Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.971.086 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 280 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia jest doskonałym środkiem antykoncepcyjnym. Niestety, działa tylko na umysły."
 Państwo i polityka » Państwo wyznaniowe

Religijne Strąkczycielstwo

Uchwała nr 2/03 koła miejskiego APP RACJA w Słupsku

Członkowie koła miejskiego APP RACJA w Słupsku z niedowierzaniem i zgrozą zapoznali się z treścią tekstów zamieszczonych na prywatnej stronie internetowej Posła na Sejm Pana Roberta Strąka. Wśród nich znajdują się takie oto: "religią panującą, której zasadami kieruje się ustawodawstwo państwa, jest religia katolicka i Kościół Katolicki jest wyrazicielem strony religijnej w funkcjach państwowych. (...) Naród polski (...) nie odmawia swoim członkom prawa wierzenia w co innego, niż wierzą katolicy, do praktykowania innej religii, ale nie przyznaje im prawa do prowadzenia polityki niezgodnej z charakterem i potrzebami katolickiego narodu, lub przeciwkatolickiej. (...) Polityka narodu katolickiego musi być szczerze katolicka, to znaczy, że religia, jej rozwój i siła musi być uważana za cel (...)", "reformacja w swej istocie była rozpętaniem egoizmu panujących i narodów, które zerwały z Rzymem, zorganizowaniem się ich energii do bezwzględnej, nieprzebierającej w środkach walki z innymi narodami (...) duch społeczeństw katolickich nie był przygotowany do przyjęcia zasady egoizmu narodowego", "państwami katolickimi są te w których naród jest katolicki, jakkolwiek mniejsza lub większa część ich ludności może należeć do innych wyznań", "protestantyzm nawrócił się od Ewangelii ku Staremu Testamentowi", "(...) zwrotem ku religii w ostatnich czasach, zwrotem, który widzimy wśród społeczeństw katolickich, bo w protestanckich, wobec rozkładu samej religii na wewnątrz, nie ma już do czego wracać", "narody protestanckie dosięgły już apogeum swej wielkiej kariery dziejowej. Po wojnie światowej widzimy już wyraźnie pierwsze oznaki ich zmierzchu. (...) Razem z tym rozwija się świadomość, że tę siłę moralną, którą narody katolickie czują w sobie dziś, w tej ciężkiej dla Europy dobie, zawdzięczają one właśnie swemu katolicyzmowi, temu, że mają religię, która nie uległa rozkładowi wewnętrznemu", "[ludzi wychowanych bez religii] wszystkich znamionuje wybitne kalectwo moralne, polegające na braku wszelkiego zapału, zdolności do mocnej wiary w cokolwiek, do poświęcenia czegokolwiek ze swego egoizmu, wreszcie braku zdolności uwielbienia (...). Są to chodzące po ziemi trupy. Ci wybitni ateusze, którzy świecili nieraz wielkimi zaletami moralnymi, to wychowani religijnie synowie rodzin katolickich. Ich zalety były wynikiem wychowania katolickiego".

Fakt, iż Pan Robert Strąk nie jest ich autorem nie wpływa na ocenę sytuacji gdyż zamieszczając je ponosi pełną odpowiedzialność za ich rozpowszechniane i należy przyjąć, że się z nimi utożsamia.

To, że nie prezentują one nauki Kościoła rzymskokatolickiego i Pan Poseł propagując je nie może nazywać się katolikiem jest wyłącznie sprawą jego sumienia.

To jednak, że poseł na Sejm jawnie propaguje ekstremizm polityczny, treści wzywające do pozbawienia praw publicznych niekatolików, szkalujące protestantyzm i stanowiące zagrożenie dla Konstytucji, ocenie moralnej i politycznej podlegać nie tylko może, ale jak najbardziej powinno.

Ujawniony przez prasę fakt, że Pan Poseł jest mecenasem faszyzującego i ksenofobicznego stowarzyszenia „Młodzież Wszechpolska" oraz użycza swoich biur parlamentarnych na działalność tego stowarzyszenia uprawdopodabnia niestety obawę, że nie mamy do czynienia z li tylko incydentem lecz działaniem w pełni świadomym. Niepokój członków jest tym większy, że Pan Robert Strąk jako poseł uczestniczy w tworzeniu prawa. Jeśli jego działalność parlamentarna odpowiada przytoczonym treściom, winno to spowodować należytą reakcję władz polskich w obronie demokracji. Zwraca uwagę fakt, że właśnie osoby demagogicznie i nieco infantylnie wykorzystujące hasło „Róbta co chceta" jako synonim upadku obyczajów dopuszczają się wypowiedzi i postaw, których z wartościami demokratycznymi pogodzić nie można. Tym bardziej należy tu przytoczyć słowa Jego Świątobliwości Jana Pawła II: „Demokracja bez wartości zamienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm".

Wzywamy przeto Pana Posła Roberta Strąka do zadeklarowania czy identyfikuje się z przytoczonymi treściami oraz czy nadal zamierza użyczać biur poselskich na działalność wspomnianego stowarzyszenia.

Słupsk, 27.02.2003 r.

Przewodniczący Zarządu Powiatowego
APP RACJA w Słupsku
Maciej Psyk, tel. 0-606-339-124

Wiceprzewodnicząca ZP
Maria Głowińska

Otrzymują:
1) Marszałek Sejmu RP Marek Borowski
2) Przewodniczący Komisji Etyki Poselskiej Pan Jarosław Kaczyński
3) posłowie okręgu nr 26 — 13 os.
4) Tymczasowy Zarząd Krajowy Antyklerykalnej Partii Postępu RACJA
5) media lokalne


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
WC (wartości chrześcijańskie)
Kochani agenci

 Dodaj komentarz do strony..   


« Państwo wyznaniowe   (Publikacja: 08-03-2003 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 2320 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365