Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
187.269.502 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7363 tekstów. Zajęłyby one 29029 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5310 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Dla egzystencjalisty (...) jest niesłychanie żenujące to, że Bóg nie istnieje, ponieważ w ten sposób znika wszelka możliwość znalezienia wartości w zrozumiałym niebie (...) Straciliśmy religię, ale zyskaliśmy humanizm".
Komentarze do strony Dobrodziejstwa gorączki

Dodaj swój komentarz…
piotrmb   3 na 3
Fakt, że przy korzystaniu z leków obniżających gorączkę, choruje się być może lżej, ale dłużej, jest chyba dość powszechnie znany. Natomiast wyjaśnienie mechanizmu jest interesujące. Bardzo często wcześniej słyszałem o tym, że podwyższona temperatura ma za zadanie właśnie "utrudnianie życia" bakteriom.

Natomiast warto by poprawić taki kwiatek:
"Według niektórych badaczy zdolność ssaków do utrzymania stałej temperatury
ciała umożliwiła im stanie się dominującym gatunkiem na naszej planecie."
Ssaki gatunkiem? Można mówić co najwyżej o gromadzie kręgowców. Twierdzenie o dominacji też jest dosyć dyskusyjne, jeśli porównamy liczebność gatunków czy zamieszkałe środowiska choćby ze stawonogami.
Autor: piotrmb  Dodano: 11-01-2011
Reklama
Kamil Ciura
O związku temperatury z metabolizmem biolodzy trąbili już dawno. W ogóle to jestem zdania, że objawy chorobowe (gorączka, kichanie, kaszel) należy zwalczać jedynie gdy znacznie pogarszają komfort życia, co w efekcie może prowadzić do dalszego osłabienia (np. dręczący kaszel w nocy), lub zagrożenia życia. Po coś one wykształciły się na drodze ewolucji. Mówię jednak o grypie, czy anginie - raczej nie polecam bierności np. przy zapaleniu płuc lub opon mózgowych.
Autor: Kamil Ciura  Dodano: 11-01-2011
kolce
Przy anginie troche sobie nie wyobrażam nie wziąć antybiotyku...czuje sie wtedy jakby mnie kombajn wymłócił i wypluł; gorzej, że mnóstwo osób leczy przeziebienie antybiotykami...ale to znany temat...
Autor: kolce  Dodano: 12-01-2011
Jarek Augustynowicz - dla równowagi
w lekach obniżających gorączkę zawarte są też substancje antyzapalne, zbijanie gorączki jest wiec nie bez powodu zalecane przez lekarzy i słusznie zostałem okrzyczany przez lekarza za zbyt mocne odwlekanie podania dziecku lekarstwa m.in. przeciwgorączkowego, obniżanie gorączki jest ok, a ten przekaz artykułu o dobrodziejstwach gorączki, z szacunkiem dla tytułu przed nazwiskiem autora, niepotrzebnie wyprowadza na manowce, nie pozwólcie choremu (np. dziecku) leżeć godzinami w gorączce, bo to działa natura:)
Autor: Jarek Augustynowicz  Dodano: 12-01-2011
Scarabaeus
Ja dodam od siebie, że w wypadku choroby np dziecka to lekarz decyduje o podaniu lub nie lekarstwa. My decydujemy o wyborze lekarza.
@Jarek Augustynowicz - autor nie wyprowadza na manowce, a leżenie godzinami w gorączce częściej będzie lepszym rozwiązaniem niż podanie tabletki. Niestety znalezienie dobrego lekarza nie jest łatwe.
Autor: Scarabaeus  Dodano: 12-01-2011
Kamil Ciura
Nie każdy środek przeciwgorączkowy ma działanie przeciwzapalne. Popularny paracetamol słabo sprawdza się w tej kwestii, ibuprofen i aspiryna już o wiele lepiej.
Autor: Kamil Ciura  Dodano: 12-01-2011
Ungeheuer - Natura :)
Pamiętajcie, że organizm często gra Va banque. Wysoka gorączka może spowodować wiele powikłań, trzeba by statystycznie oszacować (i to zrobiono na pewno) czy w danej sytuacji leki podać czy nie.
Autor: Ungeheuer  Dodano: 16-01-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365