Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.041.630 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 290 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Wszystkie religie są prawdziwe, ponieważ w każdej religii kryje się Prawda, ta sama, którą Natura wyryła w sercu każdego człowieka. Ale w każdej religii teologowie przesłaniają tę Prawdę swoimi dodatkami - dogmatami i obrzędami - które są źródłem niekończących się sporów, kontrowersji i wojen religijnych."
Komentarze do strony Dzieje Noego - Potop

Dodaj swój komentarz…
Buczkowski - same absurdy
W opisie biblijnym potopu jest mnóstwo absurdów. Autor - moim zdaniem, zbyt obszernie cytuje Biblię ale oceniam art. pozytywnie. "Uczepię" się tylko jednego absurdu, a mianowicie: na barce Noego o "biblijnych" rozmiarach nie dało by się pomieścić nawet jednej piątej żyjących ssaków, a co dopiero mówić o gadach, płazach, ptakach, owadach i całym "świecie roślinnym"...nie mam chęci na dłuższy komentarz. Autora pozdrawiam!
Autor: Buczkowski  Dodano: 28-06-2010
Reklama
rare species - oświecony chrześcijanin   4 na 4
Problem tkwi gdzie indziej. Współczesny, postępowy "oświecony" chrześcijanin przyzna, że opowieści biblijne takie jak potop, czy stworzenie świata w 7 dni należy traktować symbolicznie, iż są one przypowieściami przekładającymi zamiary boga na język "prostych" ludzi. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie: Gdzie leży granica między symboliką a dosłownością, oraz kto i na jakich zasadach ma tę granicę ustanawiać. Radzę: zapytajcie o to owych chrześcian. Gwarantuję ciekawe odpowiedzi.
Autor: rare species Dodano: 28-06-2010
Crystiano - Kolejna analiza bajki
fajnie. Tego właśnie potrzebowałem w swoim głodzie racjonalnej wiedzy.
Autor: Crystiano  Dodano: 28-06-2010
piotreks - w połowie 2010r.  0 na 4
nleżało by potopić(a w każdym bądz razie w humanitarny, to znaczy szybki i bezbolesny) sposób zlikwidować ok. 80% liczby mieszkańców tej planety, ok. 5 miliardów ludzi...to byłby chyba jedyny, skuteczny sposób na oczyszczenie tej planety z wszelkiego draństwa i głupoty...uprzedzając pytania, według jakiego klucza weryfikować - to w Polsce np. należało by usunąć te 6 milionów, które ostatnio głosowało na Jarkacza... pewnie zaraz odezwie sie oburzony Pan Redaktór z Racjonalisty, i napisze że nie życzą sobie nienawiści na portalu...przeprasza, ale zło i głupota wzbudza we mnie tylko nienawiść...nic na to nie poradzę...
Autor: piotreks Dodano: 28-06-2010
szampans - To bardzo piekna hostoria   2 na 2
Przepiekne musialy byc te pogonie Noego za kangurami w Australii, strusiami i lwami w Afryce, kondorami, pumami, kolibrami i bizonami w obu Amerykach, niedzwiedziami, turami i zubrami w Puszczy Bialowieskiej... A pozniej trzeba bylo zadbac o ich przewoz; niestety, przedsiebiorstw przewozowych  bylo niewiele. Musial sie chlopina porzadnie natrudzic.
 
