Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
196.303.124 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29023 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 638 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Polska jeszcze nie zginęła, potem niemal zginęła, wreszcie po słynnych osiemnastu dniach, zginęła: jak i dzisiaj, na przekór śląskim i wschodniopruskim ziomkostwom, Polska jeszcze nie zginęła."
« Ludzie, cytaty  
Jezus przyjdzie w glanach... Myśli niepokorne [3]
Autor tekstu: oprac. Natalia Dziadura

· Kapłan jest potomkiem maga, choć nie tak dostojnym, gdyż o ile tamten był czarownikiem — twórcą fałszu i urojeń, ten jest tylko klechą — głosicielem urojeń.

Steven Weinberg

· Religia jest obrazą ludzkiej godności.

· Religia jest kompletnym nonsensem i okropną szkodą dla ludzkiej cywilizacji.

· Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli — źle, ale złe postepowanie dobrych ludzi, to zasługa religii.

Alosza Awdiejew

· Rzeczywistość wymaga twórczej interpretacji, a nie dogmatycznej typologii.

Celsus

· Wszystkie wasze opowieści są tylko bajkami, którym nie potrafiliście nadać nawet podobieństwa prawdy.

Vanini

· Każda religia ma swój początek i będzie też miała swój koniec.

Leszek Żuk

· Nie mamy więc prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.

Carl Sagan

· Niewykluczone, że w niektórych z tych doktryn tkwi ziarno prawdy, ale ich powszechna akceptacja wskazuje na brak intelektualnego rygoru i sceptycyzmu oraz na zastępowanie doświadczenia przez iluzje i marzenia.

Krzysztof Sykta

· Nie ważne czy się wierzy czy nie wierzy, ważne jak się żyje.

· Jeśli ktoś już tkwi w jakiejś doktrynie to niech ta doktryna przynajmniej przynosi mu pożytek i całemu społeczeństwu a nie szkodzi społecznej tkance.

· Można traktować ludzi jak wilki, można jak barany.

Cupitt

· Wiara w ukryte moce jest tak samo absurdalna i zabobonna jak wiara, że słownik kryje w sobie mnóstwo niewidzialnych słów, które jakimś sposobem wpływają na znaczenia i użycie słów widzialnych.

Barbara Stanosz

· Myli się Pan jednak zakładając, że jestem gotowa powiedzieć, iż nie ma takiego boga, tj. że wzięta z doktryny metafizycznej wypowiedź „Bóg istnieje" jest zdaniem fałszywym. Wypowiedź tę wprawdzie odrzucam, lecz nie uważam jej za zdanie fałszywe: uważam ją za pozbawioną sensu, a wszak fałszywe (lub prawdziwe) mogą być tylko sensowne zdania. Przyczyną, dla której odmawiam sensu tej wypowiedzi, jest fakt, iż w centralnej tezie każdej takiej doktryny — w charakterystyce domniemanego bytu nazywanego bogiem — występują terminy, które tylko z pozoru coś znaczą. Są one wprowadzane do języków tych doktryn w kontekstach, lub za pomocą pseudo-definicji (...) Ponieważ tak wprowadzone słowo „bóg" nie zostaje wyposażone w znaczenie, więc zdanie (ściślej: wypowiedź, która jest zdaniem z gramatycznego, lecz nie z semantycznego punktu widzenia) „Bóg istnieje" nie jest ani prawdą, ani fałszem; jest nonsensem. A skoro tak, to nie można mu sensownie zaprzeczyć: poprzedzenie nonsensu zwrotem „nieprawda, że" daje również nonsens. (...) Oto powód, dla którego racjonalista nie powinien deklarować się jako agnostyk w sprawie istnienia bogów z doktryn metafizycznych. (...) Racjonalna postawa poznawcza wyraża się w ignorowaniu tego zdania, a wraz z nim doktryny, której jest ono ośrodkiem. Nie wynika stąd, oczywiście, że należy ignorować zjawisko społeczne, jakim jest wyznawanie religii jakiegokolwiek rodzaju.

