Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.710.059 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 367 głosów.
Piotruś, Kasia i maleństwo. Komiksowa edukacja seksualna dla dzieci
Dziedzina: Dla dzieci
Autor: Grethe Fagerström i Gunilla Hansson
Tłumacz: Patryk Olszewski, Jacek Olszewski
Miejsce i rok wydania: Gdynia 1993
Wydawca: Uraeus
Liczba stron: 48
Wymiary: 21x30 cm
ISBN: 83-85732-01-2
Okładka: Twarda
Ilustracje: Tak
Cena: 29,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisEdukacja seksualna dla dzieci od lat 6. Książka wyróżniona nagrodą niemieckiej literatury młodzieżowej. W Polsce wycofana ze sprzedaży z przyczyn obyczajowych. Po latach wraca na rynek w Racjonaliście!

Książka skonstruowana w formie komiksowego opowiadania przedstawiającego rodzeństwo, Piotrusia i Kasię, oczekujące siostry lub brata. Autorzy uświadamiają zarówno dzieciom, jak i dorosłym, że seks odgrywa naturalną i pozytywną rolę w naszym życiu. Dzięki konwencji przyjętej przez autorów (gry i pytania na końcu niektórych rozdziałów) dzieci mają okazję w zabawny sposób przyswoić sobie nową wiedzę i dojść do własnych rozwiązań.

Słowo wstępne dla rodziców
Dla nas, dorosłych, nie zawsze łatwe jest odpowiadanie na pytania dotyczące seksu w sposób szczery i bezpośredni. Często przeszkodę stanowią przesądy i zakazy z okresu dzieciństwa wywołujące w nas nieokreślone uczucia niechęci.
Książka ta skonstruowana w formie opowiadania obrazkowego przedstawia w dialogach Piotrusia i Kasię Kujawskich oczekujących siostry albo brata. "Niezależnie od tego, w jak prosty i przystępny sposób uświadamiamy nasze dzieci o seksie" - mówi amerykański psycholog dziecięcy Selma Fraiberg "większość z nich i tak na swój własny sposób wyobraża sobie i interpretuje to wszystko, co im mówimy i czytamy, ponieważ dzieci z racji swojej niedojrzałości fizycznej i braku doświadczenia nie są w stanie zrozumieć całokształtu tej skomplikowanej gry seksualnej". Selma Fraiberg mówi dalej, że nie powinniśmy się martwić, jeżeli nasze dzieci nie zrozumiały nas zgodnie z naszymi intencjami, a nawet, jeżeli je wypaczają. Będzie jeszcze dużo okazji, aby wyjaśnić prawidłowe powiązania. Celowo nie uwzględniliśmy szczegółowych przekrojów ciała, jak również w bardzo skróconej
formie omówiliśmy czynności jajników i jąder, gdyż uważamy, że małe dzieci nie są w stanie tego zrozumieć, i może nie powinny tego jeszcze rozumieć. Współcześnie dzieci żyją w rozmaitych rodzinach, dlatego też i w naszym domu nr 18, mieszkają rozmaite rodziny.
Kiedy na co dzień przeważa zmęczenie, zły humor i nic się nie układa, wtedy pożycie rodzinne staje się trudne i każda rodzina ma swoje czarne dni. Rodzina Kujawskich doświadcza tego dokładnie tak samo.
Przedstawimy demonstrowanie uczuć, jak wściekłość, radość, zazdrość i solidarność ponieważ chcemy, aby tak dorośli, jak i dzieci zrozumieli, że emocje powinno się okazywać.
Pokazujemy również negatywny wpływ reklamy na wielodzietne rodziny.
Pouczenia rodziców względem Kasi i Piotrusia zostają ponownie podjęte w formie gier i pytań na końcu niektórych rozdziałów.
W ten oto zabawny sposób dzieci mają okazję przyswoić sobie nową wiedzę, porównać i dojść do własnych rozwiązań.
Mamy nadzieję, że te bodźce będą inspiracją do poszukiwania nowych pytań. Pytań, które pobudzą do szczerych rozmów pomiędzy dziećmi, a dorosłymi. Chcemy aby dzieci miały poczucie, że są traktowane poważnie. Chcemy również, aby rodzice wysłuchiwali ich, odpowiadali na pytania i respektowali gry i zabawy.
Chcemy poprzez tę książkę uświadomić wszystkim, że seks odgrywa naturalną i pozytywną rolę w naszym życiu.
Pragniemy poprzez taką obrazkową formę książki umożliwić dzieciom, które nie potrafią jeszcze czytać, przeżycie poszczególnych epizodów na nowo. NAJWAŻNIEJSZYM JEST TO, ABY KSIĄŻKA PO RAZ PIERWSZY ZOSTAŁA PRZECZYTANA RAZEM
Z OSOBĄ DOROSŁĄ.

Rodzina Kujawskich oczekuje dziecka. Piotruś i jego starsza siostra, Kasia, cieszą się z tego powodu. Nazywają to jeszcze nienarodzone dziecko "maleństwem" i oczekują z ciekawością, czy będzie to chłopiec czy dziewczynka. Oczywiście dzieci stawiają też wiele pytań dotyczących zapłodnienia, przerywają okres ciąży i zapoznają się z mechanizmem narodzin, wysłuchując opowiadań ojca. Kiedy mamusia wraca do domu wraz z dzidziusiem, radość jest wielka. Piotruś i Kasia doświadczają, że taki dzidziuś wymaga dużo cierpliwości i poświęcenia rodziców, że dzień powszedni i współżycie w rodzinie ulegają zmianie. Początkowo po okresie trudności znajdują zrozumienie dla nowej sytuacji, ponieważ kochają swoją siostrzyczkę i są dumne z maleństwa.
Dla dorosłych nie zawsze łatwe jest odpowiadanie na pytania dotyczące seksu w sposób szczery i bezpośredni. W książce tej rodzice znajdą przykłady, jak w sposób delikatny i szczery można uświadomić swoje dziecko bez obciążania tego specjalistyczną wiedzą.


