MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #139
Nakład: 30166 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2010-05-09 do 2010-05-21

Spis treści:


Jedynie kajdany wiedzy czynią człowieka wolnym; swoboda ciemnoty - to zaledwie pozory.

Władysław Grzeszczyk — Parada paradoksów

Noc Muzeów, Muzeum Poczty i Telekomunikacji - ok. połowa eksponatów dotyczy Jana Pawła II - ornaty, zdjęcia, listy, znaczki i inne relikwie. Dobry wynalazek ta noc muzeów, kiedy mogę oglądać te pomniki polskiej głupoty bez płacenia za nie. W tym samym czasie Poczta Polska reklamuje u siebie kredyt "pierwszokomunijny" - okazja: możesz się zapożyczyć bez zgody współmałżonka. Najzabawniejsza kraina w Eurolandzie? MA


Aktualności i ogłoszenia

Biuletyn

Dziś biuletyn Racjonalisty wysyłamy w pełni. Zwracacie nam uwagę, że od jakiegoś czasu w biuletynie emailowym Racjonalisty podajemy jedynie część nowości z serwisu. Tak w istocie jest, ale spowodowane to jest rozrostem treści przy zachowaniu tej samej częstotliwości wysyłania biuletynu (średnio raz na miesiąc). W tej sytuacji, gdybyśmy wysyłali cały biuletyn, byłby on niesamowicie długi i niewygodny w obsłudze. Rozwiązaniem byłoby wysyłanie biuletynu raz na tydzień (ewentualnie raz na dwa tygodnie, ale wówczas też trzeba by nieco przycinać raport o nowościach w Racjonaliście). Czy preferujecie takie rozwiązanie? Lepiej częściej a pełniej, czy rzadziej z wyborem nowości?

Zmiany w regulaminie

Informujemy użytkowników forum, że w ostatnim czasie dodany został do regulaminu forum punkt 25a (ban na wniosek użytkowników), zmianie uległy terminy rozpatrywania spraw. Usunięto pkt 14.4 (ban za negatywne oceny i punkty ujemne). W związku z tym, że w ostatnich miesiącach regulamin forum zmieniany był kilkakrotnie, a nie pisaliśmy o tym w biuletynie, więc bardzo prosimy użytkowników forum o zapoznanie się w całości z regulaminem porządkującym funkcjonowanie forum.

Ateusza portret własny

Z przyjemnością informujemy, że ukazała się kolejna książką Andrzeja Koraszewskiego, zatytułowana Ateusza portret własny.

Jakkolwiek nie traktuje wyłącznie o ateizmie, jednak ateizm pełni w tym wszystkim rolę osobliwą. Zapytał na naszym forum czytelnik, co mówi ateizm o człowieku? Ateizm nic nie mówi o człowieku. Człowiek-ateista stwierdza: nie znajduję powodów do wiary w boga. Dalej zaczyna się szukanie moralności bez religii, tożsamości bez religii, relacji społecznych bez religii. Wyniki będą zależały od kontaktów z nauczycielami, z filozofią, z nauką. Jak wielu ludzi religijnych, nasz czytelnik pomylił ateizm z religią, która oferuje gotowy pakiet odpowiedzi na wszystkie ważne pytania. Ateizm nie jest jednak religią, jest tylko odrzuceniem religii, nie zastępuje jednego pakietu gotowych wyjaśnień innym kompletnym pakietem wyjaśnień.

Zobacz szczegóły...

Inne pozycje wydawnictwa Racjonalista:

  1. John Diamond: Cudowne mikstury (podręcznik sceptyka o homeopatii i medycynie alternatywnej, z przedmową Dawkinsa)
  2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany (czarna książeczka obskurantyzmu polskiego, pięknie ilustrowana)
  3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
  4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie (kryminał ateistyczny)
  5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita  
  6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
  7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
  8. Friedrich Nietzsche: Antychryst

Nasze ideo-gadżety

  1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
  2. Koszulka ateisty


Nowe teksty

Uświadamianie dzieci - Mariusz Agnosiewicz (21-05-2010)

W wychowaniu dziecka zawsze pojawia się taki moment, kiedy zadaje nam ono takie pytania, które wprawiają nas w zakłopotanie i to nie zawsze z powodu tego, że nie znamy na nie odpowiedzi. Są to pytania na ogół dość trudne, co do których najczęściej nie ma zgody wśród osób dorosłych albo wobec których dorośli czują pewne zakłopotanie, jak właściwie przekazać je dziecku. Chcielibyśmy umieć radzić sobie z odpowiadaniem na takie pytanie. Nie chcielibyśmy też powstrzymywać naszego dziecka przed zadawaniem trudnych pytań. Chcemy jednak być uczciwi wobec naszych dzieci, aby wiedziały, kiedy opowiadamy im bajki a kiedy mówimy prawdę.
Czytaj...

