Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.593.156 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 348 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Wydaje mi się, że Bóg jest wygodnym wynalazkiem ludzkiego umysłu".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Technika
Prototyp pola magnetycznej niewidzialności (26-04-2012)

Wielbiciele fantastyki zbliżyli się o krok do realizacji swoich marzeń za sprawą hiszpańskich i słowackich inżynierów elektryków, którzy opracowali prototyp pola niewidzialności. Naukowcy wykorzystali proste materiały, takie jak nadprzewodnik i ferromagnetyki, które są łatwo dostępne na rynku, aby stworzyć pole niewidzialności, skutecznie ukrywające zawartość przed wścibskimi oczami pól magnetycznych. Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie Science.

Naukowcy z Instytutu Inżynierii Elektrycznej Słowackiej Akademii Nauk na Słowacji i z Universitat Autònoma de Barcelona (UAB) w Hiszpanii opisali urządzenie jako walec z wysokotemperaturowego materiału nadprzewodnikowego, który został następnie schłodzony za pomocą ciekłego azotu i pokryty warstwą żelaza, niklu oraz chromu. Następnie, po umieszczeniu walca bezpośrednio na ścieżce pola magnetycznego, naukowcy zaobserwowali, że urządzenie nie ma wpływu na linie pola magnetycznego. Dokładniej, "fale" magnetyczne nie odbijały się, tworząc cień czy wytwarzając pewien rodzaj odbicia. Dzięki temu, wszystko co zostanie umieszczone w urządzeniu nie może zostać wykryte.

Ta szczególna cecha to ważny punkt zwrotny, gdyż służby bezpieczeństwa wykorzystują skanery i inne urządzenia do wykrywania schowanych przedmiotów, takich jak ukryta broń. Jeden z kierowników naukowych, Àlvar Sánchez z UAB, przewiduje zastosowanie wyników swoich badań w rozmaitych dziedzinach, od wojskowości po medycynę. "Istnieje wiele zastosowań - w samochodach, statkach czy okrętach podwodnych" - jak cytowany jest dr Sánchez. "W przypadku okrętu podwodnego, trzeba go otoczyć pancerzem, aby był niewykrywalny magnetycznie".

Obecnie niektórzy pacjenci napotykają problemy w korzystaniu z obrazowania rezonansem magnetycznym (MRI) ze względu na rozruszniki serca czy rekonstrukcyjne zabiegi chirurgiczne, ale dzięki możliwości wykorzystania tego urządzenia obraz generowany przez MRI nie będzie zniekształcony. "Można to również wykorzystać do ochrony niektórych urządzeń (wojskowych lub medycznych) przed zakłóceniami elektromagnetycznymi" - wyjaśnia dr Sánchez.

Naukowcy z UAB początkowo opracowali wzór matematyczny urządzenia, który wedle przekonania uczelni ma być "wyjątkowo prostym równaniem". Teoretycznie wzór umożliwiłby niewykrywalność walca przez pole magnetyczne z zewnątrz, przy całkowitym oddzieleniu wszystkiego tego, co się znajduje w jego wnętrzu od tych pól.

By sprawdzić równanie naukowcom z UAB potrzebna była ekspercka wiedza laboratoryjna z zakresu precyzyjnych pomiarów pól magnetycznych. Tutaj do akcji wkracza Instytut Inżynierii Elektrycznej Słowackiej Akademii Nauk w Bratysławie. Dzięki współpracy zespół był w stanie uzyskać pozytywne wyniki w zaledwie kilka miesięcy. Opracowany przez nich walec składa się z dwóch koncentrycznych warstw. Warstwa wewnętrzna jest zbudowana z nadprzewodnikowego materiału, który odpycha pola magnetyczne, a warstwa zewnętrzna z materiału ferromagnetycznego, który przyciąga te same pola magnetyczne. Walec jest niewidoczny dla pól magnetycznych i według UAB stanowi krok w kierunku niewidoczności światła - fali elektromagnetycznej.

Referencje dokumentu: Gömöry, F., et al. 'Experimental Realization of a Magnetic Cloak', Science, 2012. doi: 10.1126/science.1218316. Żródło: CORDIS


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26241 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365