MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #132
Nakład: 27219 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2009-09-16 do 2009-10-14

Spis treści:

Cytat tygodnia

Po co ateiści maszerują?

"Nie do mnie to pytanie, ale i tak odpowiem: z tych samych powodów, z jakich katolicy uczestniczą w procesjach Bożego Ciała. Homoseksualiści w paradach równości. Wyborcy w wiecach partyjnych. I tak dalej. Wszystkie te wystąpienia mają ten sam cel zawierający się w haśle: „Niech nas zobaczą”. Poddawanie w wątpliwość sensu publicznego demonstrowania swych wierzeń, przekonań i sympatii ideowych jest równoznaczne z kwestionowaniem fundamentów nowoczesnej demokracji."


Wojciech Maziarski
, Newsweek

Aktualności i ogłoszenia

Nowa książka Racjonalisty

Z przyjemnością informujemy, że ukazała się piąta książka Racjonalisty:

Autorstwa noblisty, Anatola France'a, umieszczonego swego czasu na Indeksie Ksiąg Zakazanych, zatytułowana Kościół a Rzeczpospolita.
Objęta została patronatem radia TOK FM, tygodnika Przekrój oraz Katedry Prawa Wyznaniowego UW.

Autor wyjaśnia nie tylko genezę francuskiego rozdziału Kościoła i państwa oraz francuskiej laickości – jako fundamentu ustrojowego, ale również pokazuje sposób i wytycza kierunek relacji państwa z kościołami.
Francuska laickość jest prawdopodobnie najlepszą sublimacją demokratycznego państwa świeckiego. Nie jest wroga religiom, choć nie sprzyja monopolowi religijnemu, doprowadzając do swoistej demonopolizacji rynku wyznaniowego, w istocie jednak wiele wspólnot religijnych we Francji rozkwita właśnie dzięki niedyskryminującej nikogo laickości (np. od uchwalenia ustawy z 1905 r. liczba pastorów wzrosła pięciokrotnie, a liczba świątyń protestanckich ponad dwukrotnie).
W Polsce funkcjonuje niestety wiele mitów związanych z francuską separacją kościoła i państwa: od banalnych, przedstawiających ją jako układ wrogi religii, po sięgające głębiej, które przedstawiają ją jako konsekwencję krwawej Rewolucji Francuskiej.
Książka ta, pokazując jak wyszło to we Francji, przekazuje najważniejsze przesłanie: JAK PAŃSTWO POWINNO ODDZIELIĆ SIĘ OD KOŚCIOŁA.
Zawiera ponadto najważniejszą na świecie ustawę o rozdziale kościołów i państwa (z 1905 roku) oraz komentarz czołowego polskiego specjalisty od prawa wyznaniowego, prof. Michała Pietrzaka.

Strona książki...

*

Ukazały się poza tym na rynku dwie książki pod patronatem medialnym portalu Racjonalista.pl:

Dale McGowan (red.) - Poza wiarą. Jak wychować wrażliwe, etyczne dzieci w areligijnej rodzinie

Książka "Poza wiarą" pomaga cieszyć się wolnością, która płynie z kształcenia pozbawionego indoktrynacji i doradza w sprawie najbardziej skutecznych metod wychowania samodzielnie myślących, empatycznych i współczujących dzieci. Jej współautorami są znani świeccy pedagodzy i lekarze, psycholodzy i filozofowie oraz zwyczajni, zdroworozsądkowo myślący rodzice. Zawiera ona przemyślenia i wskazówki na różne tematy, od małżeństw międzywyznaniowych po sposoby radzenia sobie ze śmiercią i stratą, od problematyki obchodów świąt religijnych po zagadnienia moralne. Na kartach tej wrażliwej i aktualnej książki znajdziesz przemyślenia takich wolnomyślicieli, jak Mark Twain, Richard Dawkins i Bertrand Russel, psycholog doktor Jean Merser, artystka komediowa Julia Sweeney, artysta estradowy Penn Jillette, Norm R. Allen Jr., dyrektor organizacji African Americans for Humanism (AAH), Dan Barker, autor książki Losing Faith in Faith (Zatracić wiarę w wierze) i guru ruchu wellnes, doktor Don Adel. Będziesz miał okazję przeczytać zabawne opowiadanie O tym, jak mała Bessie chciała pomóc Opatrzności i poruszający esej "O tym, jak radzić sobie ze śmiercią w areligijnej rodzinie". Poszczególne rozdziały dostarczają cennych wskazówek w sprawach, z którymi borykamy się każdego dnia.

Tomasz Witkowski - Zakazana psychologia. Pomiędzy szarlatanerią a nauką

Tomasz Witkowski napisał książkę ukazującą cienie psychologii. Zakazana psychologia pokazuje mroczny obraz szalbierstwa intelektualnego, naukowego oszustwa prowadzącego, do wyrządzania szukającym pomocy szkody, czasami nieodwracalnej. Zmiany cywilizacyjne ostatnich lat prowadzą do powstawania szalbierstw naukowych nie tylko w naukach społecznych. Obchodzimy właśnie okrągłą rocznicę skandalu z zimną fuzją, a renomowane czasopisma Science i Nature musiały nie tak dawno odwoływać kilkanaście prac cudotwórcy mikroelektroniki. O tych, ukrytych w cieniu, grzechach nauki powinno się mówić pełnym głosem.

Strona główna Księgarni

Notatki Racjonalisty (facebook):
Religia jako zabawa
Siłacze im. S. Hawkinga
Cywilizacja życia w praktyce
Dziesięć przykazań miłości
Nauka, punk i rock
Czy ateizm jest bardziej przemyślany?
Która religia najlepsza dla Europy przeciwko islamizacji?
Racjonalistczne parytety?
Złote myśli Rzecznika Praw
Ilu katolików jest w Polsce?

Dekalog Humanistyczny

O reklamie społecznej ateizmu


Nowe teksty

Kościół a Rzeczpospolita - Mariusz Agnosiewicz (14-10-2009)

Wbrew utartemu w Polsce mitowi, Rewolucja Francuska nie była przygotowaniem terenu pod laickość roku 1905, lecz poprzez gnębienie religii, która jest najsilniejsza w czasie prześladowania, wywarła "pozytywną traumę" i opóźniła raczej niż przyśpieszyła rozdział kościołów i państwa. Podobną rolę w Polsce odegrała urzędowa antyreligijność PRL. Francja katolicka w latach 1815-1870 odreagowywała Rewolucję, która zabijała księży, i Napoleona, który więził papieża. Być może więc w takim właśnie analogicznym okresie Polska się znajduje? Ponieważ jednak Rewolucja Francuska była z pewnością traumą większą niż raczej umiarkowanie antyreligijna PRL, za której zakwitło mnóstwo nowych kościołów, toteż wypada mieć nadzieję, że nasz okres "przejściowy" zakończy się szybciej niż francuski. Zwłaszcza, że wokół nas kwitnie znacznie więcej laickości niż miała Francja u schyłku XIX wieku.
Czytaj...

 

Małżeństwo ateisty i katoliczki? - Pete Wernick (14-10-2009)

Taki związek mógł przyprawić o zawrót głowy. "Związek dusz", który nas wówczas łączył, bardziej przypominał trójkąt. Jako socjolog przywiązujący dużą wagę do badań statystycznych wiedziałem, że związki partnerów o różnych poglądach religijnych mają mniejszą szansę powodzenia i ogólnie "nie są zalecane". Odczuwałem nieokreślony lęk, że dojdzie między nami do silnego konfliktu, i obawiałem się, że narastające zobowiązania religijne mojej żony doprowadzą do zachowań, których nie będę mógł tolerować. Podczas naszej ceremonii małżeńskiej wspomnieliśmy o niebezpieczeństwie coraz wyraźniejszego oddalania się od siebie. Po rozważeniu wszystkich bolesnych możliwości doszedłem do wniosku, że chcę ocalić rodzinę i sprawić, aby była jak najbardziej udana. Wiedziałem, że skoro wytyczyłem sobie taki cel, czeka mnie mnóstwo pracy.
Czytaj...

