Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.841.391 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7361 tekstów. Zajęłyby one 29025 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4540 głosów.
Mit polski. Zadruga
Dziedzina: Światopogląd
Autor: Antoni Wacyk
Inne pozycje autora (4) | O autorze
Seria: Zadruga
Wydawca: Toporzeł
Liczba stron: 144
Wymiary: A5 cm
ISBN: 83-85559-14-0
Okładka: Miękka
Ilustracje: Nie
Cena: 12,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisZ katolicyzmem szła w parze ciemnota. Już za Władysława IV wśród kartografów i inżynierów wojskowych nie było ani jednego katolika, lecz sami różnowiercy. Pastwą bigoterii padły zdobycze humanizmu: jeszcze w XVI wieku radził polemista katolicki Solikowski popalić "marności Jowiszowe, Marsy z Wenerami". Toteż niszczono je za przykładem marszałka Wolskiego, który na łożu śmierci kazał spalić swą galerię obrazów włoskich, największą chyba w ówczesnej Polsce.
Zainteresowania społeczeństwa planowo i konsekwentnie sterowane były w zgoła innym kierunku. "Czy Chrystus, siedzący na ośle, jest częścią osła, czy też osioł częścią Chrystusa?" - problem ten rozważał w roku 1731 autor traktatu filozoficznego, jezuita, profesor uniwersytetu krakowskiego.

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
  1. 2008-09-19 - absalom

    Chciałam zauważyć, że A. Wacyk i Zadruga nie ma nic wspólnego z racjonalnością. To polski odłam pre-nazistowskiego volkizmu, w naszym kraju odwołujący się do tradycji pogańskiej przeszłości Słowian (mocno zmitologizowanej). Posługuje się nazistowską symboliką - stylizowaną swastyką (czyli "świaszczyca", niby znak starosłowiański), gestem "heil hitler" (tym razem - nie "5 piw", ale "pozdrowienie rzymskie"). Była rasistowska i antysemicka. Jej antyklerykalizm był pochodną antysemityzmu - potępiała całą tradycję judeo-chrześcijańską. Została odtworzona i dziś, współpracuje z Narodowym Odrodzeniem Polski. Bardzo proszę, nie propagujcie Zadrugi na swojej stronie, jeśli chcecie być naprawdę racjonalni, a nie tylko antykatoliccy.

  2. 2010-07-21 - Paprocki

    Też mnie zadziwiło, gdy czytałem książkę Wacyka "Dzieje Bezdziejów" i doczytałem się, że jest on nacjonalistą. Później doszukałem się, jak to możliwe, i w innej książce napisał, iż rozumie go zupełnie inaczej, niż sposób, w jaki kojarzymy zazwyczaj nacjonalizm. Sam co prawda raczej nie jestem nacjonalistą w żadnym znaczeniu tego słowa, prędzej już mi do kosmopolity, ponieważ cenię sobie humanizm, a postawa patriotyczna powinna być chyba postawą pragmatyczną. Mimo to, z wielkim zaciekawieniem czytałem wspomnianą książkę- ciekawa, klarowna, rzetelna argumentacja, trochę logicznej filozofii, ale także masa konkretnych faktów. Nie znalazłem u Wacyka antysemityzmu, a raczej antyjudaizm, czym można wytłumaczyć również postawę antykatolicką, lecz tylko wtedy, gdy zrozumiemy że Wacyk przebywał długo za granicą i m.in. dzięki temu był o wiele bardziej obiektywny. Racjonalista.pl o ile mi wiadomo, nie propaguje jedynie książek ludzi o jednolitym kręgosłupie ideowym, można tu wszak znaleźć nawet książki duchownych. Wacyka natomiast nie należy potępiać tylko z tego powodu, iż komuś symbolika się źle skojarzy, lub doszuka się ktoś antysemityzmu. NAWET JEŚLI, Wacyk był tylko człowiekiem- jego wiele spostrzeżeń może być szalenie trafnych, lecz nie ma obowiązku zgadzać się z nim w każdej sprawie. Nie jest wyrocznią i nikt nią nie jest. Pozdrawiam.

  3. 2010-11-29 - Violento

    Powyższa recenzja (absalom) jest stronnicza i KŁAMLIWA. Stachniuk był przeciwnikiem faszyzmu i nazizmu, o czym pisze w ksiażce "Zagadnienie totalizmu". Zadruga nie posługuje się symboliką nazistowską, tylko naziści zawłaszczyli sobie symbolikę indoeuropejską. Świaszczyca to starożytny symbol solarny. Swastyki są również na posągach Buddy - czy to znaczy że Budda był nazistą? Jej antyklerykalizm był pochodną antyjudeochrześcijaństwa - tak, ale nie jest to równoznaczne z antysemityzmem. Z książki Wacyka "Na pohybel katolictwu", cytuję: "Jestem z całym uznaniem dla potomków Abrahama - Żydów. Jest to naród dzielny i w pełni zasługuje an niepodległe własne państwo" [Toporzeł, str. 37]. "Została odtworzona i dziś, współpracuje z Narodowym Odrodzeniem Polski." Nie należy utożsamiać przedwojennej Zadrugi z obecną NS Zadrugą. Równie dobrze można utożsamić Nietzschego z Nazistami. To prawda - NS Zadruga współpracuje z NOP-em, co właśnie świadczy o tym, że NS Zadruga z Zadrugą przedwojenną ma naprawdę mało wspólnego.:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. Ekke Overbeek - Lękajcie się. Ofiary pedofilii..
4. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
5. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
6. Wiktor Trojan - Axis Mundi
7. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)