Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.131.949 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 302 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2014, Sierpień (26)

Antropologia
O grupach etnicznych i narodach z perspektywy antropologa (31-08-2014)
Czy grupy etniczne i narody przetrwają epokę globalizacji, a może nawet urosną w siłę? Jaką przyszłość mają społeczeństwa wieloetniczne? Co to znaczy, że narody są "wspólnotami wyobrażonymi"? Nad tymi i innymi pytaniami zastanawia się norweski badacz Thomas Hylland Eriksen w książce "Etniczność i nacjonalizm. Ujęcie antropologiczne". Eriksen, profesor antropologii społecznej Uniwersytetu w Oslo, przedstawia współczesny zarys badań nad etnicznością i narodowością. Jak zaznacza wydawnictwo, książka jest "kompendium wiedzy" o przedmiocie, przeznaczonym dla wszystkich zainteresowanych ..(jeszcze 4370)»

Geologia
Skały pasiaste drogą do odkrycia zmian z początków Ziemi (31-08-2014)
Amerykańscy naukowcy stworzyli model powstawania skał pasiastych, które od 3,8 do 1,7 miliarda lat temu stanowiły dno oceanów, a potem zostały zastąpione bazaltami - podaje EurekAlert. Skały pasiaste, inaczej wstęgowe lub wstęgowe formacje żelaziste (BIFs) porozrzucane m.in. na środkowym zachodzie USA oraz wielu innych częściach kuli ziemskiej są ambasadorami przeszłości oferującymi klucze do wiedzy o środowisku we wczesnym okresie istnienia Ziemi ponad 2 miliardy lat temu - pisze serwis internetowy EurekAlert. Skały wstęgowe zostały ..(jeszcze 3723)»

Geologia
Grzyby zjadły nam węgiel (29-08-2014)
Pojawienie się na ziemi 300 mln lat temu wyspecjalizowanych grzybów położyło kres epoce tworzenia się pokładów węgla. Grzyby te "nauczyły się" rozkładać ligninę, przez co rośliny - zamiast stawać się węglem - również ulegały rozkładowi - informuje "Science". 300 mln lat temu na Ziemi dość gwałtownie przerwana została produkcja węgla, odbywająca się wcześniej na ogromną skalę. Naukowcy uznali, że właśnie to zjawisko oznaczało koniec karbonu - okresu ery paleozoicznej, który zaczął się 60 mln lat wcześniej, i w którym powstawały złoża węgla. Powstawał on z nagromadzenia szczątków roślin, pozbawionych dostępu tlenu i ulegających specjalnym procesom. ..(jeszcze 3808)»

Psychologia
Prosty sposób na efektywną naukę (28-08-2014)
Jak sprawić, by uczeń dobrze zapamiętał materiał? Wystarczy powiedzieć mu, że niebawem sam będzie musiał wcielić się w rolę nauczyciela - przekonują badacze na łamach czasopisma "Memory & Cognition". Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona (USA) zaobserwowali, że uczniowie przygotowujący się do roli nauczyciela stosują bardziej efektywne metody nauki nowego materiału niż uczniowie, którzy przygotowują się do testu. Badacze rozdali osobom badanym materiały naukowe i poprosili je o przeczytanie i zapamiętanie zawartych tam informacji. Część uczniów poinformowano, że po zakończeniu nauki będą poddani testowi wiedzy. Innym powiedziano, ..(jeszcze 1114)»

Zdrowie
Kolczyki we wczesnym dzieciństwie sprzyjają wystąpieniu alergii. Winny nikiel (26-08-2014)
Kolczyki we wczesnym dzieciństwie sprzyjają wystąpieniu alergii. Małe dziewczynki, którym przekłuto uszy częściej mają objawy alergiczne nie tylko we wczesnych latach życia, ale i w późniejszych - wynika z badań alergologów z Collegium Medicum UJ. "Nie ma znaczenia, czy mała dziewczynka, np. jednoroczna, ma kolczyki złote czy srebrne, czy też z innych tworzyw. Biżuteria zawiera w swoim składzie nikiel. Ten metal bardzo często powoduje uczulenia" - powiedziała PAP prof. Ewa Czarnobilska, kierownik zespołu, który prowadził badania. ..(jeszcze 1326)»

