Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.711.321 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5704 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nagminną słabością przekonań pozanaukowych jest jawna dysproporcja między stopniem ich uzasadnienia a stopniem pewności, z jaką są żywione.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2012, Kwiecień (12)

Fizyka
Wystartował EAGLE – najbardziej zaawansowany polski spektrometr promieniowania gamma (29-04-2012)
Wzbudzone jądra atomowe emitują promieniowanie gamma niosące wiele informacji o ich strukturze. W celu dokładniejszej rejestracji tego promieniowania, w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego skonstruowano i uruchomiono spektrometr EAGLE, jedyny tego typu przyrząd w Europie Środkowo-Wschodniej i jeden z najnowszych i najbardziej zaawansowanych spektrometrów gamma na świecie. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/slcj120425b_fot01s.jpg" alt="W Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiono ..(jeszcze 8710)»

Neuronauki
Pamięć idiotetyczna nie słabnie z wiekiem (27-04-2012)
W Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie przeprowadzono pionierskie badania u ludzi nad zmianami związanymi z procesami starzenia w pamięci przestrzennej, rejestrującej informacje pochodzące z wnętrza własnego ciała. Dzięki unikatowemu stanowisku laboratoryjnemu udało się stwierdzić, że nie wszystkie procesy poznawcze zapadają się z wiekiem. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/nencki120427b_fot01s.jpg" alt="W Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie przeprowadzono pionierskie badania nad ..(jeszcze 7232)»

Technika
Prototyp pola magnetycznej niewidzialności (26-04-2012)
Wielbiciele fantastyki zbliżyli się o krok do realizacji swoich marzeń za sprawą hiszpańskich i słowackich inżynierów elektryków, którzy opracowali prototyp pola niewidzialności. Naukowcy wykorzystali proste materiały, takie jak nadprzewodnik i ferromagnetyki, które są łatwo dostępne na rynku, aby stworzyć pole niewidzialności, skutecznie ukrywające zawartość przed wścibskimi oczami pól magnetycznych. Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie Science. Naukowcy z Instytutu Inżynierii Elektrycznej Słowackiej Akademii Nauk na Słowacji i z <a href="http://www.uab.es/english/" ..(jeszcze 3107)»

Zdrowie
Lata życia w zdrowiu - Polska przyzwoicie (23-04-2012)
W ciągu najbliższych 50 lat liczba obywateli Europy w wieku 65 lat i więcej ma się podwoić. Co prawda dane o średniej długości życia starzejącej się populacji europejskiej pomagają w prognozowaniu przyszłości, niemniej mówią nam tylko połowę prawdy. Kolejnym elementem układanki jest wiedza o tym, ile z tych lat przeżyjemy w zdrowiu - właśnie opublikowano nowe dane dla każdego z państw członkowskich UE, pokazujące, jak długo ludzie mogą żyć bez niepełnosprawności. Informacje o Latach życia w zdrowiu (wskaźniku HLY) zaprezentowane zostały ..(jeszcze 3718)»

Chemia
Sztuczna fotosynteza już niemal tak szybka jak naturalna (16-04-2012)
Naukowcy ze Szwecji opracowali molekularny katalizator ze zdolnością szybkiego utleniania wody do tlenu. Przedstawione w magazynie Nature Chemistry wyniki wnoszą znaczny wkład do przyszłego wykorzystania energii słonecznej i innych odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza że ceny benzyny nadal niebezpiecznie rosną. Zespół z Królewskiego Instytutu Technologicznego (KTH) w Sztokholmie jako pierwszy osiągnął prędkości, które są porównywalne do tych istniejących w naturalnej fotosyntezie, tym samym wyznaczając nowy rekord świata. Naukowcy w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych poszukują sposobów na udoskonalenie <a href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Sztuczna_fotosynteza" ..(jeszcze 3201)»

Technika
Detekcja materiałów wybuchowych: nauka i szarlataneria (14-04-2012)
Na dotychczasowym braku odpowiedniej techniki wykrywania na odległość substancji pirotechnicznych wielki interes zrobili szarlatani wypuszczając na rynek szereg pseudodetektorów sprzedawanych głównie na Środkowym i Dalekim Wschodzie. Urządzenie ADE 651 produkowane było kosztem ok. 250 dolarów, a sprzedawane następnie za 60.000 dolarów! Ma wykrywać z dużej odległości (nawet do 5 km) ukrytą broń, amunicję, narkotyki, trufle, ludzkie zwłoki, kość słoniową czy banknoty. Obudowane zostało elegancko brzmiącymi opisami: działa na zasadzie elektrostatycznego przyciągania jonów, wykorzystuje <a ..(jeszcze 5837)»

