Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
171.861.010 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7337 tekstów. Zajęłyby one 28957 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 1391 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Przypominam, że Francja jako kraj laicki i liberalny respektuje, a nawet popiera wszystkie religie, ale jednocześnie podkreślam, że rząd, który reprezentuję, dołoży wszelkich starań, by przejawy życia religijnego nie ujawniały się w życiu publicznym. Religia musi pozostać sprawą indywidualną każdego człowieka.

Wpisz swój komentarz do wiadomości
PJPI   1 na 1
Proszę uściślić, bo nie rozumiem:
"Gdy to już nastąpi, wirus "wkrada się" do komórki, integruje w jej materiale genetycznym komendę "Autodestrukcja", to tworzy impuls dla reszty organizmu (oraz leków) do dalszych działań i.. wiadomo co dzieje się dalej."
Jeśli wiadomo, to CO wiadomo? Przecież o żadnym impulsie nie ma mowy.
A dalsza częśc tekstu świadczy o tym, że NIC nie wiadomo bo to na razie badania in vitro. Zatem: wiedza objawiona?
Chyba na portalu racjonalistów jakieś, ehm, normy obowiązują?
Autor: PJPI  Dodano: 09-08-2011
Reklama
kasiekk
nie ma zadnej tajemnicy w tym jak dziala mechanizm apoptozy gdy juz 'samobojczy gen' jest aktywowany. wiadomo tez jaki bedzie tego mechanizmu efekt - smierc komorki. to, czego nie wiadomo, to z jaka skutecznoscia nowy wektor bedzie odnajdywal komorki zainfekowane HIV i transdukowal do nich samobojczy gen w zywych organizmach (in vivo).
Autor: kasiekk  Dodano: 10-08-2011
IllusiveMan
Teraz tylko czekać na badania na żywych organizmach i przygotowanie gotowego leku do walki z HIV ale to pewnie jeszcze potrwa . I muszę zgodzić się z innym komentującym PJPI że mało wyjaśniono w tym artykule, a dokładniej co z tym impulsem ?
Autor: IllusiveMan  Dodano: 10-08-2011
kasiekk   2 na 2
Juz wszystko pisze i wyjasniam.

Najpierw o samym artykule - najwazniejsza jego przeslanka jest to, ze naukowcy znalezli taka kombinacje receptorow na powierzchni wektora, ktora skutecznie umozliwia identyfikacje komorek zainfekowanych HIV (jak i wnikanie do nich wektora), ignorujac te niezainfekowane. Kropka.

Inna rzecza jest wykazanie praktycznego zastosowania takiego wektora, tak wiec uczeni wyposazyli go w 'samobojczy gen' (suicide gene). Tu zaczynaja sie schody, bo suicide genes nie maja jednoznacznie zdefiniowanego mechanizmu dzialania - kazdy gen, ktory ostatecznie doprowadzi do apoptozy komorki bedzie suicide gene. Jest wiele mechanizmow stosowanych w samobojczej terapii genowej (suicide gene therapy), m.in. aktywacja enzymow doprowadzajacych do kumulacji wolnych rodnikow. W przypadku opisywanego artykulu uzyto genu kinazy tymidyny, a nastepnie zastosowano prolek gancyklowir (ganciclovir GCV). Kinaza tymidyny przeksztalca ten prolek w toksyczne metabolity, ktore doprowadzaja do smierci komorki. Gdy kinaza jest nieobecna, a tak jest w zdrowych komorkach, prolek jest nieszkodliwy.

W zwiazku z tym, ze glowna teza artykulu byl mechanizm identyfikacji zainfekowanych przez HIV komorek, a nie mechanizm ich unieszkodliwienia, sami autorzy praktycznie o tym ostatnim nie wspominaja - podobnie postapilam i ja. Ciekawa jest jednak nauka na przyszlosc, ze czasem warto wyjsc poza sam artykul i wyjasnic zjawiska rowniez z nim luzniej zwiazane. Dzieki za uwagi!
Autor: kasiekk  Dodano: 10-08-2011
Wróć do wiadomości..

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365