Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.039.175 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 654 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Cieszę się, gdy ktoś jest blisko Boga, ale lękam się, gdy staje się zbyt pewnym siebie rzecznikiem Pana Boga wobec innych.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2010, Grudzień (17)

Biologia
W jaki sposób pszczoły miodne unikają toksyn w nektarze kwiatowym (27-12-2010)
Pszczelarze od dawna wiedzą, że pszczoły miodne mogą być podatne na pewne naturalne toksyny roślinne. Teraz naukowcy z Honeybee Lab Uniwersytetu w Newcastle w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy wykazali, że serotonina - substancja neurochemiczna - odgrywa rolę w sposobie uczenia się przez pszczoły miodne, jak unikać nektaru zawierającego toksyny. W ramach badań, których wyniki zostały opublikowano w czasopiśmie Current Biology, wykazano że pszczoły po przypadkowym zjedzeniu nektaru, po którym źle się czuły, unikały później zapachu toksycznych kwiatów. Dr Jeri Wright, dyrektorka Honeybee Lab, mówi że poznanie sposobu, w jaki pszczoły miodne uczą się wykrywać toksyny ..(jeszcze 3764)»

Neuronauki
Czy już czas na neurorewolucję w diagnostyce i terapii dysleksji? (25-12-2010)
Przez kompensację rozumiemy samorzutne lub osiągnięte w toku terapii pojawienie się mechanizmów zastępczych, dzięki którym możliwe jest realizowanie niewykształconej, niedostatecznie wykształconej, uszkodzonej lub utraconej (na przykład wskutek urazu) funkcji. Typowym przykładem kompensacji jest odbiór mowy przez osobę z wadą słuchu w drodze odczytywania ruchu warg, a w przypadku osób z dysleksją - między innymi wzrokowe utrwalanie pamięciowe pisowni wyrazów trudnych, gdy występują deficyty w obrębie funkcji słuchowo-językowych, utrudniające odróżnianie głosek podobnie brzmiących. Rolę układów, które związane są zazwyczaj z realizacją danej funkcji czy czynności przejmuje wówczas ..(jeszcze 10372)»

Ekologia
Co tak naprawdę dzieje się z opakowaniami naszych prezentów gwiazdkowych? (25-12-2010)
W Święta Bożego Narodzenia pod choinkami znowu znalazły się stosy prezentów czekających na otwarcie przez starszych i młodszych domowników. Ale co stanie się z tym pięknym papierem opakunkowym, w który zawinięte są prezenty? Statystyczny Brytyjczyk zużywa jakieś 120 gramów plastikowego opakowania na prezenty, z czego większość nie nadaje się do recyklingu. Do akcji wkracza zatem zespół inżynierów z Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii, który opracował technikę przetwarzania w 100% poświątecznych i innych domowych odpadów z tworzywa sztucznego. Innowacja ta pozwoli naszej planecie głęboko odetchnąć. Według ekspertów zaledwie 12% odpadów z tworzywa sztucznego ..(jeszcze 3378)»

Neuronauki
Naukowcy zidentyfikowali białka odpowiedzialne za ponad 130 chorób mózgu (23-12-2010)
Naukowcy zidentyfikowali zestaw ponad 1400 białek w mózgu człowieka, które są przyczyną ponad 130 chorób. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Nature Neuroscience, mogą przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia rozmaitych schorzeń. Ponadto wyniki badań rzucają światło na ewolucyjne początki ludzkich zachowań. Prace były współfinansowane przez UE. Wszystkie nowo odkryte białka występują w strukturze zwanej gęstością postsynaptyczną (PSD). Synapsy to węzły łączące komórki nerwowe ze sobą. PSD stanowi część synapsy i składa się z dużej liczby białek, które są ściśle ze sobą połączone. Wyniki badań na zwierzętach sugerują, że PSD może mieć swój udział ..(jeszcze 3250)»

Nauki o Ziemi
Rdzenie lodowe wskazują na znaczne wahania w spalaniu biomasy (20-12-2010)
Badanie antarktycznych rdzeni lodowych umożliwiło odkrycie dużych wahań w intensywności pożarów roślinności na półkuli południowej w ciągu ostatnich 650 lat. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Science, poddają w wątpliwość powszechne, błędne przekonanie, że obecny poziom spalania biomasy jest wyższy niż w przeszłości. Prace zostały częściowo dofinansowane z projektu EUROCLIMATE (Zmienność klimatu a obieg węgla - przeszły, obecny i przyszły), który stanowi część programu EUROCORES Europejskiej Fundacji Nauki (ESF). EUROCORES otrzymał unijne dofinansowanie z Szóstego Programu Ramowego (6PR). W ramach tych badań naukowcy z Centre national ..(jeszcze 3333)»