 

Rzecznik przemówił w sprawie „elfów” - Caden O. Reless (20-05-2010)

Violetta Ozminkowski, autorka opublikowanego na początku maja bieżącego roku przez Newsweek artykułu pt. "Dzieci, które mówią po elficku", musiała swoim tekstem wsadzić kij w mrowisko, skoro do niemal natychmiastowej odpowiedzi poczuł się wywołany rzecznik prasowy ministra edukacji narodowej Grzegorz Żurawski. Regularni czytelnicy polskich serwisów oświatowych mogli zareagować pewnym zdziwieniem odnajdując wśród aktualności na stronach MEN i poszczególnych kuratoriów wyjaśnienie rzecznika dotyczące sytuacji dzieci z afazją, bezpośrednio sprowokowane artykułem opublikowanym niedawno na łamach Newsweeka.
Czytaj...

 

Nie mówcie mi o pasterzach kóz - Andrzej Koraszewski (20-05-2010)

Islam, tak jak w ubiegłym wieku faszyzm i komunizm, rzuca dziś wyzwanie wszelkiej racjonalności. Radykalny islam, wojujący islam, islam Ahmadinedżada, islam Al-Kaidy, islam zamachowców-samobójców, islam wzywających do mordów mułłów. Czasami słyszymy, że jest inny islam, lub że mieszkańcy krajów muzułmańskich nie wszyscy są radykałami. Prawda, to również próbujemy pokazać. Konfrontacja z islamem, podobnie jak w ubiegłym stuleciu zimna wojna między Zachodem a komunizmem, w dużym stopniu dominuje dziś politykę międzynarodową, jest osią większości konfliktów zbrojnych w dzisiejszym świecie. Wojujący islam jest również odbierany jako największe zagrożenie dla stabilności współczesnego świata.
Czytaj...

 

Moudhi jedzie na ośle - Abdallah Nasser Al-Fawzan (19-05-2010)

Moudhi, znana dyrektorka szkoły średniej w Rijadzie, od pięciu lat próbuje przekonać władze Arabii Saudyjskiej, że kobiety mają takie samo prawo do prowadzenia samochodu jak mężczyźni. W kolejnych próbach stara się przedstawić dowody, że korzyści przeważają nad zagrożeniami. Po kolejnych porażkach przeszła do metod niekonwencjonalnych. Najpierw, po prostu usiadła za kierownicą i wyjechała na ulice stolicy.
Czytaj...

 

Bluźnierstwo na niedzielę dzisiejszą: córki Ewy - PZ Myers (18-05-2010)

Tertulian myślał, że mówi coś złego o kobietach, ale zastanówcie się. Każda kobieta jest Ewą, a Ewa jest tą, która doprowadziła ludzkość do poznania dobra i zła i była "pierwszą, która porzuciła prawo boże" - Ewa była pierwszą wolnomyślicielką! Jeśli to odwrócić, to okazuje się to bardzo miłym mitem. Jest w tym częściowa odpowiedź na mizoginię: uwolnij się od starych dogmatów, które chcą, by kobiety były wyłącznie podporządkowanymi producentkami niemowląt; przełam martwe i ciemiężące prawa boże i kuś mężczyzn, by podążyli za tobą do wyzwolenia. Wszyscy razem będziemy wolni.
Czytaj...

 

Wieloryby wyewoluowały z małych kopytnych żyjących w wodzie przodków - Ed Yong (17-05-2010)

Podróżując w czasie wstecz o jakieś 50 milionów lat, mógłbyś spotkać małego, skromnego zwierzaka przemieszczającego się na chudych, zakończonych kopytkami nogach wzdłuż rzek południowej Azji. Żeruje na ziemi, ale w obliczu niebezpieczeństwa chętnie daje nura w bezpieczniejszą wodną otchłań. Zwierzę nazywa się Indohyus (dosłownie "Indyjska świnka") i choć jego wygląd o tym nie świadczy, to jest najwcześniejszym znanym krewniakiem dzisiejszych wielorybów i delfinów.
Czytaj...