Swiat zostal stworzony 6000 lat temu z hakiem. Jesli potop mial miejsce 6000 lat temu, to Sem, Cham, Jafet i Noe oraz ich zony, musieli sporo sie napracowac, aby w przeciagu zaledwie paru lat zaludnic Ziemie, bowiem liczyla ona 5 900 lat temu az 90 000 000 ludzkich istnien !!! Wyobrazacie sobie orgie, ktore musialy sie wowczas odbywac, aby w przeciagu kilkunastu lat dojsc do tej liczby???  Najwieksze, najdziksze  dzisiejsze orgie, to pestka!  A potem potomkowie Noego musieli zasuwac (najlepiej samolotami), zeby w mig zaludnic Afryke, obie Ameryki, Azje, Europe, Australie, oraz wyspy i dalej plodzic, plodzic, plodzic...Ale kto budowal im statki, porty, samoloty i lotniska?  
Autor: szampans  Dodano: 28-06-2010
M1key
Podobal mi sie skecz, w ktorym byly "zle kaczki" (to jeden z tych niegodziwych gatunkow; to byl skecz w wykonaniu Brytyjczyka, wiec kaczki nie mialy kontekstu polskiego). Zle kaczki zwykly spogladac na kogos z wyzszoscia i cedzic chlodno "kua...".
Byla tez zla zyrafa, ktora jadla wiecej lisci niz potrzebowala, zeby inne mialy ich mniej.
Autor: M1key  Dodano: 28-06-2010
de0_cbl - warto też pamiętać   1 na 1
często pomijanym faktem jest również to, iż osiem osób stanowi ilość zbyt małą do odtworzenia "rodzaju ludzkiego". stanowczo zbyt małą, by przetrwać dłużej niż 5 pokoleń.
o mutacjach genetycznych wynikających z bliskiego pokrewieństwa już nie wspominam.
rzadko kto wspomina a to przecież argument nie do pobicia, poruszający również kwestie natury moralnej - ciężki orzech do zgryzienia dla wyznawców bożej baśni.
Autor: de0_cbl  Dodano: 28-06-2010
Piter - I co znowu bijecie bianę wielcy..  -9 na 11
I co znowu bijecie pianę wielcy racjonaliści? Oklepany temat  dla dzieciaków, ale jak widać bardzo was kręci. Dla większości katolików jest to przecież tylko alegoryczna opowieść, a tutaj oczywiście trzeba wyprodukować tysiące zdań na temat  arki i jej nieprawdopodobnych właściwości. Wy dla odmiany wierzycie ,że życie powstało spontanicznie z nieorganicznej materii która to powstała z nicości podczas wielkiego wybuchu, który to z kolei złamał zasadę zachowania energii (tak bardzo kochaną przez fizyków) :)
Co więcej budujecie swój światopogląd na odkryciach naukowych wiedząc jednocześnie ,że wszelka empiryczna wiedza jest chwilowa i podlega ciągłym zmianom. To rzeczywiście śmieszne ,że z 100%  pewnością wypowiadacie twierdzenia o rzeczach które z założenia nigdy nie będą pewne.
Autor: Piter Dodano: 28-06-2010
Jacholek   4 na 4
Brawo Piter,  doskonaly, akademicki  przyklad wspolczesnego obskurantyzmu religijnego.
Oczywiscie na twoje "argumenty" nie ma odpowiedzi racjonalnej bo sa to tanie "wytrychy", bardzo nawet smieszne. Kwestia wyboru: niepewna ale sprawdzalna i skuteczna wiedza naukowa, albo niesprawdzalne, symboliczne bajki dla uspienia rozumu.  
A tak przy okazji, z zera mozna wykreowac dwie liczby, dodatnia i ujemna, podobnie jest i z
energia.
Autor: Jacholek  Dodano: 28-06-2010
rare species - a nie mówiłem...   1 na 1
Piter: " Dla większości katolikówjest to przecież tylko alegoryczna opowieść. " wystarczyło parę godzin, by zobaczyć takie zdanie. Chyba "kościelni" komentatorzy nie czytają wszystkich wpisów. Szkoda. Uniknęli by kompromitacji.
Rzeczywiście mogli by się powstrzymać od kazań na temat metodologii naukowej.
Autor: rare species Dodano: 28-06-2010
Piter - @Jacholek  -1 na 1
Jeśli jest sprawdzalna to pokaż jak powstało życie i co było przed wielkim wybuchem.
Chętnie nawet przelecę się do jakiegoś laboratorium ,żeby zobaczyć jak z kilku grudek węgla ,potasu ,żelaza itp. powstaje samoreplikująca się komórka. Ostatniego zdania nie rozumiem
, czy ma to jakiś związek z plusami dodatnimi i z plusami ujemnymi.
Autor: Piter Dodano: 28-06-2010
zielmik - Dalekie echa
Jakkolwiek opis biblijny prezentuje rzeczywiście bardzo naiwny pogląd na sprawę potopu, sam potop wszkaże nie jest taką jednoznancznie lokaną sprawą. Nie jest oczywiście możliwym zatopienie całej Ziemii nawet na wysokość Araratu, po prostu nie ma tyle wody. Ale kataklizm o niebywałej skali jest jednak ciągle dyskutowany.
Przekazy o potopie, jak wiadomo, nie są ograniczone tylko do Biblii, a zagadkowo pojawiają się  we wielu miejscach : w Grecji, w Mezopotamii, Indiach i w Północnej Ameryce. Możliwe, że gdzieś indziej też ale moja wiedza tak daleko nie sięga. Jedną z teorii jest, że koniec epoki lodowcowej spowodował globalnie tak gwałtowne przybory wody, że zalane zostaly spore obszary w podobnym  przedziale czasu (niech będą to setki lat). Znowu: nie całych lądów ale skala musiała być i tak przerażająca dla lokalnych ludów. Zapewne spora część ich wyginęła. Niektórzy naukowcy kojarzą przelanie się Morza Śródziemnego do Czarnego z opowieścią o Noe...
Autor: zielmik  Dodano: 29-06-2010
Zieleniewski - @Piter
Przypuszczam, że chodzi o teorię wychylenia. Wszechświat żyje na pożyczonej energii, którą z czasem musi zwrócić. Zatem jest to teoria niedozwolonego wychylenia czy fluktuacji  (+) ktora musi potem być skompensowana (-). Takie wahanie cykliczne.
Autor: Zieleniewski  Dodano: 29-06-2010
Soplic - @ piotreks   1 na 1
Skoro zło i głupota wzbudza w Tobie nienawiść, to współczuję tych uczuć którymi powinieneś sam siebie darzyć. Dobrze byś zrobił z braku potopu jakbyś spróbował zmniejszyć ilość zła i głupoty na świecie zaczynając od siebie, sznura nie brakuje, drzew jeszcze też nie.
Najgorsi są właśnie ci którzy wiedzą które 80% populacji trzeba wytopić, co ciekawe to tak naprawdę jeśli już, topienie od nich trzeba by zacząć, i mogłoby się jeszcze okazać że wystarczy utopić tylko 20% żeby pozbyć się zła i głupoty.
PS Swoją drogą ciekawą musisz mieć definicję zła skoro dobrem byłoby wymordowanie 5 000 000 000 ludzi. Naprawdę nie potrafisz żyć bez polityki i politykowania, jeśli tak to idź do kolegów na forum GW, tam powinieneś być szczęśliwy wśród sobie podobnych.
Z wyrazami pogardy, nie pozdrawiam.
Autor: Soplic  Dodano: 29-06-2010
makefile - Standardowy przykład   2 na 2
Piter jest standardowym przykładem wierzącego, który oczekuje odpowiedzi na pytanie "(...) to pokaż jak powstało życie i co było przed wielkim wybuchem."
Nie ma takiej odpowiedzi !!! Póki co na te dwa pytania odpowiedziami są hipotezy. Trzeba pamiętać, że ewolucja a powstanie życia na ziemi to dwie inne rzeczy (chociaż w pewien sposób mogą się zazębiać), podobnie jak Wielki Wybuch a to co było przed tym wybuchem to znowu dwie różne rzeczy.

Poza tym naukowcy potrafią się przyznać do tego, że czegoś nie wiedzą to wielu napędza do dalszej pracy. A jak widać wierzący uważają, że wiedza wszystko odnośnie celowości życia i samego powstania życia i starają się zapełnić luki w nauce Bogiem.
Autor: makefile  Dodano: 29-06-2010
piotreks - @soplic  -2 na 2
chciałem tylko zwrócić uwagę, że ludzi powinno sie oceniać czy wartościować według ich jakości, a nie ilości, a niestety tak sie składa, że większość ludzi-z mojego punktu widzenia-to są ludzie głupi i żli...taka demokracja np. to są (rzekomo) rządy władzy wybranej przez większość...np.A. Hitlera w Nimczech w demokratycznych wyborach wybrało 17 milionów Niemców...te 6 milionów, które u nas ostatnio głosowało na Jarkacza, to są jakościowo-umysłowo tacy sami ludzie , jak elektorat A. Hitlera...gdyby nie jego wyborcy, to Hitler nie został by wybrany... i być może, cała Europa należała by do Stalina...a tak, dzięki wsparciu Watykanu Adolfek uchronił pół Europy przed zalewem komunizmu...nic nie jest takie proste, jak by się mogło wydawać...a na forum gazeta. pl też się udzielam, a jakże...walczę werbalnie z religiami i ostatnio z Jarkaczem...np. w niedzielę był ingres(chyba tak to się nazywa) nowego prymasa - napisałem, że gdyby mieli różowe sutanny, pióra i pompony to swietnie to towarzystwo nadawało by sie na Paradę Równości, czy jak to tam sie nazywa...   z wyrazami politowania dla ciebie...
ps. być może takie zjawiska, jak np. Hitler, religijni islamscy faszyści czy klechy-zboki w tobie budzą sympatię, a nie nienawiść czy obrzydzenie...ale to już twój problem,nie mój...
Autor: piotreks Dodano: 29-06-2010
makefile - @piotreks   1 na 1
piotreks co najmniej 6 milionów ludzi w Polsce skazałbyś na śmierć tylko z powodu tego, że mają odmienne poglądy polityczne niż Ty. Porównanie wyborców i Hitlera jest w ogóle nie trafione moim zdaniem, bo co ma piernik do wiatraka? 