Historyjka ta poza funkcją uświadamiającą ma na celu podkreślenie istotnej roli środowiska społecznego i uczuciowej strony życia rodzinnego.
Taka forma książki została wybrana, ponieważ dzieci uwielbiają komiksy i historyjki obrazkowe. Również mniejsze dzieci, nie umiejące czytać, mogą korzystać z tej książki po uprzednim zapoznaniu się z nią w obecności osoby dorosłej.

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
 1. 2007-10-27 - Karol

  Kiedy byłem mały rodzice kupili mi tę książkę ;] To dosyć dziwne, że została wycofana ze sprzedaży... w każdym razie bardzo polecam.

 2. 2007-10-30 - WeekendWarrior

  Tę książkę otrzymałem naprawdę dawno temu, najwidoczniej przed wycofaniem. Jej (i moim rodzicom) zawdzięczam moje dorosłe wychowanie seksualne, bez zbędnych tabu, uprzedzeń i wstydu.

 3. 2007-11-07 - Paweł

  Kupiłem kiedyś tę książkę w składnicy taniej książki za - o ile dobrze pamiętam - 6zł. Podarowałem ją moim znajomym którzy mieli w tym czasie kilkuletnią córkę. Rewelacyjna, stworzona z dużym taktem książeczka. Nie wiem komu przeszkadzała w księgarniach...

 4. 2007-11-29 - Tomasz Kaczmarek vel Fidel

  Polecam. Moja 8 letnia córka, mimo że wprowadziliśmy ją wcześniej w temat seksualności, pochłonęła ją z wypiekami na polikach. Znakomite podejście do problemu historia łatwa, bez suchych teorii, a za to malowniczo wpisana w prozę życia codziennego, bez natarczywości i zbędnego koloryzowania. Dzięki tej książeczce,dziecko dostało kilka odpowiedzi na pytania które ją nurtowały, a nie wiedziało jak je zadać, zadało też kilka kolejnych ważnych pytań. Największym sukcesem tej publikacji jest to, że dziecko otrzymując ją w pewien sposób czuje się dowartościowane powagą tematu i tym, że dopuszczamy je do "tabu seksualności" zarezerwowanego dla świata dorosłych.

 5. 2008-02-14 - Mameha

  Wartościowa książka. Pierwszy raz trzeba ją przeczytać wspólnie z dzieckiem. Bez wypieków na twarzy, bez moralizowania i pouczania. Nie znalazłam innej książki na rynku, która poruszałaby sprawy seksualności człowieka w tak mądry i przystępny sposób.

 6. 2008-03-05 - Jest fajna ciekawa

  fajnie sieczyta polecam wolnym czasie czytac dorosłym dzieciom mlodziezy star

 7. 2008-03-22 - stachurska

  książeczka wspaniała. Córka jest zachwycona. Zabawne teksty, ładne rysunki. Niestety dla siedmiolatki, która wie "skąd się biorą dzieci" zbyt mało informacji. Książeczka nie wytłumaczyła córce zbyt wiele. Tak więc jeżeli rodzice nie czują się na siłach odpowiedzieć swojemu dziecku na wszystkie pytania powinni się zastanowić nad zakupem. Bardzo podoba mi się zaznaczenie wagi bliskości dwojga ludzi, istoty uczuć i odczuć (rodziców i dzieci) oraz rysunek gdzie mama karmi maleństwo piersią

 8. 2008-04-08 - radek

  Sam kiedyś odnalazłem tą książkę w moim domu, jeszcze zanim nauczyłem się czytać. Obrazkami, z czasem i tekstem, podążałem w stronę uświadomienia. Dziś mam 20 lat i polecam wszystkim młodym rodzicom (:

 9. 2008-04-08 - maria i marcin

  Jest na rynku analogiczna książka, która moim dzieciom i nam spodobała sie bardziej.Nazywa się"To zupełnie normalne", wydawnictwa chyba Panda

 10. 2009-01-21 - eli winter

  Dawno temu (jakieś 12 lat) kupiłam tę książkę mojej, wówczas 4 letniej córce. Wychowała się na niej również młodsza pociecha. Książka opowiada o rozmnażaniu człowieka. W zrozumiały sposób wyjaśnia fizyczne różnice między kobietą i mężczyzną, oraz sposób (podłoże psychiczne i fizyczne) w jaki dochodzi do powstania nowego człowieka. A wszystko to na przykładzie przeciętnej, czteroosobowej rodziny. Maluch może się utożsamiać z bohaterami. Godna pochwały komiksowa forma, wygodna dla troszkę starszych, umiejących już czytać dzieci. Dobry pomysł na uświadomienie seksualne dzieci, ale także na przygotowanie dziecka na pojawienie sie rodzeństwa. Dla mnie ta książka jest na tyle cenna i rzadka na polskim rynku, że trzymam ją we własnej bibliotece. Zawsze jednak udostępniam ją córkom, jeśli wykazują taką potrzebę. Polecam tę książkę wszystkim rodzicom :):
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)