 

Los Angeles ogranicza dostęp do legalnej marihuany - Caden O. Reless (16-05-2010)

Intencją prawa dekryminalizującego i depenalizującego posiadanie i zażywanie marihuany dla celów leczniczych (medical marijuana) jest najczęściej chęć pomocy tym osobom, którym marihuana może przynajmniej przejściowo przynieść ulgę w poważnych chorobach i problemach zdrowotnych. Tak było również początkowo w przypadku prawa obowiązującego w stanie Kalifornia.
Czytaj...

 

Ucieczka intelektualistów - Michael J. Totten (14-05-2010)

Byli na Zachodzie ludzie, odrzucający wschodnio-europejskich dysydentów z przyczyn, które można nazwać konserwatywnymi. Chcieli założyć, że świat słowiański był beznadziejnie zanurzony w tradycji autokracji, ignorancji, posłuszeństwa i uniżenia - tradycji caratu. Bardzo dobrze widzieli, że komunizm w Związku Radzieckim powielił cały system carski w nowej wersji. Na czele był wódz, którego władza była niekwestionowana. Na dnie były masy, które musiały głosić mądrość wodza na szczycie. I wielu ludzi patrzyło na to i mówiło: tak, tak powinien wyglądać świat słowiański. To jest autentyczne. Słowianie są z natury gorsi od ludzi Zachodu. Nie są zdolni do wolności. Nie są zdolni do samodzielnego myślenia.
Czytaj...

 

Religia jest profanacją rozumu - Andrzej Koraszewski (14-05-2010)

Niedawno Richard Dawkins przypomniał jeden ze swoich starych dowcipów, opowiadając podczas wykładu, co by było gdyby nauka, podobnie jak religia, sankcjonowała regionalne prawdy naukowe. Uczeni pochodzący z różnych regionów świata byliby wyznawcami różnych przekonań naukowych (powiedzmy, o przyczynach wyginięcia dinozaurów, czy grawitacji) obrzucaliby się klątwami, ekskomunikami i fatwami, zaklinając się na wszystkie świętości, że ich przekonanie jest jedyną prawdą naukową. Z racji urodzenia bylibyśmy przypisani do podstawowych prawd naukowych danego regionu, bylibyśmy zobowiązani do lojalności wobec tych prawd i do pogardzania ludźmi wierzącymi w naukowe nieprawdy z innych regionów świata.
Czytaj...

 

Hidżab obowiązkiem każdej kobiety - A. Savyon (13-05-2010)

Niedawno rząd irański wyraził niepokój wobec nasilającego się wśród kobiet irańskich trendu do pokazywania się publicznie bez hidżabu albo z niedbale noszonym hidżabem. Wysocy funkcjonariusze i propagandziści władz irańskich twierdzą, że takie nieskromne ubranie jest winne moralnemu zepsuciu i korupcji, chorobom, a nawet trzęsieniom ziemi, i że zagraża samemu istnieniu państwa. Poinformowano, że sam Najwyższy Przywódca, Ali Chamenei, wydał rozkaz zajęcia się tym problemem. Minister spraw wewnętrznych Mustafa Mohammad Najjar ogłosił rozpoczęcie "Kampanii skromności i hidżabu", realizowanej przez różne ministerstwa Iranu. Maryam Mojtahed-Zadeh, która przewodzi Centrum ds. Kobiet i Rodziny w Biurze Prezydenta, powiedziała, że egzekwowanie nowej kampanii może wymagać użycia siły i wznowienia tak zwanych "patroli informacyjnych".
Czytaj...

 

Światowe trendy zabójstw honorowych - Phyllis Chesler (12-05-2010)

Islamski apartheid płci jest pogwałceniem praw człowieka i nie może być usprawiedliwiany w imię relatywizmu kulturowego, tolerancji, antyrasizmu, różnorodności i poprawności politycznej. Jak długo grupy islamistyczne będą zaprzeczały, minimalizowały i zaciemniały ten problem, a rządy i funkcjonariusze policji będą akceptowali nieprawdziwą wersję rzeczywistości, tak długo kobiety na Zachodzie będą zabijane w imię honoru. Walka o prawa kobiet jest kluczowa dla walki o wartości europejskie i zachodnie. Jest niezbędną częścią prawdziwej demokracji, wraz z wolnością religii, tolerancją dla homoseksualistów i wolnością sprzeciwu. Tutaj więc splata się największa walka dwudziestego pierwszego wieku.
Czytaj...