Gdybym miał zabijać ludzi według jednej cechy, która mi u nich przeszkadza skazałbym wszystkich włącznie ze sobą. Poniżasz elektorat pana Jarosława Kaczyńskiego a nawet nie znasz tych ludzi. Według Ciebie dokonują złego wyboru w polityce (według mnie też) ale nie pozwala nam to twierdzić, że są chorzy umysłowo czy ograniczeni w inny sposób. Przecież Ci ludzie mogą być wspaniałymi rodzicami, ludźmi biznesu, mogą przewyższać nas intelektualnie w innych dziedzinach życia. Dlatego według mnie jedna cecha nie powinna przekreślać całego człowieka.
Autor: makefile  Dodano: 29-06-2010
QWERT - Dlaczego wydziwiacie?   2 na 2
Dlaczego autor uparł się udowodnić,że zdarzenia opisane w "Biblii" są nieprawdziwe, i nawet więcej, że są absurdalne. Zastanawiam do czego to jest autorowi potrzebne? Ja "Biblię" traktuję tak samo jak "Mity Greckie".
Autor: QWERT Dodano: 29-06-2010
piotreks - @ - makefile  0 na 2
a piernik do wiatraka ma np. to -
www.youtube.com/watch?v=XIOZWSCaLWc
www.youtube.com/watch?v=F_Oxtn000L8
-(tutaj taka mała uwaga, że ten drugi był robiony jeszcze za życia Lecha,
ale chodzi tylko o Jarkacza...)                                     nie widzisz podobieństw? W latach 30-tych w Niemczech zwyciężyło hasło "DEUTSCHLAND, DEUTSCHLAND UBER ALLES!", a teraz hasło Jarkacza brzmi -"POLSKA JEST NAJWAŻNIEJSZA!" - przecież to to ten sam język, te same "wartości", jeśli masz demencję i nie pamiętasz, co ta łajza(Jarkacz) wyczyniał jak miał władzę w2005-2007 - to twój problem
i jeszcze np. to  - oto "duszpasterz","kapelan" Jarkacza i hołoty od niego, "spowiednik stoczniowców" w 1980r. - www.youtube.com/watch?v=LDNtWmufkko
i jeszcze o Jarkaczu np. - www.4clubbers.com.pl/lite/t-123310.html
www.youtube.com/watch?v=sGjjN3sNTQs&NR=1  
, www.youtube.com/watch?v=HkbGhGwRcUk&NR=1 , www.youtube.com(*)?v=0xdnKHY79ec&feature=related i jeszcze 3 pozostałe części... jak można określić ich elektorat?
Autor: piotreks Dodano: 29-06-2010
Hieronim - piotreks
Musisz byc bardzo mlodym czlowiekiem, wiec raczej nie mozna Cie winic za takie poglady. Jakkolwiek sympatycznie nie byloby wierzyc, ze jest sie tym jedynym inteligentnym, madrym, w ogole wspanialym, a cala reszta ludzi jest do bani - to jednak nie jest to sposob na osiagniecie czegokolwiek. Spojrz prawdzie w oczy: POTRZEBUJESZ tych ludzi. Tych wlasnie: glupich, zlych, fanatykow i tak dalej, potrzebujesz nawet zbrodniarzy (choc w mniejszej ilosci). Ludzkie spoleczenstwo, dzieki ktoremu zyjesz, jest tworem wyjatkowo skomplikowanym i daleko niedoskonalym, jednak niezastapionym. Jedyne, co mozna zrobic, to starac sie edukowac tych najmniej swiatlych, resocjalizowac lub leczyc tych zlych. Alternatywa byloby - rzeczywiscie - wymordowanie wszystkich i spokojne oczekiwanie na wlasna smierc glodowa.


