Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.066.924 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 292 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Spychanie oświaty i nauki polskiej na boczny tor oznacza nie tylko zapaść gospodarczą, ale przede wszystkim śmierć intelektualną społeczeństwa"
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2012, Marzec (34)

Neuronauki
Talent czy praca - wgląd w mózg (31-03-2012)
Fonetycy umieją identyfikować najsubtelniejsze różnice pomiędzy dźwiękami. Nowe badania pokazują, że jest to zdolność jednocześnie wrodzona i wyuczona. Poza wskazaniem, że niektóre osoby mogą posiadać predyspozycje do zawodów wymagających dobrego słuchu, odkrycia te mają znaczenie w zakresie leczenia ludzi z takimi zaburzeniami jak dysleksja rozwojowa. Mogą się także okazać przydatne w dziedzinie nauki drugiego języka. Badanie było współfinansowane z funduszy UE ze środków grantu Międzynarodowe stypendia przyjazdowe programu Marie Curie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Journal of Neuroscience. ..(jeszcze 4513)»

Fizyka
Nieoczekiwane zachowanie mikrokropel (30-03-2012)
Dr Sławomir Jakieła z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie
podczas pomiaru prędkości przepływu mikrokropel w układzie
mikrofluidycznym. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski)1. Dr Sławomir Jakieła z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie podczas pomiaru prędkości przepływu mikrokropel w układzie mikrofluidycznym. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski) W ..(jeszcze 7096)»

Biologia
Rentgen pomoże zwiększyć wydajność plonów (29-03-2012)
sxc.huNaukowcy z Uniwersytetu w Nottingham w Zjednoczonym Królestwie stworzyli innowacyjną technikę badania podziemnego świata roślin. Przedstawione w czasopiśmie Plant Physiology wyniki badania pozwolą ulepszyć techniki uprawy różnych odmian roślin, a także zwiększyć wydajność plonów. Nowa metoda oparta jest na takiej samej technologii rentgenowskiej, jaką stosuje się w tomografii komputerowej w szpitalach. Wykorzystuje ona ponadto oprogramowanie do analizy obrazu, które pozwala automatycznie ..(jeszcze 3557)»

Różności
Sposób karmienia dziecka a IQ (28-03-2012)
sxc.huNaukowcy z Wlk. Brytanii odkryli powiązanie między karmieniem a osiągnięciami w szkole. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie European Journal of Public Health, sugerują, że niemowlęta karmione piersią lub z butelki według harmonogramu nie radzą sobie w szkole tak dobrze, jak ich rówieśnicy karmieni na żądanie. Eksperci z Instytutu Badań Społecznych i Ekonomicznych (ISER) przy Uniwersytecie w Essex oraz z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wlk. Brytanii oparli się na wynikach ..(jeszcze 4362)»

Medycyna
Akcelerator cząstek szansą na przełom w walce z rakiem przełyku (26-03-2012)
Źródło: WikipediaEuropejscy naukowcy dokonali ogromnego przełomu w opracowywaniu testu diagnostycznego na nowotwór złośliwy przełyku, który ma doprowadzić do postępów w diagnostyce i leczeniu tego schorzenia. Wyniki stanowią dorobek naukowców z Wlk. Brytanii, którzy wykorzystali obiekt ALICE (Accelerators and Lasers in Combined Experiments), który znajduje się w centrum ASTeC (Accelerator Science and Technology Centre) Rady ds. Obiektów Naukowych i Technologicznych (STFC) Laboratorium ..(jeszcze 4782)»

Zdrowie
LSD skuteczniejsze przeciwko alkoholizmowi niż AA (25-03-2012)
Czy pojedyncza dawka popularnego w latach 60. narkotyku pomoże alkoholikom wyjść z nałogu? LSD jest półsyntetycznym narkotykiem psychodelicznym otrzymywanym z ergotaminy -alkaloidu sporyszu. Pierwsza synteza odbyła się w roku 1938 w laboratorium w Bazylei w Szwajcarii. Wyprodukowany dietyloamid kwasu lizergowego nie spotkał jednak się z dużym zainteresowaniem w środowisku naukowym, do momentu przypadkowego spożycia przez twórcę - Alberta Hoffmanna w roku 1943. Kolorowe wizje, intensywne barwy przelewające się przed oczami naukowca stały się wkrótce zapowiedzią ..(jeszcze 5132)»

