Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.112.965 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 161 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Ilekroć się twierdzi, że nauka lub religia może badać tylko pewną określoną dziedzinę albo stawiać sobie tylko pytania pewnego szczególnego rodzaju i tak dalej, tylekroć mamy prawo podejrzewać, że dokonuje się nadmiernych uproszczeń i arbitralnych ograniczeń.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Technika
Polscy naukowcy prezentują supermikroskop elektronowy (15-12-2010)

Finansowani ze środków unijnych naukowcy z Polski zakończyli testy nad TITAN CUBED 80-300, wysokorozdzielczym, transmisyjnym mikroskopem elektronowym.

To zaawansowane urządzenie umożliwia naukowcom szybkie i dokładne charakteryzowanie struktur półprzewodnikowych stosowanych do produkcji laserów i diod oraz dokładniejsze testowanie materiałów wykorzystywanych w spintronice i nanotechnologii.

Projekt został częściowo dofinansowany z unijnego programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka" w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Schemat "Innowacyjna gospodarka" wspiera projekty z zakresu badań naukowych i rozwoju (B+R) oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK).

Naukowcy z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk (PAN) instalowali i testowali mikroskop przez cztery miesiące. Ich zdaniem to jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie.

"Mikroskopią elektronową zajmujemy się od ponad 35 lat" - mówi prof. dr hab. Leszek Sirko, dyrektor naukowy Instytutu Fizyki PAN. "TITAN zagwarantuje nam możliwość prowadzenia badań na najwyższym światowym poziomie."

Zespół twierdzi, że wysokorozdzielcza transmisyjna mikroskopia elektronowa (HRTEM) to cenne narzędzie dla naukowców, którzy badają właściwości materiałów krystalicznych w nanoskali, w tym metali i półprzewodników.

W tak małej skali można obrazować poszczególne atomy i wady strukturalne. "Tak małych obiektów nie zobaczymy za pomocą światła widzialnego" - wyjaśnia Kamil Sobczak, doktorant z Zespołu Mikroskopii Elektronowej IF PAN. Zamiast wiązki światła zespół wykorzystał wiązkę elektronów do "oświetlania" próbki.

Mikroskop składa się z pionowej kolumny, na szczycie której umieszczono działo elektronowe. Po przeniknięciu przez preparat wiązka przechodzi przez system soczewek, aby stworzyć super powiększony obraz próbki.

Zdaniem zespołu obiekt musi być bardzo cienki (o grubości maksymalnie jednego mikrona). Zespół wykorzystał również urządzenie, które umożliwia wysokowydajne wycinanie preparatów, a mianowicie Focus Ion Beam (FIB). "Przygotowanie próbki zajmuje nam obecnie od kilku dni do tygodnia (standardowymi technikami)" - zauważa Alicja Szczepańska z Zespołu Mikroskopii Elektronowej. "Dzięki urządzeniu FIB [...] czas ten wyniesie zaledwie kilka godzin."

Nowoczesny mikroskop został wyposażony w spektrometr strat energii, umożliwiając obrazowanie holograficzne oraz testowanie w temperaturze ciekłego azotu. Naukowcy podkreślają, że urządzenie charakteryzuje się wysokiej jakości optyką elektronową, wysoką stabilnością napięcia przyspieszającego i super czułymi detektorami obrazu.

Wyjątkowe właściwości mikroskopu pozwalają naukowcom śledzić konkretne procesy, takie jak zmiany w temperaturze. Dodają, że mikroskop przyniesie ogromne korzyści naukowcom.

Na podstawie wyników testów mikroskopowych "będziemy mogli na przykład powiedzieć producentom, jakiego koloru światło zostanie wyemitowane z konkretnego miejsca struktury półprzewodnikowej dostarczonego układu" - mówi dr hab. Piotr Dłużewski, kierownik Zespołu Mikroskopii Elektronowej.

Mikroskop rozpocznie regularną pracę w styczniu 2011 r. Z nowego urządzenia korzystać będą naukowcy i przedsiębiorcy z Polski i zza granicy.

© Unia Europejska 2005-2010

Źródło:
CORDIS


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (4)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26215 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365