Co do "budzenia emocji" - nic we mnie nie budzi silniejszych emocji, z przynajmniej codziennie staram sie w swoim stoicyzmie cwiczyc. Emocje nie sa racjonalne. Zadne. Mozna byc racjonalista i miec emocje, oczywiscie - ale wtedy jest sie racjonalista POMIMO emocji, a nie dzieki nim.
Autor: Hieronim  Dodano: 29-06-2010
piotreks - @Hieronim napisał,że, cyt:  0 na 2
"POTRZEBUJESZ tych ludzi" - tych tutaj i wszystkich innych takich jak oni ja nie potrzebuję...zbyt wiele złego spotlało tę planetę od takich ludzi...oto ich przykłady,...
www.youtube.com(*)?v=Ld90EVNzybg&feature=related
www.youtube.com(*)?v=MWIRfb173G8&feature=related
www.youtube.com(*)?v=KfeL7jUUBZU&feature=related
www.youtube.com(*)?v=BKbf34XZFIk&feature=related
www.youtube.com(*)d=annotation_122708&feature=iv
www.joemonster.org/filmy/5523/Typowy-wyborca-PiSu
www.joemonster.(*)y/2205/Owieczki_Ojca_Dyrektora
www.youtube.com(*)?v=A7c9aXB7Ne4&feature=related
www.youtube.com/watch?v=ImdOn-gLwTU
mam jakąś dziwną pewność, że ta planeta bez tych tutaj i wszystkich takich jak oni była by o wiele lepszym miejscem do życia...ci wszyscy powyżej to jest właśnie elektorat Jarkacza...a gdyby żyli w Niemczech w 1933r. to głosowali by właśnie na A. Hitlera...
Autor: piotreks Dodano: 29-06-2010
Piter - @piotreks
I co piotreks ulżyło ci? Musisz być zdesperowany wklejając linki do tych głupich filmów.
To jest twoja wojna i dzięki tym starszym ludziom możesz pielęgnować swoją "cnotę" nienawiści .Piotreks kontra dewotki - wynik 1:0 . Gratuluję zwycięstwa.
P.S.
Na Hitlera głosowała również duża część niemieckiej inteligencji.
Autor: Piter Dodano: 29-06-2010
Jacholek - Sprawdzalna - @Piter
  W nauce postep wymaga wiele metodycznej pracy, wysilku, poswiecen, mozolnego zbierania danych by znalezc "winnego".  Istnieje juz wielu podejrzanyh o zasianie zycia na naszej Ziemi. A trzeba sobie zdac sprawe ze nasza planeta to tylko jedna z wielu planet ukladu slonecznego, a takich slonc czy gwiazd jest w naszej galaktyce okolo 400 miliardow, zas z kolei liczbe galaktyk w zasiegu widzialnego wszechswiata szacuje sie na 130 miliardow. Dodatkowo potrzeba bylo ponad miliard lat od powstania Ziemi na to by eksperyment zycia "wypalil" i kolejne 3.5 milarda lat na wyewoluowanie wyzszych form zycia i nas samych. Gdyba sie ten "eksperyment" natury nie udal to by nie bylo nikogo do stawiania sobie pytan o poczatki zycia (zasada antropiczna).      
Autor: Jacholek  Dodano: 29-06-2010
piotreks - @Piter
tylko ludziom prymitywnym, mającym kompleksy - takie czy inne - może imponować ktoś, kto ma ukończoną wyższą uczelnię...ludzi ocenia/wartościowuje się wedłu tego, jacy są, a nie według tego kim są, ile mają kasy, jakie obejmują stanowiska i jakie mają tytuły...dr. Mengele też był "inteligentem" - oprócz medycyny miał dyplom z filozofii...człowiek inteligenty i wykształcony nie musi być od razu człowiekiem mądrym...może być zwykłym idiotą... mój ojciec też był nauczycielem/pedagogiem/wychowawcą/dyrektorem szkoły/wizytatorem i .... wie jeszcze czym...no i dlatego m.in tyle jest w Polsce wykształconych idiotów...
"KTO WIE, TEN MÓWI, KTO UMIE, TEN ROBI, A KTO NIE WIE I NIE UMIE - TEN NAUCZA"; "JAK KTOŚ CZEGOŚ NIE UMIE ROBIĆ, TO TEGO NAUCZA"...
eeeech, przydał by się teraz taki potop... a pierwsi niech by się potopili ci z BP, to by im  się należało... i wszyscy politycy - niech ich szlag trafi...i wszyscy faszyści...producenci i handlarze bronią...i wszystkie takie Rydzyki tego świata...i ich wyznawcy...
Autor: piotreks Dodano: 29-06-2010
Leszek.K - @Piter   2 na 2
Panie Piterku... A spotkałeś się Pan z PEWNOŚCIĄ niestuprocentową? Komuś kto nie ma elementarnego, (o klarownym pojęciu nie wspomnę) o powszechnikach, a co za tym idzie można mu wtłoczyć, każdą apologetyczną rozmemłaną intelektualnie bzdurę. "Wy dla odmiany
wierzycie(...)" Nie Piter - my o tym wiemy, i to na zasadzie tej, że bierzemy tylko taką ewentualność pod uwagę, wespół z tuzinem(wg. stanu wiedzy na dziś) innych niesłychanie zresztą ciekawych prawdopodobieństw zaistnienia naszego bytu i tego co tworzy jego środowisko. Trzeba Panu wziąć pod uwagę, że miedzy wiarą(w kontekście jakim Pan zechciał go wykorzystać) a wiedzą jest tak mniej więcej różnica jak między zbieractwem a kolekcjonerstwem, efekciarstwem a efektywnością, hodowlą a wychowywaniem. Żeby nie było, że jesteśmy tacy strasznie be-niewierzący, to być może rozczarowywując Pana, napiszę, że jesteśmy. Otóż wierzymy, że uda się kiedyś wynaleźć lekarstwo na stwardnienie rozsiane, Alzhimera, całą gamę nowotworów, zniwelować do 
minimum szkodliwy wpływ naszej cywilizacji na naszą planetę, a to jak mi się dość śmiało wydaje -  (uwaga  - 'stuprocentowa, słownie: 100%'  - a co?!) różnica ;)
Autor: Leszek.K Dodano: 30-06-2010
Soplic - @ piotreks   1 na 1
A czemu zaszczyt zatopienia miałby dotyczyć tylko faszystów a już nie komunistów?  Udowodnij że przeciętny wyborca PO jest inteligentniejszy od tego z PiSu, imponuje Ci Bronek który za inteligenta może uchodzić do momentu gdy się odezwie, czy gość zwany w pewnych kręgach "profesorem"?
Co takiego działo się w Polsce za czasów PiSu czego nie ma teraz za PO, tylko proszę o konkrety a nie "fakty" medialne. Ja nie odczuwałem wtedy jakiegoś większego strachu czy zniewolenia niż teraz.
Statystycznie pewnie taka sama ilość idiotów i złych ludzi jest po obu stronach barykady, nie wiem jak naiwnym delikatnie mówiąc trzeba być by granicę postawić równorzędną z sympatiami politycznymi, a nie w poprzek nich. Tłumaczyć może to jeszcze młodość i brak doświadczenia...
Dla mnie NICZYM nie różnisz się od fanatyków od o. Rydzyka, nie wiem więc skąd Twe przekonanie o własnej wyższości, i nie powtarzaj bzdur o tym kto zasługuje na utopienie, bo gdyby zastosować Twe kategorie wyboru, pewnie ze zdziwieniem załapałbyś się do wybranych, i razem ojcem dyrektorem i guru nad redaktorem GW razem spłynęlibyście w niebyt.