Medycyna
Podwójne uderzenie w raka piersi (26-08-2014)
Leczenie nowotworów piersi jest trudne, Angelika Kaczyńska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego sprawdza, czy można łączyć komercyjnie stosowane leki z naturalnymi substancjami aktywnymi biologicznie. To szansa nie tylko na poprawę skuteczności terapii, ale też na ograniczenie skutków ubocznych, takich jak gorączka, wymioty czy uszkodzenia mięśnia sercowego. Obecnie terapie bywają nieskuteczne, ponieważ niektóre komórki rakowe od początku wykazują oporność na stosowane leki, a inne mogą jej nabrać z czasem. Często guz pierwotny początkowo się kurczy, gdyż eliminowane są komórki wrażliwe na lek, ale później wzrastająca populacja komórek lekoopornych ..(jeszcze 6205)»

Wydarzenia
Polscy studenci zwycięzcami konkursu Google'a (26-08-2014)
Zespół studentów z warszawskich uczelni zwyciężył w międzynarodowym konkursie Google Online Marketing Challenge 2014. Polacy w swoim zwycięskim projekcie poprowadzili kampanię marketingową dla klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Zespół studentów trzech warszawskich uczelni - Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Politechniki Warszawskiej - zdobył tytuł światowych zwycięzców (Global Winner) konkursu Google Online Marketing Challenge 2014. Poinformował o tym w przesłanym PAP komunikacie rzecznik SGH Marcin Poznań. Drużyny biorące udział w konkursie miały do dyspozycji 250 dol., które powinny wykorzystać ..(jeszcze 1648)»

Technika
Polacy współtwórcami systemu MODES (25-08-2014)
Z pomocą polskich naukowców międzynarodowa grupa fizyków wybudowała prototyp ruchomego modułowego systemu wykrywania materiałów radioaktywnych i jądrowych o specjalnym znaczeniu - MODES SNM. Badacze z NCBJ odpowiadali za badania nad innowacyjnym układem detektorów wykorzystujących sprężony gaz. Projekt MODES SNM o wartości 3,3 mln euro (dofinansowany środkami Unii Europejskiej w wysokości 2,4 mln euro) dobiega końca. Prototyp innowacyjnego urządzenia służącego do wykrywania materiałów radioaktywnych i jądrowych o specjalnym znaczeniu (Special Nuclear Materials) został pomyślnie przetestowany w największych węzłach przeładunkowych. Specjalny samochód dostawczy, ..(jeszcze 4090)»

Różności
Pilotażowe pracownie przyrodnicze mają rozbudzać ciekawość uczniów (23-08-2014)
Rusza pilotażowy program, w ramach którego wybranych dziesięć szkół podstawowych wyposażonych zostanie w nowoczesne pracownie przyrody. Dzięki nim nauczyciele będą mogli m.in. rozbudzać ciekawość uczniów - poinformowano w piątek w Centrum Nauki Kopernik. Od najbliższego roku szkolnego w dziesięciu wybranych polskich szkołach podstawowych prowadzony będzie pilotaż programu "Pracownie przyrody". W przyszłym roku opracowane zostaną w końcowe rekomendacje dotyczące programu i trafią one do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Robert Firmhofer w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że w dalszej perspektywie na pracownie w kolejnych ..(jeszcze 3504)»

Wydarzenia
Studenci z PW zwycięzcami w zawodach robotów głębinowych (22-08-2014)
Studenci z Politechniki Warszawskiej walkowerem zdobyli złoty medal w zawodach robotów głębinowych Black Sea ROV w Rumunii. Bardzo złe warunki - duże fale - odstraszyły konkurentów. Zespół z Warszawy jako jedyny w swojej kategorii zdecydował się na udział w zawodach. Jak w rozmowie z PAP przyznał koordynator prac nad robotem głębinowym ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, Błażej Żyliński, zawody odbywały się w rumuńskiej Konstancy nad Morzem Czarnym w bardzo ciężkich warunkach. Z powodu sztormu rywalizację opóźniono o jeden dzień (zawody odbyły się w poniedziałek), ale fale i tak były bardzo silne. "Chociaż w naszej kategorii było ..(jeszcze 2427)»