 

Ideały społeczne księcia Piotra Kropotkina. Anarchokomunizm. - Tomasz Radochoński (11-05-2010)

Książę Kropotkin dostrzegał trudności, jakie napotka przeniesienie jego koncepcji do praktyki życia społecznego; wiedział, że próba połączenia zasady absolutnej wolności jednostki oraz komunizmu ekonomicznego jest zadaniem bardzo ambitnym, i trudnym. Dostrzegał, iż w praktyce postulat ludzkiej solidarności w dążeniu do zagwarantowania wszystkim możliwego dobrobytu może kolidować z rozszerzaniem granic wolności indywidualnej. Sam sobie stawiał (zważywszy na skomplikowanie i właściwie nierozwiązywalność problemu raz na zawsze) retoryczne jak sądzę, pytania: jak zorganizować kolektywnie pracę, nie krepując przy tym czyjejkolwiek inicjatywy.
Czytaj...

 

Diametralna zmiana upierzenia dinozaurów na przykładzie dwóch młodych osobników - Ed Yong (10-05-2010)

W Chińskiej Akademii Nauk, Xing Xu spogląda na dwie piękne skamieliny dinozaura, obie z wyraźnym upierzeniem na kończynach i ogonie. U mniejszego okazu pióra są u podstawy cienkie jak wstążki, przybierając kształt piórka na czubku (z promieniami wychodzącymi ze stosiny). Większy okaz jest inny - jego upierzenie na kończynach i ogonie na całej długości przypomina wyglądem pióra. Popełnisz błąd zakładając, że z tak różną strukturą upierzenia okazy te należą do różnych gatunków. Są to w rzeczywistości okazy tego samego zwierzęcia - Similicaudipteryx - w różnych stadiach rozwoju.
Czytaj...

 

Konflikt w sprawie MCAS Futenma - Caden O. Reless (10-05-2010)

Sieć konfliktu, zogniskowanego wokół amerykańskiej obecności wojskowej na Okinawie, przedstawia złożony system zależności, pozostający w stanie delikatnej równowagi. Aktualnie można wskazać co najmniej na kilka źródeł występujących w tej sprawie napięć; źródeł o charakterze czysto politycznym (w wymiarze wewnętrznym i międzynarodowym), jak też o charakterze psychologicznym i społecznym.
Czytaj...

 

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl


PSR Blisko Ciebie

Forum dyskusyjne PSR

VIII posiedzenie Zarządu Głównego

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Ateiści pójdą do nieba
Startują Młodzi Racjonaliści Warszawy!
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 13 maja 2010 r.


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Redaktor odpowiedzialny: Zuzanna Niemier.


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Redaktor odpowiedzialny: Paulina Łopatniuk


Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Redaguje: Paulina Łopatniuk


Znalezione w sieci

Cesarz w szoku (09-05-2010)
Autor: Sławomir Leśniewski
Źródło: Polityka.pl
8 lutego 1807 r. pod Iławą Pruską stoczono jedną z najkrwawszych bitew w dziejach świata. Na polu bitwy poległo i zostało rannych 27 tys. Rosjan, 3 tys. Prusaków i 20 tys. Francuzów.
Zgłoszone przez: liliac
Czytaj..

Polska tylko dla hetero (10-05-2010)
Autor: Maciej Jarkowiec
Źródło: www.przekroj.pl
Narodowe pojednanie to okazja, żeby Polacy wykazali dobrą wolę wobec mniejszości seksualnych. Ich przedstawiciele, choć nikomu nie robią krzywdy, są w naszym kraju dyskryminowani nie tylko przez współobywateli, ale także przez instytucje państwa
Zgłoszone przez: ramichael
Czytaj..

Rosja idzie na Zachód (10-05-2010)
Autor: Jacek Żakowski
Źródło: www.polityka.pl
Co łączy koniec Bonda z końcem krętactwa katyńskiego i irańską bombę z naszym udziałem w moskiewskiej defiladzie?
Zgłoszone przez: ramichael
Czytaj..

