Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jak przekonać

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
23-12-2010 10:47Adam P (36 punktów)Jak przekonać
Ocena 1 na 1
Ostatnio często zdarza mi się dyskutować z osobami wierzącymi na temat boga i jego nieistnienia. Zakładając że nie każdy nazwie mnie antychrystem i bluźniercą, jakich argumentów mogę użyć by poprzeć swą tezę. Ja sam wiem o co mi chodzi tylko czasem brak mi slow by rozmawiać z ograniczonymi ludźmi i przekonywać ich o racjonalności świata i nieistnieniu wyższego porządku.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej..
#91
07-01-2011 12:59
 Ocena-3 na 3
Chechło (-28 punktów)Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi Meretseger
Na palcach jednej ręki nie policzysz wypowiedzi w tym wątku które odniosłoby się do proroctw. Więc to ty kłamiesz...

>pewnie nawet tego nie przejrzałeś a już orzekłeś, że to bzdury.

To nie jest stwierdzenie, tylko moje podejrzenia, więc nie wiem o co pretensje.

Co do tych minusów to jakaś dziecinada... Jak napiszesz wszem i wobec, że dałaś mi minusa to czujesz się lepiej ?Na prawdę tego nie rozumiem. Daj se spokój...

#92
07-01-2011 13:43
 Ocena-2 na 2
Chechło (-28 punktów)Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi prof. Grabowska
Nie da się udowodnić, jakiegokolwiek cudu naukowo. Ale naukowo nie udowodnisz też skąd się to wszystko wzięło, nie wytłumaczysz świadomości, moralności.Natomiast Bóg uwiarygodnił Biblię przez proroctwa.

"Obwieszczam od początku to, co ma przyjść,
i naprzód to, co się jeszcze nie stało"
" ... A teraz powiedziałem wam o tym zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie ..."
W jaki racjonalny sposób wytłumaczysz fakt, że Biblia dokładnie przepowiada przyszłe wydarzenia? Czegoś takiego nie ma w żadnej innej religii na świecie i jest to dla mnie namacalny dowód, że Biblia to dzieło Boga.

>To bajka dorosłych ludzi. Niektórzy z niej wyrastają.

Ja też wyrosłem i byłem ateistą. Jak się patrzy na KK, który jest pseudochrześcijański, to nic w tym dziwnego. Nie dziwi mnie wcale, że tak uważasz, a nawet zgadzam się z twoim osądem, bo na tyle na ile znasz Biblię, to nie ma żadnego potwierdzenia na jej prawdomówność.

#93
07-01-2011 15:39
 Ocena 11 na 11
Fizyk (17637 punktów)Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi Chechło
> Ale naukowo nie udowodnisz też skąd się to wszystko wzięło, ...


> ... nie wytłumaczysz świadomości, ...


> ... moralności.


Polecam się dokształcić; na świecie jest więcej niż jedna książka.

#94
07-01-2011 16:25
 Ocena 5 na 5
Meretseger (61860 punktów)Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi Chechło

>Co do tych minusów to jakaś dziecinada... Jak napiszesz wszem i wobec, że dałaś mi minusa to czujesz się lepiej ?Na prawdę tego nie rozumiem. Daj se spokój...
Mam zwyczaj uprzejmie uzasadniać każdą ocenę negatywną. Rzadko je stawiam i czuję się zobowiązana do wytłumaczenia osobie minusowanej, za co dostaje krechę. Ale jak nie chcesz, to nie.

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

#95
07-01-2011 17:07
 Ocena 4 na 4
Kowalska (14008 punktów)Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi Chechło
>Co do różnych kataklizmów, to przede wszystkim nie uważam że dzieci są w jakikolwiek sposób bardziej wartościowi niż dorośli.

   Godzina mija jak próbuję zrozumieć to zdanie. Dam Ci plusa, tylko błagam, wyjaśnij mi Chechło co miałeś na myśli.

>Półki tu żyjemy, to obowiązuje nas odpowiedzialność zbiorowa i dzieci odpowiadają za przewinienia swoich ojców.

   A co z matkami? Na półki?

>Na sądzie po zmartwychwstaniu każdy będzie odpowiadał jedynie za własne czyny i myślę, że wielu będzie mogło wtedy pozazdrościć dzieciom które wiele zła nie wyrządziły.

   No nie wiem. Dzieci jako nieletnie będą miały kłopot z zatrudnieniem dobrego adwokata, na którego trzeba mieć sporo forsy. A taki przyznawany z urzędu to wiadomo, byle odbębnić, zero zaangażowania.