Autor: Soplic  Dodano: 30-06-2010
Piter - Odpowiedzi
@ Piotreks - Proponuję wizytę u psychoterapeuty - nie musisz na forum wylewać swoich frustracji.
@ Jacholek - Ja to wszystko rozumiem , ale jest ogromna różnica między stwierdzeniem
"wiem jak powstało" a "mam hipotezę" . Na tym portalu pojawiła się ciekawa seria artykułów na temat złożoności życia - niby wszystko jasne i proste ale syntetyczne stworzenie   samoreplikującej się komórki na razie pozostaje poza zasięgiem naukowców.
Piszmy tylko o faktach a nie o tym co zostanie odkryte - to futurologia.
@Leszek - Bardzo ciężko się Pana czyta,  prawie nic z tego nie rozumiem.
Autor: Piter Dodano: 30-06-2010
Jacholek - futurologia @Piter
Futurologia moze rozbudzac wyobraznie, czemu nie. W nauce natomiast prawomocne sa ekstrapolacje bazujace na naszej aktualnej wiedzy. Jak pisze Leszek K zasadna jest "wiara" w to ze zwalczymy np raka. Podobnie liczymy na ujarzmienie energii termojadrowej (projekt ITER) itd, wiele przykladow mozna by tu przytoczyc. Czasami mozna miec niespodzianke w postaci rewolucji naukowej (np teoria wzglednosci), jak to podsumowuje S. Kuhn w swojej
ksiazce na ten temat. Smialo mozemy takze oczekiwac ze w niedalekiej przyszlosci zrozumiemy duzo wiecej na temat poczatkow zycia (badania na Marsie, Tytanie, odkrywanie zwiazkow organicznych w kosmosie, badania laboratoryjne..). Nie moge Ci tylko obiecac ze wkrotce powstanie Teoria Wszystkiego i bedzie mozna zamknac wszystkie laboratoria swiata. Ale to juz kwestia bardziej z zakresu filozofii nauki. Drobne pytanie - czy istnieje przewodnik do biblii tlumaczacy co mozna brac doslownie a co tylko alegorycznie ?   
Autor: Jacholek  Dodano: 30-06-2010
piotreks - @Soplic, @Piter
-żaden gajowy mi nie imponuje, nienawidzę morderców zwierząt, tylko w tym przypadku wybiera się mniejsze zło...
-a w Polsce za rządów Jarkacza nastąpiło chociażby zaszczucie B. Blidy, które skutkowało jej samobójstwem(?)...dalej, faszysta był ministrem Edukacji, człowiek z prawomocnym wyrokiem ministrem rolnictwa...
-celowo nie napisałem komunistów, gdyż to, co było jeszcze w niedalekiej przeszłości nie było żadnym komunizmem, tylko jego karykaturą, wypaczeniem, tak samo, jak np. katolicyzm, protestantyzm czy prawosławie - z uwagi na swoje historyczne zbrodnie - nie są żadnym chrześcijaństwem...
@Piter - a u psychoterapeuty już byłem... spytał się, dlaczego nie przyprowadziłem ciebie...a po mojej wizycie psychoterapeuta sam musiał się udać do psychiatry... jedyne, co mi teraz pozostało, to samemu zostać psychoterapeutą...może na spółkę z dr. Jekyllem i dr. H. Lecterem otworzymy jakąś poradnię...wtedy Cię zaproszę...aha, wizyta trzy stówki za godzinę... 
a do listy tych do potopienia dodałbym np. wszystkich czytelników takiego "FAKTU" np. i wszystkich innych brukowców... oczywiście wraz z "redaktórami" tam pracującymi... po prostu budzą we mnie obrzydzenie...
wiadomosci.gaze(*)we_250_tys__za_publikacje.html
Autor: piotreks Dodano: 30-06-2010
Piter - Odp.
@Jacholek - Cudownie że zwróciłeś uwagę na książki  Khuna. Główną ideą
którą eksponuje w swoich dziełach jest zasada rewolucji naukowych i
zmian paradygmatów. Naukowcy pracując nad swoimi problemami  zbierają
dane wykonując coraz dokładniejsze pomiary. W pewnym momencie natrafiają
na problem którego nie da się rozwiązać starymi metodami.
Następuje rewolucja która zupełnie odmienia nasz sposób obserwacji świata.
Takimi rewolucjami były np: teoria kwantów  odkryta przez M. Plancka lub
ogólna i szczególna teoria względności odkryta przez Einsteina. Cała
historia nowożytnej nauki składa się z tych  gwałtownych zwrotów i nic nie wskazuje żeby w przyszłości było inaczej.
Do tego należy zwrócić jeszcze uwagę na fallibilizm który zdefiniowany jest tak:
"...Wiedza naukowa jest istotnie kwestionowalna; nie jest też wykluczone, że
okaże się fałszywa. O teoriach naukowych nie orzeka się prawdziwości kategorycznie,
lecz jedynie prawdopodobnie. Na płaszczyźnie ogólności i precyzji
właściwej wiedzy przyrodniczej  nie osiąga się definitywnej i finalnej
prawdy w charakterystycznych dla niej kwestiach. Eksponowana jest nie
tyle fałszywość czy nieosiągalność takiej wiedzy, ile jej zasadniczo prowizoryczny charakter..."
Autor: Piter Dodano: 30-06-2010
Jacholek - Odp @Piter
To mila niespodzianka ze czytujesz takie ksiazki. Zwroc uwage tylko na to ze rewolucja naukowa to nie odrzucenie calego wczesniejszego dorobku tylko odkrycie glebszej natury rzeczy, ktorej poprzedni obraz byl tylko przyblizeniem. Tak wiec rewolucja kwantowa nie wykazala "falszywosci " teorii Maxwella a jedynie to ze nie byla teoria pelna - ujawnila sie nowa, glebsza warstwa rzeczywistosci. O dziwo, w wyniku tej rewolucji telegraf ani radio nie przestaly dzialac. A to dlatego ze teoria Mawxwella nie byla wyssana z palca ale opierala sie na niepodwazalnych faktach empirycznych. Podobnie z mechanika klasyczna i teoria wzglednosci. Te ostatnia mozesz kompletnie ignorowac prowadzac samochod, poprawki relatywistyczne nie maja wplywu na zachowanie sie samochodu. Ale gdy wkraczasz w glab materii sytuacja zmienia sie radykalnie. By kontrolowac czastki w akceleratorze musisz uzywac teorie Einstein'a. Nawet twoj GPS, jesli takowy stosujesz, nie dzialal by dokladnie bez poprawek wyliczalnych w ogolnej teorii wzglednosci. No i co z tego ze nie jest to slowo ostateczne nauki? Ona ewoluuje tak jak i wszystko w przyrodzie. Wiec jest tez i szansa na twoja ewolucje filozoficzo-intelektualna.  
Autor: Jacholek  Dodano: 30-06-2010
Piter - Odp.   1 na 1
Sorry za małą dygresję która teraz nastąpi.
Od samego początku dziwi mnie zacietrzewienie wielu ludzi piszących na tym portalu.
