Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.567.080 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 342 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nigdy nie będzie szczęśliwy ten, kogo dręczy myśl, że ktoś jest szczęśliwszy od niego.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2011, Wrzesień (29)

Medycyna
Jakość diety a zdrowie psychiczne (29-09-2011)
Wyniki dotychczasowych badań przekrojowych i prospektywnych prowadzonych na dużych grupach osób dorosłych wskazują na występowanie istotnych powiązań między jakością diety i zapadalnością na zaburzenia psychiczne. Spożywaniu jedzenia niższej jakości towarzyszy zazwyczaj gorszy stan zdrowia psychicznego, a zdrowsza dieta wiąże się z lepszą kondycją psychiczną. Dotyczy to przede wszystkim zapadalności na zaburzenia lękowe i depresyjne. Choć podobne związki odnotowywano nie tylko u osób dorosłych, ale także wśród nastolatków, australijscy naukowcy ..(jeszcze 3223)»

Różności
Naukowcy obalają mity dotyczące kremów przeciwdziałających starzeniu (27-09-2011)
Młodzieńczo wyglądająca aktorka promuje krem, który według producentów skrywa tajemnicę wiecznego piękna; ten schemat reklamowy jest tak wyeksploatowany, że prawie go nie zauważamy, podchodząc do ogromnej oferty kremów i maści z rosnącą rezerwą. Teraz sceptycy z całej Europy mogą podeprzeć się nowym, finansowanym ze środków UE badaniem międzynarodowego zespołu naukowców. Badacze z Francji, Niemiec, Węgier, Zjednoczonego Królestwa i USA przedstawiają w czasopiśmie "Nature" dowody na to, że białka, które mają znacząco wydłużać życie ..(jeszcze 3769)»

Psychologia
Czy jedno drgnienie oka może zdradzić czyjeś polityczne zapatrywania? (24-09-2011)
Wprowadzenie Spojrzenie na niektóre zagadnienia z przymrużeniem oka pozwala czasami ujrzeć banalne wydawałoby się sprawy z zaskakującego punktu widzenia. Podobne skutki może przynieść zejście z ewolucyjnego piedestału, na którym - zależnie od perspektywy słusznie lub niesłusznie - znalazł się człowiek, o kilka stopni w dół i potraktowanie osobników Homo sapiens sapiens jak szeregowych przedstawicieli rzędu małp naczelnych. Okazuje się wówczas, że liczne zachowania, a nawet instytucje ludzkiego życia społecznego mają bardzo dawny ewolucyjny rodowód; o tyle dawny, że do ich naukowej obserwacji i analizy ..(jeszcze 7394)»

Medycyna
Papierosy są bardziej szkodliwe dla kobiet niż dla mężczyzn (23-09-2011)
Nowe, finansowane ze środków UE badanie dowodzi, że wywołane paleniem uszkodzenia tętnic są poważniejsze u kobiet niż u mężczyzn. Stopień narażenia na dym tytoniowy w ciągu życia człowieka jest skorelowany z grubością ścian tętnic szyjnych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, z tym że w przypadku kobiet skutki tego zjawiska mają dwojaki charakter. Odkrycia dokonano w ramach projektu IMPROVE ("Grubość błony tętnicy szyjnej (IMT) i progresja IMT jako predyktory zaburzeń naczyniowych u osób z grup wysokiego ryzyka"), dużego badania epidemiologicznego, ..(jeszcze 4468)»

Psychologia
O inteligencji „na zimno” i „na gorąco” (23-09-2011)
Wprowadzenie Krytycy testów i podejścia psychometrycznego w psychologii skłonni są utrzymywać, że "testy inteligencji nie mierzą nic ponad to, co mierzą testy inteligencji", i podważają zasadność odnoszenia wyników uzyskanych przez osobę badaną w badaniu testowym na różne aspekty jej funkcjonowania w dniu codziennym. Zapomina się przy tym niejednokrotnie, że testy inteligencji znajdują szerokie zastosowanie w psychologii nie dlatego, że stanowią abstrakcyjną rozrywkę umysłową dla psychologów i ich klientów, ale przede wszystkim dlatego, że pozwoliły zracjonalizować pewne procesy decyzyjne, realizowane ze względu na cele rekrutacyjne ..(jeszcze 5803)»