 

Między młotem a kowadłem - Kamil Szpyt (14-10-2009)

Spodziewał się, że przyjdą, był tego wręcz pewien. Wiele lat temu, zniedołężniały, przykuty do wózka dziadek wyszeptał mu w sekrecie, że tak to wygląda za każdym razem. A potem odstrzelił sobie głowę. Niemniej, zaskoczyli go. Zjawili się nagle, niczym przecinająca niebo błyskawica lub kanar w nocnym autobusie. Wystarczyło na chwilę odwrócić wzrok. Anioł siedział w fotelu, kopcąc śmierdzące cygaro. Cyckał obciętą końcówkę, napawając się każdym pojedynczym obłoczkiem, każdą wdzierającą się do płuc porcją nikotyny, ubrany dokładnie tak, jak na kiczowatych obrazkach rozdawanych po kolędzie: długa, świetlista szata sięgała ziemi, szerokie rękawy skrywały ręce. Z barków wyrastały białe, puchowe skrzydełka. Na nogach sandały, w modnym, niebieskim kolorze.
Czytaj...

 

Czy jest coś, czego nie poświęciłbyś dla swojego chorego dziecka? - Tomasz Witkowski (14-10-2009)

Co to jest metoda Domana-Delacato? Do jakich ofiar są zdolni rodzice, którym urodziło się upośledzone umysłowo dziecko lub ci, którzy obawiają się, że ich dziecko może być w jakiś sposób upośledzone lub chore psychicznie? Jakie uczucia targają nimi, kiedy podejrzenie, obawa, niepokój przeradzają się w pewność? Jak często towarzyszy im poczucie winy? Na jakie wyrzeczenia będą przygotowani? Co poświęcą, jeśli tylko uda się ich przekonać, że niemożliwe jest możliwe, że wszystko da się wyleczyć, naprawić, że istnieją sprawdzone naukowe metody radzenia sobie z tego typu problemami?
Czytaj...

 

Czarnoksięstwo dziecka i prawa dziecka w stanie Akwa Ibom - Leo Igwe (13-10-2009)

Dzieci oskarża się o to, że są czarownicami i czarnoksiężnikami. Czasami dzieci, które mówią przez sen lub chodzą we śnie, oskarża się o czarnoksięstwo. Wini się je za wszystkie złe rzeczy, którzy przydarzają się w rodzinie. Może to być śmierć, choroby, bankructwo, wypadki, trudne porody itp. W domu dzieci oskarżają ich rodzice i członkowie rodziny, w kościołach ignoranccy i pozbawieni skrupułów pastorzy, na ulicach motłoch i gangi. Członkowie rodziny lub motłoch, na ogół torturami fizycznymi i psychicznymi zmuszają dzieci do przyznania się do czarnoksięstwa.
Czytaj...

 

Żyjemy w kraju... - Łukasz Dąbrowiecki (13-10-2009)

Żyjemy w kraju, gdzie głowa jednego z wyznań podczas swych wizyt jest fetowana przez czynniki państwowe, a na przygotowanie jej podróży, choć nie jest wizytą dyplomatyczną, wydawane są środki publiczne z budżetu państwa. Żyjemy w kraju, gdzie prezydent oświadcza bez rumieńców na policzkach, że jest prezydentem obywateli jednego wybranego wyznania, a wyznaczniki etyczne tego wyznania nie mają alternatywy. Żyjemy w kraju, gdzie zlikwidowano wczasy pracownicze jako archaiczny wytwór zbrodniczego systemu, zastępując je nowoczesnym modelem wypoczynku - wyjazdami pielgrzymkowymi...
Czytaj...

 

Sztuczne żywe osobniki - osobniki rozproszone? - Bernard Korzeniewski (12-10-2009)

Fakt, że naturalne osobniki żywe oparte są na maszynach molekularnych implikuje szereg ich wtórnych właściwości. Przede wszystkim, przez układy biologicznie płynie ciągły strumień materii i energii (i termodynamicznej informacji). Jednocześnie, ich forma zostaje zachowana, lub przynajmniej zmienia się o wiele wolniej, niż zachodzi wymiana składających się na nie substancji. Innymi słowy, osobniki żywe są strukturami dyssypatywnymi, zorganizowanymi w czasie i przestrzeni, które mogą utrzymywać (prawie) niezmienioną formę, ale nieustannie pobierają i wydalają materiał budulcowy, co jest napędzane dyssypacją energii (wzrostem entropii otoczenia). Atomy budujące nasze ciała są z nich usuwane w ciągu tygodni/miesięcy i zastępowane przez nowe atomy pobrane jako pożywienie (pewien wyjątek stanowią mineralne składniki kości i zębów)
Czytaj...

 

Kabaret - Andrzej Koraszewski (11-10-2009)

Czasem pytam młodych ludzi, czy oglądali film "Kabaret" ? Nie oglądali. Film przestał być modny, a może nigdy w Polsce nie był modny, nie wiem. Genialny film, pokazujący rodzenie się faszyzmu, początkowo niewinne łamanie prawa to tu to tam, trochę groteskowe, niepoważne, nie warte uwagi. W trakcie filmu gęstnieją szeregi ludzi w czarnych mundurach, ochotników z czerwonymi opaskami, rycerzy walki z korupcją.
Czytaj...

 

Czeski policzek - Przemysław Prekiel (11-10-2009)

Niedawna pielgrzymka papieża Benedykta XVI, a raczej jego zlekceważenie przez naszych sąsiadów, było jawną obrazą naszych rodzimych wojujących katolickich fundamentalistów spod znaku Terlikowskiego, Jurka czy Hołowni, lecz Czesi z typową dla siebie ignorancją spraw kościelno-papieskich pokazali rzymskiemu dygnitarzowi, że jego przyjazd jest dla nich nic nie znaczącym gestem.
Czytaj...

 

Złożoność wyjaśniona, część 1 - Vinod K. Wadhawan (10-10-2009)

Nauka o złożoności jest stosunkowo nową dziedziną nauki w tym sensie, że prace badawcze nad nią eksplodowały dopiero w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci. Fascynujące w niej jest to, że ma na celu wyjaśnienie niektórych najtrudniejszych pytań, dotyczących właściwie wszystkich dziedzin nauki i jeszcze dużo więcej. Badania złożoności mają także znaczenie strategiczne. Jak powiedział Stephen Hawking, obecne stulecie będzie stuleciem złożoności. Heinz Pagels był bardziej konkretny: "Jestem przekonany, że narody i ludy, którzy opanują nową naukę o złożoności, staną się ekonomicznymi, kulturalnymi i politycznymi supermocarstwami nowego stulecia (miał na myśli obecne stulecie)".
Czytaj...

 

Weselny marsz laicki - Mariusz Agnosiewicz (10-10-2009)

Choć ogólnie obecny rząd zdecydowanie nie prowadzi satysfakcjonującej polityki wyznaniowej, to jednak na zapleczach dokonują się istotne zmiany przybliżające nas do kultury świeckiej. Planowane zmiany prawa, które przygotowuje jednostka Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w sprawie dowartościowania woli w zakresie świeckich pogrzebów i ślubów, są tym o co walczymy od dwóch lat w ramach idei ceremonii humanistycznych.
Czytaj...

 

Moja Robota - Mariusz Agnosiewicz (09-10-2009)

Moje publikacje rozłożone w czasie obrazują, jak sądzę, dość typową intelektualnie ścieżkę przejścia od katolicyzmu do racjonalizmu. Czyż bowiem ateistę, który nie był nigdy chrzczony i nie przechodził sakramentów kościelnych w takim jak mnie stopniu interesowałaby ciemna strona historii Kościoła? Czy w takim stopniu wgryzałby się w Biblię i nauki katolickie? Czy studiowałby religioznawstwo? Ateista "katolicki", jak się czasami nazywa ten najpowszechniejszy typ ateizmu w Polsce, przechodzi zawsze, mniej lub bardziej intensywny, okres "strząsania" z siebie tego, co wdrukował mu od dziecka narzucony Kościół.
Czytaj...

 

Regulacje dotyczące GMO w Unii Europejskiej - (09-10-2009)

Uprawa roślin odpornych na insekty (jak np. bawełna Bt) redukuje zużycie groźnych insektycydów, koniecznych do ochrony plonów przed szkodnikami. Są również inne typy GMO, które mają bezpośredni wpływ na właściwości samych produktów spożywczych. Naukowcy pracują obecnie nad owocami z opóźnionym dojrzewaniem, poprzez wprowadzanie do rośliny konkretnych genów. W nadchodzących latach te owoce będą miały lepsze właściwości odżywcze. Zwierzęta takie jak ryby (np. łosoś) mogą być genetycznie modyfikowane w celu poprawy ich jakości oraz uwydatnienia pewnych cech (np. odporności na zimno). Genetycznie modyfikowane organizmy można wykorzystać do produkcji wielu witamin, przypraw i dodatków.
Czytaj...