Nienawiść to KK przesłoniła im oczy do tego stopnia ,że jakiekolwiek  użycie słowa chrześcijan od razu kojarzą z inkwizycją, pedofilią , ciemnogrodem i "lunatykami".
Zapominają jednocześnie ,że europejska cywilizacja opiera się na trzech filarach:
prawie rzymskim, greckiej filozofii i etyce chrześcijańskiej. Chrześcijanie całymi garściami czerpali ze spuścizny greckich filozofów tworząc system na wzór Platona. Można się z nimi nie zgadzać co do autentyczności życia Jezusa i sensu zawartego w ewangeliach. Można pisać uczone księgi na temat konstrukcji Arki Noego i właściwości aerodynamicznych latających dywanów z arabskich baśni. Ale idea braterstwa i solidarności bez względu na rasę i pochodzenie ostatecznie skonsolidowała Europe dając podwaliny pod współczesną UE.
Niby każdy to wie a wszyscy eksponują jedynie patologie.
A co do meritum.
Jeżeli uważasz ,że zmiana z  ciągłości na rzecz jednostek dyskretnych (w przypadku odkryć M. Plancka) nie jest jeszcze wystarczająco rewolucyjne to nie wiem co musiało by się stać w fizyce?
.....
Autor: Piter Dodano: 30-06-2010
Piter - ....CD
.....
Lord Calvin pod koniec XIX w. nie wierzył ,że w fizyce  możne wydarzyć się
jeszcze coś ciekawego , zachęcał swoich studentów do wybrania innego zawodu. Bardzo się pomylił.
Sceptycyzm w europejskiej filozofii ma swoją ugruntowaną pozycję. Oczywiście nie można wątpić we  wszystko bo tak posunięty radykalizm po prostu nie ma sensu. Jak już pisałem wcześniej o fallibilizmie nie mamy dostępu do wiedzy pewnej tylko do prawdopodobnej
( bardziej lub mniej) Jeżeli akceptujesz teorię ewolucji to akceptujesz również nasze ewolucyjne dziedzictwo. Oznacza to ,że dysponujemy  pięcioma zmysłami tylko w celu skutecznej walki o przetrwanie. Z tego wynika dalej ,że zmysły dostosowane są optymalnie do warunków fizycznych istniejących w niszy ekologicznej. Dysponujemy tylko takim wyposażeniem biologicznym które daje nam przewagę w walce o byt. To ograniczenie nie umożliwia nam pełnego epistemologicznego wglądu w naturą. Pozostaje pytanie ,czy istnieją inne rodzaje zmysłów o których w tej chwili nie mamy pojęcia. Inaczej mówiąc jak byśmy postrzegali świat gdyby natura wyposażył nas np. w system wzrokowy węży czy w echolokacje? I czy w ogóle taka forma ewolucji była by możliwa?
Niestety chyba biologia ogranicza naszą wiedzę o świecie zewnętrznym.
Autor: Piter Dodano: 30-06-2010
Soplic
@ piotreks
W którym miejscu Komorowski to mniejsze zło?
Blida to zaszczuta była, ale przez własnych towarzyszy partyjnych, którzy wypięli się na nią i przestali przyznawać, aż do momentu "męczeńskiej" śmierci.
Fakt podejrzeń i wizyty policji nie jest jeszcze powodem do samobójstwa, inna sprawa że takie przypadki zdarzały się za PiS i zdarzają się za PO, nie wyjeżdżaj więc jak dureń Kalisz z Blidą, zresztą łzy post PZPRrowców są żenujące, biorąc pod uwagę osiągnięcia w zaszczuwaniu (i najzwyklejszym mordowaniu) ich byłej partii.
Co do faszysty w MENie czy kryminalisty w rolnictwie, powiedz co poza tymi  zarzutami masz do nich merytorycznie a co byłoby czymś gorszym niż to co robią Hall i Pawlak, nie żebym chwalił czy cenił Giertycha i Leppera, ale w czym u licha LEPSI są ich następcy?
A na koniec wyjaśnij co daje Ci moralne prawo do osądzania kto powinien być utopionym a kto nie, i dlaczego akurat Ty miałbyś przeżyć, bo ja jakoś nie widzę Ciebie z twą miłością do specyficznie pojmowanej mądrości i dobra (dobre jest jak Kali topić złe jak utopić Kalego) wśród ocalałej populacji.
Autor: Soplic  Dodano: 01-07-2010
Jacholek - Calvin @Piter
Lord Kelvin a nie Calvin. Znamienne przejezyczenie. Rewolucja naukowa to nie destrukcja tylko rekonstrukcja. Jak w przypadku rewolucji Kopernikanskiej. Zarowno stary jak i nowy system koegzystowaly jakis czas, oba mialy problemy natury "numerycznej" (epicykle, orbity kolowe), wiec przelom nie byl natychmiastowy. Coprawda teoria Kopernika byla prostsza i elegantsza, ale dopiero Kepler plus obserwacje asronomiczne przewazyly szale (mimo klopotow innej natury jakie odczul np Galileusz).  Piter, nie dyskutujemy spuscizny chrzescijanskiej w Europie, za szeroki to temat by go podejmowac na tym mini forum.
"Biologia ogranicza..." moze wogole nauka "ogranicza" w/g Ciebie ? Byc moze jesli aplikowac redukcjonizm do skrajnosci, ale kto by to proponowal ? Czy mnie tez zaliczyles do osob zacietrzewionych ? Staralem sie byc bardziej pedagogiem anizeli polemista.  Czas juz ten watek skonczyc wiec "do uslyszenia" przy okazji dyskusji nad innym artykulem.  
Autor: Jacholek  Dodano: 01-07-2010
piotreks - @Soplic  -1 na 1
ano w tym, że PO jest opluwane przez tego (....!@&%$*#) Rydzyka... i to jest jedyny argument skłaniający do głosowania na gajowego...
Giertych był, jak sam to powiedział, wychowany na "dziełach" Dmowskiego, gdzie nacjonalizm/szowinizm jest podstawą... reaktywował na początku (bodajże)  lat 90-tych weszpolaków... takie Hitlerjugend... urządzali sobie zabawy w wojnę w niemieckich mundurach... były neonazista Farfał był prezesem TVP...
a do listy tych do potopienia dodałbym jeszcze np. takie suki, które palą w ciąży albo przy małych dzieciach, a także futrzarskie rury, w zasadzie też wszystkich trupożerców, żeby nie generowali cierpienia zwierząt, także tych, którzy niszczą sobie neurony i degenerują układ nerwowy wódą...zresztą palących też... po prostu ubyło by prymitywnej dziczy, która generuje cierpienie natury... nikt mi nie wmówi, że ktoś, kto nosi futra zwierzęce, sam nie zasługuje na to, żeby go obedrzeć ze skóry...wszystkich neonazistów też bym wytopił...nakarmił nimi rekiny, piranie i krokodyle... 
Autor: piotreks Dodano: 01-07-2010
RyszardW - @piter
"Jeśli jest sprawdzalna to pokaż jak powstało życie i co było przed
wielkim wybuchem."