Archeologia
Polscy archeolodzy ze skanerami 3D na Ukrainie (21-08-2014)
Trójwymiarową dokumentację unikatowego kamieniołomu Pisky koło Szczyrca na zachodniej Ukrainie i ruin obserwatorium astronomicznego im. Józefa Piłsudskiego na górze Pop Iwan wykonuje zespół naukowców z Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii UW. Pierwszy z wymienionych projektów w kamieniołomie Pisky realizowany jest wspólnie z Wydziałem Geologii UW pod kierunkiem prof. UW dr. hab. Macieja Bąbla przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki. "W nieczynnym kamieniołomie dochodzi do zmian objętości skał anhydrytowych w wyniku ich uwadniania i przechodzenia w gips w strefie wietrzenia. Wówczas następują wybrzuszenia ..(jeszcze 2210)»

Wydarzenia
Polscy studenci wśród najlepszych matematyków na świecie (16-08-2014)
Dwóch studentów z Uniwersytetu Warszawskiego oraz po jednym z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Mikołaja Kopernika w Toruniu zdobyło nagrodę pierwszego stopnia w 21. Międzynarodowych Zawodach Matematycznych w Błagojewgradzie w Bułgarii. "To naprawdę trudna olimpiada, która gromadzi światową czołówkę matematyczną. Dlatego udział w niej mogą wziąć tylko bardzo dobre ekipy studentów. Sądzę, że największą trudność stanowi rozwiązywanie skomplikowanych zadań matematycznych pod presją czasu" - powiedział w rozmowie z PAP opiekun czteroosobowego zespołu studentów z toruńskiego UMK, dr Robert Skiba. W tegorocznej edycji zawodów startowało ..(jeszcze 1281)»

Materiałoznawstwo
Nauka w płytkach zaklęta (14-08-2014)
Ceramika to szeroka dziedzina badawcza, z której wyrosło wiele gałęzi przemysłu. Czy w płytkach łazienkowych, które każdy z nas ma w domu, może tkwić nauka? Okazuje się, że tak - podobnie jak w wyrobach pochodzących z cementowni, hut szkła, nie mówiąc o ceramicznych biomateriałach dla medycyny, światłowodach czy elementach laserów. O wielu wymiarach pojęcia ceramika i wyzwaniach naukowych z nią związanych mówi prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. "Tradycyjna ceramika to porcelana i wyroby stołowe, ale także płytki ceramiczne, ceramika sanitarna, materiały ogniotrwałe. Z drugiej strony ..(jeszcze 4132)»

Różności
Nowy składnik kosmetyków kryje się w skorupiakach (12-08-2014)
Doskonale nawilża skórę, pomaga się jej zregenerować i działa ujędrniająco, a uzyskuje się go ze skorupiaków. Opracowany przez doktoranta Politechniki Gdańskiej hydrożel chitozanowy, już wkrótce może trafić na sklepowe półki, jako składnik kosmetyków. "Chitozan to związek naturalny otrzymywany z chityny. Tę uzyskuje się ze skorupiaków, żyjących głównie w wodach morskich" - powiedział PAP mgr inż. Grzegorz Gorczyca z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. W ramach grantu, przyznanego mu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP), ze swoim zespołem naukowym pracuje on nad wprowadzeniem do produkcji nowego kosmetyku: hydrożelu chitozanowego. ..(jeszcze 3174)»

Różności
Polska firma wygrywa z potentatami robotyki (11-08-2014)
Mobilny robot RI A-BOT. Źródło; Robotics Inventions1. Mobilny robot RI A-BOT. Źródło; Robotics Inventions Oprogramowanie, które umożliwia robotom samodzielne decydowanie o tym, jak pokonywać przeszkody na drodze, stworzyła niewielka firma z Warszawy. Udało jej się zwyciężyć potentatów robotyki w zawodach M-ELROB organizowanych przez Wojskową Akademię Techniczną. ..(jeszcze 3524)»

