pewnie za chwilę będą niewybredne ataki rozmaitych obrońców religii, którzy i tak, nawet po odparciu ataków, nie będą wiedzieli, po co atakowali (vide poprzednie teksty "Racjonalisty")Pozdrawiam serdecznie autorkę.
Autor: luxforos (Stanisław Pietrzyk) Dodano: 01-02-2010
Reklama
luxforos (Stanisław Pietrzyk) - ad rem   1 na 1
Jeszcze jedno, o czym zapomniałem. Przeciwnicy ateistów (celowy eufemizm)twierdzą, że gdyby człowiek nie miał wiary w zmartwychwstanie i życie po śmierci ("w zmartwychwstanie uwierzę wtedy, kiedy zobaczę, jak natura na wiosnę przykleja do drzew te same liście, które opadły jesienią" - to nie moje), to masowo popełniałby zbrodnie i samobójstwa. Ciekawe. Jak wiem, że mam tylko to jedno istnienie, to mam je sobie skracać? Tym bardziej, że wiem, że tam już nic nie ma? Mniejsza o to. Kodeks moralny (nie dekalog - ten ma 3 pierwsze przykazania boskie, reszta niekoniecznie w odpowiedniej kolejności - tyczące ludzi)
Autor: luxforos (Stanisław Pietrzyk) Dodano: 01-02-2010
luxforos (Stanisław Pietrzyk) - do poprzedniego   3 na 3
no i, bo nie dokończyłem, kodeks moralny wynika nie z tego, co głoszą jakieś religie (to kodeksy religijne). To coś, co pozwala egzystować osobnikom w danej społeczności. To nie żaden altruizm czy coś na ten kształt. Każdy osobnik w stadzie (jakimkolwiek) działa w sposób taki, który przysparza korzyści wszystkim (jednostce też). Inaczej społeczność traci rację bytu. To też, niestety, nie moje. Jeszcze raz pozdrawiam
Autor: luxforos (Stanisław Pietrzyk) Dodano: 01-02-2010
Neumann - Religie monoteistyczne
Trzy główne religie powstały na początku naszej ery (islam około 600r n.e., chrześcijaństwo około 100r. n.e., judaizm wcześniej. Wydaje mi się,że głównie brak pogodzenia się z śmiercią spowodował duże zainteresowanie tymi religiami. Życie wieczne każdemu się marzy, o innych rzeczach nie wspominam. Niestety, większość z nas nie chce się pogodzić ze śmiercią, która dotyka każdego z nas na szczęście ! I to jest piękne !!
Autor: Neumann  Dodano: 02-02-2010
Apps - Volter
Tekst ciekawy, z przyjemnością przeczytałem. Ja tylko poproszę "Voltaire'a" albo "Woltera", ale nie "Volter'a". Swoją drogą wydaje mi się, że stanowisko Woltera nie jest przeciwne opinii Feuerbacha. Jest chyba tym samym, lecz ujętym złośliwie wnioskiem - Bóg był koniecznie potrzebny [np. do rządzenia], to go wymyślono.
Autor: Apps  Dodano: 02-02-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365