Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [5]
· [1]
· [3]
· [10]
Duch powierzchni. Rewizja romantyczna i filozofia Dziedzina: Filozofia Autor: Agata Bielik-Robson Inne pozycje autora (1) | O autorze Miejsce i rok wydania: Kraków 2004 Wydawca: Universitas Zawiera indeksy (osób, rzeczy, miejsc itp.) Wymiary: 14x20 cm ISBN: 83-242-0312-5 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 42,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Kierkegaard powiedział, że romantycy to ludzie uwikłani w głęboki i nieszczęśliwy romans z Bogiem. Trafniej jednak byłoby nazwać formację romantyczną myślą uwikłaną w głęboki, nieszczęśliwy, a mimo to niedaremny romans z Zasadą Rzeczywistości. Romans burzliwy, neurotyczny, w którym każdy z romantyków na swój własny sposób uczy się znosić i akceptować przygodność wpływu, by móc nawiązać więź z odczarowanym nowoczesnym światem, a jednocześnie ocalić własne ja.
Romantycy zatem to paradoksalne duchy powierzchni, które nie szukają azylu w głębiach transcendentalnej podmiotowości, zarazem jednak bronią się przed ostatecznym rozproszeniem.
Celem książki jest filozoficzna interpretacja rewizji romantyzmu, jakiej dokonali krytycy z Yale, przede wszystkim zaś Harold Bloom. Odkryty przezeń fenomen lęku przed wpływem pozostaje do dziś kluczowym problemem filozofii współczesnej, której wciąż nie udaje się wydobyć z ruin, pozostałych po dekonstrukcji kartezjańskiego cogito: nieosiągalnej figury podmiotu z istoty odpornego na wszelkie wpływy. Rewizja romantyczna, wyrosła w dialogu z myślą dekonstrukcyjną, dostarcza języka, dzięki któremu problem podmiotowości staje w zupełnie nowym świetle.
SPIS TREŚCI
I.WPROWADZENIE I ZAPOWIEDŹ
Romantyzm filozoficzny: dusza czująca i jej losy
II. ROMANTYCZNE ŚLADY I KONSTELACJE
1. Dwie nowoczesności: z lękiem i bez lęku
2. Lęk przed wpływem
III. PODMIOT JAKO FORMACJA ZACZEPNO – OBRONNA
1. Przyszłość pewnej fantazji, czyli dlaczego romantyzm nie jest transcendentalizmem
2. Granice ironii albo subtelna logika farmakonu
IV. SZEŚĆ DNI STWORENIA ALBO OSZUSTWO WOBEC CZASU
V. DŁUGA NOC DEKONSTRUKCJI
1. Tropy ucieczki, tropy powrotu: Paul de Man kontra romantycy
2. Eros i Tanatos, czyli Bloom i de Man o naturze retoryki
VI. Kondycja opóźnienia
1. Poza zasadą obecności
2. Za wcześnie
3. Za późno
VII. KODA: DA CAPO AL. FINE
Bibliografia
Indeks nazwisk
SummaryPodziel się swoją opinią o tej książce..