Chemia
Żele oszukują badaczy (22-03-2012)
Dr Roman Luboradzki z Instytutu Chemii Fizycznej PAN przy
dyfraktometrze rentgenowskim wykorzystywanym w badaniu struktury
krystalicznej kserożeli. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski)1. Dr Roman Luboradzki z Instytutu Chemii Fizycznej PAN przy dyfraktometrze rentgenowskim wykorzystywanym w badaniu struktury krystalicznej kserożeli. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski) <p ..(jeszcze 7313)»

Astronomia
Zwyczaje żywieniowe młodych galaktyk (21-03-2012)
Nowe obserwacje wykonane Bardzo Dużym Teleskopem (VLT) wniosły wielki wkład w zrozumienie wzrostu młodocianych galaktyk. Dzięki największemu przeglądzowi tego rodzaju astronomowie odkryli, że galaktyki zmieniły nawyki żywieniowe w swoich młodych latach - w okresie pomiędzy 3 a 5 miliardami lat po Wielkim Wybuchu. Na początku tej fazy wyrównany strumień gazu był preferowaną przekąską, jednak później rosły głównie dzięki kanibalizmowi innych, mniejszych galaktyk. Od pewnego czasu astronomowie wiedzą, że najwcześniejsze galaktyki były mniejsze niż imponujące galaktyki spiralne i eliptyczne, które obecnie wypełniają Wszechświat. W ciągu czasu życia kosmosu galaktyki ..(jeszcze 3716)»

Ekologia
Niemieckie wilki zdecydowanie preferują dziczyznę (21-03-2012)
Mimo ponownego pojawienia się wilków w Niemczech, lokalni rolnicy nie muszą się martwić, że zaatakują one i zjedzą ich żywy inwentarz. Wyniki badań pokazują, że w menu wilków znajduje się mniej niż 1% zwierząt gospodarskich. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Mammalian Biology, podkreślają, że wilki nie zaryzykują konfrontacji z psami stróżującymi ani z niebezpiecznymi przedmiotami, żeby zdobyć pożywienie. Zoologowie z Instytutu Badawczego Senckenberg w Görlitz w Niemczech analizowali nawyki żywieniowe wilków przez pierwszych osiem lat po ich ponownym pojawieniu się. Zespół badał zarówno co wilki obecnie jedzą, jak i sposób, w jaki ich ..(jeszcze 3028)»

Medycyna
Rozwój zarodka w centrum uwagi (21-03-2012)
Naukowcy z Wlk. Brytanii zidentyfikowali ważny proces na wczesnym etapie rozwoju zarodka. Opracowali narzędzie, które jest w stanie naśladować tkankę miękką macicy ssaków, w której następuje implantacja zarodka. Wyniki mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia różnych chorób. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature Communications, zostały częściowo dofinansowane z projektu MASC (Materiały narzucające architekturę w populacji komórek macierzystych), który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) o wartości niemal 2,3 mln EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Przełomowe prace, prowadzone pod kierunkiem ..(jeszcze 2676)»

Zdrowie
Legalna aborcja bezpieczniejsza niż poród (19-03-2012)
Ryzyko zdrowotne związane z przerwaniem ciąży to jeden z argumentów wysuwanych niekiedy w dyskusjach na temat legalnej aborcji, zwłaszcza w krajach, w których dostęp do tej procedury medycznej jest łatwiejszy niż w Polsce. Elizabeth G. Raymond i David A. Grimes, lekarze od lat zajmujący się kwestiami zarówno ginekologii i położnictwa, jak i zdrowia publicznego, postanowili ocenić na ile rzeczywiste są czyhające na poddające się temu zabiegowi kobiety niebezpieczeństwa - wszak polityka zdrowotna powinna opierać się na możliwie najlepszym i najbardziej aktualnym materiale dowodowym. Liczbę zgonów i poważnych zaburzeń zdrowotnych związanych z legalnymi zabiegami ..(jeszcze 4476)»