Noblista pedofil (10-05-2010)
Autor: Tomasz Walat
Źródło: www.polityka.pl
W Szwecji pokazano film o nobliście Danielu Gajdusku, którego odkrycie uratowało tysiące ludzi. U schyłku życia został skazany w USA za pedofilię. Podobnie jak w przypadku Polańskiego, rozpętała się wówczas dyskusja, czy wybitnym ludziom wolno więcej.
Zgłoszone przez: ramichael
Czytaj..

Ksiądz, powołanie i seks (11-05-2010)
Autor: Wawrzyniec Smoczyński
Źródło: Polityka
Problemy Kościoła z seksualnością księży. Łamanie celibatu, homoseksualizm, pedofilia. Pozbywanie się krytyków, osłona grzeszników. Badania i analizy. Doskonały artykuł.
Zgłoszone przez: Koraszewski
Czytaj..

Wielkie zwycięstwo ateistów w USA (11-05-2010)
Autor: Dirk Johnson
Źródło: New York Times/Onet.pl
Organizacja Freedom From Religion Foundation niedawno wygrała sprawę przed federalnym sądem w Wisconsin. Orzekł on, że Narodowy Dzień Modlitwy jest pogwałceniem pierwszej poprawki do Konstytucji USA.
Zgłoszone przez: TyDraniu
Czytaj..

Co robić jak ktoś umrze? (12-05-2010)
Autor: Wojciech Jóźwiak
Źródło: www.taraka.pl
Myślę, że dwie okoliczności tu zaważyły i ważą dalej na naszych pogrzebowych obyczajach. Jeden to ten, że na katolickich pogrzebach traktowanych jako uroczystość stricte kościelna rutynowo aktywni są funkcjonariusze Kościoła, czyli księża, rodzinie zaś przypada rola biernych uczestników. To może się zmienia, kiedy zmarły należał do jakiejś silnej grupy - państwowej, partyjnej, masońskiej czy innej, ale i tu rutyna katolickiego obyczaju pogrzebowego bierze górę. Co uderzyło mnie na samym początku procesu pogrzebowego Lecha Kaczyńskiego. Kiedy w niedzielę 11 kwietnia przywieziono z Moskwy trumnę prezydenta Państwa Polskiego, od razu, już na lotnisku zaopiekowali się nią księża. A przecież Kaczyński był przede wszystkim głową państwa!
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

W rytmie krpohymnów. Tra la la la, niech żyje nasza firmaaa! (13-05-2010)
Autor: Wojciech Markiewicz
Źródło: Polityka.pl
"W cywilu wspólne odśpiewywanie korpohymnu ma "integrować pracowników wokół wspólnego celu i misji firmy" - piszą szefowie Centrum Kreowania Liderów (CKL), które oferuje szkolenia Integracyjna Moc Muzyki. Obejmują one następujące zajęcia: "1. Orkiestra - to organizacja (mała, duża firma), a pracownicy to poszczególni muzycy. 2. Warsztat afrykański - idealna forma integracji przez warsztaty bębniarskie oraz taniec afrykański. 3. Wieczór piosenki biesiadnej z wykorzystaniem "Śpiewnika Lidera" (do zwrotu po zajęciach). 4. Wspólne układanie hymnu firmowego: pracownicy zostają podzieleni na zespoły. Każdy zespół ma za zadanie ułożenie kilku zwrotek o firmie, które to zwrotki po połączeniu dadzą hymn firmy"."
Zgłoszone przez: liliac
Czytaj..

Brytyjczyków pułapka na papieża (13-05-2010)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źródło: www.polityka.pl
Robertson i Stephens podjęli się przygotować prawną zasadzkę na papieża Ratzingera w kontekście kryzysu pedofilskiego wstrząsającego Kościołem rzymskokatolickim w USA i Europie Zachodniej.
Zgłoszone przez: ramichael
Czytaj..

Niezbędnik ateisty (13-05-2010)
Autor: Edwin Bendyk
Źródło: bendyk.blog.polityka.pl
Ukazał się "Niezbędnik ateisty" (Wydawnictwo Czarna Owca), zbiór wywiadów z polskimi ateistami przeprowadzonych przez Piotra Szumlewicza, ze wstępem Magdaleny Środy. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. Agnieszka Graff, Robert Biedroń, Dorota Nieznalska, Michał Kozłowski, Kinga Dunin, Zygmunt Bauman, zmarły niedawno Krzysztof Teodor Toeplitz
Zgłoszone przez: ramichael
Czytaj..

