Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
193.500.164 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 233 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Cała teologia tego papieża sprowadzała się do tego, że nie wolno zakładać gumy na fiuta. Jan Paweł II obrażał Boga swą małostkowością."
 Nauka » Nierzetelność naukowa

Profesorski plagiat przed sądem
Autor tekstu:

Paul Boudreau był kierownikiem Działu Kontroli Produkcji firmy Nortel, gdzie wytwarzano komputerowe układy scalone. W 1988 rozpoczął wieczorowe studia magisterskie na Wydziale Administracji Uniwersytetu w Ottawie. Na III roku studiów wybrał przedmiot wytwarzanie elektronicznych układów scalonych. Zajęcia prowadził prof. Jim-Ming Lin. Polegały one na cotygodniowych konsultacjach. Do zaliczenia konieczne było napisanie pracy semestralnej. Boudreau wybrał temat „Produkcja układów scalonych do telefonów". Przeanalizował cykl produkcji w dwóch zakładach swojej firmy, by odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się one różnią. Odkrył, że główną przyczyną jest nieterminowa dostawa materiałów. Pracę oddał profesorowi w sierpniu 1991 w maszynopisie oraz na dyskietce (bez wykresów i tabel). Dostał zaliczenie i o pracy zapomniał.

We wrześniu 1992 natknął się w księgarni na skrypt prof. Lina. Była tam jego praca, ale bez podanego nazwiska. Dowiedział się także, że prof. Lin zgłosił tę pracę na konferencję w Nowym Orleanie. Tytuł był inny, ale tekst identyczny. Brakowało wykresów i tabel. Jako autorzy widnieli: prof. Lin oraz prof. Chang z Michigan.

Oburzony Boudreau złożył pisemną skargę dziekanowi, iż prof. Lin popełnił plagiat, zarówno w skrypcie, jak i w doniesieniu konferencyjnym. Zażądał spotkania z profesorem. Ten ostatni po powrocie z konferencji zadzwonił do niego wspominając, iż planuje pracę Boudreau opublikować.

Na początku grudnia 1992 od dziekana przyszło pismo, że po przeprowadzeniu dochodzenia jasne jest, iż prof. Lin popełnił błąd, „zapominając" o jego nazwisku w doniesieniu konferencyjnym. Jednak błąd naprawił, kiedy podczas wygłaszania referatu w Nowym Orleanie wspomniał, iż współautorem jest student. Zwrócono profesorowi uwagę, aby w przyszłości był bardziej uważny. Na zarzut plagiatu dziekan nie zareagował.

W 1993 Paul Boudreau otrzymał dyplom ukończenia studiów magisterskich.

W kolejnym wydaniu skryptu nazwisko byłego studenta już się pojawiło, ale zapisane błędnie. Błędnie wydrukowano je także w tomie prac z konferencji. Mocno poirytowany Boudreau zdecydował się sprawę oddać do sądu. Na początku marca 1997 niecodzienny proces o plagiat stanął na wokandzie. Współoskarżonym był też uniwersytet, który wydał skrypt.

44-letni Lin oświadczył, że czuje się pełnoprawnym współautorem pracy i nie jest plagiatorem. To on był pomysłodawcą tematu oraz włożył wiele wysiłku w poprawę pracy. Wcześniej uzgodnił ze studentem, że pracę razem wydrukują. Pominięcie nazwiska tłumaczył nawałem spraw bieżących. Maszynopis miał trafić do studenta do aprobaty, jednak sekretarka, bez jego wiedzy, wysłała maszynopis do komitetu organizacyjnego konferencji. Nazwisko prof. Changa dodał, bowiem w czerwcu 1991 konsultował z nim zawartość pracy pocztą elektroniczną. Nie potrafił wyjaśnić, jak to się stało, że usunął nazwisko studenta z wydrukowanej kopii pracy.

Z kolei 45-letni Boudreau zaprzeczył, jakoby prof. Lin przyczynił się do powstania pracy. To on sam wymyślił temat i zrealizował wszystkie badania, wykorzystując fakt, iż był kierownikiem i miał dostęp do danych. Profesor zupełnie nie orientował się w tym, co on robi i musiał go przyprowadzić na halę produkcyjną, aby ten pojął sens badań. Poprawki, jakie mu zasugerowano, były nieznaczne i ograniczyły się do bardziej ogólnego opisania tematu. O zgłoszeniu pracy na konferencję nie wiedział, a o zamiarze publikacji profesor wspomniał na początku semestru, mówiąc tylko: — Jak praca będzie dobra, to może ją się da gdzieś do druku. Później nigdy już nie poruszył sprawy publikacji. O konsultacjach prof. Changa nie miał pojęcia. Czuje się oburzony, że profesor Lin bez skrupułów wykorzystał jego pracę. Nawet we wniosku profesorskim podał, iż sam zaplanował badania, sam zebrał dane w zakładach i sam tę pracę napisał. Uczelnia na skargę nie zareagowała.

Pytany przez sąd Lin potwierdził, iż skłamał we wniosku profesorskim, gdy opisywał swój wkład pracy w publikację.
Przesłuchiwany dziekan, prof. Jean Louis Malouin, utrzymywał, że uczelnia zbadała sprawę nie znajdując podstaw do zarzucenia plagiatu. W dobrej wierze przyjęto wyjaśnienia profesora i potraktowano sprawę jako błąd, który został skorygowany.

Wydając wyrok sędzia Metivier uznała prof. Lina za winnego zarzucanego plagiatu. Nakazano zapłacić na rzecz Boudreau 7500 dolarów odszkodowania. Zasądzono jednocześnie od profesora i władz uniwersyteckich zwrot kosztów sądowych byłemu studentowi.

Uzasadniając decyzję sędzia stwierdziła, iż władze uniwersyteckie zachowały się nagannie. Nie podjęły żadnych kroków dyscyplinujących prof. Lina. Uniwersytet ponosi pełną odpowiedzialność za przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa. Uczelnia ma prawny obowiązek chronić studentów przed działaniami zatrudnionych przez siebie profesorów. Brak reakcji uniwersytetu w takich przypadkach jest nie do zaakceptowania.

Niecodzienny wyrok odbił się szerokim echem w uczelniach. Studenci przyjęli go z zadowoleniem i satysfakcją.

Paul Boudreau po procesie oświadczył, iż nie ma pretensji do prof. Lina. Chciał mu jednak dać nauczkę, bowiem, jak zorientował się z rozmów z kolegami, podobnych spraw jest znacznie więcej. Studenci dotąd byli bezbronni wobec „rabunków" dokonywanych przez wykładowców i nikt nie chciał stanąć w ich obronie.

Rzecznik uczelni w wywiadzie prasowym stwierdził, iż komentarz sędziego skłonił go do uważnego zrewidowania dotychczasowych procedur.

Prof. Jim-Ming Lin poprosił o kilkumiesięczny urlop bezpłatny, z którego już nie wrócił na uczelnię.

[Tekst ukazał się wcześniej w Forum Akademickim, nr 3/2002]


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Plagiatowe doktoraty
Przerwana kariera ginekologa

 Dodaj komentarz do strony..   


« Nierzetelność naukowa   (Publikacja: 21-03-2004 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Marek Wroński
Doktor medycyny. Lekarz mieszkający w Nowym Jorku. Zajmuje się problemem oszustw naukowych w Polsce i na świecie. Autor będzie wdzięczny każdemu za informacje o konkretnych tego typu przypadkach w środowisku naukowym i akademickim (gwarantowana pełna dyskrecja).

 Liczba tekstów na portalu: 22  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Afirmatywna habilitacja na AGH
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 3315 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365