Astronomia
Astronomowie znaleźli dowody na istnienie życia we Wszechświecie (17-03-2012)
Dzięki obserwacjom Księżyca za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu (VLT), należącego do ESO, astronomowie znaleźli dowody na istnienie życia we Wszechświecie - na Ziemi. Poszukiwanie życia na naszej rodzinnej planecie może wydawać się trywialnym zadaniem, ale nowatorskie podejście międzynarodowego zespołu naukowców może w przyszłości doprowadzić od odkrycia życia w innym miejscu Wszechświata. Wyniki badań zostały opisane w artykule, który ukazał się 1 marca 2012 r. w czasopiśmie "Nature". "Wykorzystaliśmy sztuczkę zwaną obserwacjami światła popielatego Księżyca, aby spojrzeć na Ziemię tak jakby była planetą pozasłoneczną" mówi Michael Sterzik (ESO), główny autor ..(jeszcze 5846)»

Technika
Przełomowe, bezwodne metody wytwarzania mikroukładów (17-03-2012)
Maleńkie, bardzo szybkie mikroukłady, stosowane w każdym współczesnym urządzeniu elektronicznym, znacznie się różnią od swoich dużych, powolnych przodków sprzed kilku dekad. Dzięki nowym materiałom, architekturom oraz technikom produkcji kolejne generacje układów scalonych mają coraz większą wydajność oraz coraz niższą cenę. Przełomowe, finansowane ze środków UE badania naukowe pomagają podtrzymać powyższy trend... Prawo Moore'a - czyli spostrzeżenie dokonane przez współzałożyciela firmy Intel, Gordona E. Moore'a, w myśl którego liczba tranzystorów w układzie scalonym, a tym samym moc obliczeniowa, podwaja się co mniej więcej dwa lata - okazało się prawdziwe ..(jeszcze 9837)»

Zdrowie
Unijni naukowcy analizują wagę noworodków (16-03-2012)
Kiedy w organizmie kobiety ciężarnej występuje podwyższony poziom polichlorowanych bifenyli (PCB), jej nowo narodzone dzieci będą prawdopodobnie miały niedowagę. Odkrycie to stanowi dorobek badań finansowanych ze środków unijnych, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Environmental Health Perspectives. Naukowcy z Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Słowacji i Wysp Owczych otrzymali wsparcie finansowe z dwóch projektów dofinansowanych z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Zespół objął badaniami 8.000 kobiet ciężarnych, których porody przypadły na lata 1990 - 2008 w całej Europie i poddał ..(jeszcze 3852)»

Technika
Klaustrofobia w rezonansie magnetycznym – technika i psychologia (15-03-2012)
Opinii publicznej często serwuje się elegancki obraz neuronauk jako wyrafinowanej dziedziny badań, korzystającej z rozwiązań na najwyższym poziomie technologicznego zaawansowania, w której człowiek zdaje się ogrywać rolę niepozornego dodatku do imponującej aparatury. Media - zarówno te popularne, jak i te specjalistyczne prezentują dokonania neuronauk w formie, która kojarzy się przede wszystkim z laboratoryjną sterylnością i precyzją, a czynią to w sposób tak sugestywny, że niewiele osób spoza tzw. środowiska zdaje sobie sprawę, jak uprawianie neuronauk i praktyczne wykorzystywanie ..(jeszcze 8099)»

