Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.619.118 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 611 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Musi być im ciężko... Tym, którzy wzięli autorytet za prawdę, zamiast prawdę za autorytet.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ekologia
Nie wszyscy kawosze stracą na ociepleniu klimatu (17-09-2011)

W krajach tropikalnych kawa (Coffea arabica L., C. canephora Pierre ex A. Froehner) należy do najbardziej dochodowych upraw, a w krajach wschodnioafrykańskich ziarno kawy odpowiada za znacząca część wartości eksportu. W ciągu ostatnich dwóch lat ceny ziaren kawy Coffea arabica, cenionej ze względu na wysokie walory smakowe i aromat, wzrosły o blisko 160%, co - wbrew popularnym pogłoskom - związane jest nie tylko ze spekulacjami na rynku rolno-spożywczym, ale również ze znacznym spadkiem podaży. W pewnym stopniu odczuwany dziś wzrost cen kawy jest skutkiem likwidacji lub porzucenia upraw przez farmerów, co spowodowane było niskim poziomem cen, utrzymującym się w poprzednich latach w związku z nadprodukcją. Obecnie nakładają się jednak na to również niesprzyjające czynniki klimatyczne, przede wszystkim wzrost temperatur, a w konsekwencji również coraz większe szkody w uprawach, wyrządzane przez choroby i szkodniki.

Naukowcy z Kenii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii postanowili przyjrzeć się bliżej wpływom zmian klimatycznych na zasięg występowania gatunków szkodników kawy. Wyniki ich badań i analiz opublikowano online na łamach PLoS ONE w dniu 14 września 2011.

Głównym przedmiotem zainteresowania badaczy była ocena wpływu ocieplania się klimatu na zasięg występowania oraz zdolności reprodukcyjne jednego z najgroźniejszych szkodników kawy z gatunku Coffea arabica - kornika wiśni kawowych (Hypothenemus hampei). Chrząszcz pochodzi najprawdopodobniej z Afryki Środkowej, a do innych rejonów Afryki i na inne kontynenty został wielokrotnie i na trwale zawleczony za pośrednictwem sadzonek i ziaren kawy. Hypothenemus hampei  jest tym czynnikiem pochodzenia biologicznego, który na całym świecie w decydującym stopniu wpływa na poziom produkcji kawy dla celów handlowych.

Jeszcze przed dziesięcioma laty nieznane były doniesienia o atakowaniu przez kornika plantacji położonych na wysokości ponad 1500 m. (n.p.m.), co odpowiada optymalnej wysokości dla upraw kawy z gatunku Coffea arabica w krajach tropikalnych (1200-2000 m.). Jednak w związku z odnotowywanym ostatnio wzrostem temperatur obecność kornika stwierdza się obecnie również na większych wysokościach.

"Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami dotyczącymi wpływu zmian klimatu na uprawy kawy i kornika wiśni kawowych - zwracają uwagę naukowcy - nawet niewielki wzrost temperatury, może mieć poważne konsekwencje dla produkcji kawy, co dotyczy wielu plantacji, zlokalizowanych w takich krajach, jak Brazylia, Meksyk i Uganda. Szczególnie zagrożone mogą być obszary, gdzie uprawiana jest najwyższej jakości C. arabica".

Już obecnie kornik wiśni kawowych rozszerzył obszary występowania, opanowując plantacje kawy znajdujące się na wyższych wysokościach m.in. w Indonezji, Ugandzie i w Tanzanii. W najbliższych latach obszary optymalne dla uprawy kawy z gatunku Coffea arabica mogą się również znacznie skurczyć w takich krajach, jak Kenia, Uganda, Rwanda i Burundi.

Jednak nie wszyscy muszą stracić na ocieplaniu klimatu, które może poprawić warunki do uprawy kawy na wielu obszarach Tanzanii i Etiopii.

Największym beneficjentem zmian klimatycznych może się jednak okazać Hypothenemus hampei. Na obszarach, na których jeszcze do niedawna panowały optymalne warunki dla uprawy stosunkowo delikatnego i mało odpornego na szkodniki gatunku Coffea arabica, ilość pokoleń chrząszcza dojrzewających w ciągu roku może wzrosnąć z 1-2 do 11-16, a zasięg jego występowania w niektórych rejonach Afryki może się poszerzyć nawet do wysokości 3000 m.

Referencje dokumentu: Jaramillo J, Muchugu E, Vega FE, Davis A, Borgemeister C, et al. (2011) Some Like It Hot: The Influence and Implications of Climate Change on Coffee Berry Borer (Hypothenemus hampei) and Coffee Production in East Africa. PLoS ONE 6(9): e24528. doi:10.1371/journal.pone.0024528

Fot. PDPhoto.org


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26273 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365