Alkohol w przedszkolu, czyli jak Raciborowice wychowują w trzeźwości (13-05-2010)
Autor: Joanna Mąkosa
Źródło: TOK FM/gazta.pl
Podkrakowskie Raciborowice znalazły swój własny sposób interpretacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Sklep z piwem, winem i wódką mieści się w budynku przedszkola, tuż obok szkoły. Zgodziły się na to władze gminy. Na prośbę księdza, którego poparła Rada Parafialna
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Zdrowie Polaków (14-05-2010)
Autor: Halina Pilonis
Źródło: medonet.pl
Jesteśmy wciąż w najściślejszej czołówce Europy pod względem zapadalności na raka płuc i szyjki macicy. Spożycie owoców i warzyw należy do najniższych w UE. Jednak, wbrew obiegowym opiniom pijemy znacznie mniej alkoholu niż przeciętny Europejczyk. Najzdrowsi w Polsce są mieszkańcy województwa podkarpackiego, najkrócej żyje się w łódzkiem.
Zgłoszone przez: Krzysztof Jóźwiak
Czytaj..

Mam tatuaż i dobre geny (14-05-2010)
Autor: Sławomir Zagórski
Źródło: Wyborcza.pl
Przekłuwanie ciała kolczykami lub robienie sobie tatuażu to widoczny sygnał dla partnerki: jestem na tyle zdrowy, że mogę sobie pozwolić na takie ryzykowne posunięcia
Zgłoszone przez: Grzesiek
Czytaj..

To nie Princeton, to Warszawa (14-05-2010)
Autor: Jacek Żakowski
Źródło: Gazeta Wyborcza
"Akademicki sukces wymaga (...) respektowania akademickich standardów. A z tym mamy problem. Jedną z fundamentalnych wartości akademickich jest otwartość na pluralistyczne poglądy i twórcze konfrontacje. W Polsce umacnia się zaś akademicka cenzura wymuszana przez konserwatywno-katolicki radykalizm. Nawet rektor nie wstydzi się już przyznać, że unika otwartej dyskusji z poglądami, których nie podziela."
Zgłoszone przez: liliac
Czytaj..

Polska? A co to? (15-05-2010)
Autor: Adam Suchoński, Jan Dziadul
Źródło: polityka.pl
O tym, jak zagraniczne podręczniki opisują dzieje Polski - mówi prof. Adam Suchoński.
Zgłoszone przez: waldeck77
Czytaj..

Proszę o miejsce dla odmieńców (16-05-2010)
Autor: Olga Tokarczuk
Źródło: www.wyborcza.pl
Nie jestem katoliczką i podczas tej żałoby tacy jak ja zostali wykluczeni z jej symbolicznego przeżywania. Ale mój radar podpowiada mi, że ludzi tak czujących jest coraz więcej. I chwała Bogu, że jesteśmy my, Polacy, różni
Zgłoszone przez: ramichael
Czytaj..

Święta Rodzina analizuje twój problem (16-05-2010)
Autor: Milena Orłowska
Źródło: www.wyborcza.pl
Święta Maszyna (zwana także Nieskalaną), przypominająca bankomat instalacja młodej artystki Kamili Szejnoch, której przestraszył się zarząd spółki PKP SA, stanęła w miniona niedzielę w kruchcie farnego kościoła w Sierpcu pod Płockiem.
Zgłoszone przez: ramichael
Czytaj..

Cukrzyca w ciąży (16-05-2010)
Autor: Wojciech Moskal
Źródło: Gazeta Wyborcza
"Choruje na nią od 5 do 7 proc. kobiet. To dużo. Jak ją kontrolować? Kto jest zagrożony?"
Zgłoszone przez: liliac
Czytaj..

Uratowane przed potopem nubijskie zabytki trafiły do Polski (16-05-2010)
Autor: Wojciech Pastuszka
Źródło: Archeowieści
"Niedawno dotarło do Polski 1,5 tony zabytków z Sudanu. Taki transport to obecnie wielka rzadkość, bo coraz mniej jest krajów, które zgadzają się na oddanie swoich zabytków innemu państwu."
Zgłoszone przez: liliac
Czytaj..