Neuronauki
Dieta i hipokamp (15-03-2012)
Tydzień Mózgu 2012Prowadzono już wiele badań nad wpływem diety bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol na poszczególne układy organizmu - ich wyniki dość jednoznacznie wykazywały długofalową szkodliwość takiego odżywiania, mechanizmy jednak prowadzące do uszkodzenia poszczególnych narządów nie zawsze są w pełni zrozumiałe. Linnea R Freeman i Ann-Charlotte E Granholm z Medical University of South Carolina postanowili sprawdzić co konkretnie pod wpływem bogatotłuszczowej diety dzieje się z hipokampem, jedną ze struktur układu limbicznego odpowiedzialną m.in. za pamięć i procesy uczenia ..(jeszcze 3414)»

Technika
Innowacyjny sprzęt medyczny - niższe koszty i zużycie energii (14-03-2012)
Finansowani ze środków unijnych naukowcy wprowadzają innowacje, a sektor ochrony zdrowia ma być najnowszym beneficjentem ich prac. Naukowcy z projektu DESYRE (Niezawodność systemu na żądanie) opracowują system, który jest niezawodny, bazując jednak na zawodnych komponentach. Projekt DESYRE uzyskał dofinansowanie na kwotę 2,8 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIC) Siódmego Programu Ramowego (7PR). Przemawiając do uczestników niedawnej konferencji DATE 2012 w Dreźnie, Niemcy, kierownik projektu DESYRE - Ioannis Sourdis z Wydziału Inżynierii Komputerowej Politechniki Chalmers w Szwecji - powiedział, że sprzęt wykorzystywany obecnie ..(jeszcze 3583)»

Biologia
Pola magnetyczne i oscylacje pomagają mrówkom w nawigacji (14-03-2012)
Żyjące w surowym, pustynnym środowisku mrówki nie mogą polegać na punktach orientacyjnych w odnajdywaniu drogi, a mimo to nigdy się nie gubią. Naukowcy z Niemiec odkryli, że prócz liczenia kroków, te niesamowite stworzenia wykorzystują również oscylacje i pola magnetyczne, by bezpiecznie wrócić do domu po wyprawie w poszukiwaniu pożywienia. Wcześniejsze badania pokazały, że mrówki stosują integrację ścieżki - to jest wykorzystują wskazówki do śledzenia odległości i kierunku, by oszacować swoje położenie geograficzne - w celu odnalezienia drogi do domu. Naukowcy pracujący w Instytucie Ekologii Chemicznej im. Maxa Plancka w Jenie, Niemcy, wykazali teraz, że ..(jeszcze 3912)»

Neuronauki
Medialny szum wokół neuroenhancement (13-03-2012)
Wprowadzenie Wykorzystywanie leków stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych, chorób i uszkodzeń mózgu w celu osiągnięcia poprawy niektórych funkcji psychicznych (nastrój, myślenie, uwaga, pamięć) u ludzi zdrowych wzbudza - między innymi za sprawą mediów - spore zainteresowanie opinii publicznej, a w związku z tym również bioetyków i samych neuronaukowców. Zjawisko, które w języku angielskim zyskało miano neuroenhancement, czyli farmakologiczne wspomaganie czy też aktywizowanie pracy mózgu, ma wielu entuzjastów, ..(jeszcze 13029)»

Genetyka
Gimnastyka zmienia DNA (13-03-2012)
Naukowcy z Danii, Irlandii i Szwecji odkryli, że gimnastyka może zmienić kwas dezoksyrybonukleinowy (DNA) w zaledwie kilka minut. Podczas gdy podstawowy kod genetyczny pozostaje niezmieniony, molekuły DNA w komórkach mięśni podlegają zmianom chemicznym i strukturalnym w bardzo szczególny sposób. Zyskują lub tracą znaczniki grup metylowych w konkretnych i znanych już sekwencjach DNA. Badania, zaprezentowane w czasopiśmie Cell Metabolism, zostały dofinansowane w formie grantów dla doświadczonych naukowców w ramach programu "Pomysły" Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR). Naukowcy, pracujący pod kierunkiem Karolinska ..(jeszcze 2846)»