Medycyna
Nepal - wcale nie tak daleko od Haiti (21-09-2011)
Naukowcy z Danii i USA zidentyfikowali źródło epidemii cholery na Haiti, w wyniku której 300 tys. ludzi trafiło do szpitali, a 6 tys. zmarło. Zespół badawczy wykorzystał zaawansowaną technologię pozwalającą odczytać cały kod DNA. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego Mbio. Naukowcy z amerykańskiego Instytutu Badawczego Genomiki Translacyjnej (TGen) i Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (DTU) posłużyli się techniką sekwencjonowania całego genomu, która pozwala rozszyfrować miliardy kodów chemicznych DNA. Naukowcy sugerują, że chorobę przywiedli na wyspę żołnierze sił pokojowych, którzy przybyli na Haiti ..(jeszcze 3344)»

Ekologia
Bioróżnorodność Wysp Galapagos zagrożona? (21-09-2011)
Międzynarodowy zespół naukowców ogłosił niepokojącą prognozę dotyczącą różnorodności biologicznej Wysp Galapagos. We współpracy z partnerami ze Zjednoczonego Królestwa i USA naukowcy z grupy ekwadorskich wysp wulkanicznych na Pacyfiku badali zagrożenie chorobami, jakie populacje komarów niosą dla dzikiej przyrody wysp. Ich odkrycia pokazują, że jeden z gatunków komarów przenosi wirus Zachodniego Nilu (WNV), który może być śmiercionośny dla tamtejszej fauny. W świetle tego zagrożenia naukowcy zwracają uwagę na konieczność zwiększenia troski ..(jeszcze 2963)»

Ewolucja
Brytyjscy naukowcy walczą z kreacjonizmem w szkołach (20-09-2011)
Jak donosi ScienceInsider, trzydziestu szanowanych brytyjskich naukowców wydało wczoraj oświadczenie wyrażające ich niepokoje związane z nauczaniem kreacjonizmu w brytyjskich szkołach, które są finansowane z publicznych środków. Zwracają oni uwagę na organizacje, które odwiedzają szkoły i wysyłają im materiały kwestionujące wiarygodność teorii ewolucji i promujące ideę "inteligentnego projektu" jako naukowej alternatywy dla neo-darwinizmu. Naukowcy ci twierdzą, że obecne zalecenia rządu, że kreacjonizm i inteligentny projekt nie powinny być nauczane podczas lekcji o naukach ..(jeszcze 1620)»

Biologia
Naukowcy rozwiązują zagadkę drożdży piwnych (19-09-2011)
Czy dzikie drożdże zza oceanu są podstawą popularnego dziś wśród konsumentów piwa lager? Zespół naukowców z różnych krajów twierdzi, że udało się znaleźć te drożdże. Badanie pokazuje, że drożdże występujące w lasach bukowych Patagonii, alpejskim regionie położonym w Argentynie i Chile, były głównym składnikiem, który zapoczątkował fermentację w niskiej temperaturze i piwo lager. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Ważnym czynnikiem, który umożliwił przejście z koczowniczego w osiadły tryb życia oraz ekspansję demograficzną, było udomowienie roślin i zwierząt. A co z udomowieniem mikroorganizmów? ..(jeszcze 4409)»

Ewolucja
Ewolucyjny sens starzenia się i umierania (18-09-2011)
Zrozumienie, dlaczego się starzejemy i umieramy, jest tą kwestią w biologii ewolucyjnej, która mimo swojej długowieczności sama nie zdążyła się jeszcze porządnie zestarzeć i prowokuje kolejne pokolenia badaczy i myślicieli do poszukiwania nowych odpowiedzi. Wyniki własnych poszukiwań przedstawił na łamach PLoS ONE również Andre C. R. Martins, obecnie profesor nadzwyczajny na Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, Nauk Przyrodniczych i Humanistycznych w Sao Paulo. Artykuł został opublikowany online w dniu 16 września 2011. "Organizmy żywe - rozpoczyna swoje rozważania - nie powinny się starzeć, jeżeli tylko można temu zapobiec. Wykazują przecież ..(jeszcze 4401)»

Astronomia
Jak powstają gwiazdy w galaktykach? (17-09-2011)
Czy gwiazdy w galaktykach powstają w następstwie gwałtownych i burzliwych połączeń czy raczej w toku bardziej stabilnych i łagodnych procesów? Dzięki analizie tysięcy galaktyk z ostatnich 11 mld lat historii kosmosu, prowadzonej przez obserwatorium kosmiczne Herschela Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), astronomowie po raz pierwszy byli w stanie odpowiedzieć na to nurtujące od dawna pytanie. Uruchomione w maju 2009 r. obserwatorium kosmiczne Herschela to czuły, submilimetrowy teleskop dalekiej podczerwieni potrafiący wykryć i rozpoznać światło ..(jeszcze 4375)»