 

Oświadczenie w sprawie nielegalnej demonstracji Greenpeace - Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (09-10-2009)

Apelujemy do polskich władz o podjęcie stosownych kroków prawnych przeciwko nielegalnym akcjom Greenpeace. Akty terroryzmu pseudo-ekologów łamią polskie prawo i naruszają dobre imię rolników. Greenpeace podejmuje nielegalne działania przeciwko producentom rolnym, jednocześnie oskarżając ich o bezprawne prowadzenie uprawy kukurydzy genetycznie zmodyfikowanej. Nie akceptujemy tego, że podejmując działania zgodne z prawem polski rolnik staje się przedmiotem ataku organizacji "pseudo-ekologicznych", które dokonują aktów terroryzmu, nie ponosząc jednocześnie żadnych konsekwencji prawnych.
Czytaj...

 

Lobbyści ze stacji benzynowej - Marek Czarkowski (09-10-2009)

Nie wiem czy Mariusz Kamiński i Centralne Biuro Antykorupcyjne zdawało sobie sprawę z wszystkich uwarunkowań. Nagrywając dialogi lobbystów i prominentnych polityków Platformy, oficerowie CBA musieli wiedzieć, jakie wrażenie na opinii publicznej wywoła ich upublicznienie. A nie wiemy, co jeszcze jest w tych materiałach. Jest więcej niż pewne, że jeśli nawet korzystne dla Totalizatora Sportowego zapisy dotyczące wideoloterii znajdą się w znowelizowanej ustawie o grach i zakładach wzajemnych nie obejdzie się bez kolejnych skandali. Przetarg wart miliardy złotych to w polskich warunkach gwarancją kłopotów. Ale też okazją, by "coś przytulić na boku". W latach 2010 - 2011 trzy razy pójdziemy do urn. Kampanie wyborcze są coraz bardziej kosztowne. Wie o tym opozycja, wie też koalicja.
Czytaj...

 

Monachomachia po łotewsku - Maciej Psyk (09-10-2009)

Ojciec Iwan Mirolubow był od początku lat 90-tych przewodnikiem duchowym pięciu tysięcy ryskich staroobrzędowców  skupionych w staroobrzędowej parafii Grebenscikova (fundatora kościoła) w Rydze. Jest to największa spośród 69 wspólnot staroobrzędowych na Łotwie a przy tym najbogatsza. Parafia jest prawnym właścicielem dużych działek w Rydze wartych 13 milionów dolarów i największym prywatnym posiadaczem ziemskim w stolicy Łotwy. W roku 1995 na skutek zarejestrowania przez władze państwowe nowego statutu parafii, doszło do podziału parafian na dwie zwaśnione grupy, między którymi doszło do bójek.
Czytaj...

 

Formy świeckości - Daniel Zbytek (08-10-2009)

Najnowszy numer austriacko - amerykańskiego czasopisma "IWM Post" w dużym stopniu poświęcony jest omówieniu konferencji "Formy świeckości" (Modes of Secularism) omawiającej stan aktualny i przyszłe kierunki rozwoju ruchu humanistycznego w XXI wieku. W konferencji wzięło udział wielu wybitnych uczonych zajmujących się problematyką humanizmu, religii oraz socjologią ruchów masowych. Teoria sekularyzacji, tak jak ją postrzegano dotychczas, wymaga istotnych zmian w coraz bardziej różnicującym się społeczeństwie, drugi temat przewodni dotyczył uwarunkowań politycznych współczesnych problemów stwarzanych przez nowe, masowe ruchy o charakterze religijnym.
Czytaj...

 

O sektach z autopsji - Wojciech Terlecki (08-10-2009)

Są takie miejsca, gdzie trzeba mieć dużo szczęścia, by nie natknąć się na werbownika z jakiejś sekty. Jeżeli kogoś interesuje ezoteryka, parapsychologia, okultyzm, medycyna niekonwencjonalna, radiestezja, filozofia Wschodu, a nawet sztuki walki i fantastyka naukowa, to wcześniej czy później spotka się z przedstawicielami sekt. Raczej wcześniej, gdyż konkurencja na "rynku wyznań" się zaostrza. Podejdzie do Ciebie człowiek o miłej powierzchowności i zacznie uprzejmą rozmowę na interesujący Cię temat. Wymienicie się telefonami, a wkrótce dostaniesz zaproszenie na jakieś ciekawe spotkanie.
Czytaj...

 

Cud na poważnie - Elżbieta Binswanger-Stefańska (06-10-2009)

Z punktu widzenia świąt kościelnych ważny cud eucharystyczny "wydarzył się" w roku 1263 w Bolsenie. Praski ksiądz podróżujący do Rzymu odprawiając mszę w Bolsenie, gdzie się zatrzymał, zauważył, że hostia w jego rękach zaczyna krwawić. Zameldował to przebywającemu akurat w Orvieto papieżowi Urbanowi IV, a ów po namyśle ogłosił nowe święta i tak od 1264 roku mamy obowiązujące do dziś święta Bożego Ciała. W kolejnych wiekach cud i opowiadane wokół niego niestworzone historie mnożyły się na potęgę. I tak po nasze czasy. Fakt, że równocześnie rozwijała się nauka i metody naukowego badania stawały się coraz bardziej kompatybilne z rzeczywistością niewiele zmieniał w "naukowym zatwierdzaniu cudów".
Czytaj...

 

Polsce potrzebna socjaldemokracja i wiedza jak z nią walczyć - Andrzej Koraszewski (06-10-2009)

Dyskusji o lewicowości ciąg dalszy. Lewicowość to nie tani sentymentalizm, to walka o równe prawa do reprezentacji dla wszystkich grup społecznych. Ani polska szlachta, ani polska inteligencja nigdy nie wiedziały o swoich samobójczych inklinacjach, nigdy nie zamierzały rezygnować ze swojej roli awangardy narodu, proletariatu, czy co tam jeszcze potrafią sobie wymyślić, nigdy nie zamierzały dzielić się wolnością, ani przywilejami. Tymczasem powodzenie nas wszystkich (z nimi włącznie) zależy od tego, czy nasza arena polityczna będzie tworzyła możliwość autentycznej reprezentacji różnych części składowych naszego społeczeństwa.
Czytaj...

 

Wybrać pałkę, czy pióro? Rzecz o książce Marcina Kruka - Oskar Wiśniewski (05-10-2009)

Osadzenie akcji powieści w realiach małomiasteczkowych jest tak różne od dotychczasowych wątków ateistycznych w literaturze. Pokazuje świat tak odmienny od tego, do którego zostaliśmy przyzwyczajeni - topos ateisty, szczęśliwego tylko z tego powodu, że ateizmem, może nadmiernie, epatuje wokół. Nie mamy w tej książce zapracowanych ludzi, którzy stracili wiarę w pogoni za sukcesem, nie mamy rozpieszczonej młodzieży, której wszystko wolno. Autor daje nam coś innego, coś co wydaje się prawdziwsze. Zapoznając się z działaniami i przekonaniami uczniów i ich rodziców oraz pracowników szkoły przychodzi nam na myśl: "to się mogło naprawdę wydarzyć!". Oni walczą słowami, ale też swoją aktywnością. Nie ma miejsca na brak krytycyzmu.
Czytaj...

 

Jaka lewica? - Przemysław Prekiel (05-10-2009)

Dziś lewica w Polsce praktycznie nie istnieje, jest ona na poziomie kształtowania się i wychodzenia z marazmu. Nie brakuje jednak pozytywnych przesłanek, aby się odrodziła. W latach Polski Ludowej, słowo socjalizm było wpychane obywatelom niemal przy każdej sytuacji, nie dziwi więc fakt, że przeciętny Polak alergicznie na nie reaguje. Ale, jak pisała wybitna polska socjalistka Lidia Ciołkoszowa, "PRL ukradł mi socjalizm". Przecież socjalizm nie zaczął się w latach PRL-u, nawet nie w Związku Radzieckim, a idea niepodległościowego socjalizmu sięga drugiej połowy XIX wieku.
Czytaj...