Twoja ignorancja cię kompromituje. Czas jest pojęciem fizycznym, jest wtórny w stosunku do tworzywa wszechświata, twoje pytanie nie ma sensu, bo przed WW nie było czasu, a więc żadnego przed. Co więcej, to samo wieki temu twierdził św. Augustyn ("co Bóg robił przed stworzeniem"). Podobnie odnośnie przestrzeni - poza wszechświatem jej nie ma. Ale ty nawet swoich autorytetów (tu: ojców kościoła) nie przeczytałeś nigdy.
A co do powstania życia - żeby rozmawiać, musiałbyś coś niecoś wiedzieć nt. termodynamiki.
Reprezentujesz wiedzę na poziomie argumentacji przeciętnego ks. katechety.
Autor: RyszardW  Dodano: 01-07-2010
piotreks - @RyszardW
chciałem tylko zwrócic uwagę,że czas jest pojęciem względnym, nie ma wartości constans...pojęcie upływu czasu jest względne...kłania się teoria wzglęności...najprostszy przykład - gdy jest CI dobrze - to czas płynie prędko, jest go mało, ale już gdy jesteś nieszczęsliwy, jest Ci zle - to czas wlecze się w nieskończoność...ciekawe, dlaczego nie na odwrót...chyba tylko po to, żeby dłużej cierpieć...kłania się katolicka apoteoza cierpienia...taka gloryfikacja masochizmu...jakś lepsza qrva tak ustaliła...i tak już jest...
a skoro przestrzeni poza wszechświatem nie ma, to należy zapytać, czy wszechświat materialny to jedyny z wszechświatów? czy może jest jeszcze COŚ poza nim, jakiś świat duchowy np?
Autor: piotreks Dodano: 01-07-2010
Piter - @RyszardW
Wszystki Ryśki to fajne chłopaki szkoda tylko, że znowu powtarzają scientystyczne komunały.
1-  istnieje również czas psychologiczny  który najlepiej opisać tytułem książki "Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy".
2- co wg Ciebie znaczy ,że czas jest wtórny w stosunku do wszechświata i na czym ta wtórność polega?
3- co jest tworzywem wszechświata? 
4- jakie masz dowody, że nie było nic przed WW oczywiście oprócz argumentu o mojej ignorancji?. Czy nie lepiej zachować epistemologiczną wstrzemięźliwość  i nie wydawać sądów o czymś co całkowicie przerasta nasz aparat poznawczy.
Bije od ciebie ton mędrca edukowanego na popularnonaukowej prozie. Oświeć mnie  co powinienem wiedzieć na temat termodynamiki.
(wszędzie widzisz ukrytych katechetów i księży - to jakiś obłęd )
Autor: Piter Dodano: 01-07-2010
Soplic - @ piotreks
Komunistów dalej nie uwzględniasz w swych wyborach, cały czas potwierdzasz lewoskrętność  umysłową, naprawdę nie przejdzie Ci przez usta potępienie komunistów, i czy robisz to celowo czyt nie czy komunizm był czy też nie, byli ludzie określający się mianem komunistów których zbrodnicze osiągnięcia przekraczają sumę tych faszystowskich i kościelnych razem wziętych. Twój argument przemawiający za głosowaniem na gajowego jest iście powalający, Rydzyk nie Rydzyk, ale powiedz co w PO jest takiego że opluwanie tej partii jest taką zbrodnią, wg mnie PO jak najbardziej zasługuje na opluwanie, przez lat pracowali na to tacy ludzie jak Tusk, Piskorski, Bartoszewski czy Palikot. Jakoś nie czuję dyskomfortu gardzać zarówno Rydzykiem jak i Tuskiem, z tą uwagą że działalność Rydzyka nie szkodzi mi bezpośrednio a Tuska już tak. Co do Giertycha, pytałem o to zrobił gorszego jako minister niż np. taka Pani Hall, a to co czytał, jakie ogranizacje zakładał nie interesuje mnie w tym kontekscie, rówie dobrze mógłbym powiedzić że Janowski (piosenkarz) to kanalia bolszewicka bo nosi koszulkę z Che, a nie przeszkadza mi to oglądnąć od czasu do czasu go w telewizji.
PS Rozumiem też że panie po aborcji pominąłeś przypadkiem, no i siebie oczywiście ze swym głębokim humanizmem;)
Autor: Soplic  Dodano: 02-07-2010
piotreks - @Soplic
już raz pisałem, że to, co było(i jest) nazywane komunizmem, ma tyle wspólnego z założeniami i ideami komunizmu, co katolicyzm z chrześcijaństwem...napisałem wyrażnie - należało by usunąć w humanitarny sposób wszystkich złych i głupich ludzi, czyli niestety wiekszość populacji...zbrodniarz pozostaje zbrodniarzen niezależnie od tego, jak sie go określa - komunistą/faszystą/czy faszystą religijnym...zarówno "komunista" Stalin, jak i Dzierżyński, czołowe postacie zbrodni sowieckich uczyli sie przez pewien czas w seminariach duchowych ...a ludobójca Pol-Pot na Sorbonie w Paryżu...chodzi mi o to, że zarówno tzw. "komunizm", jak i faszyzm/hitleryzm wyrosły na "wartościach" judeochrześcijanskich...temu chyba nie zaprzeczysz...czyli, wychodzi na to, że bazą/podstawą/fundamentem zbrodni komunizmu i faszyzmu są  "wartości" judeochrzescijańskie...inaczej mówiąc, to rzekome "chrześcijaństwo", które wyewulowało z judaizmu stworzyło warunki, w których powstał komunizm, faszyzm i hitleryzm...chyba temu nie zaprzeczysz...
"Z RELIGIA CZY BEZ, SA LUDZIE I DOBRZY, I ŹLI. ŻEBY JEDNAK DOBRZY LUDZIE STALI SIĘ ZŁYMI, NIEZBĘDNA JEST RELIGIA" - S. Weinberg, laureat Nobla z fizyki
więcej o elektoracie Jarkacza - w następnym wpisie, bo tu brak miejsca... a Palikot to jedyny normalny polityk...
Autor: piotreks Dodano: 02-07-2010
Xxx - Phishing
piotreks napisał : "POTRZEBUJESZ tych ludzi" - tych tutaj i wszystkich innych takich jak oni ja nie potrzebuję...zbyt wiele złego spotlało tę planetę od takich ludzi...oto ich przykłady,...
www.youtube.com(*)?v=Ld90EVNzybg&feature=related
www.youtube.com(*)?v=MWIRfb173G8&feature=related
www.youtube.com(*)?v=KfeL7jUUBZU&feature=related "
W pierwszych 3 linkach mój antywir wykrywa próbę phishingu . Pozostałych nie sprawdzałem .
Autor: Xxx Dodano: 13-07-2010
piotreks - @Xxx
a jaki masz proram antywirusowy - linki po prostu skopiowałem z YT...
Autor: piotreks Dodano: 16-07-2010
Xxx - Phising cd
Coś jest z tymi linkami " Nieprawidłowy adres url " czy coś ...
Nie można się połączyć .
Autor: Xxx Dodano: 21-08-2010
kwark
W sumie mierny artykulik pokazujący raczej więcej ograniczeń w rozumowaniach autora niż realnych problemów :))

