Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.740.803 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Powiedzieli im, że w kapitalizmie pierwszy milion trzeba ukraść, więc każdy zabrał się do roboty jak umiał."
 Felietony i eseje » Felietony, bieżące komentarze

Dzień Wszystkich Świętych okiem ateistki
Autor tekstu: Martyna Kaproń

1 listopada. Dzień zadumy, w którym ludzie tłumami kroczą na cmentarz. Idą z ogromnymi zniczami, o różnych kształtach. Niosą sterty kwiatów i wieńców, co by je na grobach zostawić. Narzekają, że coraz to droższe takie rzeczy, że tyle pieniędzy ich kosztowały.

Kroczą na cmentarz całymi rodzinami. Pięknie ubrani, uczesani, umalowani. Podjeżdżają lśniącymi w jesiennym słońcu samochodami, specjalnie przygotowanymi na dzisiejszy dzień.

Mnie wśród nich nie ma.

Byłam na cmentarzu ostatniego dnia października. Poszliśmy ze znajomymi, ponieważ oni chcieli zapalić lampki na grobach swoich bliskich. Poszłam z nimi. Jednak długo nie musiałam kroczyć cmentarnymi alejkami, żeby poczuć złość.

Po obu stronach piękne i jeszcze piękniejsze pomniki. Cena jednego takiego pomnika to od 5 tys. do 12 tys. złotych.

Pamiętam, kiedy moja babcia po śmierci dziadka musiała wziąć kredyt, aby postawić pomnik na jego grobie. Pożyczkę spłaca do dziś, a dziadek umarł jakieś 5 lat temu.

„To żałosne" — pomyślałam. Pieniądze, które ci wszyscy ludzie wydali na pomniki dla zmarłych na pewno przydałyby się na coś innego, bardziej praktycznego. Na przykład na wymianę okien czy pieca do centralnego ogrzewania, czy choćby na nowszy, sprawniejszy samochód. Zresztą, zapewne 70% (przynajmniej) tych grobów „jest zadłużonych".

A pożyczki będą spłacane jeszcze przez wiele lat.

Po co zmarłym te pomniki? Przecież i tak ich ciała pochłonie ziemia oraz robactwo tam żyjące. Nie rozumiem tego.

Ja po swojej śmierci chciałabym, aby wykopano dół na odludziu pod jakimś drzewem. Zakopano bez żadnej ceremonii, bez żadnych krzyży, a tym bardziej pomników. Ewentualnie z tabliczką "Tu spoczywa ciało (i tu imię i nazwisko)". Tyle.

Kiedy przechadzałam się po cmentarzu widziałam pomniki, na których były wyryte napisy: „Pomnik ufundowali bracia z Ameryki", albo „Stanisław prosi o modlitwę" (w sensie ten zmarły). A skąd ktoś może wiedzieć, czy on prosi czy nie prosi? Litości.

Poza tym ludzie spotykający się dziś na cmentarzach mają wspaniałą okazję spotkać się z rodziną, ze znajomymi z drugiego końca kraju. Zapytać wujka jak prosperuje firma. Może nawet o etat w niej zapytać, w końcu jest okazja.

Dzisiejszy świat charakteryzuje popęd za pieniędzmi, za życiem na wyższym poziomie. Życie dla większości osób to dbanie o (jak dla mnie) przyziemne rzeczy, typu wygląd, posiadanie wspaniałego samochodu, domu, pracy. Niby większość jest katolikami (tudzież chrześcijanami), a tylko jednostki czytają Biblię i chcą zrozumieć, o co tak naprawdę chodzi w tej całej religii.

Na szczęście mnie to nie dotyczy. Dla mnie Dzień Wszystkich Świętych to dzień wspaniały, bo wolny od pracy. Może wspomnę bliskich nieżyjących, może nawet zapłaczę nad ich brakiem. Jednak na pewno się za nich nie pomodlę.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Nekrolog ateisty
Dlaczego naruszanie czyichś przekonań powoduje jeszcze silniejszą ich obronę?

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (34)..   


« Felietony, bieżące komentarze   (Publikacja: 03-11-2010 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 719 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365