Ekologia
Nie wszyscy kawosze stracą na ociepleniu klimatu (17-09-2011)
W krajach tropikalnych kawa (Coffea arabica L., C. canephora Pierre ex A. Froehner) należy do najbardziej dochodowych upraw, a w krajach wschodnioafrykańskich ziarno kawy odpowiada za znacząca część wartości eksportu. W ciągu ostatnich dwóch lat ceny ziaren kawy Coffea arabica, cenionej ze względu na wysokie walory smakowe i aromat, wzrosły o blisko 160%, co - wbrew popularnym pogłoskom - związane jest nie tylko ze spekulacjami na rynku rolno-spożywczym, ale również ze znacznym spadkiem podaży. W pewnym stopniu odczuwany dziś wzrost cen kawy ..(jeszcze 3750)»

Genetyka
Więcej o genach, depresji i optymizmie (15-09-2011)
Naukowcy z University of California, Los Angeles (UCLA) znaleźli gen związany z optymizmem, pewnością siebie i “opanowaniem” (przeświadczeniem, ze ma się wpływ na własne życie) – czyli trzema podstawowymi zdolnościami (czy jak wolą autorzy artykułu: “zasobami”) psychicznymi pomagającymi w opanowaniu depresji i stresu. Gen, o którym mowa to gen receptorów oksytocyny (OXTR). Oksytocyna, może być niektórym znana jako “hormon miłości”, bo odgrywa ważną rolę w tworzeniu więzi, odczuwaniu orgazmu czy w zachowaniach macierzyńskich. Co więcej, ma ona również wpływ na zachowania społeczne, takie jak odczuwanie empatii czy radości ..(jeszcze 2869)»

Astronomia
Odkryto 50 nowych egzoplanet (15-09-2011)
Europejscy astronomowie odkryli ponad 50 nowych egzoplanet orbitujących wokół pobliskich gwiazd. Wśród nich 16 to super-Ziemie, które eksperci nazywają planetami pozasłonecznymi o masie większej od Ziemi, ale znacznie mniejszej od olbrzymów gazowych Układu Słonecznego. Zespół wykorzystał spektrograf HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher), który znajduje się w Obserwatorium La Silla w Chile Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Zaprezentowana na ostatniej konferencji Extreme Solar Systems w Wyoming w USA liczba planet jest największą, jaką do tej pory ogłoszono za jednym razem. "Plony odkryć za pomocą HARPS przekroczyły wszelkie oczekiwania ..(jeszcze 3988)»

Astronomia
VLT ESO odkrył tajemnicę jaskrawości gigantycznego obłoku kosmicznego (14-09-2011)
Naukowcy z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli skąd wzięła się moc rzadkiej, ogromnej chmury żarzącego się gazu we wczesnym wszechświecie. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Nature pokazują, że energię dostarczają galaktyki znajdujące się w owym gigantycznym "obłoku Lyman-alfa", który astronomowie opisują jako jeden z największych pojedynczych obiektów znanych człowiekowi. Do badania obłoku Lyman-alfa naukowcy wykorzystali Bardzo Duży Teleskop (VLT) ESO. Ich zdaniem obłoki są rzadkimi, ogromnymi i bardzo jaskrawymi strukturami. Zwykle ..(jeszcze 4311)»

Medycyna
Czy wiek pacjenta powinien decydować o dostępie do opieki medycznej? (13-09-2011)
Choć w Niemczech budżet systemu opieki zdrowotnej jest równie napięty, jak w wielu innych krajach świata, dyskusja nad kryteriami, które miałyby decydować o pierwszeństwie w dostępie do opieki medycznej w sytuacji ograniczonych zasobów finansowych, nie stała się jak dotąd kwestią wzbudzającą szersze zainteresowanie opinii publicznej w tym kraju. W związku z tym naukowcy z dwóch niemieckich uniwersytetów - Jacobs University Bremen i Uniwersytetu Bremeńskiego, postanowili przyjrzeć się bliżej zagadnieniu społecznej akceptacji dla wprowadzenia ..(jeszcze 4216)»

Fizyka
Francuscy naukowcy dokonują kwantowego przełomu (12-09-2011)
Zespół finansowanych ze środków unijnych naukowców po raz pierwszy przeprowadził z powodzeniem doświadczenie stałej stabilizacji stanu kwantowego - coś o czym marzył sam Albert Einstein. Wszystkim znane są słowa Einsteina, który oświadczył, że chce spułapkować foton w skrzynce przez około jedną sekundę, a teraz zespołowi francuskich naukowców udało się posunąć o jeden krok dalej i utrzymać stałą liczbę fotonów w wysokiej jakości wnęce mikrofalowej w sposób stały - jak to opisują w nowym raporcie z badań opublikowanym w czasopiśmie Nature. Badania prowadzone przez naukowców z Laboratoire Kastler Brossel w Paryżu otrzymały dofinansowanie ..(jeszcze 3762)»

