Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.743.071 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 716 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) wiele religii nie obiecuje zbawienia ani wyzwolenia duszy, a nawet niewiele mówi o tym, co nas czeka po śmierci. Wyznawcy tych religii nie widzą związku pomiędzy postawą moralną za życia i późniejszymi losami duszy.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ekologia
Powrót rysia do zachodniej Polski (03-08-2014)

Fot. Martin Mecnarowski, Wikipedia
1. Fot. Martin Mecnarowski, Wikipedia

Przyrodnicy dwukrotnie zarejestrowali obecność rysia w -położonej na północ od Poznania Puszczy Noteckiej. W ostatnich latach widywano je także m.in. w Borach Tucholskich i Słowińskim Parku Narodowym. Przyrodnicy liczą, że rysie, które przed wiekami zniknęły z Polski zachodniej, znów do niej powrócą.

"Rysie, pierwotnie zamieszkujące lasy w całej Polsce, z zachodniej części kraju zaniknęły już w drugiej połowie XVIII wieku. Nowe obserwacje dają jednak nadzieję na powrót tego drapieżnika do zachodnich rubieży kraju" - wyjaśnia w przesłanym PAP komunikacie dr Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

W lutym 2014 roku zespół przyrodników z Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" oraz Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra", dwukrotnie zarejestrował obecność rysia w Puszczy Noteckiej - rozległym kompleksie leśnym o powierzchni ok. 1350 km kw. położonym na północ od Poznania.

Dorosłego osobnika obserwowano na drodze leśnej na terenie Nadleśnictwa Wronki, a tropy drapieżnika odkryto również 35 km dalej na terenie Nadleśnictwa Karwin. Pomimo dużej odległości dzielącej obie obserwacje przyrodnicy nie wykluczają, że mogą pochodzić od jednego osobnika. "Wskazują na to badania radiotelemetryczne prowadzone w Puszczy Białowieskiej, gdzie rysie w ramach swoich rozległych areałów przemieszczały się na odległość do 24,8 km dziennie" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie. Rysie są zdolne do bardzo długich wędrówek. Z Puszczy Białowieskiej przemieszczały się do lasów oddalonych o 129 km. Z kolei w Skandynawii rejestrowano przechodzenie młodych rysi na odległość nawet 428 km.

"W lasach położonych na zachód od Wisły rysie pojawiają się coraz częściej. Oprócz Puszczy Noteckiej w ostatnich latach obserwowano je m.in. w Borach Tucholskich, Słowińskim Parku Narodowym, Karkonoskim Parku Narodowym oraz w Parku Narodowym Gór Stołowych. Daje to nadzieję na naturalne odtworzenie się populacji tego drapieżnika w zachodniej Polsce" - podkreśla dr Sabina Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" i członkini Large Carnivore Initiative for Europe.

Obecnie rysie żyją głównie w rozległych kompleksach leśnych wschodniej i północno-wschodniej Polski oraz Karpat. Powodem wycofania się drapieżnika z obszarów położonych na zachód od Wisły była przede wszystkim utrata siedlisk oraz polowania na ten gatunek. Rysia objęto ścisłą ochroną dopiero w 1995 roku, w wyniku ogólnopolskiej kampanii prowadzonej przez organizacje pozarządowe.

Rozprzestrzenianie się rysi w Polsce jest utrudnione ze względu na fragmentację lasów i występowanie barier, takich jak obszary zabudowane oraz ogrodzone drogi ekspresowe i autostrady. Równie istotna jest jakość środowiska. Drapieżniki te lubią tereny o wysokiej lesistości, niewielkim udziale zabudowy oraz niskim zagęszczeniu dróg. Jednak kluczowa jest dla nich zróżnicowana struktura lasów, szczególnie sprzyja im obecność podrostów, podszytów, wykrotów i leżących drzew, wykorzystywanych przez rysie jako naturalne osłony podczas polowania oraz w trakcie wychowu potomstwa.

PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26287 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365