Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
187.957.673 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7363 tekstów. Zajęłyby one 29029 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5497 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
W czasie dziecięctwa nowej religii ludzie mądrzy i uczeni powszechnie ignorują tę sprawę, uznając ją za zbyt błahą (..) A kiedy później chcą zdemaskować oszustwo, by otumanione masy przejrzały na oczy, jest już zbyt późno, i dokumenty a także świadkowie, którzy pomogliby sprawę wyjaśnić, znikli bezpowrotnie.

Dodaj swój komentarz…
Arminius - cesarskie cnoty  0 na 2
"...wierzono, że świecąca przez kilka dni po śmierci Cezara kometa jest duszą zamordowanego wodza zmierzającą do nieba"
Czy próbowano ustalić jaka to była kometa? Może jakaś z kategorii okresowych, jak Halleya - chociaż z całą pewnoscią to nie była właśnie ta. A moż ejakieś inne caiło  niebieskie?
 
"Z kolei Żydom nakazuję, żeby nie starali się osiągać więcej niż posiadają".
Klaudiusz chyba najbardziej ucieleśniał owe cztery cesarskie cnoty (pobożności (pietas), dzielności (virtus), łagodności (clementia) i sprawiedliwości (iustitia).
Uniwersalizm jego salomonowego wyroku w sprawie tumultów aleksandryjskich jest tego jednym z przejawów.  W zasadzie mogłby być cytowany przez rosyjskich carów z przełomu 19/20 wieku gdy do podobnych tumultów dochodziło w miastach imperium rosyjskiego.
 
Autorowi gratuluję udanej rozprawy - zwięźle ale zarazem bardzo trafnie i klarownie przybliżającej czytelnikowi fundamenta rzymskiego cesarstwa.
Autor: Arminius  Dodano: 30-01-2015
Reklama
abrakadabra1  -3 na 3
To był chory kraj, a najnormalniejszy i najłagodniejszy z cesarzy Neron został opluty i oczerniony przez historię.To byli naziści starożytności, zniszczyli kilkadziesiąt cywilizacji ich przewyższających technicznie i moralnie.Chwała "barbarzyńcom", że ich pokonali i zlikwidowali ten zboczony twór.Nie czuję się jakoś z nimi związany duchowo ani kulturowo, bardziej z tymi innymi, ich ofiarami.
Autor: abrakadabra1  Dodano: 31-01-2015
makoshika - Przesadzasz   2 na 2
(...) To byli naziści starożytności, zniszczyli kilkadziesiąt cywilizacji ich przewyższających technicznie i moralnie. (...)Byłbym wdzięczny za ich wskazanie.Poza tym żadna z tych "przewyższających ich cywilizacji" nie doszła do banalnego wniosku, że oskarżony ma prawo się bronić i że w czasie procesu trzeba wysłuchać wszystkich stron. Czyli nie wynalazła PRAWA.Poza tym nie polecam traktowania historii w sposób ahistoryczny.(...) Chwała "barbarzyńcom", że ich pokonali i zlikwidowali ten zboczony twór (...)Czyli komu "chwała"? Barbarzyńskim chrześcijanom, że zlikwidowali "zboczony" chrześcijański twór? Litości.
Autor: makoshika  Dodano: 01-02-2015
abrakadabra1 - @makoshika  -1 na 3
Proszę.Trakowie, Kartagina,Celtowie,Dalmaci, prawie wytępili Żydów itd... Przewyższali ich choćby tym, że nie praktykowali walk gladiatorów, co było szczytem wyuzdania i zboczenia moim zdaniem.Większość wynalazków Rzymian to skradzione innym kulturom podbitym.Mieli osiągnięcia, nie zaprzeczam, ale to nie przykrywa ich niepotrzebnego okrucieństwa.Poza tym byli wyjątkowo fałszywi, notorycznie łamali obietnice.Szkoda, że Spartakusowi nie udało się zdusić tej hydry.Religię i naukę przejęli od Greków, całe uzbrojenie po kawałku od innych armii.Ich własnym wynalazkiem była brutalna siła i całkowity brak szacunku do pokonanych.Negatywnie oceniam to państwo.
Możesz mieć inne zdanie.
Autor: abrakadabra1  Dodano: 01-02-2015

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365