Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.011.009 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 407 głosów.
Kryminalna historia chrześcijaństwa. Tom 1. Od początków w Starym Testamencie do śmierci świętego Augustyna (430 r.)
Dziedzina: Historia religii i Kościoła
Autor: Karlheinz Deschner
Inne pozycje autora (11) | O autorze
Tłumacz: Marek Zeller
Miejsce i rok wydania: Gdynia 1998
Wydawca: URAEUS
Liczba stron: 466
Wymiary: 17x24 cm
ISBN: 83-85732-58-6
Okładka: Twarda+obwoluta
Ilustracje: Nie
Cena: 41,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisTa opracowywana przez dziesiątki lat i zaplanowana na wiele tomów „Kryminalna historia chrześcijaństwa” ma być najobszerniejszą, uwzględniającą etyczny punkt widzenia krytyczną historią chrześcijaństwa, jaka wyszła spod pióra jednego autora. W żadnym razie nie chce być jedynie (choć tym także) historią Kościoła, prezentacją kilku spraw i kilku ojców Kościoła, papieży, biskupów, herezjarchów, herezjologów, inkwizytorów czy innych świętych i nieświętych łotrów, czysto klerykalnych ambicji władzy i aktów przemocy, lecz nade wszystko również historią chrześcijaństwa, jego dynastii i wojen, jego grozy i okropności (opisów Ťpozytywnychť jest tyle, co ziaren piasku na plaży).
Chodzi mi zatem o historię działań i form zachowania w świecie chrześcijaństwa poza wszystkimi instytucjonalnymi i konfesyjnymi ograniczeniami. Piszę historię nieustannego krzyżowania się tak zwanej polityki świeckiej i duchownej wraz z zsekularyzowanymi skutkami tej religii: przestępczością w polityce zagranicznej, w polityce rolnej, handlowej i finansowej, w polityce oświatowej, w kulturze, cenzurze, w postępującym szerzeniu niewiedzy i zabobonu, bezwzględnym wykorzystywaniu moralności seksualnej, prawa małżeńskiego, prawa karnego. Piszę historię klerykalnej przestępczości związanej z prywatnym bogaceniem się, szachrowaniem przy rozdzielaniu urzędów, z pobożnym oszustwem (pia fraus), z kultem cudów i relikwii, z oszustwami najróżniejszego rodzaju itd. itd. Krótko mówiąc: piszę historię zbrodni obejmującą cały zakres życia państwowego, kościelnego i społecznego chrześcijaństwa.
Moją zasadniczą intencją było dążenie do gruntownej krytycznej prezentacji, która umożliwiłaby czytelnikowi rzeczywiście zainteresowanemu tą tematyką tyleż klarowne, co przekonujące ujęcie danej epoki, wraz z postaciami i tendencjami, które ją kształtowały Tego rodzaju czytelnicy - pomijam tych, którzy ze zrozumiałych względów profesjonalnych, z oportunizmu lub żarliwej wiary i słabości umysłu szerzą poglądy przeciwstawne, do czego autor zdążył się przyzwyczaić - odniosą same korzyści, z każdym tomem większe, gdyż historia chrześcijaństwa obfituje w fakty coraz bardziej ponure.
Pisząc nigdy też nie zapomniałem o przestrodze Woltera: książce wolno wszystko, tylko nie może być nudna.
Karlheinz Deschner

„Deschner wymierzył cały ogrom swej pracy jak jakieś niesamowite działo we współczesny Kościół katolicki, który będzie musiał zmobilizować całą armię uczonych specjalistów, by przystąpić do obrony na rubieżach obejmujących całe dwa tysiące lat historii.”
Max Schoch

„Pod względem źródłowym, argumentacyjnym i językowym „Kryminalna historia chrześcijaństwa” Deschnera już w swym pierwszym tomie jest nieprześcigniona.”
Frank L. Schiitte, Materialien und Informationen zur Zeit, Berlin

„Gruntowna prezentacja wsparta na fundamencie wnikliwej analizy źródeł... Wręcz zapierające dech w piersiach opisy, których zawartość faktograficzna jest trudna do podważenia, stanowią jedno wielkie oskarżenie chrześcijaństwa i pokazują, w jak niepojęty sposób stale dopuszczano się zdrady nauki Jezusa i jego wezwania do miłości i miłosierdzia... Książka zarówno prowokująca jak wstrząsająca, zwłaszcza dla tych, którzy poważnie czują się zobowiązani wobec Ewangelii.”
Lieselotte von Eltz-Hoffmann, Salzburger Nachrichten

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
 1. 2007-01-01 - sinkiewicz

  Wspaniale napisana książka , jestem posiadaczem pięciu tomów i z niecierpliwością czekam na dalsze . Czy ktoś może udzielić informacji , co z następnymi publikacjami ?.

 2. 2007-03-30 - Cze_Ka

  To je cudo. Mom ino tomy 1, 2, 3 (+Polityka papieska XXw. 1,2), i kaj kupić 4-10 po polsku? Rozumny, ten co czyto.