Ekologia
Zmysłowe nawigowanie ryb - nowe badania unijne (13-03-2012)
Naukowcy z Holandii i Wlk. Brytanii odkryli, że młode ryby rafy koralowej wykorzystują dźwięki, zapachy i obrazy podczas nawigowania z otwartego morza w poszukiwaniu partnerów ukrytych w korzeniach namorzynów lub źdźbłach trawy morskiej. Dr Ivan Nagelkerken, wcześniej z Uniwersytetu Radboud w Nijmegen w Holandii, a obecnie z Wydziału Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii, wskazuje na szczególne znaczenie tych odkryć. Badania, opublikowane w czasopiśmie Ecology, "podkreślają wagę utrzymania różnorodnych siedlisk i zdrowych populacji lokalnych, aby ryby z gatunku Haemulon flavolineatum i wiele innych podobnych im mogły wypełnić swój ..(jeszcze 3770)»

Neuronauki
Ryzyko HIV? Atrakcyjni poza wszelkim podejrzeniem (12-03-2012)
Wprowadzenie Według oficjalnych szacunków aktualnie na całym świecie żyje około 35 mln nosicieli HIV, a liczba osób zakażonych w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej i Środkowej tylko w latach 2001-2009 wzrosła o 30% i obecnie przekracza 2 miliony. Liczby te są alarmujące, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że w tym samym czasie znacznie podniosła się społeczna świadomość na temat dróg transmisji zakażeń oraz sposobów minimalizacji ryzyka. Wyniki badań wskazują, że w wielu przypadkach samo posiadanie wiedzy na ..(jeszcze 17003)»

Neuronauki
Mózg pomaga ciału przystosować się do korzystania z protez (12-03-2012)
Naukowcy zajmujący się tworzeniem sterowanych myślami urządzeń protetycznych, np. dla osób z urazami rdzenia kręgowego czy po amputacjach, powinni ucieszyć się z wyników nowego finansowanego ze środków UE badania, które dowodzi, że mózg jest bardziej elastyczny niż dotąd sądzono. Na łamach czasopisma Nature naukowcy z Portugalii i USA wyjaśniają, w jaki sposób w ramach procesu nazywanego plastycznością niektóre części mózgu uczą się wykonywać czynności, do których nie są normalnie przystosowane. Naukowcy odkryli, że te same obszary mózgu, które służą do ..(jeszcze 3310)»

Neuronauki
Ulepszone interfejsy mózg-komputer mogą znacznie zwiększyć samodzielność osób niepełnosprawnych (11-03-2012)
W filmie Surogaci ('Surrogates') z 2009 roku bohaterowie prowadzą bujne życie w ciałach robotów, podczas gdy sami przebywają bezpiecznie w domach. Powyższa wizja fantastyczno-naukowa jest wciąż odległa, jednak poczynione niedawno, dzięki funduszom unijnym, postępy technologiczne pozwoliły zmniejszyć dystans dzielący fantastykę od rzeczywistości, z myślą o zwiększeniu autonomii i niezależności osób niepełnosprawnych... Miliony Europejczyków dotknięte są niepełnosprawnością ruchową, ograniczającą ich zdolność do przemieszczania się, kontaktowania ..(jeszcze 9456)»

Wydarzenia
Tydzień Mózgu 2012 w Racjonaliście (11-03-2012)
Racjonalista już po raz drugi jako oficjalny partner włącza się w obchody Tygodnia Mózgu w Polsce i na świecie. Tydzień Mózgu jest kampanią społeczną o zasięgu globalnym, mającą na celu popularyzację wiedzy o mózgu i zwrócenie uwagi na potencjalne korzyści związane z postępami w dziedzinie badań nad mózgiem. Koordynatorami kampanii są Dana Alliance for Brain Initiatives (DABI) z siedzibą w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych oraz European Dana Alliance for the Brain. Obchody Tygodnia Mózgu przypadają zawsze w trzecim tygodniu marca (w bieżącym roku są to dni 12-18 marca). Tydzień Mózgu został zorganizowany przez DABI po raz pierwszy w 1996 roku i początkowo ..(jeszcze 3612)»