Ewolucja
Naukowcy odkryli tajemnicę mimikry (10-09-2011)
Zespół europejskich naukowców odkrył, jak motyle potrafią zmienić wzór na skrzydłach, aby upodobnić się do sąsiadujących gatunków i uchronić się przed atakami ptaków. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature, rozwiązują zagadkę, która intrygowała naukowców od tak wielu lat, łącznie z Darwinem. Odkrycia ujawniają, jak zmiany genomiczne potrafią odgrywać rolę we współistnieniu fenotypów adaptacyjnych, obejmujących rozmaite współpracujące ze sobą geny, poprzez ograniczanie rekombinacji i przepływu genów. Niektórzy z czołowych, ..(jeszcze 3848)»

Ekologia
Unijny projekt otacza ochroną zapylacze (09-09-2011)
Opublikowano wyniki dwóch nowych badań prowadzonych w ramach finansowanego ze środków unijnych projektu, którego celem jest znalezienie sposobów na ochronę europejskich zapylaczy i zapewnienie ciągłości świadczenia przez nich usług zapylania roślin uprawnych i kwiatów polnych. Projekt pt. STEP (Status europejskich owadów zapylających i trendy) otrzymał od Komisji Europejskiej dofinansowanie w wysokości 3,5 mln EUR z tematu "Środowisko" Siódmego Programu Ramowego (7PR). <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/bees_pollinating_3.jpg" alt="" border=0 ..(jeszcze 5357)»

Psychologia
Jak ludzie uczą się zarządzać swoimi zasobami finansowymi? (09-09-2011)
Wprowadzenie W czasach kryzysu finansowego, którego skutki dotykają milionów ludzi na całym świecie, nie bez powodu rośnie zainteresowanie kwestią, co ostatecznie wpływa na to, że jedni mimo piętrzących się przeciwności losu potrafią utrzymać się na powierzchni finansowej płynności, a drudzy - nieubłaganie ześlizgują się na dno po spirali zadłużenia. Odwołując się do współczesnej wiedzy psychologicznej, można wskazać wiele czynników o potencjalnie istotnym znaczeniu dla odniesienia finansowego sukcesu, związanych ..(jeszcze 5752)»

Biologia
Rudawki nilowe wykorzystują wewnętrzny system nawigacji (07-09-2011)
Nasze uzależnienie od technologii GPS (ang. global positioning system) stale rośnie. Wykorzystujemy ją do nawigacji, aby ułatwić sobie podróż. Jednak dla wielu zwierząt nawigacja jest niezbędna bardziej do przetrwania, niż do ułatwiania sobie podróży. Naukowcy z Izraela, Szwajcarii i Włoch badali nawigację nietoperzy, aby ustalić, jak ssaki żyjące na swobodzie odnajdują się w naturalnym środowisku. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Badacze założyli rudawkom nilowym (<a target="_blank" ..(jeszcze 4362)»

Fizyka
Największe na świecie urządzenie do syntezy jądrowej wraca do pracy (05-09-2011)
Wrzesień to powszechnie miesiąc, w którym sprawy zaczynają ponownie nabierać tempa i tak samo dzieje się w świecie badań nad syntezą jądrową. Europejscy naukowcy pracujący nad największym na świecie tokamakiem JET (Joint European Torus) właśnie rozpoczynają pierwszą rundę doświadczeń po 22-miesięcznej przerwie w pracy urządzenia, w trakcie której było ono modernizowane a następnie uruchamiane. Naukowcy z projektu JET badają potencjał energii termojądrowej jako bezpiecznego, czystego i praktycznie nieograniczonego źródła energii dla ..(jeszcze 5749)»

Psychologia
Czy aktywność fizyczna rzeczywiście poprawia sen dziecka? (05-09-2011)
Wprowadzenie Wielu rodziców narzeka na to, że ich dzieci śpią za krótko lub śpią źle, i w związku z tym po prostu się nie wysypiają. Jako remedium na problemy związane z niewystarczającą długością i jakością snu nocnego pediatrzy na całym świecie zalecają większą aktywność fizyczną dziecka w ciągu dnia. Choć istnieje pewna ilość doniesień naukowych o dobroczynnym wpływie aktywności fizycznej na długość i jakość snu w przypadku osób dorosłych, brakuje jednak badań, które jednoznacznie potwierdzałyby występowanie ..(jeszcze 3331)»

