Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
170.618.316 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7337 tekstów. Zajęłyby one 28957 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 1195 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Mój ateizm budzi się z letargu wówczas, gdy prywatna wiara staję się sprawą publiczną; kiedy ktoś próbuje zorganizować życie innym na podstawie własnych psychopatologii.

Dodaj swój komentarz…
CHOLEWA - Wielu autorów tekstów   1 na 1
zamieszczanych w Racjonaliście jest oderwanych od prozaicznego życia i piszą o sprawach róznych w Piwnicy Platońskiej.Kontrola społeczna zanika.Powoływanie się na prawo,tworzone przez pseudoznawców i "zaklepywane" przez nieuków i chamów(tak wczoraj powiedział w TVN Rokita) nie może być spolegliwe dla normalnego Kowalskiego.Jak grzyby po deszczu wyrastają w naszym kraju przestępcze firmy i korporacje.B. dobrze znam z autopsji te zjawiska jak również z rozmów ze znajomymi proszącymi o pomoc. Wzrastającą patologię naszego życia społecznego(czubek góry lodowej) pokazują media np. TVN(w Uwadze, Superwizjerze, Teraz My).Anomia nie dotyczy tylko gett ale również środowisk takich jak naukowe.Odnośnie afery Rywina wypowiadałem się w komentarzach na temat biografii Kapuścińskiego.Ja na miejscu Michnika do przyjaciela powiedziałbym "nie zawracaj głowy a z tą sprawą spieprzaj".
Autor: CHOLEWA  Dodano: 16-03-2010
Reklama
rudyment - Zawód miłosny   1 na 1
A już mi się zdawało, że polubię socjologię - wszak tylu psychologów ewolucyjnych z niej poszło. Teraz jednak widzi mi się ,że to były rozwody.
Autor: rudyment  Dodano: 16-03-2010
Paweł Gołębiewski
Na głównej stronie wyświetla się błędne nazwisko, co prawda już w samym tekscie jest poprawne (Gołębiewski).
 
@Cholewa Nie do końca rozumiem co pan miał na myśli pisząc komentarz
 
Autor: Paweł Gołębiewski  Dodano: 16-03-2010
Andrzej Koraszewski - błąd
Już poprawiłem. Przepraszam, moja nieuwaga.
Autor: Andrzej Koraszewski Dodano: 16-03-2010
irek - czwarta władza pod stołem   1 na 1
Przyszedł Rywin do Michnika, ten go upił i nagrał pod stołem. Autor przywołuje to zachowanie jako wizerunek możliwości kontrolnej czwartej władzy. A przecież wszystko w tzw. III RP jest prostactwem.
Autor: irek Dodano: 16-03-2010
CHOLEWA - Ponieważ w demokracji   1 na 1
kontrola społeczna oznacza formę prawa pisanego zgodnego  z Konstytucją a uchwalanego przez parlament, to prawo w praktyce jest łamane nie tylko przez obywateli ale rownież przez organy wchodzące w skład trójpodziału.Wyrażę więcej: tworzone jest prawo jako bezprawie a społeczeństwo nie ma żadnego wpływu. Wybory tu niczego zasadniczo nie zmieniają. Pan jako Autor pisze w piwnicy platońskiej nie mając pojęcia o idei i o rzeczywistości.Na początek proszę wrócić do pierwszego komentarza.Zanik to też ewolucja, boć nie mam już ogona.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 16-03-2010
Paweł Gołębiewski
@Cholewa Teraz kiedy rozjaśnił pan swój pogląd, śmiem się nie zgodzić.
 
Otóż nie jest tak, że stworzone prawo nie obowiązuje, w większości przypadków jest przestrzegane. Już samo jego istnienie uruchamia u jednostek mechanizm samokontroli, jednostka dostosowuje się do prawa, w szczególności jak jest to dobre i potrzebne prawo np. nakaz jazdy samochodem po prawej stronie, bądź też przepisy budowlane. Dodatkowo sankcja jak bicz na niepokornych wymusza posłuszeństwo prawu.
 
