Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.189.858 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 308 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Genetyka
Więcej o genach, depresji i optymizmie (15-09-2011)

Naukowcy z University of California, Los Angeles (UCLA) znaleźli gen związany z optymizmem, pewnością siebie i “opanowaniem” (przeświadczeniem, ze ma się wpływ na własne życie) – czyli trzema podstawowymi zdolnościami (czy jak wolą autorzy artykułu: “zasobami”) psychicznymi pomagającymi w opanowaniu depresji i stresu.

Gen, o którym mowa to gen receptorów oksytocyny (OXTR). Oksytocyna, może być niektórym znana jako “hormon miłości”, bo odgrywa ważną rolę w tworzeniu więzi, odczuwaniu orgazmu czy w zachowaniach macierzyńskich. Co więcej, ma ona również wpływ na zachowania społeczne, takie jak odczuwanie empatii czy radości z czyjegoś towarzystwa.

Naukowcy z UCLA przeprowadzili ankiety wśród 326 osób, które miały określić swój poziom optymizmu, pewności siebie i opanowania. Ankietowali otrzymali pytania takie na przykład jak: “Jestem pełnowartościową osobą jak wszyscy inni”, do których mieli się ustosunkować za pomocą 4-stopniowej skali. Następnie od uczestników ankiety zostały pobrane próbki DNA, które zostały przeanalizowane pod kątem małych, często pojedynczych mutacji (SNP – single nucleotide polymorphism) w genie receptorów OXTR.

Receptor oksytocyny w pewnej lokacji może istnieć w dwóch wariantach: z literą “A” (adeniną) lub “G” (guaniną). Okazało się, że osoby, które w określonej lokacji genu miały albo 2 litery “A” lub jedno “A” i jedno “G”, miały statystycznie niższy poziom optymizmu, pewności siebie i opanowania, to jest miały mniejsze zasoby psychologiczne. Tym samym osoby te miały istotnie więcej symptomów depresji, niż osoby z dwoma “G”.

“To badanie jest, z tego co wiemy, pierwszym doniesieniem o genie związanym z zasobami psychicznymi.” - powiedziała Shimon Saphire-Bernstein, doktorantka profesor Taylor i pierwszy autor artykułu. “Niemniej jednak, chcieliśmy pójść jeszcze dalej i zobaczyć czy zasoby psychologiczne wyjaśniają dlaczego gen OXTR jest związany z symptomami depresji. Wykazaliśmy, że efekt OXTR na symptomy depresji był w pełni wyjaśniony przez zasoby psychologiczne.”

Shelley E. Taylor, profesor psychologii na UCLA oraz jedna z głównych autorek artykulu udzieliła wywiadu dla ScienceDaily, w którym stwierdziła miedzy innymi, że “ludzie są czasem sceptyczni, gdy słyszą, że geny mogą prognozować jakiekolwiek zachowanie czy stan psychiczny. Myślę, że pokazujemy przekonująco, że jednak tak się dzieje”. Dodała również: “Niektórzy myślą, że geny są przeznaczeniem, że jeśli masz określony gen, to otrzymasz określony efekt. Ale zdecydowanie tak się nie dzieje. Ten gen jest jednym z czynników wpływających na nasze zasoby psychiczne i depresję, ale jest też mnóstwo miejsca na czynniki środowiskowe. Pełne wsparcia dzieciństwo, dobre relacje, przyjaciele i nawet inne geny, które również odgrywają rolę w rozwoju zasobów psychicznych – wszystkie te czynniki odgrywają bardzo ważną rolę w tym, czy ludzie dostają depresji.”

Żródło artykułu:

S. Saphire-Bernstein, B. M. Way, H. S. Kim, D. K. Sherman, S. E. Taylor. Oxytocin receptor gene (OXTR) is related to psychological resources. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2011; 108 (37): 15118 DOI: 10.1073/pnas.1113137108


[Źródło: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/09/110914101746.htm] Dodał(a): Katarzyna Kulma


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (2)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26236 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365