Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.619.448 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 611 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Polski katolicyzm jest neurotyczny, antyinteligencki. Festyniarski i ciemny. Gdyby Jezus powrócił, musiałby się poddać terapii".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Psychologia
Czy aktywność fizyczna rzeczywiście poprawia sen dziecka? (05-09-2011)

Wprowadzenie

Wielu rodziców narzeka na to, że ich dzieci śpią za krótko lub śpią źle, i w związku z tym po prostu się nie wysypiają. Jako remedium na problemy związane z niewystarczającą długością i jakością snu nocnego pediatrzy na całym świecie zalecają większą aktywność fizyczną dziecka w ciągu dnia.

Choć istnieje pewna ilość doniesień naukowych o dobroczynnym wpływie aktywności fizycznej na długość i jakość snu w przypadku osób dorosłych, brakuje jednak badań, które jednoznacznie potwierdzałyby występowanie podobnej zależności w przypadku dzieci. W dodatku dostępne badania często cechują się wieloma mankamentami metodologicznymi, które podważają ich wiarygodność.

Wiele problemów stwarzał m.in. obiektywny pomiar aktywności fizycznej dzieci w ciągu dnia, podobnie jak obiektywny pomiar jakości i długości ich snu. W wielu poprzednich badaniach opierano się głównie na uzyskiwanych pośrednio danych behawioralnych, zbieranych na przykład na podstawie wywiadów z rodzicami lub z wykorzystaniem różnych metod samooceny, takich jak kwestionariusze.

Fińscy naukowcy podjęli próbę przezwyciężenia tych ograniczeń metodologicznych i w pomiarze aktywności fizycznej dzieci wykorzystali aktygrafy - niewielkie urządzenia rejestrujące różne parametry odzwierciedlające poziom aktywności dziecka, noszone na nadgarstku niedominującej ręki. Wyniki badań opublikowano online 23 sierpnia 2011 na łamach PLoS ONE.

Przebieg badań

W badaniach wzięło udział 321 dzieci urodzonych w 1998 r., więc w momencie rozpoczęcia badań, tj. w 2006 r., większość z nich miała około 8 lat. Zapisy aktywności nadające się do interpretacji uzyskano od 291 dzieci. Z grupy osób badanych wykluczono dzieci z opóźnieniami rozwoju, epilepsją i cukrzycą. Do dalszych analiz nie wykorzystano również zapisów aktygraficznych z tych nocy, podczas których występowały istotne zmiany typowego wzorca aktywności dziecka, na przykład w wyniku choroby lub podróży. Ostatecznie wzięto pod uwagę zapisy uzyskane od 275 ośmiolatków, z których każdy nosił swój aktygraf przez siedem kolejnych dni.

Wnioski

Wyniki badań okazały się zaskakujące, biorąc pod uwagę dotychczasowe potoczne przekonania na temat związków między aktywnością fizyczną dziecka w ciągu dnia a długością i jakością snu nocnego.

U dzieci w wieku szkolnym wyższy poziom aktywności fizycznej w ciągu dnia związany był z krótszym czasem snu, niższą efektywnością snu i wyższą fragmentacją snu nocnego. Ponadto, gorszy sen nocny wiązał się z wyższym poziomem aktywności fizycznej następnego dnia.

Jak komentują sprawę autorzy - "Uzyskane wyniki pozostają w sprzeczności z głównym nurtem badań epidemiologicznych, które wskazują na korzystny, choć niewielki wpływ aktywności fizycznej na sen. Jednakże, zgodnie z naszymi przewidywaniami okazało się, że wysoki poziom umiarkowanej do energicznej aktywności fizycznej w godzinach popołudniowych sprzyjał wcześniejszemu zasypianiu. Ponieważ obecnie dysponujemy doniesieniami jedynie z kilku badań na temat związków snu i aktywności fizycznej u dzieci, prowadzonych z wykorzystaniem obiektywnych pomiarów, jest sprawą oczywistą, że konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia naszych wyników".

Referencje dokumentu: Pesonen A-K. i in. (2011) Temporal Associations between Daytime Physical Activity and Sleep in Children. PLoS ONE 6(8): e22958. doi:10.1371/journal.pone.0022958

Fot. Wikimedia Commons


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26273 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365