Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.594.164 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Sądząc po zróżnicowaniu jakie obserwujemy dzisiaj, jest rzeczą prawie pewną, że tylko niewielka mniejszość naszych przodków, miała kiedykolwiek czas lub skłonność do pytania o sens działań, w których sami uczestniczyli u boku swoich krewnych i sąsiadów.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Tydzień Mózgu 2012 w Racjonaliście (11-03-2012)

Racjonalista już po raz drugi jako oficjalny partner włącza się w obchody Tygodnia Mózgu w Polsce i na świecie. Tydzień Mózgu jest kampanią społeczną o zasięgu globalnym, mającą na celu popularyzację wiedzy o mózgu i zwrócenie uwagi na potencjalne korzyści związane z postępami w dziedzinie badań nad mózgiem. Koordynatorami kampanii są Dana Alliance for Brain Initiatives (DABI) z siedzibą w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych oraz European Dana Alliance for the Brain. Obchody Tygodnia Mózgu przypadają zawsze w trzecim tygodniu marca (w bieżącym roku są to dni 12-18 marca).

Tydzień Mózgu został zorganizowany przez DABI po raz pierwszy w 1996 roku i początkowo obchodzony był tylko w Stanach Zjednoczonych. Przedsięwzięciu przyświecała idea zjednoczenia różnych środowisk, instytucji i organizacji działających na rzecz promocji badań nad mózgiem, ponieważ słusznie uznano, że tylko intensywne badania naukowe mogą przyczynić się do opracowania skutecznych sposobów leczenia i profilaktyki chorób i zaburzeń funkcjonowania tego organu.

Tydzień Mózgu od początku okazał się sporym sukcesem i już w pierwszym roku wzięło w nim udział 160 organizacji ze Stanów Zjednoczonych. Popularność idei sprawiła, że w 1998 roku Tydzień Mózgu stał się wydarzeniem o zasięgu światowym, a w 2000 roku obchody zorganizowali już partnerzy z 41 krajów. W obchodach bierze udział kilkaset organizacji z całego świata. W roku 2011 w międzynarodowym kalendarzu imprezy znalazły się inicjatywy podjęte przez 384 partnerów z 52 krajów, którzy zorganizowali ogółem 768 wydarzeń popularyzujących wiedzę o mózgu i promujących badania nad mózgiem.

W organizację obchodów Tygodnia Mózgu w roku bieżącym zaangażowani są partnerzy DABI i EDAB z sześciu kontynentów. Najwięcej wydarzeń zaplanowano tradycyjnie w Stanach Zjednoczonych (ponad 400) i w Europie (blisko 300, z czego najwięcej w Niemczech i Zjednoczonym Królestwie). Poza Ameryką Północną i Europą Tydzień Mózgu 2012 będzie również obchodzony w takich krajach, jak Arabia Saudyjska, Australia, Brazylia, Indie, Malezja, Maroko, Nigeria, Turcja i wiele innych.

W Polsce imprezy Tygodnia Mózgu 2012 będą odbywać się w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Sanoku i Warszawie. Racjonalista objął patronat medialny nad dwoma wydarzeniami: Dniem Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim oraz Tygodniem Mózgu na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W bogatym programie obu imprez znajdują się wykłady, ale także liczne warsztaty i pokazy laboratoryjne, co stwarza uczestnikom niepowtarzalną okazję, by bezpośrednio zaznajomić się z niektórymi elementami warsztatu pracy neuronaukowców.

Redakcja zaangażowała się w stworzenie na Racjonaliście platformy wymiany informacji o najważniejszych wydarzeniach Tygodnia Mózgu 2012 w Polsce. Z pewnością nie byłoby to możliwe bez ogromnej życzliwości organizatorów wszystkich imprez, sprzyjającej szybkiej i skutecznej wymianie informacji i materiałów prasowych.

W planach obchodów Tygodnia Mózgu w Racjonaliście znajduje się również neuronaukowa sonda, test wiedzy o mózgu i układzie nerwowym oraz publikacja nowinek naukowych.

Zachęcamy Czytelników i Sympatyków Racjonalisty do udziału we wszystkich wydarzeniach, jakie w ramach obchodów Tygodnia Mózgu odbędą się w całym kraju, gdyż impreza ta w oczywisty sposób sprzyja szerzeniu wiedzy, promuje naukowe metody poznania, a poprzez propagowanie współpracy między ludźmi z rożnych krajów i kontynentów w imię wspólnego dobra, jakim jest ludzkie zdrowie i jakość życia, ma również wymiar głęboko humanistyczny. Podobnie jak w zeszłym roku zachęcamy również każdego do dołożenia własnej cegiełki do tego przedsięwzięcia.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26241 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365