Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
171.811.241 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7337 tekstów. Zajęłyby one 28957 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 1382 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie zalety ciała i majątek dają szczęscie, lecz prawość charakteru i zalety umysłu."
Nowinki i ciekawostki naukowe

Oszukać przeznaczenie: Polacy opracowali kwantowy wzmacniacz losowości (09-06-2016)
Generatory liczb całkowicie losowych są np. dla kryptografii świętym Graalem. Jak jednak uzyskać tak bardzo przypadkowy ciąg liczb, że nie rozgryzie go żaden umysł świata? Promykiem nadziei są sztuczki świata kwantów - pokazują nowe badania polskich badaczy. Umiejętność tworzenia liczb losowych przydaje się w kryptografii np. po to, by tworzyć unikalne klucze zabezpieczające dane. Fizycy dzięki generatorom pracować mogą z kolei nad symulacjami jak najdokładniej naśladującymi rzeczywistość. A grafikom pracującym przy filmach animowanych czy twórcom gier generatory losowych liczb pomagają tworzyć realistyczne tekstury. System, który byłby ..(jeszcze 7658)»

Li-Fi to sto razy szybsze świetlne Wi-Fi (01-12-2015)
Nowa szybka metoda przesyłania danych zamiast fal radiowych wykorzystuje światło widzialne - informuje serwis BBC News. Technologia opracowana przez estoński start-up Velmenni została niedawno przetestowana w warunkach biurowych. Jak się okazało, w praktyce Li-Fi pozwala osiągnąć prędkość przesyłu do 1 gigabita na sekundę - sto razy większą niż w przypadku radiowej technologii Wi - Fi. W warunkach laboratoryjnych udało się osiągnąć nawet 224 gigabity na sekundę. Do nawiązania łączności Li-Fi wystarczy odpowiednie źródło światła (żarówka LED), połączenie z internetem i fotodetektor. Żarówki LED oświetlające pomieszczenie migoczą z ..(jeszcze 1230)»

Polacy mistrzami Europy Środkowej w programowaniu zespołowym (19-11-2015)
Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wygrali XXI Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Kolejne dwa miejsca na podium zajęli studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. XXI Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym odbyły się w połowie listopada na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Są one jednocześnie eliminacjami do przyszłorocznych Finałów Akademickich Mistrzostw Świata (The 2016 ACM-ICPC World Finals), które w maju odbędą się w Tajlandii. Polskę będą reprezentowały w nich drużyny Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz ..(jeszcze 2396)»

Po raz jedenasty przyznano nagrodę im. Witolda Lipskiego dla wybitnych młodych polskich informatyków (08-10-2015)
Laureatem nagrody w roku 2015 został dr Michał Pilipczuk z Uniwersytetu Warszawskiego. Podstawową dziedziną badań Michała jest algorytmika parametryzowana, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmów grafowych, kernelizacji oraz zastosowań strukturalnej teorii grafów. Podczas swojej dotychczasowej pracy, Michał napisał ponad pięćdziesiąt artykułów naukowych z ponad czterdziestoma różnymi współautorami, z których wiele było prezentowanych na najbardziej prestiżowych konferencjach z informatyki teoretycznej. Nagroda im. Witolda Lipskiego przyznawana jest corocznie, a jej dotychczasowi ..(jeszcze 159)»

Młodzi programiści zamknęli komputer w myszce (02-02-2015)
Mouse-Box wygląda jak zwykła myszka do komputera. Ale czwórka młodych programistów zamknęła w niej m.in. spory procesor, moduł umożliwiający bezprzewodowe łączenie z internetem, 128 GB pamięci projektując "podręczny" komputer. Teraz szukają biznesowego partnera. Procesor zastosowany w Mouse-Boxie jest czterordzeniowy, a pamięć póki co pomieści 128 GB danych, bo - jak przekonywał w rozmowie z PAP pomysłodawca urządzenia i lider grupy projektantów Przemysław Strzelczyk - jest też możliwość dostępu do większego dysku w tzw. chmurze.