Biologia
Jelita z probówki (19-12-2010)
Komórki macierzyste (komórki pnia) to jeden z ulubionych tematów badawczych współczesnej biologii - i nic w tym dziwnego, wszak mają one docelowo dostarczyć rozwiązań większości trapiących nas trudności medycznych - pomóc zwalczać starość, nowotwory, zaradzić problemom transplantologii. Na razie są przede wszystkim obiektem badań. Szczególnie do tego celu przydatne zdają się być pluripotencjalne komórki macierzyste zdolne do różnicowania się w kierunku wszystkich trzech listków zarodkowych - ektodermy, mezodermy i endodermy, a w rezultacie - do tworzenia niemal wszystkich narządów człowieka. Zdolność tę udało się już wielokrotnie wykorzystać w praktyce, uzyskując ..(jeszcze 3077)»

Różności
Według OECD potrzebne są większe nakłady na naukę, technologie i innowacje (17-12-2010)
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) twierdzi w swoim najnowszym raporcie rocznym, że członkowie OECD i inne państwa muszą zwiększyć nakłady na naukę, technologie i innowacje (NTI), aby stawić czoło rosnącej konkurencji na świecie i promować długofalowy rozwój. NTI oferuje społeczeństwom potencjał do podejmowania niezliczonych wyzwań, jakie przed nimi stają, takich jak kwestie zdrowotne i zmiany demograficzne. Utrzymanie nakładów inwestycyjnych na NTI ma kluczowe znaczenie. W raporcie pt. "Science, Technology and Industry Outlook 2010" (''Perspektywy nauki, technologii i przemysłu 2010") podkreślono, że państwa członkowskie OECD raportują zastój ..(jeszcze 3080)»

Technika
Polscy naukowcy prezentują supermikroskop elektronowy (15-12-2010)
Finansowani ze środków unijnych naukowcy z Polski zakończyli testy nad TITAN CUBED 80-300, wysokorozdzielczym, transmisyjnym mikroskopem elektronowym. To zaawansowane urządzenie umożliwia naukowcom szybkie i dokładne charakteryzowanie struktur półprzewodnikowych stosowanych do produkcji laserów i diod oraz dokładniejsze testowanie materiałów wykorzystywanych w spintronice i nanotechnologii. Projekt został częściowo dofinansowany z unijnego programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka" w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Schemat "Innowacyjna gospodarka" wspiera projekty z zakresu badań naukowych i rozwoju (B+R) ..(jeszcze 2979)»

Zdrowie
Pigułka, która zmniejsza ryzyko zakażenia HIV (13-12-2010)
Leki używane w przypadku zakażenia HIV mogą również w istotnym stopniu zmniejszać prawdopodobieństwo nabycia wirusa przez mężczyzn z grupy ryzyka. Wyniki szeroko zakrojonych badań klinicznych oznaczają duży postęp w profilaktyce HIV/AIDS. Każdego roku na całym świecie diagnozuje się zakażenie wirusem HIV u ponad 2,5 miliona osób. Choć udało się znacznie ograniczyć ilość nowych zakażeń, naukowcy nadal poszukują bardziej efektywnych strategii, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Obecnie stosowane strategie profilaktyczne bazują głównie na kształtowaniu odpowiednich nawyków, takich jak używanie prezerwatyw, abstynencja seksualna i ograniczenie liczby partnerów ..(jeszcze 3277)»

Ekologia
Aktualne strategie ograniczania emisji gazów cieplarnianych w ruchu miejskim (12-12-2010)
Według Komisji Europejskiej czterdzieści procent emisji CO2 związanej z ruchem drogowym powstaje w ruchu miejskim. Liczne projekty, aktualnie realizowane, mają za zadanie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, która jest generowana przez ruch drogowy w miastach, przy jednoczesnej poprawie jego przepustowości. W ramach projektu ''Bilet do Kyoto'' (''Ticket to Kyoto'') pięć europejskich przedsiębiorstw z branży transportu publicznego dąży do znacznego ograniczenia poziomu emisji CO2. Należą do nich duńska firma RET, brytyjska GMPTE, niemiecka moBiel, francuska RATP i belgijska STIB. Do rozwiązań zastosowanych w celu ograniczenia emisji należą, ..(jeszcze 4509)»

Medycyna
Potrójny neuronalny podpis autyzmu (09-12-2010)
Wyniki najnowszych analiz statystycznych wskazują, że zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą dotykać nawet 3,4 na 1000 dzieci w wieku 3-10 lat. Mimo względnie wysokiej częstości występowania zaburzenia, autyzm dziecięcy został po raz pierwszy opisany naukowo dopiero w połowie XX wieku. W 1943 roku dr Leo Kanner z Johns Hopkins Hospital w Baltimore (USA) przedstawił wyniki badań jedenaściorga dzieci, u których stwierdził charakterystyczny zespół objawów, któremu nadał nazwę autyzmu wczesnodziecięcego, tym samym wprowadzając ten termin do amerykańskiej i światowej nozologii medycznej. Mniej więcej w tym samym czasie austriacki naukowiec dr Hans Asperger opisał zbliżoną, lecz łagodniejszą ..(jeszcze 5678)»

Medycyna
Naukowcy wyjaśniają naturę zaburzeń pamięci występujących w demencji (09-12-2010)
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że to raczej niekompletne wspomnienia, a nie utrata pamięci, są odpowiedzialne za wywoływanie dezorientacji umysłowej u pacjentów cierpiących na demencję.

Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w magazynie Science, rzucają nowe światło na sposób, w jaki zdolność mózgu do utrzymywania kompletnych i szczegółowych wspomnień zostaje zakłócona, potencjalnie obalając teorie, że przyczyną problemów z pamięcią jest zapominanie minionych zdarzeń lub wiadomości. Zdaniem naukowców pozostające, mgliste wspomnienia dezorientują pacjentów, zwiększając prawdopodobieństwo błędnego zapamiętania przez nich informacji, z którymi nigdy się ..(jeszcze 4104)»

Astronomia
Siarkowa atmosfera Wenus to według ESA ostrzeżenie przed geoinżynierią (06-12-2010)
Pomimo ewidentnych różnic Wenus ma wiele wspólnego z Ziemią i możemy się dużo nauczyć od naszej najbliższej sąsiadki, co może się okazać przydatne w przyszłości. Chodzi o niedawne odkrycie przez sondę Venus Express Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) warstwy dwutlenku siarki na dużej wysokości atmosfery Wenus. Astronomowie w końcu odkryli tajemnicę grubej warstwy chmur, która od dawna intrygowała naukowców. Przełomowe wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie Nature Geoscience. Owa cieplarniana planeta jest spowita warstwą szybko poruszających się chmur kwasowych, które zasłaniają widok powierzchni. Gęste chmury odbijają z powrotem w przestrzeń kosmiczną ..(jeszcze 3765)»

Medycyna
W mediach coraz mniej wiadomości o pandemii AIDS (05-12-2010)
Wyniki nowych badań międzynarodowych pokazują, że w ciągu ostatnich 20 lat ilość relacji w mediach na temat HIV/AIDS (ludzkiego wirusa niedoboru odporności/zespołu nabytego niedoboru odporności) w krajach rozwiniętych skurczyła się o ponad 70%. Naukowcy twierdzą, że nie powinno to stanowić wielkiego zaskoczenia, gdyż poczyniono w tych krajach znaczne postępy w walce z chorobą. Jednakże ostrzegają, że zważywszy na fakt prowadzenia zdecydowanej większości badań nad chorobą w rozwiniętym świecie, brak zainteresowania w tym regionie może ograniczyć intensywność prac ukierunkowanych na walkę z pandemią w krajach rozwijających się. Odkrycia stanowią dorobek trwających ..(jeszcze 3751)»

Biologia
Uwaga: zawał na cyferblacie! (04-12-2010)
Chronobiologia jest dziedziną nauki, która zajmuje się badaniem cyklicznych zjawisk zachodzących w organizmach, czyli tzw. rytmów biologicznych. Z jednej strony niektóre osiągnięcia chronobiologii nie uniknęły trywializacji, będącej skutkiem wykorzystania autorytetu nauki do promowania pseudonaukowej koncepcji ''biorytmów'', z drugiej strony - niektóre wyniki rzetelnych badań zdążyły już ''zbłądzić pod strzechy'' i zyskać status wiedzy popularnej, jak stało się w przypadku koncepcji typów porannych i wieczorny, dzielącej ludzi na tzw. ''skowronki'' i ''sowy''. Nie da się ukryć, że u zwierząt wiele procesów życiowych przebiega cyklicznie. Należą do nich bicie ..(jeszcze 5142)»

Medycyna
Nowe, obiecujące sposoby walki z malarią (03-12-2010)
Każdej minuty średnio dwoje dzieci na świecie umiera z powodu malarii, choroby tropikalnej wywoływanej przez pasożyty z rodzaju Plasmodium. Naukowcom udało się ostatnio zidentyfikować kluczowe czynniki wpływające na rozprzestrzenianie się chorobotwórczych pasożytów. Ustalono również, że zachodzi możliwość wyeliminowania co najmniej jednej trzeciej z nich. Stanowi to prawdziwy przełom w walce z zarodźcem malarycznym, który staje się ostatnio coraz bardziej oporny; stwarza również nadzieję na opracowanie nowych leków i skutecznych szczepionek. Zgodnie z doniesieniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku odnotowuje się blisko milion zgonów w następstwie ..(jeszcze 3488)»

Neuronauki
Jak mózg reaguje na widok ptasznika (02-12-2010)
Psychologowie i psychiatrzy zorientowani ewolucyjnie skłonni są tłumaczyć stosunkowo wysoką częstość występowania niektórych zaburzeń lękowych (zwłaszcza prostych fobii, takich jak arachnofobia i inne zoofobie) warunkami, w jakich musiał bytować człowiek w ciągu tysięcy lat rozwoju gatunku. Nawet Homo sapiens sapiens dopiero od niedawna może się cieszyć życiem w środowisku, które można uznać za bezpieczne, wolne od takich zagrożeń, jak ataki drapieżców czy ukąszenia jadowitych zwierząt. Wcześniej na człowieka i jego mniej lub bardziej zwierzęcych przodków niewątpliwie musiała działać presja ewolucyjna, prowadząca do rozwijania różnorodnych mechanizmów obronnych - prawdopodobieństwo ..(jeszcze 3906)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26281 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365