Meslier

· Ażeby odkryć prawdziwe zasady moralności, ludzie nie potrzebują ani teologii, ani objawień, ani bogów, potrzebują jedynie zdrowego rozsądku.

· Skoro Bóg nie mógł uczynić natury ludzkiej nieskazitelną, to jakim prawe karze ludzi za to, że nieskazitelni nie są?

· Po co czcić świętych skoro nikt nie chce żyć tak jak oni?

· Dlaczego ja mam być sprawiedliwy? Pan Bóg jest sprawiedliwy.

Czesław Znamierowski

· Kto raz otrzyma z rąk zbiorowości inwestyturę na maga i czarownika, temu już ją trudno utracić.

Lucjan Ferus

· Ślepa wiara w ogólnie uznane „prawdy" nie sprzyja dogłębnemu poznaniu świata.

· [...] ten wasz śmieszny rytuał będący dalekim echem szamańskich praktyk, ta wasza liturgia z tymi jarmarcznymi błyskotkami, ta celebra pełna blichtru i nadętego próżnością dostojeństwa — wydaje mi się czymś tak odległym Bogu - Absolutowi, czymś tak niskim i trywialnym, zewnętrznym i powierzchownym, nastawionym na obrzędową widowiskowość, czymś co jedynie zafałszowuje jego obraz… jednocześnie ta wielka pycha kapłanów, która się zapewne bierze z przekonania, iż swymi śmiesznymi. gestami; kadzeniem, kropieniem wodą, klękaniem i skradaniem rąk, wypowiadaniem frazesów przed różnymi obrazami i figurami z drewna lub gipsu — służą temu nieskończonemu, wszechmocnemu stwórcy…

· Czy moja wiara uczyni to prawdziwsze, a niewiara mniej prawdziwe?… Przecież ona odzwierciedlać będzie tylko mój stosunek do tego wydarzenia, a nie uwiarygodniać go… Jeśli coś jest prawdą, to nią jest niezależnie od tego, czy będziemy w nią wierzyć czy też nie!

· Człowiek wierzący w niczym nie jest lepszy od niewierzącego, a raczej odwrotnie: fanatyzm ludzi wierzących uczynił już tak wiele zła, iż powinno się położyć w końcu temu kres!

· Skoro więc Bóg zawsze wie wszystko… po co ten cały cyrk ze spowiedzią człowieka przed człowiekiem?

· [...] grzech samodzielnego myślenia. Tego grzechu nie toleruje żaden kościół, ani żadna religia.

Oskar Wilde

· Czasami myślę, iż Bóg, tworząc człowieka, przecenił nieco swoje możliwości.

· Wierzy się w coś nie dlatego, że jest to racjonalne, lecz dlatego, że często powtarzane.

· Moralność to po prostu nasz postawa wobec ludzi, których nie znosimy.

· Różnica między grzesznikiem a świętym polega na tym, że święty ma zwykle ciekawą przyszłość, grzesznik zaś przeszłość.

Tad Clements

· Długość czasu, w którym dana idea była akceptowana, jest, oczywiście, logicznie nieistotna, lecz wielu tradycjonalistów przywiązuje ogromną wagę do faktu, że ich przekonania żywione są przez ludzi od tysiącleci, najwyraźniej zakładając, że między długowiecznością przekonań a ich wiarygodnością zachodzi bezpośrednia korelacja.

Paul Kurtz

· Żadne bóstwo nas nie zbawi, musimy zbawić się sami.

Felipe Fernandez — Armesto

· Wszystkie nasze najpowszechniejsze iluzje są wytworami wyobraźni gatunku, który boi się, że jest we wszechświecie osamotniony.

· Pogląd, że religia jest czymś nieuniknionym i w jakimś sensie naturalnym, opiera się na fałszywym założeniu, że ma ona charakter powszechny.

· Dla większości praktykujących religia stanowi rodzaj więzi społecznej, a w mniejszym stopniu odnosi się do tego, co poszczególne jednostki mają w swoich głowach.