 

Islam już jest zinterpretowany przez szariat - Noni Darwish (05-10-2009)

Jeśli ktokolwiek chce znać interpretację słowa "dżihad" w islamie, może po prostu otworzyć indeks ksiąg Szariatu i sprawdzić. Według prawa Szafi'ego dżihad oznacza "wojnę z nie-muzułmanami, żeby ustanowić religię; nie ma tu nic niewyraźnego lub dwuznacznego. Równie proste jest zrozumienie, jaka jest kara za apostazję. Księgi Szariatu, jednogłośnie i bez wyjątku stwierdzają, że apostacie trzeba dać 3 dni na wyrażenie skruchy, a jeśli tego nie zrobi, musi zostać natychmiast zabity. Prawo apostazji jest w samym sercu islamu, jedynej religii na ziemi zabijającej tych, którzy ją opuszczają.
Czytaj...

 

Barney Zwartz o problemie zła - Russell Blackford (04-10-2009)

Pytanie dlaczego Bóg zezwala na zło i cierpienie jest prawdziwym problemem dla ludzi mających tradycyjne pojęcie Boga. Problem ten powoduje głęboki niepokój wielu uczciwych ludzi. Z całą pewnością nie angażuje jakiegoś boga, w którego nikt nie wierzy, ale Boga, którego większość monoteistów czci, i problem ten nie został nigdy w zadawalający sposób rozwiązany. Oczywiście, jeżeli nie zaczynasz od wiary w bogów, albo wierzysz w bogów, którzy nie są wszechmocni, problem w ogóle się nie pojawi. Jednak dla ludzi, którzy zakładają istnienie tradycyjnego Boga z czasów Abrahama, problem z pewnością będzie istniał i nie ma dla niego zadawalającej odpowiedzi.
Czytaj...

 

Reforma saudyjskich szkół a wahabizm - Mansour Al-Hajj (04-10-2009)

W Arabii Saudyjskiej uczniowie uczą się islamu według wyobrażeń i interpretacji wahabizmu, z którą to religią założyciel państwa saudyjskiego wszedł w pakt. Zgodnie z tym paktem król i jego rodzina otrzymują kontrolę nad państwem i jego sprawami, a w zamian obiecują kierować krajem zgodnie z doktryną wahabizmu. Jako absolwent saudyjskiego system szkolnego, podstawowego i średniego, oraz ktoś, kto uczęszczał na lekcje Koranu, wiem, że szkody dokonane na umyśle przez te instytucje są trwałe i że szanse na naprawę tych szkód są bardzo małe.  Reformy saudyjskich programów szkolnych są bezużyteczne jak długo wahabici będą wierzyć, że tylko oni mają prawo nauczać islamu i wpajać społeczeństwu swoją interpretację islamu dzięki władzy nadanej im przez reżim saudyjski (...)
Czytaj...

 

Naukowy pogląd na urojenie Boga i jego implikacje - Vinod K. Wadhawan (03-10-2009)

Ten artykuł jest wynikiem dyskusji e-mailowej, jaką miałem z członkami mojej rozszerzonej rodziny. Rozpocząłem tę dyskusję wkrótce po narodzinach mojej pierwszej wnuczki. Fakt, że zostałem dziadkiem, silnie mnie poruszył. Błyskawicznie przeskoczyłem do kolejnego pokolenia seniorów. Zacząłem zastanawiać się nad tym, jaki najlepszy prezent mogę dać jej i innym, dopiero mającym się narodzić dzieciom w naszej rozległej rodzinie. Nie mogłem wymyślić nic lepszego niż stworzenie warunków w rodzinie, w których dziecko może nauczyć się myśleć niezależnie, bez obciążenia poglądami rodziców i nauczycieli.
Czytaj...

 

Czekając na lewicę - Andrzej Koraszewski (01-10-2009)

Czekanie na lewicę wydaje się przypominać czekanie na Godota. Na lewicę czekają zarówno ci, którzy chcieliby na nią głosować, jak i niektórzy zwolennicy innych partii, którzy są świadomi tego, że kulawy parlamentaryzm jest kiepskim parlamentaryzmem. Czekaniu na lewicę nie towarzyszy jednak namysł na kogo, czy też na co, czekamy. Co mamy na myśli mówiąc lewica w Polsce 2009 roku?
Czytaj...

 

Iluzja gumowej ręki – zaskakujący eksperyment - Dawid Lubiszewski (01-10-2009)

Iluzja Gumowej Ręki należy do grupy eksperymentów, w których iluzje powstają w wyniku nieprawidłowego połączenia ze sobą dochodzących sygnałów z różnych zmysłów. Publikacja Botivnicka i Cohena włączyła się w dyskusję na temat doświadczenia własnego ciała, a zaprezentowany przez nich eksperyment stał się sztandarowym przykładem poruszanym w wielu dysputach. Jednakże łatwość wykonania eksperymentu nie pociąga za sobą łatwości w wyjaśnieniu zjawiska, jakim jest nie tylko doświadczenie posiadania gumowej ręki, ale ogólnie doświadczenie ciała.
Czytaj...

 

Fenomen guru - Marcin Punpur (01-10-2009)

Perspektywa podporządkowania się innemu w zamian za zdjęcie ciężaru osobistej odpowiedzialności oraz związanych z nią rozterek i niepewności może być silniejsza, aniżeli możliwość manipulacji i ewentualnych szkód. Storr wspomina o słynnych eksperymentach Stanleya Milgrama, które pokazały jak łatwo skłonić normalnych ludzi do zadawania bólu tylko dlatego, że tak nakazuje osoba posiadająca władzę. Schemat ten był doskonale znany nazistom, którzy wykorzystali go by krzewić "autorytarną osobowość" pośród swej świty.
Czytaj...

 

Kosztowne cięcia emisji CO2 - Bjørn Lomborg (30-09-2009)

Cokolwiek zrobimy, nie możemy zapobiec wszystkim skutkom globalnego ocieplenia. Jeśli będziemy źle przygotowani, globalne ocieplenie spowoduje więcej śmierci i zniszczenia, szczególnie w biednych krajach i słabych społeczeństwach. Przystosowanie oznaczałoby także uratowanie wielu przed śmiercią w katastrofach nie związanych z globalnym ociepleniem. Na przykład, jeśli przygotujemy społeczeństwo na gwałtowniejsze huragany w przyszłości, pomożemy także w lepszym radzeniu sobie z krańcowymi zjawiskami pogodowymi dzisiaj.
Czytaj...

 

Kozioł ofiarny - Lucyna Nieuważna (30-09-2009)

Pojęcie "kozła ofiarnego" ma swój pierwowzór w wierzeniach hebrajskich a związane jest ze świętem Dnia Pojednania, gdzie składano ofiarę z kozła bogu Jahwe oraz Azazelowi. W Dniu Pokutnym, kapłan przelewał symbolicznie na kozła grzechy całego społeczeństwa, następnie wyprowadzano zwierzę na pustynię, gdzie ginęło - tam też stawało się owym "kozłem ofiarnym." Obrzęd ten w niektórych kulturach do dziś jest praktykowany, między innymi w Egipcie. Utożsamienie Diabła z "kozłem ofiarnym" dokonało się na wielu płaszczyznach, między innymi przez postać Azazela - zbuntowanego anioła.
Czytaj...

 

Strażnicy strachu – cząsteczki zapewniające trwałość wspomnień - Ed Yong (29-09-2009)

Przerażające doświadczenie może być bardzo silne, długotrwałe i trudne do wymazania z pamięci, o czym cierpiący na zespół stresu pourazowego wiedzą zbyt dobrze. Teraz zaczynamy rozumieć dlaczego. Mózg, jak najdalszy od prób pozbycia się tych wspomnień, aktywnie chroni je zatrudniając grupę molekularnych strażników zwanych CSPG-ami (lub w pełnym brzmieniu proteoglikanami siarczanu chondroityny).
Czytaj...

 

Harvard już dziś wieczorem - Andrzej Koraszewski (29-09-2009)

Z moich obserwacji wynika, że uczniowie liceów, którzy decydują się na wybór etyki zamiast religii, mają wyższą średnią ocen od pozostałych uczniów i zazwyczaj nie mają większych problemów z językiem angielskim. Dla wielu z nich (może nawet dla większości), wykłady Michaela Sandela o etyce dostępne są już dziś. Samodzielne, niezależne i dobrowolne zajęcia z etyki na uniwersytecie Harvarda mogą zacząć już dziś wieczorem. Wydaje się, że stanowią one absolutnie najlepszą alternatywę dla lekcji religii opisywanych przez Oskara Wiśniewskiego i wielu, wielu innych.
Czytaj...