Wydarzenia
Centrum Nauki Kopernik przywitało 4-milionowego gościa (09-08-2014)
27-letni Damian z Wałcza został 4-milionowym gościem Centrum Nauki Kopernik. Razem z narzeczoną Pauliną odwiedził Warszawę po raz pierwszy, a Kopernik był pierwszym miejscem, które postanowili zobaczyć. Centrum od otwarcia w listopadzie 2010 r. cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zwiedzających. "Cztery miliony osób to bardzo duża liczba. Kim są nasi goście? Stworzenie jednolitego portretu zwiedzającego jest niemożliwe ze względu na ogromne bogactwo zainteresowań i oczekiwań wszystkich odwiedzających Kopernika. Można tu spotkać najmłodszych i seniorów, mieszkańców dużych miast i małych wiosek, osoby reprezentujące wiele zawodów. Centrum odwiedza się z ..(jeszcze 2938)»

Wydarzenia
NCBR dofinansuje 177 projektów w ramach Programu Badań Stosowanych (09-08-2014)
Nowatorska terapia glejaka czy skaner 3D do zastosowań antyterrorystycznych - to niektóre ze 177 projektów, które otrzymają dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w III konkursie Programu Badań Stosowanych. Łączna wartość projektów to ponad 450 mln zł. Jak przypomniało NCBR w przesłanym PAP komunikacie, Program Badań Stosowanych od 2012 roku wspiera naukowców i przedsiębiorców w zakresie badań naukowych ukierunkowanych na wykorzystanie ich wyników w praktyce. Celem programu jest także wzmocnienie współpracy pomiędzy jednostkami badawczymi i przedsiębiorcami ..(jeszcze 1526)»

Technika
Porozmawiajmy z Sarmatą (08-08-2014)
Sarmata to system komputerowy, który rozpoznaje polskie słowa. Większość podobnych technologii jest opartych na języku angielskim. Konstruktorzy z AGH "nauczyli" swój system rozpoznawać tysiąc polskich komend. Tym samym otworzyli Polakom możliwość głosowego komunikowania się z urządzeniami cyfrowymi. Pierwsze wdrożenia nastąpią w telekomunikacji. Dzięki aplikacji do obsługi tzw. interfejsu głosowego użytkownicy systemu będą mogli wydawać swojemu telefonowi, tabletowi czy komputerowi polecenie, zamiast używać myszy czy ekranu dotykowego. Firmy telekomunikacyjne, które zdecydują się na zakup systemu Sarmata, nie będą musiały zatrudniać telefonistów. Wystarczy, ..(jeszcze 4974)»

Medycyna
Związki antynowotworowe ukryte w morskich głębinach (07-08-2014)
W morskich sinicach, gąbkach, skorupiakach kryją się związki pomocne m.in. w walce z nowotworami i bakteriami. Kształtowane przez miliony lat w naturze, niemal nie mają skutków ubocznych. Teraz naukowcy sięgnęli do głębin, aby wydobyć te cenne substancje. "Morza i oceany są środowiskiem, w którym żyje mnóstwo organizmów bardzo słabo poznanych albo niepoznanych w ogóle. Produkują one wiele związków, które mogą mieć bardzo ważne i interesujące właściwości" - powiedział PAP prof. Grzegorz Węgrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego.


freedigitalphotos.net

..(jeszcze 4879)»

Zdrowie
O badaniach żywności ekologicznej z prof. Ewą Rembiałkowską (05-08-2014)
Prestiżowe czasopismo naukowe "British Journal of Nutrition" opublikowało niedawno badanie dowodzące, że żywność ekologiczna znacząco różni się pod względem składu chemicznego od żywności konwencjonalnej. W międzynarodowym zespole badawczym koordynowanym przez prof. Carlo Leiferta z Uniwersytetu Newcastle (W. Brytania) znalazło się kilku polskich naukowców, m.in. prof. dr hab. Ewa Rembiałkowska z SGGW w Warszawie.


freedigitalphotos.net

PAP: Wyniki niniejszej metaanalizy pozostają w sprzeczności z rezultatami uzyskanymi w badaniach zleconych ..(jeszcze 6458)»

Medycyna
Nowy cel w terapii bólu (04-08-2014)
Kanabinoidy, jak THC, popularnie kojarzone z konopiami siewnymi, to również związki wytwarzane przez nasz organizm. Jedną z ich funkcji jest regulowanie odczuwania bólu. Jak je aktywować, żeby skutecznie walczyć z bólem, a jednocześnie uniknąć efektów psychotropowych i uzależnień? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć zespół dr hab. Katarzyny Starowicz-Bubak z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie. Badaczka analizuje interakcje pomiędzy endokanabinoidami i endowaniloidami. Kanabinoidy powstające wewnątrz naszego organizmu, nazywamy endogennymi (endokanabinoidami). Jednym z nich jest analog THC (tetrahydrokanabidiolu) - anandamid. Układ endokanabinoidowy to ..(jeszcze 5477)»