Marsz przeciwko homofobii. Radny PiS z kibolami (16-05-2010)
Autor: Agnieszka Drabikowska
Źródło: www.wyborcza.pl
Uczestników pierwszego w Kielcach marszu przeciwko homofobii musiała ochraniać policja. Maszerujący za nimi młodzieńcy w czarnych kapturach skandowali: "Dobry gej-martwy gej", "Jak złapiemy połamiemy". Ze skandującymi maszerował szef klubu PiS w radzie powiatu kieleckiego Mirosław Gębski
Zgłoszone przez: ramichael
Czytaj..

Abp Życiński: Jest w Polsce prawica antychrześcijańska (17-05-2010)
Autor: Marcin Bielesz
Źródło: Gazeta Wyborcza
Arcybiskup Życiński obraża się na Frondę.
Zgłoszone przez: liliac
Czytaj..

Fatalny start kampanii Komorowskiego (17-05-2010)
Autor: Magdalena Środa
Źródło: www.wp.pl
Mamy więc w Polsce tragiczny wybór, między niebezpiecznym mścicielem Jarosławem Kaczyńskim (póki co w przebraniu niemej owieczki), a nieprzemakalnym na krytykę, rubasznym obrońcą starego patriarchalnego porządku, który nic w Polsce nie zmieni.
Zgłoszone przez: ramichael
Czytaj..

Ginie świat Andamanów (17-05-2010)
Autor: Jacek Pawlicki
Źródło: Gazeta Wyborcza
"Na indyjskich Andamanach waży się los 320 ostatnich przedstawicieli plemienia Jarawa. Mogą zginąć w zetknięciu z cywilizacją Zdaniem obrońców praw rdzennej ludności Andamanów jedyną szansą na uratowanie plemienia jest odizolowane go od cywilizacji. W marcu sędziowie sądu najwyższego w New Delhi orzekli, że ze strefy buforowej wokół rezerwatu Jarawa mają zniknąć turyści. Problem w tym, że działa tam luksusowy kurort broniony przez potężne lobby. Jeśli ten zwycięży, Jarawa się ucywilizują, ale nieprzystosowanie do życia w naszych warunkach może ich zdziesiątkować."
Zgłoszone przez: liliac
Czytaj..

Mam kłopot ze strzelbą Komorowskiego (18-05-2010)
Autor: Ewa Siedlecka
Źródło: Gazeta Wyborcza
"Wiem, że niektórzy myśliwi uważają, że w pojedynku z zającem czy jeleniem realizują prawdziwie męską rolę. Męskość tę zaś wspierają dwururką lub sztucerem, które to skomplikowane narzędzia są najlepszym dowodem na wyższość człowieka nad zwierzęciem."
Zgłoszone przez: liliac
Czytaj..

Wszystko o gorączce. Zdrowo nagrzani (18-05-2010)
Autor: Paweł Walewski
Źródło: Polityka.pl
Skąd się właściwie bierze gorączka? I dlaczego normalna temperatura naszego ciała wynosi około 37 stopni?
Zgłoszone przez: liliac
Czytaj..

Czym się kiedyś latało? Skrzydlate wieloryby (18-05-2010)
Autor: Rafał Ostrowski
Źródło: Polityka.pl
"Kiedy pyły wulkaniczne unieruchomiły na lotniskach samoloty turboodrzutowe, w odwodzie zostały śmigłowe, zaczęto nawet przebąkiwać o sterowcach. Warto przypomnieć, że u zarania masowej komunikacji samolotowej pomiędzy Ameryką a Europą używano łodzi ze skrzydłami."
Zgłoszone przez: liliac
Czytaj..

Antybiotyki nie leczą przeziębienia, ale czemu pacjenci myślą, że leczą? (19-05-2010)
Autor: Ben Goldacre
Źródło: BadScience.net
W zeszłym miesiącu brytyjski rząd zaproponował projekt ustawy, pozwalającej farmaceutom na wydawanie tańszych odpowiedników zamiast drogich, markowych leków. W Timesie ukazał się list protestacyjny - spontaniczny protest lekarzy i pacjentów - podpisany przez różne grupy pacjentów i ekspertów. Ale dr Margeret McCartney odkryła, że w rzeczywistości list został napisany przez agencję public relations Burson-Marsteller i opłacony przez firmę produkującą leki Norgine.
Zgłoszone przez: TyDraniu
Czytaj..