Psychologia
Wprawne oko niemowlaka (10-03-2012)
Interakcja niemowlęcia z otoczeniem jest ograniczona ze względu na słabo rozwinięte zdolności motoryczne dziecka. Dlatego badanie zdolności poznawczych niemowląt nie jest łatwym zadaniem. Które zdarzenie sensoryczne jest rezultatem własnego działania motorycznego niemowlęcia, a które nie? Naukowcy z Frankfurckiego Instytutu Badań Zaawansowanych i z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie nad Menem prawdopodobnie znaleźli odpowiedź na to pytanie. Ich badanie było współfinansowane w ramach projektu IM-CLEVER ("Wewnętrznie motywowane, uczące się kumulatywnie wszechstronne roboty"), który otrzymał wsparcie w wysokości 5,9 mln euro ze środków tematu "Technologie informacyjno-komunikacyjne" ..(jeszcze 3657)»

Neuronauki
Czy występujące w środowisku substancje hormonalnie czynne zaburzają pracę mózgu? (10-03-2012)
Badacze i klinicyści coraz większą uwagę zwracają na występujące w środowisku substancje hormonalnie czynne i ich możliwy wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Do tych substancji zalicza się trwałe zanieczyszczenia organiczne, powstające wskutek spalania i utylizacji odpadów, w procesie obróbki tworzyw sztucznych i w przemyśle. Wymienia się wśród nich między innymi dioksyny, polichlorowane bifenyle, pestycydy, fungicydy czy też składniki plastiku: bisfenol A (BPA) czy ftalany. Oprócz zaburzania funkcji endokrynnych, wiele z tych substancji upośledza neuroprzekaźnictwo i tworzenie sieci neuronalnych. Występujące w środowisku substancje hormonalnie czynne ..(jeszcze 2200)»

Wydarzenia
Otwarto nowoczesne laboratorium do badań nad mikroprzepływami (07-03-2012)
Mikro- i nanokrople płynące wewnątrz ledwie widocznych kanalików mogą być miniaturowymi reaktorami chemicznymi. Badania nad tą nowoczesną dziedziną współczesnej chemii będzie można prowadzić efektywniej dzięki nowemu laboratorium, które właśnie otwarto w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/ichf120306b_fot01s.jpg" alt="W Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie otwarto nowoczesne laboratorium do badania zjawisk zachodzących w układach mikroprzepływowych. (Źródło: IChF PAN/Grzegorz Krzyżewski)" ..(jeszcze 3604)»

Paleontologia
Badanie skamieniałości prehistorycznego lasu Gilboa (06-03-2012)
Naukowcy ze Zjednoczonego Królestwa i USA zbadali kompletny skamieniały las sprzed 385 mln lat. Zaprezentowane w czasopiśmie Nature wyniki badania rzucają nowe światło na prehistoryczny las Gilboa, położony w górach Catskill w stanie Nowy Jork. Naukowcy określają Gilboa jako najstarszy skamieniały las, ale do niedawna dysponowali bardzo skąpymi informacjami na jego temat. Podczas budowy tamy przed niemal stu laty odkryto skamieniałości setek dużych pni drzew (drzewo Gilboa) zachowanych w skałach. Zgromadzono jednak niewiele danych dotyczących geologicznego kontekstu skamielin, gleby, w której rosły drzewa, i odstępów między pniami. Wykopalisko zasypano ponownie ..(jeszcze 2796)»

