Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [5]
· [1]
· [3]
· [10]
Śladami klątwy Dziedzina: Historia religii i Kościoła Antykwariat (stan: 0 sztuk)Autor: Józef Siemek Miejsce i rok wydania: Warszawa 1966 Wydawca: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Liczba stron: 296 Wymiary: 12x20 cm Okładka: Twarda Ilustracje: Tak Cena: 28,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Praca „Śladami klątwy” nie wyczerpuje tematu klątwy anatemy - ekskomuniki. Nie ma takich ambicji i nie stawia sobie takiego zadania, bo to trud ponad siły jednego człowieka, bo to cel wykraczający poza ramy jednej skromnej publikacji. I chyba nie przesadzimy stwierdzając, że pełnej publikacji na ten temat jeszcze długo, bardzo długo maszyny drukarskie ze swych kleszczy nie wypuszczą, jeszcze bardzo długo nie ujrzy jej oko czytelnika.
Wybitny katolicki znawca historii papiestwa i autor wielotomowego dzieła na ten temat, Ludwik Pastor, tak o tej sprawie pisze: „Zobrazowanie i ocena działalności, jaką rozwijała za Pawła III inkwizycja, jest dla historyka niemożliwe, gdyż nie ma do dyspozycji żadnych aktów. Wprawdzie archiwum Santo Officio w Rzymie podobno zawiera częściowe akta, ale wgląd do nich jest stanowczo zakazany”.
„Śladami klątwy” to nie traktat naukowy o klątwie, o całym okresie przedinkwizycyjnym i o całym okresie inkwizycyjnym; to również nie monografia historyczna, źródłowa i dokumentalna, sięgająca do korzeni tej instytucji, jej działalności na wszystkich etapach rozwoju rodu ludzkiego i społeczeństwa, skutków i odprysków tej działalności; to wreszcie nie żadna sensacyjna ciekawostka, podobna do tych, które przed wojną ukazywały się co tydzień w zeszytowym wydaniu i następnie z zapałem czytywane były w czasie... skubania pierza na wsi.
Dlaczego tytuł „Śladami klątwy”? Pragniemy w formie najbardziej popularnej pokazać i przypomnieć, czym była klątwa i jakkolwiek nie będzie tu mowy wyłącznie o stosach, torturach, świętej inkwizycji, biologicznym i moralnym zabijaniu człowieczeństwa i społeczności, to jednak zechcemy, by przemówiło wszystko to, co może pozornie bezpośrednio nie wiąże się z ponurym ceremoniałem i jego społecznymi następstwami, ale jest jego dziedzictwem w prostej linii, jego jeszcze niezupełnie zagasłymi i zamarłymi przeżytkami.
Od autora
Spis treści
ROZDZIAŁ I. KLĄTWA, POCHODZENIE I RYTUAŁ
1. Pochodzenie
2. Klątwa w kościele katolickim
3. Rytuał
4. Interdykt
ROZDZIAŁ II. „KRÓLESTWO MOJE NIE JEST Z TEGO ŚWIATA...”
1. O władzę i potęgę
2. Na królów i książąt
3. W rodzinie kościelnej
4. Przeciw klątwie
ROZDZIAŁ III. NA STOS!
1. „Heretycy”
2. Czarownice i diabły
3. Sposoby walki z herezją i czarami
ROZDZIAŁ IV. „NA POBITYCH POLAKÓW PIERWSZY KLĄTWĘ
RZUCĘ” (J. Słowacki „Kordian”)
1. „Poddani powinni modlić się za szczęśliwie panującego”
2. Klątwy na powstania
3. „Niech się wyrzekną przywiązania do narodu...”
ROZDZIAŁ V. „WOJNA NAS WYANIELA”
1. „Wy, wszarze, nie wyciągajcie ręki po cudzą ziemię..., bo wam uschnie...” (Z kazania biskupa Fulmana do ludności wiejskiej)
2. „Przysięgam, że nie będę pożądał ziemi pańskiej...”
3. „Na komunistów jedynym środkiem byłaby szubienica” (Z przemówienia posła księdza Styczyńskiego w sejmie w r. 1919)
4. Na drodze do faszyzmu
ROZDZIAŁ VI. „WIELEBNY KSIĄDZ PODPADA POD EKSKOMUNIKĘ ZASTRZEŻONĄ STOLICY APOSTOLSKIEJ”
1. W walce z Polską Ludową
2. Rewolwer zamiast stosu
3. Watykan i hierarchia polska a Ziemie Odzyskane
4. Wyklęty patriotyzm
ROZDZIAŁ VII. PRZEKLEŃSTWO NAUKI I OŚWIATY
1. Indeks książek
2. „Niech zamilkną uczeni!”
3. „Niech zamilkną pisarze i artyści, jeśli nie służą kościołowi...”
4. Walka o szkołę
5. Przeciw nauczycielstwu świeckiemuPodziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2007-02-01 - dariusz isztok bardzo ciekawa ksiązka wiernie oddaje obraz katolicyzmu w ubiegłych latach
2014-03-01 - Sebek Ponoć bardzo dobra książka. Ktosś może wie gdzie ją można kupić?