Anna Kalenik

· Przyznać się, iż nie należy się do fan klubu Ojca Świętego, to — nie wiedzieć czemu — w III RP (kraju ponoć demokratycznym) wyczyn nie lada bohaterski.

H. L. Mencken

· Katoliczki mogą całkiem legalnie unikać ciąży dzięki matematyce, choć w dalszym ciągu nie mogą korzystać z wiedzy z zakresu chemii i fizyki.

Jan Bazil

· Papież, który nie wahał się skorzystać z nowoczesnej medycyny dla ratowania własnego życia, twardo odmawia kobietom prawa do korzystania z nowoczesnej wiedzy medycznej w celu zapobieżenia niechcianej ciąży.

ojciec Jean Bertrand Aristide, prezydent Haiti

· Pismo Święte nakazuje nam kochać naszych nieprzyjaciół. Bardzo kocham papieża.

Christopher Hitchens

· Filozofia i wiedza przeznaczone są tylko dla wybrańców, masom pozostaje religia i sentymentalne wzruszenia.

· Jesteśmy zbyt wyrafinowani intelektualnie, by wierzyć w Boga.

Bogdan Motyl

· Nagroda. Coś żałosnego, niegodziwego i obłudnego w swoich założeniach. Jeżeli cnota, którą uprawia człowiek ma być a priori nagrodzona, jak naucza Kościół, to jest to cnota perfidna i pełna hipokryzji, dlatego, że jest ona obliczona z handlowym wyrafinowaniem na lichwiarski zysk w Niebie!

· Prawość, szlachetność, uczciwość? To cechy charakteru, które u dobrego człowieka nie wymagają obietnic nagrody. On i bez tego będzie dobry, gdyż z natury swej, a nie daru boskiego, nie jest zdolny do czynienia Zła.

· Człowiek urzeczony wyznawaną religią, która w każdym przypadku jest metafizyczną fikcją, zamiast dostrzegać naturalne i oczywiste przyczyny swoich nieszczęść, swoją głupotę woli przypisać niedoskonałości własnej natury, a źródła osobistych niepowodzeń szukać w gniewie boga lub jego woli.

· Symbol, znak krzyża nie jest własnością papieskiego wyznania. Nie jest zastrzeżonym znakiem towarowym katolicyzmu i ta formacja religijna nie może mieć go na wyłączność.

· Głęboko wierzący chrześcijański rolnik, chcąc aby spadł deszcz, gdyż susza zagraża jego plonom, modli się do boga lub jego zastępcy, bożka, czyli „patrona" rolników, św. Izydora. Jest przekonany, że modlitwa sprawi, iż Matka Natura wbrew własnym prawom, dla jego doraźnej potrzeby, nakaże chmurze deszczowej zmienić swój bieg w przestworzach i popłynąć nad jego pole, zraszając je deszczem.
Mieszkańcy Afryki, mając ten sam problem, korzystają z pośrednictwa szamana, który stosuje różne praktyki magiczne, z tańcami rytualnymi włącznie. I w sumie, na czym polega różnica między „cywilizowanym" chrześcijaństwem, a pogańskimi i barbarzyńskimi „dzikusami" z Afryki?

· Żaden dogmat rzymskiego wyznania nie ma uzasadnienia w Piśmie świętym.

· Właśnie w chrześcijaństwie niewolnictwo przetrwało najdłużej. Państwa katolickie były ostatnimi, które zniosły tę formę poddaństwa.

· Rola duszpasterza w wojsku jest hańbą, a może raczej obłędem współczesnej cywilizacji. Wpierw należy odmówić modlitwę, usprawiedliwić wojnę, aby ze spokojnym sumieniem iść zabijać i mordować w imię racji polityków, i po walce, modlić się za zwycięstwo!


1 2 3 4 Dalej..

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Złote myśli Racjonalisty
Znani o religii i Kościele

 Zobacz komentarze (53)..   


« Ludzie, cytaty   (Publikacja: 01-09-2002 Ostatnia zmiana: 09-01-2011)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 319 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365