 

Basava Premanand umiera - PZ Myers (28-09-2009)

Premanand jest wybitnym racjonalistą i redaktorem naczelnym pisma "Indian Skeptic", i teraz, kiedy to piszę, umiera na raka w szpitalu. Jest przytomny i w pełni świadomy swojej sytuacji i wie, że niebawem umrze. Wie także, że po jego śmierci godne pogardy upiory duchowości, wiary i koszmarnych dogmatów zejdą się nad jego zwłokami, żeby próbować ukraść nieco z jego godności i prawości dla swoich zabobonów, zareagował więc na to pisząc testament na łożu śmierci.
Czytaj...

 

My, ateiści - Przemysław Prekiel (28-09-2009)

Czego oczekiwał Episkopat od nowej władzy? Przede wszystkim zależało mu na przywróceniu religii do szkół, modlitwy podczas lekcji, prawnego zakazu aborcji i eutanazji, czy zobowiązania do "poszanowanie wartości chrześcijańskich" w środkach masowego przekazu. Chciał ewidentnie wejść w buty sekretarzy- mieć decydujący wpływ na życie Polaków, mieć prawo do orzekania, co jest, a co nie jest wartością moralną w pluralistycznym już przecież społeczeństwie. Demokracja okazała się dla Kościoła trudniejsza niż początkowo zakładano.
Czytaj...

 

Polscy apostaci w Watykanie - Mariusz Agnosiewicz (27-09-2009)

My, obywatele niezwiązani z Kościołem rzymskokatolickim zadajemy sobie pytanie, czy papież zdaje sobie sprawę z procedur jakie zostały przyjęte w Polsce? Czy może mamy traktować je jako pierwsze objawy schizmy Kościoła? Czy też może papież Benedykt XVI wie o wszystkim i zgadza się, że Polacy są innymi ludźmi niż np. Włosi, Niemcy, Hiszpanie, Francuzi i potrzebują innych procedur niż reszta świata? Jeśli tak jest w istocie, dlaczego procedura ogłoszona przez episkopat Polski stoi w sprzeczności z regułami, które ogłosił w roku 2006 Watykan?
Czytaj...

 

A za karę będziecie się uczyć etyki... - Oskar Wiśniewski (27-09-2009)

Cały ubiegły rok upłynął kilku dziesiątkom licealistów pod znakiem wysłuchiwania na "lekcjach" wielce odkrywczych tez księdza, jakoby "Polską rządzili dziennikarze "Gazety Wyborczej", tudzież "Polska to państwo totalitarne". Nigdy nie czułem potrzeby, aby na siłę się umartwiać i uczestniczyć w tych lekcjach, mimo zaproszenia przez księdza ateistów do udziału w charakterze gości. Jednak wypowiedzi księdza były szeroko komentowane w całej szkole. Po stwierdzeniu, że ludzie, którzy pracują w niedziele, to "biali murzyni" coś pękło. Doszło do wielu skarg uczniów i ich rodziców. Ksiądz ten nie uczy już w naszej szkole.
Czytaj...

 

Akceptacja życia wbrew temu, że jest ono porażką - Jacek Kozik (26-09-2009)

Filozofia Epikura dłużej niż wszystkie inne stawiała opór, gdy upadał świat antyczny, ponieważ bardziej niż jakakolwiek inna zachowała dwa przekonania, które w świecie starożytnym są najgłębszymi racjami życia: wiarę w rzeczywistość i w możliwość jej poznania oraz wiarę w możliwość osiągnięcia przez człowieka szczęścia. Kiedy później zwycięży lęk przed tym co nadnaturalne, a rzeczywistość tego świata wyda się iluzją i błędem, prawdziwe zaś poznanie nie będzie już szukaniem na drodze doświadczenia, ale mistycznym i religijnym objawieniem, kiedy samo życie na tym świecie zostanie definitywnie potępione i będzie się tylko pragnąć, by jak najprędzej się z niego wyrwać, wtedy dopiero zniknie filozofia Epikura, tak samo jak znikną wszystkie inne rzeczy wyrosłe pod słońcem świata antycznego.
Czytaj...

 

Czy policjant został zdegradowany za mandat dla arcybiskupa? - (25-09-2009)

Wzywamy Klub Poselski Lewica do podjęcia kroków w celu powołania komisji sejmowej, która wyjaśniłaby okoliczności postawienia byłemu policjantowi z Ustrzyk Dolnych, Pawłowi S. zarzutów o przestępstwa kryminalne oraz jego aresztowania. Jak się dowiadujemy z artykułu Joanny Skibniewskiej pod tytułem "Mściwy książę Kościoła"podjęte przez prokuraturę działania mogły mieć związek z incydentem jaki miał miejsce w sierpniu 2008 roku, kiedy policjant ten miał zatrzymać samochód prowadzony z nadmierną szybkością, a którego pasażerem był arcybiskup Józef Michalik.
Czytaj...

 

Prawo o zniesławieniu zamyka usta naukowcom - Richard Dawkins (24-09-2009)

W kwietniu 2008 roku znany dziennikarz piszący o nauce, autor książek popularno-naukowych i laureat prestiżowych nagród napisał w "Guardianie", że twierdzenia kręgarzy, iż potrafią wyleczyć m.in. kolkę niemowlęca, infekcje uszu i astmę są bogus. Słowo "bogus" ma po angielsku wiele znaczeń: fałszywe, nieprawdziwe, udawane, ale także nieskuteczne. Zaskarżony o zniesławienie przez Stowarzyszenie Kręgarzy przegrał w pierwszej instancji. Sędzia David Eady uznał, że artykuł jest zniesławiający, ponieważ, zdaniem sędziego, Singh sugerował, iż Stowarzyszenie umyślnie głosiło fałsz, a oni zapewnili sędziego, że uczciwie wierzą w swoje kuracje. Sędzia nie uznał, że słowo mogło w tym wypadku znaczyć "nieskuteczne", ani nie interesowała go rzeczywista skuteczność lub nieskuteczność kręgarstwa w leczeniu tych chorób. Singh zaskarżył wyrok do wyższej instancji.
Czytaj...

 

Prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie są formą czystki etnicznej - Ahmad Al-Sarraf (23-09-2009)

Próba powstrzymania stałego spadku populacji chrześcijańskiej w krajach arabskich i muzułmańskich jest niezbędna, szczególnie odkąd większość ich żydowskich mieszkańców wyemigrowała pod koniec lat czterdziestych i na początku pięćdziesiątych. Im mniej pozostaje chrześcijan, tym bardziej stajemy się ekstremistyczni i tym mniej jesteśmy zdolni do zrozumienia innego lub docenienia jego warunków życia.
Czytaj...

 

Ofiarki dla Jezusa - Andrzej Koraszewski (23-09-2009)

W małej salce czterema ciasnymi rzędami klęczały modlące się głośno dziewczęta. Czuwała nad nimi zakonnica w ciemnym habicie i siwym fartuchu. Oczy klęczących błądziły po ścianach, a usta głośno i rytmicznie wymawiały słowa pacierza. (...) Od czasu do czasu któraś z dziewcząt opadała siedzeniem na pięty. Wówczas zakonnica czuwająca nad porządkiem podchodziła cicho do gnuśnej i trącała ją końcem sandała. Trącona podrywała się gorliwie, po czym szparki chór głosów brzmiał jeszcze gorliwiej. ...Za rozpowszechnienie Kościoła katolickiego i wiary naszej świętej ... pięć Ojcze Nasz, pięć Zdrowaś Maryja, pięć Chwała Ojcu...
Czytaj...

 

Obraz szkół katolickich - Piotr Błaszczyk (22-09-2009)

Szkoły katolickie spełniają przeciwną funkcję, niż się powszechnie sądzi. U osób, które je wybrały ze względu na jakość nauczania, lub zostały do tego zmuszone, bezpośredni i długotrwały kontakt z osobami duchownymi, przymuszanie do udziału w obrzędach religijnych (do tego należy dodać represje wobec uczniów unikających np. szkolnych mszy świętych), a także brak możliwości polemiki na tematy religijne, w wielu wypadkach rodzi postawy antyklerykalne, często też agnostyczne, ateistyczne lub antyteistyczne. Młodzi ludzie, którzy obracają się w środowisku katolickim częściej zaczynają interesować się krytyką religii i Kościoła. Szkoły katolickie są motorem napędzającym ruch wolnomyślicielski wśród młodego pokolenia. Relacja ucznia szkoły katolickiej z IX Ogólnopolskiego Forum Młodzieży Szkół Katolickich na Jasnej Górze.
Czytaj...