Technika
Roboty zapylające to nie konkurencja dla pszczół (04-08-2014)
Roboty zapylające nie zastąpią pszczół. Mogą jednak rozwiązać wiele problemów, jakie pojawiają się przy namnażaniu nasion i uprawach hodowlanych. Zapotrzebowanie na automatyzację zapylania pojawia się w rolnictwie wielu krajów, a polscy naukowcy już szykują rewolucyjne rozwiązania. Zespół z Politechniki Warszawskiej zbudował zminiaturyzowane roboty, które będą potrafiły zlokalizować kwiaty, dotrzeć do nich - dojechać lub dolecieć - i wykonać zadania, jakie dotąd spełniały tylko owady.


Pszczoła oblepiona pyłkiem na kwiatostanie mniszka lekarskiego.

..(jeszcze 6361)»

Ekologia
Ptaki proszą o poidełka podczas upałów (04-08-2014)
Podczas upałów ptaki, podobnie do ludzi, potrzebują sporej ilości wody. Dzięki niej mogą ugasić pragnienie, ale też zadbać o właściwą pielęgnację piór. Dlatego w gorące dni naszykujmy im poidełko, a nawet - jeśli możemy - zamoczoną w wodzie mysz - apeluje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. "W lecie chętnie odwiedzanymi przez ptaki miejscami są brzegi wszelkiego rodzaju cieków i zbiorników wodnych, a także mniejsze i większe kałuże. Niestety, w mieście często stawy czy kanały mają bardzo wysokie, strome brzegi, co wielu małym ptakom uniemożliwia dostęp do wody" - informuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) na swojej stronie internetowej. ..(jeszcze 1949)»

Ekologia
Powrót rysia do zachodniej Polski (03-08-2014)
Fot. Martin Mecnarowski, Wikipedia1. Fot. Martin Mecnarowski, Wikipedia Przyrodnicy dwukrotnie zarejestrowali obecność rysia w -położonej na północ od Poznania Puszczy Noteckiej. W ostatnich latach widywano je także m.in. w Borach Tucholskich i Słowińskim Parku Narodowym. Przyrodnicy liczą, że rysie, które przed wiekami zniknęły z Polski zachodniej, znów ..(jeszcze 3002)»

Wydarzenia
"Kamienie milowe" dla trzech Polaków, za złamanie kodu Enigmy (03-08-2014)
Dokonanie trzech polskich matematyków, którzy złamali kody Enigmy, doceniono "Kamieniem milowym", przyznawanym przez międzynarodowe stowarzyszenie IEEE. Wyróżnienie przyznawane za epokowe odkrycia i zasługi dla rozwoju ludzkości otrzymali m.in. Thomas Edison i Nikola Tesla. Wyróżnienie "Milestone" (kamień milowy) przyznaje The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) - największe na świecie stowarzyszenie zawodowe techników, inżynierów i naukowców z obszaru elektryki i elektroniki. Nagradzane są nim odkrycia epokowe i wybitne osiągnięcia techniczne, które przyczyniły się do rozwoju ludzkości.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/enigmapap.jpg"

..(jeszcze 1830)»

Zdrowie
Kora wierzby zamiast aspiryny? (03-08-2014)
Kora wierzby zawiera glikozydy salicylowe, które mają właściwości lecznicze podobne do kwasu acetylosalicylowego - syntetycznej aspiryny. Preparaty ze sproszkowanej kory zawierają naturalne związki buforujące i - w odróżnieniu od aspiryny - nie powodują negatywnych skutków ubocznych dla układu pokarmowego. Mają działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i antyseptyczne. Do eksperymentów wybrano wierzbę purpurową (Salix purpurea), która jest w Polsce dość pospolitym gatunkiem. Odmiana ta uznawana za rodzaj o wysokiej koncentracji salicylanów Zgodnie z zaleceniami europejskiego spisu określającego ..(jeszcze 1370)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26235 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365