Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.698.352 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Żaden człowiek nie ma możliwości wyboru kraju, w którym przychodzi na świat, ani osobowości swoich rodziców. Dlatego nie istnieją racjonalne powody do prawnej dyskryminacji ludzi ze względu na ich płeć, rasę czy pochodzenie społeczne.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Kleiber o gender: ideologizacja nauki jest szkodliwa (16-01-2014)

Michał Kleiber, WikimediaStudia gender są bardzo ważne i cenne o ile dotyczą płci w kontekście społeczno-kulturowym - uważa prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber. Jednocześnie przestrzega przed ideologizacją nauki, gdyż zawsze jest ona szkodliwa.

"To, co się nazywa po angielsku gender studies, czyli studiowanie, nauka związana z tożsamością kulturowo-społeczną (...) to część nauk społecznych, która rzeczywiście od kilkudziesięciu lat jest uprawiana. Są na ten temat książki, jest nawet encyklopedia. Tutaj właściwie trudno jest mieć jakieś zastrzeżenia" - ocenił Kleiber w "Salonie Politycznym Trójki".

Zaznaczył, że jest to niezwykle ważna nauka. "W Polsce ludzie niechętni do tego terminu są skłonni tego nie zauważać. Ale jak spojrzymy na przykład na świat arabski i rolę kobiet w społeczeństwie, to trudno sobie wyobrazić, żeby nie była ona przedmiotem bardzo gruntownych studiów" - mówił Kleiber.

Jego zdaniem, "gdy zaczynamy przenosić badania na tożsamość płciową rozumianą w sposób biologiczny i traktować tę płeć jako rodzaj przemocy natury wobec człowieka, z której należy się wyzwalać - co jest oczywiście zagrożeniem dla rodziny - wtedy sprawa staje się mniej naukowa, a bardziej ideologiczna". Prezes PAN podkreślił, że ideologizacja nauki wszędzie jest szkodliwa, a w przypadku gender studies, staje się poważnym problemem publicznym.

Kleiber odniósł się też do pytania senatora Kazimierza Jaworskiego (SP) skierowanego do minister nauki i szkolnictwa brzmiącego: "Czy tzw. studia gender to uprawianie nauki, czy jedynie światopoglądowe infekowanie polskich uczelni destrukcyjną kulturowo ideologią?".

"Ja nie tyle dostrzegam to zagrożenie na uczelniach, ja dostrzegam je w debacie publicznej, ponieważ to, co jest niezwykle cenne w studiach gender, jest przenoszone na płaszczyznę publiczną i to pochopnie" - powiedział Kleiber. "Generalnie jestem przeciwnikiem tego, żeby jakiekolwiek tezy, dla niektórych ważne i oczywiste, dla innych szkodliwe, próbować przenosić na grunt polityczny, wręcz legislacyjny, w sposób szybki. To wydaje mi się wszędzie szkodliwe, a w przypadku gender jak najbardziej" - ocenił.

Zdaniem Kleibera nie oznacza to jednak konieczności odejścia od poruszania tematyki gender. "Nie można uchylać się od tematu, który jest dla wielu osób ważny. Natomiast przechodzenie do daleko idących wniosków bez uzyskania choćby namiastki konsensusu społecznego wydaje się pochopne i wprowadzające niepotrzebną turbulencję do życia społecznego" - powiedział. (PAP)


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26242 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365