 

Marchewka jest lepsza od kija w zaszczepianiu ducha współpracy - Ed Yong (22-09-2009)

Czasami twierdzi się, że łatwiej jest ludzi karać niż nagradzać. My uważamy, że tak nie jest. Życie jest pełne możliwości obopólnej wymiany korzyści, jak i sytuacji, w których możemy pomagać innym, czy to przyjaciołom, sąsiadom, współpracownikom, czy nieznajomym. Regularnie poświęcamy czas i wysiłki, jak również pieniądze, by wspomagać ludzi wokół nas. Może to być minimalna pomoc, jak pomoc przyjacielowi w przeniesieniu mebla, dodatkowa praca za chorego współpracownika lub pomaganie w odnalezieniu drogi turyście. Może to być także sprawa poważniejsza, jak rekomendowanie kolegi do awansu lub wypowiedzenie się w obronie ofiary dyskryminacji. Tego rodzaju produktywne interakcje są budulcem naszego społeczeństwa i nie powinno się ich lekceważyć.
Czytaj...

 

Trzecia Ewa - Lucyna Nieuważna (22-09-2009)

W historii Kościoła mamy do czynienia z dość osobliwymi przypadkami, gdzie pragnienia cielesne osób żyjących w celibacie, przemieniły się w obsesyjne przeświadczenia doświadczania boskości. Maria stała się poniekąd nowym symbolem erotycznym. Sądząc po miłości, jaką obdarzali Matkę Bożą wielbiciele jej dziewictwa, można by pomyśleć, że oto narodziła się nowa fascynacja bogini rozkoszy. [...] Nawet jeśli interpretując owe średniowieczne teksty potrafimy odróżnić sens wypowiedzi od metafory, nie możemy ignorować faktu, że przeżywanie w klasztorach stany psychotyczne, wizje i ekstatyczne uniesienia opisane zostały przy użyciu słownictwa z dziedziny erotyki.
Czytaj...

 

Stalowa wola wybicia się na świeckość - Mariusz Agnosiewicz (21-09-2009)

Ten tekst będzie wyjątkowy. To nie przechwałki. Wyjątkowy, bo nie zdarza mi się za często pisać pozytywnie o naszych politykach. Pozytywnie o politykach prawicowych nie zdarzało mi się dotąd pisać nigdy. Jest dla mnie przykre, że muszę chwalić endeka za prawo i sprawiedliwość, które realizuje względem Kościoła. Jest dla mnie przykre, że u osoby tak mi odległej światopoglądowo i mentalnie odnajduję o wiele więcej racjonalizmu (i to nie tylko w polityce względem Kościoła!) niż u przeciętnego naszego "liberała" i "lewicowca". Główne winy i zasługi tego stanu rzeczy nie wynikają z tej lub innej doktryny, ale z postawy.
Czytaj...

 

Zamykanie oczu na mizoginię - Nick Cohen (21-09-2009)

Jeśli zbyt długo będziesz patrzeć na jasną stronę, oślepi cię słońce. Mimo wszystkich tych zastrzeżeń pozostaje niezbity fakt, że główny nurt opinii nie uważa ucisku kobiet za pilny problem, jeśli dzieje się w imię kultury lub religii, szczególnie zaś w imię kiedyś uciskanych kultur i religii. Mizoginia, którą generują, nie porusza serc ani nie wzbudza pasji. Rządy, które dławią połowę swoich populacji, nie spotykają się z bojkotem ani z demonstracjami przed swoimi ambasadami, wnioskami o potępienie na konferencjach międzynarodowych ani potępieniem w codziennych dyskusjach politycznych.
Czytaj...

 

Krytyka traktowania ofiar gwałtu przez ulemów - Ayman Nassar (21-09-2009)

Dlaczego zwracamy się z pytaniami do "znających się na rzeczy stron" (tj. duchownych) o ich opinię o wszystkim, co się nam zdarza, a jeszcze nie zostało objęte fatwą? Nie słyszałem o żadnym niemal zjawisku naukowym ani społecznym, co do którego nie została ogłoszona fatwa... Ich fatwa nie odzwierciedla też punktu widzenia kobiet, które są ofiarami, które zostały zgwałcone. Nie bierze także pod uwagę socjologicznych, psychologicznych i rodzinnych implikacji tego problemu - w ten sposób cudownie przemieniając go w prostą sprawę, jak kupienie kilograma jabłek, jak gdyby nie dotyczyło to żywych istot, które zostały zranione i jakby ich opinia była wszystkim, co się liczy (...)
Czytaj...

 

Higiena a religia - Wiesław Jaszczyński (20-09-2009)

Czytając dużo o strasznych warunkach sanitarnych i utrzymaniu higieny w średniowieczu nie mogłem nadziwić się jak mogło dojść do tak straszliwego upadku w tej dziedzinie od czasów starożytnych i zastanawiałem się nad przyczynami takiego stanu rzeczy. Na powody tego zjawiska naprowadził mnie miejscowy lekarz w lokalnym szpitalu w Hasaheisie w Sudanie. W Starożytnym Egipcie podejście do ciała człowieka było zupełnie inne niż u nas. Nie było podziału na części ciała przyzwoite i nieprzyzwoite, nie było wyróżnień i hipokryzji cechującej religię katolicką, ciało człowieka było jednolitą całością.
Czytaj...

 

Problem osoby w filozofii Mikołaja Bierdiajewa - Tomasz Pawlik (19-09-2009)

Urodzony w 1874 roku rosyjski filozof Nikołaj Bierdiajew w młodości był socjalistą, skazany na zesłanie w carskiej Rosji, po rewolucji najpierw był wykładowcą marksizmu, potem został oskarżony o szpiegostwo, a w końcu deportowano go z Rosji. Mieszkając w Berlinie, a następnie w Paryżu, porzuca ateizm i staje się człowiekiem religijnym, ale dalekim od ortodoksji. Uważany jest za prekursora egzystencjalizmu. Filozofię rosyjskiego myśliciela trudno jest jednoznacznie określić i ująć w pewne ramy czy schematy. Jest to ferment najróżniejszych koncepcji filozoficznych z jakimi miał on do czynienia. Dlatego równie często jak uznaje się go za reprezentanta filozofii religii, o jego filozofii mówi się, że jest  "historyczno - eschatologiczno - mistyczno - chrześcijańska".
Czytaj...

 

Stanley pąkla - PZ Myers (19-09-2009)

Byłbym zaszokowany tym, że człowiek uniwersytetu może potępiać ciekawość jako "występek", jako coś "destrukcyjnego i obraźliwego", jako coś "powierzchownego i rozpraszającego uwagę", ponieważ posługiwanie się ciekawością i wpajanie ciekawości naszym studentom jest podobno jednym z naszych zadań. Pąkla dał nam jednak wczesne ostrzeżenie: to nie jest byle jaki profesor, to jest profesor teologii. Ach, tak, to rozumiem. Mogę zrozumieć dlaczego profesor niczego mógłby mieć za złe możliwość, że inni ludzie zaczną sondować jego małą niszę i odkryją jak pustym jest ona kłamstwem.
Czytaj...

 

Gdzie się podziały wszystkie kobiety? Manifest przeciwko apartheidowi płci. - Johann Hari (18-09-2009)

Dzisiaj brakuje ponad 100 milionów kobiet. Zniknęły. W normalnych okolicznościach kobiety żyją dłużej od mężczyzn - ale Chiny mają 107 mężczyzn na każde 100 kobiet w całej populacji, Indie mają 108, a Pakistan ma 111. Gdzie się podziały te wszystkie kobiety? Zostały zabite lub pozwolono im umrzeć. Opieka lekarska jest często zarezerwowana dla chłopców, podczas gdy przemoc wobec kobiet to rutyna. Więcej dziewczynek zostaje zabitych w każdym dziesięcioleciu w tym "kobietobójstwie" niż we wszystkich ludobójstwach XX wieku. W tym roku "zniknie" kolejne 2 miliony dziewczynek.
Czytaj...

