Racjonalista - Strona głównaDo treści
Laickie korzenie Europy

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
06-03-2010 18:09Ronin83 (156 punktów)Laickie korzenie Europy
Ocena 2 na 2
W ostatni czwartek miałem przyjemność po raz pierwszy uczestniczyć w spotkaniu PSR w Krakowie.

W trakcie rozmowy Mateusz wspomniał o planach zorganizowania... wykładów/spotkań (nie pamiętam dokładnie) mających na celu obalenie mitu o stricte chrześcijańskich korzeniach kultury europejskiej.
Kultura ta opiera się, wg tego co powiedział Mateusz, na trzech rewolucjach (buntach przeciw religii i Kościołowi), z których pierwszą był Renesans...

Mateuszu / Inni "Świadomi",
czy moglibyście przybliżyć nieco ten temat?

Bardzo mnie to zaintrygowało...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej..
#271
27-03-2010 02:42
 Ocena 6 na 6
Smith (10069 punktów)Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi Osnowa
>>Nie prosiłem o radę tylko o odpowiedź.
>Prosiłeś właśnie o radę, co niby za meritum tkwi w pytaniu "jak to rozumieć"?
>Się ci zapomniało?
Chyba Ci meritum poszło w pięty
I "co robić" od "jak rozumieć"
nie rozróżniasz boś tak spięty.

#272
27-03-2010 08:02
 Ocena 1 na 1
setarkos (10757 punktów)Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi awitu
>>> Same wydarzenia niewiele znaczą w sensie poznawczym. Przez etapy rozumiem wnioski z wydarzeń i epok płynące.
> .. Termin wnioski pociąga za sobą konieczność uznania, że jest to celowy proces, a moim zdaniem tak nie jest.
Nie rozumiem dlaczego wnioski z historii miałyby świadczyć o celowości dziejów (bardziej już termin "następstwa" sugeruje związek przyczynowy).

> .. to bardziej płynny proces.
Jeśli nawet płynny, to jego opis .. dyskretny.

> Są pewne wartości, które pozornie mogłyby nam się wydawać niezmienne. Np. wolność, życie, zdrowie itd.
Chodzi raczej o wartości strukturalne niż użytkowe.

> .. Cofanie oznaczać więc będzie wyrzucenie kilku ostatnich cegiełek i przyjęcie jako stan obecny jakiegoś przeszłego etapu.
Jeśli przez cegiełki rozumieć książki o wnioskach z historii (a bywają tu i "cegły"), to chyba lepiej je streścić niż spalić ;]

>"Czy wiedza na temat procesów rządzących dużymi grupami społecznymi jest cenna?"(..) TAK
Tak

> .. Ja uważam, że warto bo nigdy nie wiadomo ..
Wartości widzę też w tym, że czasami wiadomo.

> .. możemy konstruować coraz doskonalsze, coraz bardziej zbliżone do tego wymarzonego.
OK - to już jednak w bardziej kwiecistym niż korzennym wątku.

Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi Smith

>Chyba Ci meritum poszło w pięty
>I "co robić" od "jak rozumieć"
>nie rozróżniasz boś tak spięty.
Na pytanie "co robić?" rzekłbym "skup się na meritum", na mowę wiązaną dam radę - wyluzuj, ale na "jak rozumieć?" nie widzę dla ciebie ratunku. Ja w każdym razie używam swojego rozumu.
.

#274
27-03-2010 13:54
 Ocena 7 na 7
Smith (10069 punktów)Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi Osnowa
>Na pytanie "co robić?" rzekłbym "skup się na meritum",

Poznaj Waść najpierw znaczenie tego słowa
bo jakaś dusza naiwnie uwierzyć Ci gotowa:
Cytat:
(czytaj: meritum) sedno, istota sprawy, jej zasadnicza treść: Po tych uwagach ogólnych autor przechodzi do meritum.
łac. meritum dosłownie 'zasługa'
Słownik języka polskiego
Słownik wyrazów obcych
zobacz meritum taki, który odnosi się do treści, do istoty jakiegoś zagadnienia, a pomija sprawy zewnętrzne, np. formy: Merytoryczna dyskusja nad projektem reformy administracji terenowej rozpocznie się we wtorek. Spór merytoryczny.
Słownik synonimów
wyraz książkowy Proponuję, żeby poddać pod dyskusję wyłącznie merytoryczne zarzuty dyskutantów.
synonimy: treściowy
Słownik języka polskiego
przym. Ia dotyczący istoty, treści, sedna sprawy, nie zaś jej strony zewnętrznej, formalnej; zajmujący się właściwym przedmiotem sprawy

   A teraz powróćmy już do meritum tej sprawy
   bo to temat dla Ciebie wyjątkowo nie ciekawy,
   dlatego że dotyczy Twego krzykactwa i trolla kariery,
   tak więc unikasz sedna w sposób śmiesznie nieszczery.
   Kręcisz się jak robaczek na haczyku
   próbując znowu żałosnego uniku.
   Istota sprawy jest dziecinnie prosta.
   Nie pisz merytorycznie pustego posta
   jak argumentu zbić lub postawić nie potrafisz
   to z drętwymi gadkami nie pchaj się na afisz.

