Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.166.600 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Jedna z najsmutniejszych lekcji płynących z historii ludzkości brzmi: Jeśli oszukiwano nas przez wystarczająco długi czas, to mamy tendencję do odrzucania jakichkolwiek dowodów na występowanie tego oszustwa. Nie jesteśmy zainteresowani odnalezieniem prawdy. Oszustwo nas pochłonęło. Po prostu zbyt bolesne byłoby przyznanie się nawet przed samym sobą, że zostaliśmy oszukani."
 Religie i sekty » Chrześcijaństwo » Protestantyzm

Cokelers - Towarzystwo Zależnych
Autor tekstu:

Surowa i purytańska sekta zwana `Towarzystwem Zależnych` bądź popularnie Cokelers, została założona w 1850 roku i do dziś ma niewielką liczbę wyznawców. Jest ekskluzywną organizacją działająca w obrębie `West Sussex` i w części płd.-zach. `Surrey` (Anglia). Pochodzenie dziwnej nazwy `Cokelers` nie jest znane, lecz sugerowano, że pochodzi ona od zwyczaju picia kakao. Innym wytłumaczeniem było pochodzenie od miejsca `Cokkeg`, w wiosce `Loxwood` w `Sussex`, gdzie sekta ta została sformowana.

Towarzystwo nie propagowało małżeństw. Każdy kto miał pragnienie zawarcia związku małżeńskiego mógł oczywiście to zrobić, ale jego małżeństwo nie otrzymało sakramentów czy też błogosławieństwa od zwolenników John`a Sirgood`a. Ta prosta i bolesna pokuta i umartwienie się przyciągnęła wielu szczerych, ale również prostych ludzi do sekty i wkrótce ponad połowa robotników z okręgu została `Zależnymi`. W miarę jak doktryny Sirgood`a rozprzestrzeniały się pojawiło się wiele nowych społeczności `Zależnych` w pobliskich miastach i wioskach [wokół Loxwood], i dziś `Cokelers` ciągle używają tych kaplic.
Ich doktryny były sterylne i liczba ich członków zaczęła się załamywać w zetknięciu ze światem spoza „ich małego królestwa". W 1885 roku, kiedy zmarł Sirgood, posiadali w całym dystrykcie około 1500 członków.

Na początku XX wieku, członkowie Towarzystwa Zależnych stanowili prawie trzecią część populacji Wisborough i Norchchapel, występowali też w wielu innych wioskach wywierając na nie wpływ.

W 1904 roku było już tylko około 900 członków, którzy regularnie uczęszczali do kaplic, ubrani na czarno (w `Sussex` i `Surrey`).


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Herrnhuci - niemieccy pietystyczni husyci
Igreja Universal do Reino de Deus

 Dodaj komentarz do strony..   


« Protestantyzm   (Publikacja: 27-07-2002 Ostatnia zmiana: 06-09-2003)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Krzysztof Dziubała
Zajmuje się religioznawstwem.

 Liczba tekstów na portalu: 41  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Koran i niewierni
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 1492 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365