 

Moje Włochy - Andrzej Rusław Nowicki (18-09-2009)

W 1972 przyjechał do Wrocławia na moje zaproszenie Antonio Rotondo, profesor historii nowożytnej w Turynie. Towarzyszył mu dr Massimo Firpo, syn Luigiego. Rotondo wygłosił znakomity odczyt o kongregacji indeksu, w którym wykazał, że kongregacja ta nie tylko skazywała książki na spalenie, cenzurowała je i nakazywała usuwanie zakwestionowanych fragmentów, ale także fałszowała stare teksty, nakazując wpisywanie do nowych wydań dzieł Ojców Kościoła fragmentów uzasadniających doktrynę Soboru Trydenckiego.
Czytaj...

 

W potrzasku świętej krwi. Czy raelianie sklonują Chrystusa? - Zenon Kuczera (18-09-2009)

Krew Jezusa była mamidłem największej zagadki świata lub najsprytniejszego oszustwa wszech czasów. Jaka rzeczywistość kryje się za tą tajemnicą? Czy ta sama krew poplamiła naprawdę relikwie z Pasji: chusty z Oviedo, tuniki z Argenteuil i całunu z Turynu? Jak wytłumaczyć niewiarygodnie dobrze zakonserwowane krwinki na relikwiach? Czy DNA jest ten sam? Czy jest przydatny do klonowania? Jaki jest cel tych, których diabeł kusi, żeby sklonować Boga?
Czytaj...

 

Upadłośc konsumencka - Sebastian Mikołajczyk (18-09-2009)

1,3 miliona dłużników zalega na ponad 8,6 miliarda złotych ze zwłoką ponad 60 dni. Wielu z nich jest niewypłacalnych, czyli ich majątek nie wystarcza na pokrycie wszystkich zobowiązań. Te osoby z nadzieją wyczekiwały wejścia w życie znowelizowanej ustawy prawa upadłościowego i naprawczego. Gdy tylko komisja sejmowa rozpoczęła prace nad projektem nowelizacji prawa tegoż, rozległy się różne skrajne komentarze. Wierzyciele z jednej strony zalękli się bezpodstawnego umarzania zobowiązań, z drugiej liczyli na prostsze zaspokojenie chociaż części roszczeń. Idea była prosta: dłużnik, który popadł w długi stając się niewypłacalny, mógł liczyć na umorzenie części zobowiązań jeśli istniały okoliczności "usprawiedliwiające" dłużnika. Pomysł dobry, niestety jak zwykle diabeł tkwiący w szczegółach, postawił pod znakiem zapytania całkowity sens istnienia nowej instytucji prawnej.
Czytaj...

 

Dwa miasta. Przypowieść o fanatyzmie i pragmatyzmie - Mateusz Kukla (18-09-2009)

Wędrowniczek pochodził z kraju targanego nieustannymi konfliktami o podłożu filozoficzno-religijno-naukowo-światopoglądowym, objawiały się one w każdej dziedzinie życia, obecne były one zarówno wśród uczonych na uniwersytetach, jak i pośród przekupek na targu. Przez długi czas znosił on te wzajemne kłótnie, niesnaski i obustronne obrzucanie się błotem przez przeciwne frakcje, aż w końcu niemożność dojścia do porozumienia lub zwycięstwa którejś ze stron, stała się dla niego tak nieznośna, że postanowił coś zmienić.
Czytaj...

 

Fundacja Polsko-Rosyjskie Pojednanie - Władysław Salik (18-09-2009)

70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej powinna wszystkich skłonić do podjęcia wzmożonych wysiłków dla tworzenia przyszłego świata bez lęku przed jakimkolwiek przejawem agresji jednych narodów wobec innych. Najlepszą formą oddania hołdu wszystkim ofiarom wojny, w tym Katynia, będzie uczynienie wysiłków dla zapewnienia trwałego pojednania między narodami, podjęcia wszechstronnej pokojowej współpracy gospodarczej, społecznej i kulturalnej między wszystkimi narodami świata.
Czytaj...

 

Tarcza, która nie istniała. Sojusznik, który nie istniał - Bartek Ułanowski (18-09-2009)

Generał Koziej stwierdził w wywiadzie dla portalu wp.pl, że decyzja Stanów Zjednoczonych o nie podpisywaniu z Polską układu ratyfikującego budowę tarczy przeciwrakietowej na terenie RP jest naszą niewykorzystaną szansą. Według generała staliśmy się na powrót ofiarą rozgrywek międzynarodowych i polityki wzajemnych ustępstw między USA a Rosją. Według Pana Generała Kozieja ponosimy winę za to, że Amerykanie nie chcieli podpisać z nami układu, bo sygnały płynące od nas nie były zbyt jednoznaczne. Ile, śmiem pytać, jednoznacznych sygnałów musimy wysłać za ocean, by Amerykanie zaczęli nas doceniać?
Czytaj...

 

Stworzenie świata - Lucyna Nieuważna (17-09-2009)

Wszystko zaczyna się w chwili kuszenia Ewy. Argument szatana brzmiał następująco: "Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie dobro i zło znali".  Tymczasem jedyne czego się dowiedzieli, gdy złamali zakaz, to tego, "że są nadzy". Poznanie dobra i zła ograniczyło się do rozpoznania własnej nagości i wywołanego nią pożądania seksualnego. Wedle interpretacji bardziej potocznej, grzechem prarodziców była pycha, buntu przeciwko Bogu przyjmujący formę skonsumowania zakazanego owocu. Człowiek upada tracąc swą pierwotną doskonałość, ponieważ nagle opanowuje go błędne przekonanie o jej prawdziwym źródle; zapomina o jej pochodzeniu boskim i przypisuje ją samemu sobie.
Czytaj...

 

Ziemia - Anatol France (17-09-2009)

Tematem książki jest, jak wskazuje tytuł, ziemia. Wedle pana Zoli ziemia jest kobietą czy też samicą, dla niego bowiem to jedno i to samo. Pokazuje nam on "pierwotnych samców, utrudzonych zapładnianiem ziemi". Opisuje chłopów, którzy pragną "wedrzeć się w nią, użyźnić aż do wnętrzności", którzy kochają ziemię "żyjąc bez przerwy w namiętnym z nią kontakcie" i którzy wdychają "z rozkoszą zdrowego samca woń towarzyszącą jej zapładnianiu". Nic na tych kartkach napisanych przez pseudonaturalistę nie zdradza bezpośredniej obserwacji. Nie wyczuwa się tam życia człowieka ani życia przyrody.
Czytaj...

 

Być może istnieją czasy piękniejsze... - Oskar Wiśniewski (17-09-2009)

"Być może istnieją czasy piękniejsze, ale te są nasze" - to słowa człowieka, który zajmował się "istnieniem", a więc egzystencją, we wszystkich niemalże aspektach ­‑ Jeana-Paula Sartre`a. Najbardziej bodaj kontrowersyjnego filozofa IV i V Republiki Francuskiej. Jego rozmyślania nad istotą egzystencji były przesiąknięte wpływami sytuacji politycznej w ojczystej Francji, w Europie i na świecie (vide: sprawa wojny w Algierii, matni zupełnie innego egzystencjalisty Alberta Camusa). Ale to nie wszystko. Sartre nie mógł tworzyć przy całkowitym oderwaniu owoców swojej pracy od własnych odczuć. Znając jego filozofię można stwierdzić, iż takie filozofowanie bez przekonania zwyczajnie go odrażało. Nudny profesor filozofii, tworzący w odosobnieniu ? Nie! Jego mocą byli ludzie; "egzystencjalizm jest humanizmem".
Czytaj...

 

Antysemityzm w publikacji Jerzego Roberta Nowaka 'Kogo muszą przeprosić Żydzi' - Karol Haratyk (17-09-2009)

Cechą swoistą stereotypu spiskowego jest przypisywanie grupie obcej jako takiej intencji, co często wiąże się z wiarą w istnienie odległego centrum dowodzenia, którego wolę realizują wiernie członkowie grupy, wykazując się przy tym niezwykłym skoordynowaniem swych działań. Ponadto działania ich pozostają tajne. Aż nadto jawne stają się natomiast zgubne skutki tych działań. Grupa ta odznacza się wyjątkowym egoizmem i solidarnością. Jej celem jest zazwyczaj "produkowanie zła" lub osiągnięcie władzy, zdominowanie grup im obcych. Funkcje stereotypu spiskowego: pomaga odnaleźć przyczynę negatywnych zjawisk społecznych, interpretować przeszłość oraz tworzyć scenariusze na przyszłość, mobilizuje do czujności w tropieniu wrogów i obrony grupy własnej, jak również usprawiedliwia dyskryminację grupy obcej. Poszczególne stereotypy spiskowe przejawiane przez daną osobę składają na ogólną orientację poznawczą, zwaną "myśleniem spiskowym". Orientacja ta rzutuje na ocenę wydarzeń ze sfery życia publicznego.
Czytaj...

