Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Franciszek Liszt Dziedzina: Biografie, listy, pamiętniki Antykwariat (stan: 0 sztuk)Autor: Stanisław Szenic Miejsce i rok wydania: Warszawa 1969 Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy Liczba stron: 564 Wymiary: 15x21 cm Okładka: Twarda Ilustracje: Tak Cena: 14,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Czytelnik biorący tę książkę do ręki może zadać pytanie, czy - rebus sic stantibus - miało w ogóle sens napisanie jeszcze jednej biografii Liszta, czy mogły znaleźć się w niej nowe, nieznane szczegóły, nie wydobyte i nie omówione dotąd przez jego licznych, różnojęzycznych biografów?
A jednak jest w życie Liszta wplątana historia, której nikt dotychczas dostatecznie nie rozświetlił.
Związane z nim były dwie kobiety, które określić można mianem „towarzyszek życia” i z tej głównie racji cieszące się ciągle żywą pamięcią. Były to hrabina Maria d'Agoult oraz Karolina z Iwanowskich księżna Sayn-Wittgenstein - Polka. Odegrała ona w życiu Liszta rolę decydującą, wiele większą niż piękna hrabina d'Agoult, matka jego trojga dzieci. Tymczasem we wszystkich, nawet nowszych biografiach wielkiego muzyka postać księżny
Sayn-Wittgenstein, ukazuje się dziwnie zamglona. Niektórzy germańscy biografowie ze względu na niemieckie nazwisko męża, uważają ją za Niemkę i nazywają po prostu „eine deutsche Fürstin” - niemiecką księżną. Inni znów robią z niej nieomal Rosjankę.
Toteż Jarosław Iwaszkiewicz w przedmowie do bardzo swego czasu poczytnej książki Guy de Pourtalésa „Życie Liszta” pisze, że o niej, to znaczy księżnej Karolinie z Iwanowskich Sayn-Wittgenstein, „właściwie nic nie wiemy (...). Sylweta jej u wszystkich piszących o Liszcie wypada blado i niewyraźnie, a jest to wielka nasza wina (...), przecież obowiązkiem polskiego piśmiennictwa były uzupełnić tę lukę (...) Brak ten w biografii Liszta dotkliwie odczuwamy.”
Przekonujący to argument, by pokusić się o napisanie jeszcze jednej biografii sławnego muzyka. Jak wykażą, być może karty tej książki, księżna Karolina w galerii głośnych heroin zeszłego stulecia była może najbardziej zadziwiająca, najbardziej zagadkowa. Zresztą i do sylwetki Liszta można z polskich źródeł dorzucić garść wiadomości, które pozwolą lepiej zrozumieć twórczość wielkiego węgierskiego artysty.
Stanisław SzenicPodziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2011-10-01 - Andimuzyk Niestety nigdzie nie można dostać, a tak bardzo chciałabym przeczytać. Andi