>na mowę wiązaną dam radę - wyluzuj,

   Wujku dobra rada, Twe rady nic nie kosztują
   i przy meritum sprawy merytorycznie kształtują
   na poziomie równym ich ceny, czyli zera.
   Lecz nie bardzo to do rozumku dociera,
   oczywiście rozumku i pojęcia Twego
   beznadziejnie lakoniczny kolego.

>ale na "jak rozumieć?" nie widzę dla ciebie ratunku. Ja w każdym razie używam swojego rozumu.

   Nie widzisz bo dalekowzroczność z rozumkiem idzie w parze,
   zaś rozmiar i merytoryczność twych postów mówi o rozmiarze
   krótkość i konfabulacja, cechą ich jest naczelną.
   bo przerost emocji nad myśleniem ma władzę niepodzielną.
   Kręcisz znowu, że czegoś nie widzisz
   I ciemnoty własnej się nie wstydzisz.
   Waląc jej skutkiem beznadziejne frachy,
   których riposty dają śmiechu po pachy.
   Rozbawienia mego zaś największą przyczyną
   jest wyobrażenie trolla ze wściekłą miną,
   który się wije, pieni, kręci, złości
   pozbawiony kończącego posta radości.



Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi Smith

>>Na pytanie "co robić?" rzekłbym "skup się na meritum"
[...]
>   A teraz powróćmy już do meritum tej sprawy
Powróćmy już? Toś się jednak słabo skupiał.
.

#276
27-03-2010 14:25
 Ocena 5 na 5
pavvel (8272 punktów)Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi Osnowa

>Czy oszczędziłeś awitu dlatego, że wraz z imieniem ujawniłaby się też inna cecha tej osoby?

Czy zachowujesz anonimowość dlatego, że w raz z danymi personalnymi ujawniłyby się jakieś inne cechy twojej osoby?

#277
27-03-2010 14:30
 Ocena 5 na 5
Smith (10069 punktów)Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi Osnowa
>>>Na pytanie "co robić?" rzekłbym "skup się na meritum"
>[...]
>>   A teraz powróćmy już do meritum tej sprawy
>Powróćmy już? Toś się jednak słabo skupiał.
Rozwolnienia skutkiem wzdęcia własnego
nie przypisuj drugiemu pogubiony kolego.
Zamiast spychać projekcje swego zatwardzenia
skup się na tym, że nie masz nic do powiedzenia.
I zanim w amoku palniesz kolejną bzdurę,
wskażę Ci za co przechodzisz tę tresurę.


#278
27-03-2010 14:31
 Ocena 2 na 2
pavvel (8272 punktów)Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi Smith
Ja widząc tę przemianę zastanawiam się czy nie doszło przypadkiem do wrogiego przejęcia konta przez jakiegoś osobnika z gatunku trollus vulgaris.

Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi pavvel

>Czy zachowujesz anonimowość dlatego, że w raz z danymi personalnymi ujawniłyby się jakieś inne cechy twojej osoby?
Owszem, ale Zbyszek Bryłowski usera awitu pominął, wiec nie ma analogii, którą, jak się zdaje, sugerujesz.
.

#280
27-03-2010 14:58
 Ocena 1 na 1
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi Smith

>Rozwolnienia skutkiem wzdęcia własnego
>nie przypisuj drugiemu pogubiony kolego.
>Zamiast spychać projekcje swego zatwardzenia
>skup się na tym, że nie masz nic do powiedzenia.
>I zanim w amoku palniesz kolejną bzdurę,
>wskażę Ci za co przechodzisz tę tresurę.
No i wzajemnie Smith'sie, wzajemnie, z tą poprawką, że twoją tresurą jest przymus powyższego rymotworzenia.
.

#281
27-03-2010 14:59
 Ocena 4 na 4
pavvel (8272 punktów)Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi Osnowa
Nie wnikając w przyczyny nas obu również pominął.

Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi Smith

> albo masz coś do powiedzenia w temacie dyskusji albo nie...
Dobre. Twoje?
.

#283
27-03-2010 15:15
 Ocena 1 na 1
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi pavvel

>Nie wnikając w przyczyny nas obu również pominął.
A wnikając w okoliczności tę przyczynę widać.
.

#284
27-03-2010 15:16
 Ocena 8 na 8
Smith (10069 punktów)Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi Osnowa
>No i wzajemnie Smith'sie, wzajemnie,
Wybacz ale Twe ambicje o roli tresera
szanse na ziszczenie mają równe zera.
>z tą poprawką, że twoją tresurą jest przymus powyższego rymotworzenia.
Znowu się Waści coś ubzdurało
przymus zabawy haha
Jak błazeńsko to zabrzmiało.


#285
27-03-2010 15:42
 Ocena 4 na 4
Smith (10069 punktów)Odp: Laickie korzenie Europy
W odpowiedzi Osnowa
>> albo masz coś do powiedzenia w temacie dyskusji albo nie... Dobre. Twoje?
A dedukuj Pan.
Wszak Cytat:
Ja w każdym razie używam swojego rozumu.
Czy to znowu był blef.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365