Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.595.156 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Zdrowie
LSD skuteczniejsze przeciwko alkoholizmowi niż AA (25-03-2012)

Czy pojedyncza dawka popularnego w latach 60. narkotyku pomoże alkoholikom wyjść z nałogu?

LSD jest półsyntetycznym narkotykiem psychodelicznym otrzymywanym z ergotaminy -alkaloidu sporyszu. Pierwsza synteza odbyła się w roku 1938 w laboratorium w Bazylei w Szwajcarii. Wyprodukowany dietyloamid kwasu lizergowego nie spotkał jednak się z dużym zainteresowaniem w środowisku naukowym, do momentu przypadkowego spożycia przez twórcę - Alberta Hoffmanna w roku 1943. Kolorowe wizje, intensywne barwy przelewające się przed oczami naukowca stały się wkrótce zapowiedzią nowej ery zarówno w medycynie, jak i w kulturze masowej lat 60. Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii poddali analizie dane zebrane przez badaczy między rokiem 1966 a 1970 - wygląda na to, że przeklinany narkotyk może okazać się lekarstwem na alkoholizm.

Historia alkoholu etylowego sięga korzeniami do czasów prehistorycznych - użyteczny w higienie, medycynie, z czasem zaczął pojawiać się także w obrządkach religijnych. Spożywanie alkoholu w różnych formach stało się praktycznie nieodłączną częścią życia współczesnych ludzi. Uzależnienie od napojów wyskokowych stało się problemem, z którym wielu pacjentów nie jest w stanie sobie poradzić.

Spożycie dużej ilości etanolu prowadzi do stanu intoksykacji. W zależności od dawki i częstotliwości spożywania alkohol może doprowadzić nawet do śmierci - czy to przez nieodpowiedzialne zachowanie, czy też jako skutek toksycznego działania na ludzki organizm. Alkoholizm nie jest jedynie problemem jednostki (prowadzi do chorób nerek, wątroby, serca itp.) - to problem społeczny, dotykający całe otoczenie osoby uzależnionej. Z choroby alkoholowej nie można się wyleczyć - jedynie zatrzymać jej postęp i wdrożyć rehabilitację - terapie grupowe lub indywidualne, polegające na wprowadzeniu i utrzymaniu abstynencji. Droga do wyleczenia jest niezwykle trudna - polega na przebudowie życia, rutyny i podejścia pacjenta. Dane statystyczne pokazują, że nawet 70% pacjentów nie osiąga trwałych efektów. Analiza danych z lat 60 daje nadzieję na wspomożenie tego skomplikowanego procesu i podwyższenie prawdopodobieństwa uwolnienia się od nałogu nawet do blisko 60%.

Niezależne od siebie badania w sumie poddały badaniu 536 pacjentów, z czego 61% przyjmowało LSD. Naukowcy podawali pacjentom pojedyncze dawki dietyloamidu kwasu lizergowego w zakresie o 210 do 800 mikrogramów. Okazało się, że prawdopodobieństwo ponownego sięgnięcia po butelkę znacznie zmniejszało się u tej grupy pacjentów w porównaniu z grupą kontrolną (59% wśród zażywających LSD wobec 38% otrzymujących placebo). Patrząc na niewiarygodne wyniki terapii, trudno zrozumieć, czemu zaprzestano dalszych badań w tym kierunku. Efektywność pojedynczej dawki LSD jest porównywalna ze skutecznością tradycyjnych leków, takich jak naltrekon, akamprozat, czy disulfiram. LSD zmienia postrzeganie siebie, sprawia, że pacjenci zaczynają patrzeć na swoje życie z innej perspektywy a to umacnia ich w postanowieniu abstynencji.

Jak każdy w przypadku każdego halucynogenu, przyjmowanie LSD wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami - osoby przyjmujące tę substancję mogą być narażone na niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku z racji wzmożonej pewności siebie, halucynacji, czy ataku paniki. Jeśli jednak lek przyjmowany będzie w zalecanych dawkach i pod kontrolą lekarzy, prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych jest znikome.

Z badań wynika jasno, że podanie pacjentom dietyloamidu kwasu lizergowego, choć wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami, wspomaga proces leczenia. Badania w latach 60 zostały zawieszone prawdopodobnie przez kontrowersje społeczne i polityczne w związku z LSD w tamtych czasach. Czy nadeszła pora, by przywrócić tę pełną niespodzianek substancję do łask?

Źródło: Lysergic acid diethylamide (LSD) for alcoholism: meta-analysis of randomized controlled trials, Teri S Krebs and Pål Ørjan Johansen, 8 March 2012, Journal of Psychopharmacolog.

Źródło: Wikipedia

Komentarz: Przed kilkoma dekadami presja konserwatystów doprowadziła do zakończenia dobrze rokujących terapii alkoholizmu za pomocą względnie niegroźnego LSD. W efekcie przez cały wiek XX najpopularniejszą terapią wobec alkoholizmu pozostawała psychoterapia religijna w grupach Anonimowych Alkoholików oraz obietnica wyleczenia z alkoholizmu poprzez gorące nawrócenie (pośród słynnych 12 kroków opracowanych przez AA połowa poświęcona jest Bogu i modlitwie). Badania wykazały, że LSD w walce z alkoholizmem jest znacznie skuteczniejsze aniżeli religijna psychoterapia AA.

W ostatniej dekadzie nowa generacja badaczy przełamuje tabu wokół narkotyków i poszukuje ich medycznych zastosowań (np. MDMA lub ecstasy w terapii zespołu stresu pourazowego, ayahuasca w terapii uzależnienia od narkotyków i alkoholu czy psylocybina w rzucaniu papierosów). MA

Więcej informacji: Arran Frood: LSD helps to treat alcoholism, Nature, 09 March 2012


Maria Bilińska

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (9)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26241 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365