1. Zarzuty etyczne: nic tekst nie mówi, że ludzie byli niedoskonali, ale że stali się niegodziwi (Rdz 6,12).

2. Zarzut, że 8 osób nie mogło zbudować arki jest słabiutki. Wystarczy przyjąć, że od pierwszej informacji o potopie do samego potopu minęło kilka lat. W tym czasie 8 osób spokojnie byłoby w stanie to zrobić. Kompetencje? O jakich kompetencjach możemy mówić na Starożytnym Bliskim Wschodzie? Czy autor wierzy w istnienie kształcenia inżynieryjnego w tamtym czasie?

3. Skąd Noe wiedział, które zwierzęta są "czyste" a które "nieczyste", skoro dopiero po Exodusie dokonano tego podziału? Stawiając taki zarzut autor popisuje się brakiem wyobraźni: Bóg przecież mógł to powiedzieć Noemu przed oficjalnym podziałem danym Mojżeszowi.

4. Zarzut o milionach gatunków na arce zakłada, że był globalny a przecież nawet katoliccy teolodzy mówią co najwyżej o jego lokalnym charakterze (internetowy przykład obrony takiej koncepcji http://www.trinitarians.info/ateizm/art_254_Czy-potop-biblijny-jest-niemozliwy_.htm ).
Autor: kwark  Dodano: 21-11-2010
kwark - c.d. komentarza
5. Góra Ararat - autor przyjmuje, że woda stała na wysokości 5165 m nad poziomem morza bo tyle ma góra Ararat, więc musiał to być potop globalny, ale jest to błędne uproszczenie. Po pierwsze jest też "Mały" Ararat, który ma 3896 m n.p.m. (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ararat). Po drugie, Arka nie musiała osiąść na szczycie góry (nic tekst nie mówi o szczycie góry, wzmiankuje wręcz te góry w liczbie mnogiej - Rdz 8,4) ale gdzieś na jej zboczu, wtedy wody stałyby jeszcze niżej. Po trzecie, narrator biblijny pisze z lokalnego punktu widzenia Noego więc w tym kontekście pisanie  o wyższym Elbrusie i Mount Evereście jest bez sensu.

6. Zarzut o niemożliwości wykarmienia "wszystkich zwierząt świata" na Arce przez rok też jest bezpodstawny, bo opiera się na błędnym założeniu, że zapasy były zebrane "pospiesznie" (jak pisze autor) a potop był globalny - wcale tak nie musiało być (patrz pkt. 2 i 4).

7. O jakiej diecie wegetariańskiej z Rdz 1 mówi autor?

8. "Wszystko" co porusza się i żyje nie stoi w sprzeczności z niejedzeniem zwierząt nieczystych. Autor jak widać nie wie, że termin "wszystko" w Biblii (hebr. kol) ma dość relatywne znaczenie.

9. Tęcza jako zjawisko optyczne nie wyklucza tego, żeby być znakiem przymierza, ten zarzut jest wyjątkowo płytki.
Autor: kwark  Dodano: 21-11-2010
kwark - cd.2 komentarza
10. „już nigdy nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa …" - to nie wyklucza innych potopów, nawet większych niż biblijny. Autor nie wczytał się w przesłanie tekstu: nie chodzi o to, że żaden potop już nie wyniszczy wszystkiego pod niebem, ale o to, że Bóg nigdy już nie użyje potopu jako narzędzia. Wszystkie następne potopy były już dziełem przyrody a nie Boga. Różnica jest tu zasadnicza ale autor całkowicie ją przeoczył

11. Autor zastanawia się skąd wzięto materiał do budowy tak dużej arki. Ten zarzut opiera się na "nie wiem" a takie zarzuty są marnej jakości. W okolicy było dużo drewna a nawet jeśli by go zabrakło można było je przetransportować (mogło to czynić więcej niż 8 osób). Stonehenge zbudowano na przykład z materiałów przetransportowanych z odległych rejonów. Jak widać w starożytności nie było z tym większych problemów. Arka była duża ale nie aż tak, nie przesadzajmy.  
Autor: kwark  Dodano: 21-11-2010
Pietrzyk - Takie stare a jeszcze   1 na 1
Przeczytaj Pan, Panie "kwark", dokładnie tą księgę. Zacznijmy od tego, że według Biblii był to potop globalny. I dokładnie tam jest podane, co i na ile "łokci" było zalane. Piszesz Pan, że ludzie stali się niegodziwi. A jak ta niegodziwość wyglądała? O etyce w Biblii lepiej nie mówmy. Biblia nie rozwiązuje żadnych realnych problemów, więc moje rozważania na jej temat też niczego nie zmienią. To nie mój zamiar. Ja chcę Biblię pokazać taką, jaką jest. Bez jakiejś szczególnej interpretacji. Po prostu zgodnie z tekstem. Pozostałe, wypunktowane przez Pana zarzuty są marne. To dla tych, którzy nigdy Pisma nie czytali. No i jeszcze ten mój brak wyobraźni. Ja muszę sobie wyobrazić, co jakiś autor miał na myśli. Swoboda interpretacji w przypadku "Pisma Świętego"? Kto podsunął pomysł na taką ksywkę (kwark)?
Autor: Pietrzyk  Dodano: 22-11-2010
kwark - Odp.
W żadnym miejscu Biblia nie pisze, że potop był "globalny". W ogóle nie pada w niej takie określenie, co najwyżej napotykamy na sformułowania "cała Ziemia" ale one też mają lokalny charakter (liczne przykłady można znaleźć w linku jaki wkleiłem w punkcie 4). Tak samo Biblia nie mówi na ile łokci były głębokie wody potopu, rozważania Pietrzyka są w tej kwestii ponownie zwyczajnie błędne. Odwracanie uwagi na to, że Biblia nie rozwiązuje żadnych problemów nic tu nie da. Może i nie rozwiązuje ale tekst wciąż nie mówi nic o niedoskonałości ludzi tylko o niegodziwości jako przyczynie potopu, niezależnie od tego jak sobie Biblia tę niegodziwość definiuje.W błędzie jest Pietrzyk również mniemając, że pokaże tekst Biblii bez interpretacji. Jest to utopia, nie istnieje czytanie tekstu bez interpretacji. Ludwik Fleck pięknie wykazał kiedyś, że nawet banalne zdanie "ręka ma pięć palców" posiada wiele różnych interpretacji w różnych językach, czasem nawet sprzecznych. Pisanie o reszcie moich zarzutów, że są "marne" nic nie rozwiązuje bo tak samo można skwitować wszystko co pisze Pietrzyk. Zarzuty pozostają w mocy. Do czytania ze zrozumieniem (zwłaszcza starożytnych) jest potrzebna wyobraźnia właśnie (tak, tak).      
Autor: kwark  Dodano: 24-11-2010
SzanownyPan27
Przeczytany tekst jest snem dla mych oczu, melodią dla uszu, cukrem dla mózgu.
Autor: SzanownyPan27  Dodano: 06-02-2014
mrocznysedes - Trochę dużo wody było potrzebne..
Ziemia jest, mniej więcej, kulą. Więc w razie potopu, poziom wody musiałby się podnieść wszędzie. A jakby miau się podnieść na wysokość 5 km to potrzebne by było do tego jakieś ponad 2,63 miliardów kilometrów sześciennych wody. A w zasadzie mniej bo nie wszystkie lądy są na poziomie morza. Ale i tak pewnie wyszło by sporo. Obieg wody na Ziemi jest obiegiem zamkniętym a całej wody na Ziemi tyle nie ma. Więc skąd jakiś bóg nagle wziął tyle wody? Z kosmosu? I może później zabrał sobie całą tą nadmiarową wodę i wysłał w kosmos nazad? ;-)
Autor: mrocznysedes  Dodano: 20-12-2020

Pokazuj komentarze od najnowszego

« Wróć do strony
Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365