Fot. PAP/ Maciej Kulczyński

..(jeszcze 3786)»

Aplikacja Mercudio pomoże uniknąć korków (05-09-2014)
Informatyczną aplikację, która pozwoli efektywniej zaplanować podróż, opracowali łódzcy studenci. Młodzi informatycy określają swój pomysł jako "współczesną wersję CB-radia". Po skomercjalizowaniu pomysłu kierowcy będą mogli rozmawiać ze sobą za pomocą smartfona podłączonego do internetu - wymieniać informacje o korkach, kolejkach przy bramkach na autostradzie, wypadkach. Otrzymają też oficjalne komunikaty o utrudnieniach w ruchu. Studenci pracowali na praktykach pod patronatem firmy Microsoft w laboratoriach Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej. Ich celem było stworzenie aplikacji, która wprowadzi nowy wymiar komunikacji ..(jeszcze 2307)»

Polscy studenci zwycięzcami światowego konkursu kodowania (14-06-2014)
Drużyna polskich studentów z Need for C zajęła pierwsze miejsce w światowym konkursie Hello World Open, którego finał odbył się w Helsinkach. Srebrny medal wywalczyła brazylijska drużyna Itarama, a trzecie Resocar z Finlandii. Organizatorem, rozgrywanych po raz pierwszy zawodów była fińska firma technologiczna Reaktor i producent gier mobilnych Supercell. Zadaniem uczestników było stworzenie programu umożliwiającego jak najszybszą jazdę i pokonanie konkurentów w wirtualnym wyścigu Formuły 1.

Najlepiej to zadanie ..(jeszcze 1479)»

Umożliwianie nowatorskich badań nad Internetem przyszłości (20-05-2014)
Problem z wizjonerskimi badaniami polega na tym, że często nie wychodzą one na światło dzienne. Obiekty są nierzadko po prostu niedostępne lub nie można znaleźć ekspertów potrzebnych do przetestowania teorii naukowych. Tak się rzeczy mają w wielu dziedzinach naukowych, nie wyłączając awangardowych rozważań nad przyszłością Internetu. Powyższe zagadnienia są przedmiotem dofinansowanego ze środków unijnych dwuletniego projektu SMARTFIRE. W ramach rozpoczętego w listopadzie 2013 r. przedsięwzięcia mają powstać obiekty eksperymentalne na wielką skalę, nadające się do przeprowadzania ..(jeszcze 3373)»

Aplikacja pomoże ocenić wiarygodność treści w sieci (07-05-2014)
Zwykli internauci są znacznie bardziej ufni wobec treści, które znajdują w internecie, niż eksperci. Nad aplikacją, która pomoże użytkownikom ocenić wiarygodność danej strony w internecie, pracuje polsko-szwajcarski zespół badaczy. "Internet jest przeładowany informacjami. A jeśli chodzi o analizę jakości stron internetowych niewiele było na razie zrobione" - przyznaje w rozmowie z PAP dr hab. Adam Wierzbicki z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie. Wyjaśnia, że teraz w wynikach wyszukiwania uwzględniane jest przede wszystkim to, czy strona odpowiada danemu zapytaniu. Liczy się też popularność danej strony, ale to nie jest równoważne ..(jeszcze 3987)»

Nowy skok w zapisie magnetycznym (09-08-2011)
Pliki komputerowe, które wykorzystujemy codziennie w pracy i w czasie wolnym są po prostu strumieniami danych cyfrowych złożonych z zer i jedynek. Zera i jedynki znajdują się na cienkiej warstwie magnetycznej na dysku twardym komputera, gdzie obszary magnetyczne skierowane w górę oznaczają jedynki, a te skierowane w dół - zera. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/harddrive_300x377.jpg" alt="W tym roku mija 55 rocznica twardego dysku (HDD). Na zdjęciu pierwszy twardziel wprowadzony w 1956 r. do komputera IBM 305 RAMAC. Ważył ponad tonę i mieścił ..(jeszcze 4417)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25250 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365