Z faktu, iż nie każdy przestrzega prawa nie wynika, że prawo jest martwe. Nie przeczę, że zdarza się, w szczególności polskiemu ustawodawcy stworzyć martwy bubel prawny. Jednak już nie raz udało się polskiemu społeczeństwu wywrzeć wpływ na kształt ustawodastwa i raczej będzie się to zjawisko nasilać w dobie internetu.
 
Co do tytułu to miał mieć jasne przesłanie: zanika kompletnie, czy po prostu zmienia forme. Słowo ewolucja pasuje jak ulał.
Autor: Paweł Gołębiewski  Dodano: 17-03-2010
CHOLEWA - Do Pana Pawła Gołębiewskiego   1 na 1
Pan naprawdę nie zna rzeczywistości.Kodeks drogowy często wskazywałem jako narzędzie prawne nieskończenie lepsze od Dekalogu.Nie mam wiele czasu by pisać dużo, ale:sądy łamią prawo gdy rejestrują działalność firmy lub korporacji, nie wnikając w meritum działalności;prawo bankowe w wielu miejscach jest sprzeczne z Konstytucją, prawo karne, ustawa o wychowaniu w trzeżwości(w Sejmie lokal z alkoholem jest oddalony od kaplicy 15m, zamiast 50.m), ustawa o ochronie jęz. polskiego... Są to wyimkowe przykłady.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 17-03-2010
mentalrapist. - 'Kontrola społeczna zanika'
Jak stwierdziłeś, imć Cholewa. A nuż lepsze może wydaje Ci się prawo absolutne, by nie przymierzać - totalitarne? To, że rośnie wiele korporacji przestępczych i bankowych to nic dzinwego - człowiek od małego wynajduje słabości już w zachowaniu rodziców, i do cna je wykorzystuje - czy to jednak tak złe i karygodne, że Ci bardziej chytrzy Kowalscy obławiają się tak zacnie? Ani ludzie równi nie są, ani sprawiedliwość jako idea właśnie, nie ma związku z rzeczywistością. Obecne prawo jakie mamy jest oczywiście dalecie nieidealne, a nieraz zasługujące na najsroższe baty, jednakże teksty takie jak powyższy oraz coraz szersza wiedza o prawie pozwala w jakiś sposób na nie wpływać - nie jest tak, że społeczeństwo nie ma wpływu. Jestem częścią społecześnstwa, a w chwili obecnej studiuję prawo - kto wie, czy zdołam swą moralność wykaraskać z podobnego środowiska nienaruszoną, ale - staram się. Co więcej, wymieniasz Cholewa te wszystkie 'wyimkowe przykłady', błędy prawa - ale co robisz w kierunku tego, by stało się lepsze? Nie nam to mów, a prawodawcom, a jeśli nie możesz, spraw, że sam staniesz na ich miejscu.
Przy okazji, zapraszam serdecznie na:
mentalrapist.blogspot.com/
;)
Autor: mentalrapist. Dodano: 17-03-2010
RyszardW - Cholewa
jest jednym z wielu autorów tekstów
Autor: RyszardW  Dodano: 18-03-2010
RyszardW - przepraszam
okoliczności nie pozwoliły dokończyć, ostatnich dwóch komentarzy nie ma, bo myśli mej pierwotnej juz nie pamiętam
Autor: RyszardW  Dodano: 21-03-2010
Zbigniew - Afery
1]Pomnęto aferę permanentnego zdłużana sprzedaży publcznych szptal, mało sę to dokonać przez zmnejszene wydatków na służbę zdrowa! Pomnęto w temace afery hazardowej ">Platformy >Obywatelskej" w której zameszan są wysocy przedstawcele władzy! Etc...
Autor: Zbigniew Dodano: 30-03-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365