Ekologia
Brak powiązań między wysokimi temperaturami a zmianami ewolucyjnymi ślimaków (04-09-2011)
Czy zmiany temperatury zmusiły organizmy do ewolucji w ciągu ostatnich 40 lat? Kwestia ta była przedmiotem nowych, międzynarodowych badań prowadzonych pod kierunkiem The Open University w Wlk. Brytanii, w ramach których ponad 6.000 osób w 15 krajach europejskich obserwowało zaobrączkowane ślimaki w ogólnodostępnych miejscach i ogrodach. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE sugerują że za zmiany odpowiedzialne są inne czynniki selektywne, takie jak presja drapieżnicza, oraz wskazują na to, jak te najnowsze informacje wyznaczają punkt odniesienia dla przyszłych badań ..(jeszcze 4285)»

Zdrowie
Koncerny, rządy i popularność palenia tytoniu w Europie (04-09-2011)
Wprowadzenie Jakie czynniki decydują o popularności palenia tytoniu w danym kraju? Poza samą kwestią dostępności produktów tytoniowych, z którą jednak w większości krajów świata nie ma dziś większego problemu, na myśl przychodzą różne czynniki związane z funkcjonowaniem systemu społecznego, w tym czynniki kulturowe, takie jak charakterystyczny dla danej kultury narodowej etos i system wartości, ale również otoczenie instytucjonalne, a w końcu - czynniki psychologiczne oraz normy i system wartości przekazywany przez podkulturę. Problem ..(jeszcze 5184)»

Neuronauki
Dlaczego bardziej boli, gdy ból zadaje ktoś inny? (03-09-2011)
Wprowadzenie Do wielu ciekawostek związanych z funkcjonowaniem ludzkiego układu nerwowego i ludzkiej psychiki należy również zjawisko polegające na tym, że ten sam bodziec wywołuje wrażenie o różnym natężeniu w zależności od tego, czy jego działanie jest wynikiem własnej aktywności ruchowej, czy też jego działania doznajemy biernie. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że aktywność neuronalna w systemie motorycznym, odpowiedzialnym m.in. za wykonywanie ruchów dowolnych, oddziałuje jednocześnie hamująco na system sensoryczny ..(jeszcze 3961)»

Zdrowie
Jogurt do szczęścia potrzebny? (02-09-2011)
sxc.huMyszy, których dieta była wzbogacona bakteriami Lactobacillus rhamnosus (można je znaleźć w jogurtach i innych suplementach probiotycznych) doświadczały niższego poziomu stresu i niepokoju, jak wykazano w artykule opublikowanym ostatnio w PNAS. Wielu z nas doświadczyło problemów z przewodem pokarmowym w stresujących chwilach - czy jednak zależność ta może działać w obu kierunkach? Czy stan naszego przewodu pokarmowego może wpływać na nasz nastrój? Już od pewnego czasu naukowcy podejrzewali, że bakterie w naszym przewodzie pokarmowym mogą ..(jeszcze 1699)»

Ekologia
Nawet niewielkie dawki insektycydów stanowią zagrożenie dla pszczół miodnych (02-09-2011)
Naukowcy z Francji odkryli, że życie pszczół miodnych jest zagrożone z powodu infekcji Nosema ceranae (N. ceranae), kiedy owady są narażone nawet na niskie dawki insektycydów. Wyniki zaprezentowane w czasopiśmie PLoS ONE potwierdzają teorię, że połączenie większej liczby przypadków N. ceranae z wysokim stężeniem pestycydów w ulach mogło przyczynić się do depopulacji kolonii. We Francji pszczoły miodne (Apis mellifera) hoduje około 70.000 pszczelarzy zawodowych i amatorów. Eksperci i laicy dostrzegają wagę roli pełnionej przez pszczoły w naszym środowisku, ..(jeszcze 3414)»

Astronomia
Błyskotliwe odkrycie astronomiczne - diamentowa planeta na Drodze Mlecznej (01-09-2011)
Międzynarodowy zespół astronomów odkrył na Drodze Mlecznej planetę zbudowaną z diamentu. Przypuszcza się, że to niecodzienne odkrycie było kiedyś masywną gwiazdą zanim stało się znaczniej mniejszą, diamentową planetą. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science astronomowie z Australii, Niemiec, USA, Wlk. Brytanii i Włoch wyjaśniają, że najpierw odkryli niezwykłą gwiazdę zwaną pulsarem za pomocą radioteleskopu w Parkes Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) w Australii. Następnie śledzili zaobserwowany obiekt ..(jeszcze 4858)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26241 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365