Koniec epoki kredy (19-05-2010)
Autor: Grzegorz Lorek, Aleksandra Pezda
Źródło: Gazeta Wyborcza
"Uczniowie są przyrośnięci do sieci, żyją w avatarze. A polska szkoła stoi na węglanie wapnia. To jest związek chemiczny, z którego zrobiona jest kreda"
Zgłoszone przez: liliac
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...
Redaguje: Paulina Łopatniuk


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum portalu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Dzień malowania Mahometa
Albo in vitro, albo wafelek
Wszystkie dzieci państwa są
Dzień dobry
Żonaty ojciec szóstki dzieci księdzem
"Silni wirtualnie, zjednoczeni realnie"
Niefortunny ekperyment M&M
Nieznajomość Konstytucji, niezrozumienie czy "falandyzacja"?
Wiara w boga jako dowód na jego nieistnienie
Harry Potter i jego krytycy od siedmiu boleści ....
Janusz Korwin-Mikke
Powódź, - racjonalnie ?
Głosowanie w wyborach jest nieracjonalne
Masowa "wpadka"
Moje przemyślenia na temat działania forum
Automatyzacja wykrywania trolli
Religiomat
Czy okupowany może wszystko?
Kretynizm złośliwy z przerzutami
Nowy podpunkt regulaminu a Malaria
Racjonalność religii - cd
W Skórczu, na Maślanym Rynku
Co się do cholery dzieje?!
Już się zaczyna
O wszystkim i o Nietzschem
Nekrofagia
Aborcja i zarodki-ludzie
Wiec poparcia
Tak serio.
Jak trwoga to do boga
Cała prawda o Monsanto? A może fałsz?
Nowy punkt regulaminu
Zaśmiecanie przestrzeni społecznej
Życie po drugiej stronie monitora
Wolność
Informacje prawnie chronione w nawiązaniu do ustawy o...
Zwycięstwo Szatana w Beskidach.
Jak dzieciom TO powiedzieć?
Donald Tusk z SS
Goła penisa pod katedrą
"nowoczesny katolik" przedawniony
Wielkie zwycięstwo ateistów
"Agora" jednak w polskich kinach
Aborcja
Teologia na uniwersytecie...
Burszta - pomyślenia
Złe wychowanie w TVP
"Nielegalny krzyż"
Panteon bogów greckich
Ocenianie artykułów
Polowaneczko
Hiehiehie
Schizofrenia, czyli cena osoby lub (jej) wypowiedzi?
Kowalska - dlaczego jest zablokowana?
Warto posłuchać
Koniec Ludzkości
Czy nie należałoby w Polsce obniżyć wieku zgody i zalegalizować pros?
Co Państwo sądzicie o reakcji na piosenkę Pana Wojewódzkiego
Kobieta - dar i tajemnica
"Odszczekuję" mój głupi pomysł.
Koniec świata. Znowu.
Pomyłka
Dominicantes 2009 - konferencja prasowa
A jednak bracia,a nie ewolucyjni kuzyni:)
Tuwim
Mechanizacja społeczeństwa
Przenoszenie wypowiedzi do działu: ośla ławka
Muzułmanie w obronie uczuć religijnych.
Ciemnogród morduje nauczycieli
Bazgroły?
Afryka Kazimierza Nowaka
Urojona wszechwiedza
Smoleńsk - kolejna karkołomna interpretacja
Czy Andrzej Lepper powinien być prezydentem?
Miłość (?)
I po co ten Wawel
Chciwość- odkryć w sobie potwora
Wsparcie :)
Jarek wygra te wybory.
Zakaz palenia... a tu cisza
Chochliki?
Badanie zakończone. Proszę o niewypełnianie ankiet
Raz dwa trzy - próba wątku
Cuda w Gazecie, w każdy Wtorek
"Policja"
Paragraf 14.4
EuroPride 2010 in Warsaw
Potrzebuję Waszej pomocy do badania mgr!
Videofelieton Sakowicza, kilka słów o Smoleńsku
Ojcowie założyciele :)
Gdybym był młodszy...
Ostatni post
Anioły i pokemony
KOŚCIÓŁ POTĘGĄ JEST I BASTA
Nowy Racjonalista
O efektach relatywistycznych raz jeszcze.
"Żelazne Łańcuchy"
Czas na Piczki... Laptopiczki.
Nekrofilia
Np. moskiewskie gody
Zakaz noszenia burek
Prośba o odblokowanie konta
"Bóg stworzył świat, dla potrzeb powodzi i telewizji"

Strona główna Forum


Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista na DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nas


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.