Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.072.383 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 157 głosów.
Tajemnice piramid
Dziedzina: Nauka i technika
Antykwariat (stan: 0 sztuk)
Autor: Eugeniusz Stelmaszuk
Miejsce i rok wydania: Warszawa 1991
Wydawca: Iskry
Liczba stron: 176
Wymiary: 14x20 cm
ISBN: 83-207-1288-2
Okładka: Miękka
Ilustracje: Tak
Cena: 17,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
Opis„Przedstawiam Czytelnikom własną hipotezę na temat celu wznoszenia piramid w Egipcie. Jej istotę stanowi pogląd, że piramida była efektem poszukiwań drogi do nieśmiertelności, prowadzonych przez starożytnych uczonych. Opinia taka nie odpowiada uznanym ustaleniom egiptologów, toteż zdając sobie sprawę, iż może wywołać ich protesty, zwracam uwagę, że jest w pełni podbudowana materiałami archeologicznymi. Nie pomijam też badań dotyczących zagadkowej energii kształtu piramidy, które zaskakująco łączą się z głównym wątkiem moich rozważań.
W mojej hipotezie piramida jest budowlą grobową, ale żyjącą własnym życiem, wywołującym zamierzone oddziaływanie na ciało króla. Jest więc niezbędnym ogniwem łączącym akt życia i śmierci, by życie króla, zgodnie z wierzeniami, mogło trwać dalej. Natomiast w poglądach archeologów - piramida jest tylko grobem króla, wspaniałą martwą budowlą z kamienia.
Przedstawiony w książce materiał dowodowy, jego interpretacje i wnioski, podobnie jak w procesie poszlakowym, służą tutaj do budowy poglądów i odkrywania prawdy.
Czytelnika zapraszam więc do towarzyszenia mi w tej interesującej pracy prowadzącej do własnej hipotezy. Razem będziemy podążać ekscytującą drogą przez świat, dziś niezwykle trudno wyobrażalny.
Za punkt wyjścia obieramy fakty bezsporne: bezgraniczną w owych czasach wiarę Egipcjan w nieśmiertelność i głębokie przekonanie, że osiągnięcie upragnionej nieśmiertelności uzależnione było od zachowania całkowicie nie naruszonego ciała po śmierci. Z materiałów archeologicznych wynika, że przekonanie to zrodziło się w czasach budowy pierwszej piramidy króla Dżesera przez wielkiego uczonego Imhotepa.
Przyjętym tutaj wzorcem myśli o nieśmiertelności, ale tylko przyrodniczym, jest casus niesporczaka. Podobną jednak rolę w hipotezie mógłby odegrać także skarabeusz, święty żuk Egipcjan.
Na tym mógłbym w zasadzie zakończyć słowo wstępne. Celowe wydaje się jednak wspomnieć jeszcze o rozdziale „Odrzucić czy zbadać?", z którego wyłania się nowa zagadka. Przedstawienie jej wcale nie leżało w zamierzeniach autora i nie towarzyszyła ona poszukiwaniom prawdziwej podstawy decyzji o budowie pierwszych piramid. Niemniej informacje zawarte w owym rozdziale, stanowiąc swoisty suplement do sformułowanej już hipotezy, utworzyły nie zamierzony pomost, łączący działania starożytnych budowniczych piramid z dzisiejszymi badaniami ich modeli.
Przedmiotem tych badań, od dawna wzbudzających szerokie zainteresowanie, jest istnienie jakoby tak zwanej energii kształtu. Przemilczenie jej poszukiwań po prostu okaleczyłoby książkę o celu budowy pierwszych piramid egipskich. Nie sposób zignorować informacji na ten temat, zwłaszcza że niektóre z nich zaskakująco harmonijnie wiążą się z interpretacjami z poprzednich rozdziałów. Niepodobna ocenić tutaj, czy poszukiwania, prowadzone przez wielu naukowców i przypadkowych badaczy na świecie, rzeczywiście stwierdziły istnienie energii kształtu. Nierzadkie są jednak przypadki rewolucji myślenia także w nauce. Ulega wówczas metamorfozie wiele z poprzedniego pojmowania.
A więc zajrzyjmy w zagadkowy świat starożytnego Egiptu w czasach budowy pierwszych piramid.”
Eugeniusz Stelmaszuk

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
  1. 2006-02-06 - Anubis

    Super ksiażka! Wlasnie jestem w trakcie czytania. Polecam ja wszytkim tym, ktorzy maja dosyc bredni o kosmitach i atlantydach ktorzy rzekomo mieli wzniesc piramidy. Autor tlumaczy w logiczny sposob kontrowercje zwiazane z wielka piramida np. w jaki sposob budowniczowie zawarli w geometrii piramidy liczbe pi chociaz prawdopodobnie nie znali jej wartosci-wbrew pozorom wcale nie jest to taki trudne. Tlumaczy tez mozliwy sposob wyznaczenia kierunku polnocnego, sposoby transportu kamieni, ich obrobki, czemu nie znaleziono w piramidach mumii i wiele innych. POLECAM:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)