Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
193.332.970 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 203 głosów.

Złota myśl Racjonalisty:
"Dechrystianizacja Europy nie mogła mieć miejsca (...) przede wszystkim dlatego, że nigdy nie dokonała się jej chrystianizacja."
Komentarze do strony Religia i polityka

Dodaj swój komentarz…
Edzio - paradoks
To jest paradoks.Rząd liberalny, a więc teoretycznie postępowy i wykształcony przez swoje działania wpędza ludzi w ciemnotę i kołtuństwo religijne.Powodując biedę i wykluczenie skazuje tych ludzi na dewocję itp.zjawiska.Jestem przekonany, że PIS i prawica skrajna wygra następne wybory.Nie ma wyjścia-i tak źle i tak źle.
Autor: Edzio  Dodano: 15-12-2012
Reklama
Jacek Tabisz
W Indiach żyje sporo biednych ateistów. Widząc, jak religia wyzyskuje biednych i że bogowie nie pomagają, bo ich nie ma, bywają oni bardzo radykalnymi ateistami.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 14-12-2012
Edzio - niepojęte   1 na 1
Jak ludzie w 21 wieku mogą tak dawać się omamiać przez religię jak Polacy dzisiaj.To przechodzi wszelkie pojęcie a jednak.Wraz ze wzrostem wiedzy i nauki u nas dokonuje się proces odwrotny.Nawet ludzie pozornie wykształceni i oczytani wchodząc na tematy religii czy Jana Pawła 2 nagle dostają delirium tremens.I opowiadają niestworzone rzeczy.
Z własnego podwórka.Mieliśmy takich znajomych co mieli pod górkę, popadli w biedę i odjechali religijnie.Kiedyś daliśmy im taką przechodzoną starą lodówkę.Oczywiście nie miał kto jej wnieść to jeszcze ją wtargałem na 4 piętro.Za to zostaliśmy potraktowani wykładem o piekle i czyśćcu i jakimiś modlitwami.Od tego czasu raczej ich unikamy...
Autor: Edzio  Dodano: 13-12-2012
ratus - @Jacek Tabisz   1 na 1
>Za religijność nie są odpowiedzialne jedynie władze...

Unikam jak mogę kwantyfikatorów "wszystkie", "żadne", "jedynie", "tylko", "wyłącznie", i.t.d.  Oczywiście, nie ma mowy o "jedynie odpowiedzialnych za religijność", ja postawiłem  tylko pytanie, czy odradzajace się trendy religijne nie sa zamiennikiem ustępującego "argumentu siły". Piszacy powyżej  Edzio ma rację pisząc, że teraz biedocie pozostaje nieraz tylko się modlić o poprawę losu, ale zapomina, ze kilka pokoleń wstecz, narzekajaca biedota zostałaby potraktowana pałką i batem, a ksiądz z ambony zacytował by Św. Augustyna:

"Ponieważ Bóg jest sprawiedliwy, nędza jest nieodpartym dowodem wielkiego grzechu!"
Autor: ratus  Dodano: 13-12-2012
Edzio - bieda a religijność   5 na 5
Wielu ludzi z biedy i beznadziejności popada w religijność.To chyba dla nich ostatnia "nadzieja".Zaobserwowałem wiele takich przypadków, nawet całe rodziny, które odpłynęły w urojenia religijne z bezrobocia i biedy.Ci ludzie zamiast logiczną koleją rzeczy ciążyć ku lewicowości idą w przeciwnym kierunku religii, która ostatecznie ich wykończy...Smutne i tragiczne...Bo ksiądz im na pewno nie da pomocy i na chleb
Autor: Edzio  Dodano: 13-12-2012
romaro   5 na 5
Słowa "wielkiego" Polaka - "jeśli nie istnieje żadna ostateczna prawda, będąca przewodnikiem dla działalności politycznej i nadająca jej kierunek, łatwo o instrumentalizację idei i przekonań dla celów, jakie stawia sobie władza"

Jest to niezwykle wyrafinowany szantaż.
Religia uzna każdą władzę, pod warunkiem, że przyjmie owa władza "prawdę ostateczną" za nadrzędną.
Autor: romaro  Dodano: 13-12-2012
Jacek Tabisz - @ratus   2 na 2
Za religijność nie są odpowiedzialne jedynie władze. Znam wielu fanatycznych wierzących, którzy wierzą sami z siebie. W historii Kościoła ruchy oddolne były nieraz znacznie brutalniejsze niż kler, choć, jak wiemy, kler nie stronił od bestialstwa.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 13-12-2012
ratus - Dziwne?
Wzrastająca rola religii (wszelkiego rodzaju) w świecie daje się (moim zdaniem) wyjaśnić tym, że "grupy trzymające władzę", w miare humanizowania się społeczeństw, coraz rzadziej sięgaja po "środki przymusu bezpośredniego", jakimi były dawniej armia, czy przyboczne siły zbrojne. Zastępuje się je bardziej subtelnymi środkami oddziaływania, przede wszystkim socjotechniką, której najważniejszą chyba częścią - przetestowaną na przestrzeni wieków - są różne odmiany religii, dające ogromną władzę nad mniej wyedukowaną częścią społeczeństwa. Na tych bardziej wykształconych kręci się bat o nazwie "ONI* ci - obywatelu - zagrażają, ale MY, - o ile nas będziesz słuchał i utrzymywał - ciebie obronimy!"

* ONI - to do wyboru, albo naraz: komuna, homo, Żydzi, Ruscy, Szwaby, Muslimy, Chinole, sataniści, ateiści, terroryści, bankierzy, urzędnicy, GMO, elektrownie nuklearne, wiatraki, ... wszystko, co nie jest pewne, ale MOŻE się zdarzyć....
Autor: ratus  Dodano: 13-12-2012
Jacek Tabisz   1 na 1
Świetny tekst Radku! Zgadzam się z końcowym przesłaniem - "nie ma tolerancji dla wrogów tolerancji". Ogromnie ważne jest to, że zauważasz, jak zwykle, iż ureligijnienie i zmistycyzowanie życia społecznego to nie tylko problem Polski, czy państw muzułmańskich, ale w zasadzie całego świata, poza niewielkimi wysepkami, zalewanymi przez to morze. Jedyni, którzy mogą to zmienić, to dzielni ludzie, którzy nie tylko anonimowo i z foteli będą się temu przeciwstawiać. Potrzebne są debaty, demonstracje na placach miast, upominanie się (a przez internet to nie działa) o miejsce w mediach. Akcja bilbordowa pokazała, jak można zdobyć to miejsce, ale kanapowcy nie dopisali.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 13-12-2012

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365