Neuronauki
Naukowcy obalają teorie dotyczące choroby neuronu ruchowego (06-03-2012)
Kiedy myślimy o tym, jak wyniki badań mogą zmienić świat lub pomóc przekroczyć kolejne granice w medycynie, mamy zwykle na myśli wysunięcie nowej hipotezy lub rozwiązanie zagadki. Czasem jednak badania, które obalają jakąś teorię, bywają równie pożyteczne, gdyż dzięki nim naukowcy mogą wyeliminować niektóre hipotezy i oszczędzić sobie lat bezowocnych poszukiwań. Grupa niemieckich naukowców dokonała właśnie tego. Na łamach czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) naukowcy obalają powszechnie przyjętą hipotezę dotyczącą jednej z przyczyn chorób neurodegeneracyjnych. Wyniki badania dotyczą konkretnie modeli zwierzęcych ludzkiego stwardnienia ..(jeszcze 3712)»

Ekologia
Przeławianie zagraża populacjom ptaków morskich (03-03-2012)
Międzynarodowy zespół badawczy odkrył, że zmniejszenie liczebności ryb do poziomu poniżej 33% liczebności maksymalnej negatywnie wpływa na wiele przybrzeżnych gatunków ptaków. Zaprezentowane w czasopiśmie Science wyniki badania rzucają nowe światło na zależności między drapieżnikami i ich ofiarami na całym świecie. Pod kierunkiem Philiippe'a Cury z francuskiego Institut de recherche pour le devéloppment (IRD) naukowcy z Kanady, Francji, Namibii, Norwegii, RPA, Szwecji, Zjednoczonego Królestwa i USA przeanalizowali dane zgromadzone w trakcie łącznie niemal 450 lat obserwacji. Porównali wzrost liczebności ryb z danymi dotyczącymi rozmnażania się 14 gatunków ..(jeszcze 2961)»

Medycyna
Neurologowie ostrzegają: „Nie wierz we wszystko, co zobaczysz na YouTube!” (03-03-2012)
Źródło: NIMH Coraz więcej internautów przeszukuje zasoby w sieci w celu uzyskania informacji na tematy związane ze zdrowiem i medycyną. Motywy, jakimi się kierują, są różne - od poszukiwania na forach i blogach informacji o rekomendowanych dostawcach usług medycznych, po uzyskanie wskazówek diagnostycznych i terapeutycznych. Wielu ludzi wykorzystuje internet jako swoje pierwsze, a często i jedyne źródło informacji na tematy medyczne. Skalę zjawiska trudno oszacować, ale w wielu krajach, nie tylko w tych, w których dostęp do opieki medycznej pozostaje ..(jeszcze 4603)»

Medycyna
Zażywanie leków nasennych a ryzyko zgonu (01-03-2012)
Nowe amerykańskie badanie pokazuje zależność między stosowaniem pewnych leków wydawanych z przepisu lekarza a zwiększonym ryzykiem zgonu. Autorzy zaprezentowanego w czasopiśmie British Medical Journal (BMJ) Open badania podkreślają, jak ważne jest, by nie popaść w uzależnienie od leków nasennych używanych do zwalczania bezsenności. Naukowcy z amerykańskiego ośrodka Scripps Clinic Viterbi Family Sleep Center w Kalifornii oraz z Jackson Hole Center for Preventive Medicine w Wyoming szacują, że w 2010 r. od 6% do 10% dorosłych amerykanów stosowało leki zawierające takie ..(jeszcze 3261)»

Biologia
Niezwykłe właściwości pajęczych sieci (01-03-2012)
Photo by Francesco
Tomasinelli (2009) Naukowcy od dawna wiedzą, że jedwab pajęczy ma bardzo wiele imponujących właściwości mechanicznych, bez względu na gatunek pająka. Jak dotąd nie badano jednak właściwości mechanicznych jedwabiu pochodzącego z kokonu jajowego sieciarza jaskiniowego. Temat ten podjęła grupa badaczy z Włoch i USA, która zajęła się "europejskim pająkiem roku 2012" (wg Europejskiego Towarzystwa Arachnologicznego). Badanie zostało niedawno opublikowane na łamach czasopisma PLoS ONE. Pod kierunkiem Laboratorium Nanomechaniki Inspirowanej ..(jeszcze 3362)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26235 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365