Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.167.832 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Stan wojenny. Wspomnienia, komentarze
Dziedzina: Historia
Miejsce i rok wydania: Wrocław 2008
Wydawca: PoliFot
Liczba stron: 344
Zawiera indeksy (osób, rzeczy, miejsc itp.)
Wymiary: 16x23 cm
Okładka: Miękka
Ilustracje: Tak
Cena: 25,00 zł (bez rabatów)
Rekomendacja Racjonalisty
[ Pozycja niedostępna ]
OpisKombatanci Ludowego Wojska Polskiego wydali wspomnienia ze stanu wojennego. Książkę, którą zadedykowali generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu, dofinansował eurodeputowany Józef Pinior, legenda wrocławskiej "Solidarności".

"Stan wojenny. Wspomnienia, komentarze" to książka wydana przez żołnierzy LWP (dziś w stanie spoczynku), którzy wprowadzali stan wojenny. Oprócz ich relacji znalazły się w niej m.in. wspomnienia byłej wrocławskiej senator SLD Marii Berny, rozmowa z wojewodą legnickim i wrocławskim z lat 80. Januszem Owczarkiem, a całość otwiera tekst Wojciecha Jaruzelskiego "Starsi o 25 lat".

Jak wyjaśnia ppłk rezerwy Krzysztof Majer, prezes Zarządu Dolnośląskiego Związku Żołnierzy LWP: - Nie zgadzamy się z narzucaną przez IPN interpretacją historii. Nasza książka z pewnością będzie kontrapunktem do tego, co robi instytut. Rozpętana przez jego historyków nagonka na gen. Jaruzelskiego nie ma nic wspólnego z oceną jego działań. W 1981 roku groziła nam destrukcja państwa, strajk generalny. W książce zebraliśmy autentyczne wspomnienia. Chcieliśmy pokazać, co myśleliśmy, co robiliśmy w momencie wprowadzenia stanu wojennego.

Artykuł w książce zamieścił też Michał Syska, redaktor "Krytyki politycznej" i wiceprzewodniczący Socjaldemokracji Polskiej. Jest zdania, że trzeba reagować na kreowanie prawicowej polityki historycznej przez media i instytucje państwowe i ta książka temu właśnie służy.
Fragment lub streszczenieRecenzja Henryka GRZESIECKIEGO, pułkownika w st. spocz.:

Przed 25. rocznicą zniesienia stanu wojennego ukazała się staraniem kilkunastoosobowego zespołu redakcyjnego, kierowanego przez gen. Zdzisława ROZBICKIEGO, kolejna książka poświęcona tamtym ważnym, a zarazem bolesnym wydarzeniom. Książka, dedykowana gen. armii Wojciechowi JARUZELSKIEMU w 85. rocznicę Jego urodzin, zawiera wspomnienia i komentarze osób, które bezpośrednio realizowały postanowienia stanu wojennego, bądź były z jego realizacją związane. Pokazuje więc Czytelnikowi te aspekty stanu wojennego, których historyk nie znajdzie w archiwach i dokumentach, a które przecież są tak ważne dla budowy pełnego i w miarę obiektywnego obrazu tych wydarzeń. Szeroki przekrój społeczny i zawodowy autorów (generałowie i podoficerowie WP), oficerowie sztabów i jednostek liniowych, dowódcy grup operacyjnych, komisarze wojskowi i pełnomocnicy Komitetu Obrony Kraju, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, twórcy, działacze kultury i oświaty) pozwolił pokazać jakimi motywami i wartościami kierowali się ci, którzy w 1981 roku opowiadali się za stanem wojennym.
Takim motywem przewodnim przejawiającym się u wszystkich autorów, jest dostrzeganie przez nich groźby destrukcji państwa oraz zbrojnej interwencji Układu Warszawskiego. Wspomnienia niektórych oficerów, którzy z racji pełnionych w 1981 r. funkcji utrzymywali służbowe, a bywało, że i towarzyskie kontakty z oficerami radzieckimi, pełniącymi służbę w Polsce, są dowodem, że groźba interwencji nie była wcale urojeniem. Wspomnienia m.in. gen. dyw. pilota Tytusa KRAWCZYCA, płk mgr Stanisława TOREBKI czy płk dypl. Maksymiliana KORZENIOWSKIEGO, są najlepszym dowodem, że groźba interwencji była realna. A nie, jak wydaje się niektórym historykom, politykom czy publicystom, którzy z racji swego wieku stan wojenny znają wyłącznie z prac prof. Paczkowskiego i okazjonalnych, wciąż tych samych migawek filmowych do znudzenia eksponowanych w TV.
Wspomnienia dokumentują również codzienną pracę osób realizujących postanowienia Rady Państwa o stanie wojennym, trud komisarzy wojskowych i pełnomocników KOK, walczących o zachowanie rytmiczności i wzrost produkcji w zakładach pracy, zapewnienie niezbędnego zaopatrzenia ludności, rozwiązywanie najróżniejszych problemów społecznych i socjalnych. Dokumentują olbrzymi wysiłek kadry i żołnierzy służby zasadniczej jednostek wojskowych, zwłaszcza w pierwszych godzinach i dniach, gdy trzeba było zapewnić osłonę wdrażania stanu wojennego, zabezpieczyć newralgiczne instytucje oraz obiekty publiczne i przemysłowe.
Cenną wartością prezentowanych wspomnień i komentarzy jest ich autentyzm. Zespół redakcyjny celowo ograniczył swą rolę do niezbędnych korekt stylistycznych, by dać Czytelnikowi możliwość jak najszerszego zapoznania się z postawami, odczuciami, emocjami i wyborami tych, którzy stan wojenny wprowadzali. A nie były to przecież wybory proste, zwłaszcza dla osób cywilnych niezwiązanych wojskowa przysięgą, dyscypliną i lojalnością. Szczególnie ważna dla polskiego czytelnika, interesującego się naszą najnowszą historią wydaje się być rozpoczynająca wspomnienia wypowiedź gen. Wojciecha JARUZELSKIEGO z 2006 r. zatytułowana „Starsi o 25 lat”, w której Generał raz jeszcze, ale w sposób bardzo syntetyczny i uporządkowany, przedstawił wszystkie argumenty, pojawiające się do tej pory w Jego publikacjach i wypowiedziach, które przesądziły o wprowadzeniu stanu wojennego. W załącznikach znalazły się również niektóre mniej znane polskiemu Czytelnikowi dokumenty, jak publikowane po raz pierwszy, np. polemika gen. Floriana SIWICKIEGO z marsz. Wiktorem KULIKOWEM dotycząca realności zagrożenia w 1981 r. interwencją państw ówczesnego UW, czy prywatna korespondencja red. Zygmunta BRONIARKA do b. prezydenta USA Georgea BUSHA w sprawie procesu gen. Wojciecha JARUZELSKIEGO, a ponadto przedruki wielu osobistych listów i pism ludzi nauki, kultury, polityki związanych nie tylko z lewicową orientacją polityczną, kierowanych do gen. W. Jaruzelskiego z wyrazami sympatii i poparcia.
Książka z pewnością przybliży Czytelnikowi tę trudną dla wszystkich Polaków problematykę, pokaże jej złożoność i wielowątkowość, być może przekona niektórych, że historia nigdy nie składa się z jednoznacznych czarnio-białych ocen, a do jej pisania i interpretacji najmniej nadają się politycy i prokuratorzy.

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
  1. 2009-07-11 - ateussz45

    Powiem krótko, interwencja państw UW w PRL-u była realna, stan wojenny zastał mnie we Lwowie ! Ave.

  2. 2009-11-04 - Ateuszz45

    Moim zdaniem: Generał Wojciech Jaruzelski popełnił błąd karygodny, odając mniejszość społeczeństwa PRL-u w niewolę Watykańczyków. Nie słuchał rad ekspertów rządowych którzy odradzali mu pośpiech w układaniu się z Krk, i ostrzegali przed stratami jakie pniesie kraj i etc... Tego mu nigdy nie wybaczę! Ateusz.



:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)