 

Sowita - Andrzej Rusław Nowicki (16-09-2009)

Jeśli Atena nie istnieje i nie istniała, problem jej "prawdziwego wyglądu" nie istnieje, bo skoro jej nie było, to nie można było zobaczyć jak na prawdę wyglądała, a jeśli istniała, to jako bogini była dla ludzi w swoim prawdziwym, boskim kształcie niewidzialna. Jedynie bogowie widzieli swoje prawdziwe kształty, natomiast ludziom ukazywali się "pod postacią" nieba, gwiazd, planet, chmur, piorunów, oceanów, mórz, rzek, strumieni, gór, skał, drzew, kwiatów, zwierząt i różnych przedmiotów, a także pod postacią staruszek, starców, dziewczynek, chłopców, a zwłaszcza pięknych dziewcząt i mężczyzn.
Czytaj...

 

Opowieść o dwojgu ateistach - Albert Mohler (16-09-2009)

Dawkins jest najsłynniejszym chyba na świecie ateistą. Równocześnie (i jak nas zapewnia - nieprzypadkowo) jest on także światowej sławy obrońcą Darwina i teorii ewolucji. Karen Armstrong jest popularyzatorką prac o religiach świata. Zasadniczo ma ona dobrotliwy pogląd na religię, argumentując, że różne religie świata są drogami ku temu samemu poszukiwaniu sensu. Ta była zakonnica napisała kilka książek o wątkach i postaciach związanych z islamem i jest krytyczna wobec tego, co nazywa "fundamentalistyczną" religią. Jest krytykiem "religijnego fundamentalizmu", na którego media mogą zawsze liczyć, gdy potrzebują komentarza
Czytaj...

 

Krytyka metafizyki - Marcin Gumiński (16-09-2009)

Jak pisze Rudolf Carnap w Przezwyciężeniu metafizyki przez logiczną analizę języka, "wielu było przeciwników metafizyki (...). Jedni uważali ją za fałszywą, bo sprzeczną z doświadczeniem, inni sądzili, że jest ona tylko niepewna, bo pytania, które sobie zadaje, przekraczają granice ludzkiego poznania". Pragmatycy zaś w ogóle nie zaprzątali sobie nią głowy, gdyż uważali, że jest ona bezpłodna, ze względu na codzienną praktykę życiową. Sam Carnap stwierdza, że poddając twierdzenia metafizyki analizie logicznej można udzielić odpowiedzi na pytanie o jej ważność i prawomocność. Według Carnapa wszelkie twierdzenia metafizyki, poddane tej analizie, okazują się być - w ściśle logicznym znaczeniu tego słowa - bezsensowne.
Czytaj...

 

Oprah i Saddam w Twoim mózgu (i co to mówi o Twojej babci i Halle Berry) - Ed Yong (16-09-2009)

W swoim pierwszym eksperymencie Quiroga wykorzystał elektrody, aby zbadać aktywność poszczególnych neuronów w mózgach pacjentów leczonych operacyjnie na epilepsję. Kiedy pacjentom pokazywano zdjęcia przedstawiające znanych ludzi, zwierzęta lub inne obiekty, niektóre z ich neuronów zdawały się reagować bardzo wybiórczo. Jeden z nich reagował na kilka różnych zdjęć Halle Berry (nawet w kociej masce), jak i na jej narysowaną postać oraz na zapis jej imienia i nazwiska. Inne neurony odpowiadały w podobny sposób na Jennifer Aniston oraz znane budowle, takie jak Krzywa Wieża w Pizie.
Czytaj...

 

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl


PSR Blisko CiebieForum dyskusyjne PSR

żenująca "polemika" Christianitas z artykułem Eli B-S
Marsz Ateistów i Agnostyków
Protokół z XVII Posiedzenia Zarządu Głównego dn. 30.09.2009
V Festiwal Racjonalistyczny - 5-6. XII. 2009
Protokół z XVI Posiedzenia Zarządu Głównego w dn. 15.09.2009
Spotkanie warszawskiego oddziału PSR 8 X o 17:30 w Tarabuku
Spotkanie PSR Kraków, 1 października, 19.00, klub Daddy's
Zebranie PSR Dolny Śląsk
Jak przekonać rodziców do etyki?
Audycja o eutanazji w radiu Radiofonia, środa, godzina 14.00
Jak zabezpieczyć sobie pogrzeb świecki?

Nowości w serwisie PSR

Doniesienie do prokuratury w związku z tzw. cudem w Sokółce - (02-10-2009)

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów reprezentuje osoby o światopoglądzie racjonalnym, a co za tym idzie w przeważającej części świeckie. Mając to na uwadze, w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi znalezienia fragmentów ludzkich szczątków w hostii w kościele św. Antoniego w Sokółce domagamy się wyjaśnień co do podjętych przez Prokuraturę czynności w tej sprawie. Jednocześnie, proszę traktować niniejsze pismo jako zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Czytaj...

 

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Redaktor główny działu: Zuzanna Niemier.

Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Redaguje: Paulina Łopatniuk


Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Redaguje: Paulina Łopatniuk


Znalezione w sieci

Polacy to urodzeni społecznicy (20-09-2009)
Autor: Dominik Uhlig
Źródło: Gazeta Wyborcza
Nie pomagamy sobie, nie współpracujemy? Nieprawda. Są sprawy, które potrafią połączyć organizacje pozarządowe, samorząd, biznes i mieszkańców
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Albo chodzisz na religię, albo szukaj innej szkoły (23-09-2009)
Autor: Maja Sałwacka
Źródło: Gazeta.pl
- Moja córka chciała się uczyć w gimnazjum plastycznym. Gdy dyrektorka dowiedziała się, że nie będzie chodzić na lekcje religii, zaproponowała poszukanie innej szkoły. W Polsce, w środku Europy - opowiada pani Teresa.
Zgłoszone przez: Pawel_L
Czytaj..

Lotnicze pogotowie bez święceń (26-09-2009)
Autor: Henryk_P
Źródło: http://www.pardon.pl/, za Naszym Dziennikiem
Poseł Czesław Hoc (PiS) bardzo zbulwersował się brakiem pozwolenia na poświęcenie i pobłogosławienie nowego śmigłowca dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uroczystość przekazania służbie ratowniczej nowego śmigłowca medycznego firmy Eurocopter odbyła się dwa tygodnie temu na terenie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lotnisku Bemowo w Warszawie. Symbolicznego odsłonięcia śmigłowca dokonała minister Ewa Kopacz.
Zgłoszone przez: Henryk_P
Czytaj..

Komu apostazja (06-10-2009)
Autor: Tomasz Ponikło
Źródło: http://tygodnik.onet.pl/32,0,34372,komu_apostazja,artykul.html
Kanonista ks. prof. Remigiusz Sobański komentuje pismo apostatów do Watykanu krytykujące utrudnianie przeprowadzanie apostazji przez Komisję Episkopatu Polski w 2008 r.
Zgłoszone przez: liliac
Czytaj..

Dobrej zabawy z papieżem (12-10-2009)
Autor: Mariusz Szczygieł
Źródło: Gazeta Wyborcza- Duży Format
Papież w Czechach. Czyli o tym, że może być inaczej niż w Polsce.
Zgłoszone przez: liliac
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum portalu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
O Komisji Majątkowej raz jeszcze...
Świecka sekta wyznawców marketingu sieciowego
PiS i PO chcą rozdziału kościoła od państwa.
O Marszu Ateistów i Agnostyków
Na początku był błąd.
Dobrze nie mieć telewizora
Mieszkanie prawem a nie towarem?
Moja definicja Humanizmu
Idiokracja.
Biskup do prawników
Giordano Bruno - ikona wolnomyślicieli, czy
Moje dziecko idzie do komunii...
Książki obowiązkowe dla każdego ateisty
40 mln !!!
Czy tylko ja zauważam zmiany???
Nie chcieli poświęcić śmigłowca :)
Media i racjonaliści.pl
Straż Miejska czy Straż Miejska Katolików?
A może własna uczelnia ?
Klauzula sumienia dla farmaceutów?
Kocham katolika - hipokrytę.
Trwa Dolnośląski Festiwal Nauki dziś też o teologii
Religia w szkole - prośba wychowawcy

Strona główna Forum

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista na DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nas


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.