Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.183.024 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 173 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Życiową misją człowieka jest także nieustannie i niezmordowanie, zastępować przekonania nieuzasadnione, przekonaniami uzasadnionymi."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Zdrowie
Jogurt do szczęścia potrzebny? (02-09-2011)

sxc.huMyszy, których dieta była wzbogacona bakteriami Lactobacillus rhamnosus (można je znaleźć w jogurtach i innych suplementach probiotycznych) doświadczały niższego poziomu stresu i niepokoju, jak wykazano w artykule opublikowanym ostatnio w PNAS.

Wielu z nas doświadczyło problemów z przewodem pokarmowym w stresujących chwilach - czy jednak zależność ta może działać w obu kierunkach? Czy stan naszego przewodu pokarmowego może wpływać na nasz nastrój?

Już od pewnego czasu naukowcy podejrzewali, że bakterie w naszym przewodzie pokarmowym mogą mieć wpływ - pozytywny jak i negatywny - na pracę naszego mózgu. Wiadomo było, że mogą one uwalniać toksyczne substancje czy stymulować nasz układ odpornościowy. Teraz jednak naukowcy z Universum College Cork w Irlandii i MasterCard Universum w Kanadzie wykazali, że myszy karmione suplementami z Lactobacillus rhamnosus były spokojniejsze i miały niższy poziom hormonu stresu - kortykosteronu - podczas stresujących aktywności, takich jak pływanie czy znajdowanie wyjścia z labiryntu. Co więcej, myszy te zachowywały się spokojniej, częściej wychodziły na otwarte przestrzenie i próbowały pływać dłużej niż myszy kontrolne. "Te myszy były bardziej wyluzowane" - podsumował John Cryan, szef grupy badawczej, w wywiadzie dla Nature. Bardzo ciekawe było odkrycie, że myszy karmione probiotykami wykazywały również zmieniony rozkład receptorów GABA w mózgu - tych samych, które są miejscem docelowym działania leków antydepresyjnych - i był to rozkład najczęściej znajdowany u nie-depresyjnych zwierząt.

Potwierdzenie czy probiotyki (i jakie!) mogłyby znaleźć zastosowanie w leczeniu depresji u ludzi wymaga wciąż dodatkowym badań, jednak jak powiedział Cryan: "Gdybym był w jakimkolwiek stopniu zestresowany, nie miałby nic przeciwko braniu [tych bakterii] w formie tabletek".

Źródło: Bravo, J. A. et al. Ingestion of Lactobacillus strain regulates emotional behavior and central GABA receptor expression in a mouse via the vagus nerve, Proc. Natl Acad. Sci. USA Advance online publication , 2011.

[Katarzyna Kulma]


Katarzyna Kulma

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26218 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365