 3. 2007-04-08 - chrześcijanin

  I co zmienia ta publikacja w prawdziwej wierze? Nic...

 4. 2007-04-15 - AteiściPrzyczynąDwóchTotalitaryzmówXX w

  szkoda, że nie przedstawiacie świętości dzisiejszych polityków świata. Ci to dopiero maja w głowach pos.. pomieszane. Jakbyście w przeszłość zerkneli, to nie ma ani jednego polityka świata, który nie byłby taka cnotką, jakiej poszukujecie. KOŚCIÓŁ jest swięty mimo upadku pewnych duchownych, którzy wstąpili do tej instytucji, aby na niej zerować, ja niszczyc i źle odczytując powołanie. Szkoda, zre umysły racjonalistów sa tak płytkie, że nie umieja dostrzec tego, co widza prości ludzie, którym bogactwo i materializm nie zasłaniają oczu. Muszę powiedzieć słówko krytyki o wszystkich pozycjach tu zawartych. Wszystkie tyczą sie tylko chrzescijaństwa, choć ono nawet z racji nauki Chrystusa nie równa sie w nawet najmniejszym stopniu barbażyństwu innych religii :)) weźmy chodź fanatyków islamu pod uwagę - tam było by o czym pisać, a wy tu grzebiecie patyczkiem w kupie, która trąci mitem wyschniętego i rozniesioneego, wypłowiałego odchodu dinozaura :D. Żadna z tych pozycji nie jest żetelna, a zeby poznać prawdę, to trzeba zawsze poczytać też pozycji i uzasadnienia, albo rozjaśnienia ze strony atakowanej - bo to KOSCIÓŁ ma najzetelniejsze dane przechowywane od wiekow i utrwwalane w przeróżnych świadectwach, formach sztuki, czy dokumentów. Może kiedyś obudzicie się z waszego racjonalistycznego snu i otworzycie się na doświadczenia innych, bo wasze ciała mogą być okaleczone przez naturę, a zwlaszcza mózgi i przez to jesteście jak uszkodzony aparat pomiarowy i nic nie widzicie, nie umiecie odczuc Boga, dlatego musicie Go poszukać z doświadczenia innych, którzy czuli Jego dotyk i raczej nie mieli po co bajerować, gdyż łatwo to moznaby było wykryć ze względu na surowe sady rogatoryjne w KOSCIELE. Kosciół jako że jest na ziemi zbudowany z ułomnych i grzesznych ludzi, to ma swe wady i grzechy, ale oczyszcza je sam MISTRZ JEZUS CHRYSTUS i tylko prawdziwie wierzący (ci co uwierzyli a nie widzieli - równiez) mogą dostać oczyszczenia i zbawienia. Zatem te brudy, które tak przytaczacie, które wg was są jakoby sensacją, są oczyszczane przez Jezusa i przez to KOSCIÓŁ mimo wszystko jest Święty, bo ma w swych strukturach wielu powolanych, którym zadnej winy przypisać nie mozecie i nic byście nie znaleźli. Zatem im głębiej zaczniecie szukac w KOŚCIELE, tym więdcej zobaczycie tam czystości i piękna - bo w centrum jest sam CHRYSTUS.

 5. 2007-04-24 - tatar

  czekam na wydanie vII TOMU

 6. 2007-12-11 - maciek

  Heh 2 wczesniejsze wpisy (prawdziwych chrzescijan jak mniemam) są super - szkoda tylko że nie zadli sobie trudu żeby sięgnąć po tę książkę...

 7. 2008-04-18 - regins

  skoro kosciol jest taki prawy to dlaczego nie podzieli sie tym co ma tylko skrzetnie to przechowuje i bron boze nikomu nie udostepni za nic .najlepie4j trzymac lud w ciemnocie.bo prosty lud to kupi

 8. 2009-01-15 - Marius Apostata

  Właśnie kończę lekturę pierwszego tomu. Ta książka to dla mnie prawdziwa skarbnica wiedzy. Polecam ją wszystkim.

 9. 2009-04-30 - Michal

  Mam wszystkie 5 tomow Kryminalnej historii chrzescijanstwa.Czytam 1 tom i jestem zachwycony.Oczywiscie czekam z niecierpliwoscia na kolejne tomy.

 10. 2010-06-20 - milena

  Ma bardzo dobre recenzje na okładkach od Piotra Adamczewskiego z Polityki, Małgorzaty Czarneckiej z Wprost, Adama Budzyńskiego z Trybuny i Przemysława Wielgorza z Nowego Tygodnika Popularnego, tak więc samych ekspertów z dziedziny historii religii . Czytałam, uważam, że zachwyca tylko miłośników teorii spiskowych, rozczytanych w D. Brownie. Jednowyrazowe cytaty, wyrwane z kontekstu, powalająca jednostronność, brak rzetelności historycznej. Zresztą, jak wspomniałam na początku- sam dobór ekspertów oceniających o czymś mówi, prawda? Historyka tu nie widać....

   Zobacz wszystkie opinie..


:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)