Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.041.374 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 409 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Uodpornione na rozterki moralne i światopoglądowe, znające jeden tylko autorytet z jego Jedyną Prawdą, odizolowane od kulturowych wpływów świata zewnętrznego, zamykane w parafiach i w dusznych, wielodzietnych „prawdziwie katolickich” rodzinach, pokolenie to — dla którego prawa dziś ustanawiane nabiorą już patyny tradycji — prawdopodobnie pozwoli się doprowadzić na tym..
 Tematy różnorodne » PSR » Oświadczenia, apele

Oświadczenie PSR w sprawie energetyki jądrowej

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów z satysfakcją przyjmuje do wiadomości utworzenie urzędu pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej oraz plany wprowadzenia do systemu energetycznego energetyki jądrowej do 2020 roku.

Energetyka atomowa przy obecnym stanie wiedzy i techniki jest bezpiecznymi ekologicznym źródłem energii elektrycznej, pozwalającym ponadto na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Odpady z elektrowni jądrowych mogą być składowane całkowicie bezpiecznie, a udział kosztów składowania i utylizacji paliwa nie przekracza 1% ceny energii elektrycznej. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że odpady z elektrowni jądrowej ulegają z czasem rozpadowi i jest ich mało. W przeciwieństwie do pyłów z elektrowni węglowych, których toksyczność nie zmniejsza się z czasem, a ich ilość jest ponad tysiąckrotnie większa.

Pokojowe wykorzystanie energii atomowej jest najjaśniejszą kartą XX wieku. Wydobycie z uranu energii jest nie tylko epokowym wynalazkiem, ale także rozwiązaniem wielu problemów w tym dostępności energii elektrycznej, dywersyfikacji dostaw energetycznych, emisji gazów cieplarnianych i pyłów w całym cyklu życia elektrowni czy wreszcie samowystarczalności energetycznej.

Polskie elektrownie atomowe poprawią naszą pozycję w każdym z powyższych obszarów. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę, że poziom CO2 /kWh jest w Polsce znacznie wyższy niż w krajach OECD, co doprowadziło do konfliktu między rządem a Komisją Europejską przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości o limit CO2 dla polskiej gospodarki.

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Katherine Kersten, mały tuman z Minnesoty
Oświadczenie PSR w związku z wyrokiem uniewinniającym Dorotę Nieznalską

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (25)..   


« Oświadczenia, apele   (Publikacja: 10-06-2009 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 6593 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365