Zdrowie
Rodzinne predyspozycje genetyczne udaru (13-04-2012)
Udar mózgu niedokrwienny- rozległy zawał mózgu w obszarze tętnicy środkowej mózgu z masywnym obrzękiem półkuli i towarzyszącym przemieszczeniem struktur środkowych (strzałka). Wikipedia1. Udar mózgu niedokrwienny- rozległy zawał mózgu w obszarze tętnicy środkowej mózgu z masywnym obrzękiem półkuli i towarzyszącym przemieszczeniem struktur środkowych (strzałka). Wikipedia ..(jeszcze 3837)»

Biologia
Otworzyło się dla nas nowe okno na molekularny świat (09-04-2012)
Naukowcy muszą poznać sposób funkcjonowania białek, aby zrozumieć powiązane procesy biologiczne, które zachodzą na poziomie molekularnym. Uzyskują te informacje znakując białka za pomocą substancji fluorescencyjnych. Problem z tą metodą jest jednak taki, że zmienia ona białka i oddziałuje na badane procesy biologiczne. W Niemczech przeprowadzono pionierskie badania nad nową metodą umożliwiającą obserwację pojedynczych białek. Badania, zaprezentowane w czasopiśmie Nano Letters, zostały dofinansowane przez projekt SINGLESENS (Pojedyncze nanocząstki metalu jako czujniki molekularne), realizowanego ..(jeszcze 2378)»

Biotechnologia
Ziemiopłody odporne na suszę i choroby celem nowego projektu (08-04-2012)
Właśnie rozpoczęła się realizacja nowego, finansowanego ze środków unijnych projektu, w ramach którego mają zostać opracowane rośliny uprawne odporne na suszę i choroby. Projekt ABSTRESS (Zwiększanie odporności roślin strączkowych jednocześnie na stres abiotyczny i biotyczny), który będzie realizowany przez 5 lat, został dofinansowany na kwotę niemal 3 mln EUR z tematu "Żywność, rolnictwo, rybołówstwo i biotechnologia" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Gromadzi naukowców z 13 instytucji z Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch. Jego celem jest zrewolucjonizowanie produkcji nowych odmian roślin z wykorzystaniem ..(jeszcze 3054)»

Różności
Facebook uzależnia bardziej kobiety (06-04-2012)
By PsycharaFacebook zmienił sposób, w jaki się komunikujemy. Korzystamy z tego portalu społecznościowego, aby kontaktować się z przyjaciółmi i rodziną, grać i czerpać informacje o bieżących wydarzeniach. Ale ile czasu spędzamy codziennie na Facebooku? Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Szwecji wskazują, że użytkownicy spędzają codziennie średnio 75 minut na portalu Facebook, w tym kobiety około 81 minut, a mężczyźni 64 minuty. Dane pokazują również, że słabiej wykształcone grupy o niskich dochodach, których członkowie spędzają więcej czasu na Facebooku są mniej szczęśliwi i zadowoleni ..(jeszcze 3450)»

Zdrowie
Depresyjne fast foody (05-04-2012)
sxc.huW toku nowych badań przeprowadzonych w Hiszpanii ustalono, że jedzenie w fast foodach zwiększa ryzyko zapadnięcia na depresję. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Public Health Nutrition wskazują na korelację między depresją a fast foodowym jedzeniem, jak hamburgery, pizze czy hot dogi, a także wypiekami przemysłowymi, np. rogalikami czy pączkami. Konkretnie, osoby żywiące się jedzeniem typu fast food i wypiekami przemysłowymi są o 51% bardziej zagrożone zapadnięciem na depresję niż osoby stroniące od takich produktów. Naukowcy z Uniwersytetu Las Palmas de Gran ..(jeszcze 2991)»

Astronomia
Odkryto najstarszy układ planetarny z początków istnienia Wszechświata (02-04-2012)
Kreacja artystyczna odkrytego układu1. Kreacja artystyczna odkrytego układuNiemieccy astronomowie odkryli prastary układ planetarny sprzed 13 mld lat, który uznaje się za pozostałość jednej z najwcześniejszych er kosmicznych. Układ składa się z gwiazdy HIP 11952 i dwóch planet. Tak stary układ pomoże rzucić światło na powstawanie planet we wczesnym wszechświecie - proces, który zachodził ..(jeszcze 3825)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25955 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365