Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
171.991.909 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7337 tekstów. Zajęłyby one 28957 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 1417 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"- Zapomina pan o Bogu. - On mnie nie interesuje. Bóg toleruje rzeczy, których nie sposób tolerować. Jest nieodpowiedzialny i niekonsekwentny. Nie jest dżentelmenem."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Meridia – wycofanie leku z rynku w USA (12-10-2010)

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) poinformowała w dniu 08.10.2010, że firma Abbott Laboratories zgodziła się na całkowite wycofanie z rynku leku przeciwko otyłości o nazwie Meridia - pod tą nazwą preparat jest również dostępny w Polsce.

Abbot Laboratories zgodziły się wycofać lek z rynku w Stanach Zjednoczonych, ponieważ badania kliniczne wykazały, że przyjmowanie głównej substancji czynnej wchodzącej w skład preparatu, mianowicie sibutraminy, skutkuje wzrostem ryzyka wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.

"Nie można niczym usprawiedliwiać dalszej dostępności leku na rynku, zwłaszcza biorąc pod uwagę bardzo niewielką osiąganą za jego sprawą utratę wagi i związane z jego przyjmowaniem ryzyko zawału serca i udaru - mówi dr John Jenkins, dyrektor Office of New Drugs w FDA's Center for Drug Evaluation and Research (CDER) - Lekarzom zaleca się zaprzestanie dalszego przepisywania leku, a pacjenci powinni zaprzestać jego przyjmowania. Pacjenci powinni zwrócić się do swojego dostawcy usług medycznych o zapewnienie dostępu do alternatywnych programów utraty wagi lub utrzymania wagi ciała na dotychczasowym poziomie".

Lek o nazwie Meridia został dopuszczony na rynek amerykański w październiku 1997, jako preparat wspomagający odchudzanie u pacjentów cierpiących z powodu otyłości. Dopuszczenie leku było możliwe w oparciu o wyniki badań klinicznych, które wskazywały, że wyższemu odsetkowi pacjentów przyjmujących sibutraminę udało się stracić co najmniej 5% dotychczasowej wagi ciała, niż to było w przypadku pacjentów z grupy placebo, którzy polegali jedynie na diecie i wykonywaniu ćwiczeń fizycznych.

FDA zwróciła się o wycofanie leku z rynku po zapoznaniu się z wynikami raportu Sibutramine Cardiovascular Outcomes Trial (SCOUT). Projekt SCOUT został zainicjowany jako element badań klinicznych prowadzonych nad lekiem już po dopuszczeniu go na rynek europejski, w celu monitorowania wpływu sibutraminy na układ sercowo-naczyniowy. SCOUT realizowany był w latach 2003-2009 w Europie, krajach Ameryki Łacińskiej i Australii. Badania objęły ponad 10 tysięcy osób obu płci. Wyniki badań wykazały, że w grupie pacjentów przyjmujących sibutraminę występuje o 16% wyższe ryzyko poważnych zaburzeń pracy serca, zawału serca, udaru, zatrzymania pracy serca i zgonu, niż w grupie pacjentów przyjmujących placebo. Ponadto stwierdzono bardzo niewielką różnicę pod względem wskaźników utraty wagi ciała między obiema grupami (ok. 2,5%).

"Pacjenci biorący udział w europejskich badaniach SCOUT różnią się pod pewnymi względami od pacjentów, którym zaleca się przyjmowanie leku w Stanach Zjednoczonych; jednakże te doniesienia, w połączeniu z innymi dostępnymi danymi na temat bezpieczeństwa przyjmowania leku, wzbudziły poważne wątpliwości co do bezpieczeństwa leku Meridia we wszystkich grupach pacjentów" - mówi dr Gerald Dal Pan, dyrektor Office of Surveillance and Epidemiology w CDER.

[Tłumaczenie/opracowanie: C. O. Reless]

Źródło:
FDA Drug Safety Communication: FDA Recommends Against the Continued Use of Meridia (sibutramine)
Abbott Laboratories agrees to withdraw its obesity drug Meridia


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (4)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25256 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365