"Internet jest takim nieco przerażającym zapisem zdygitalizowanego, zbiorowego ego ludzkości. Jest tam wszystko, co się w ludzkim umyśle lęgnie-to, co najwznioślejsze, i to, co najbardziej podłe". W. Eichelberger.

#96
07-01-2011 17:14
 Ocena 10 na 10
Meretseger (61860 punktów)Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi Chechło

>"Obwieszczam od początku to, co ma przyjść,
>i naprzód to, co się jeszcze nie stało"
>" ... A teraz powiedziałem wam o tym zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie ..."
Hm... przypomina mi się uwaga doktora House'a. "Religia jest wtedy, gdy ty mówisz do Boga. Gdy Bóg mówi do ciebie, to jest choroba psychiczna". Nie ma żadnego dowodu na to, że Bóg cokolwiek powiedział. Przytoczone przez Ciebie słowa są autorstwa ludzi, spisujących Biblię.
>W jaki racjonalny sposób wytłumaczysz fakt, że Biblia dokładnie przepowiada przyszłe wydarzenia?
Biblia nie przepowiada przyszłych wydarzeń, tym bardziej dokładnie. Biblia niczego nie przepowiada.
>Czegoś takiego nie ma w żadnej innej religii na świecie i jest to dla mnie namacalny dowód, że Biblia to dzieło Boga.
Bo w Biblii tak napisano? Trochę cienki ten "dowód". Już to wielokrotnie na forum przerabialiśmy. Biblia nie jest dowodem na to, że Biblia jest dziełem Boga. Żaden zapis tego nie dowodzi.


Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

Chechło (-28 punktów)Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi Fizyk
Ja przyznaję, że moja książka jest religijna, ty natomiast pewnie twierdzisz, że twoje naukowe i w tym tkwi problem... Czy są tam naukowe fakty, czy teorie ?

#98
07-01-2011 17:26
 Ocena 7 na 7
Meretseger (61860 punktów)Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi Chechło
>Póki tu żyjemy, to obowiązuje nas odpowiedzialność zbiorowa i dzieci odpowiadają za przewinienia swoich ojców.
Że jak, proszę? A na podstawie jakiego paragrafu? Może "was" obowiązuje, ale mnie na pewno nie. Ani moich dzieci.

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

#99
07-01-2011 17:34
 Ocena 7 na 7
Meretseger (61860 punktów)Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi Chechło
>Czy są tam naukowe fakty, czy teorie ?
A co masz przeciwko naukowym teoriom? Rozumiesz w ogóle ten zwrot?


Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

#100
07-01-2011 17:50
 Ocena 1 na 1
Chechło (-28 punktów)Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi Kowalska
Jeśli dorosłemu i dziecku przytrafi się coś złego, to nie oznacza, że zło które spotkało dziecko jest większe tylko dlatego, że dotyczy dziecka.

#101
07-01-2011 17:58
 Ocena-2 na 2
Chechło (-28 punktów)Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi Meretseger
Meretseger nie dogadamy się. Ty twierdzisz, że Biblia niczego nie przepowiada ale jej nie znasz. Ja znam i wiem, że przepowiada. Wiem też, że człowiek nie jest w stanie przepowiedzieć przyszłości.

#102
07-01-2011 18:09
 Ocena 8 na 8
Meretseger (61860 punktów)Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi Chechło
>Meretseger nie dogadamy się. Ty twierdzisz, że Biblia niczego nie przepowiada ale jej nie znasz. Ja znam i wiem, że przepowiada.
Nie, Chechło. Ja znam Biblię, bo ją czytałam, i to kilka razy, bardzo dokładnie. Zawodowo, niejako. Ty wierzysz, że ona coś przepowiada, a nie wiesz. Ja w niej nie widzę żadnych przepowiedni, bo podchodzę do niej na zimno, jak do każdej starożytnej literatury.
>Wiem też, że człowiek nie jest w stanie przepowiedzieć przyszłości.
I tu się zgadzamy. Właśnie dlatego uważam, że Biblia nie przepowiada przyszłości, bo napisali ją ludzie.


Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

#103
07-01-2011 18:58
 Ocena-1 na 1
Chechło (-28 punktów)Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi Meretseger
Jakieś 20% tekstu Biblii, to przepowiednie. Nie wiem jak możesz twierdzić, że Biblia nic nie przepowiada...

#104
07-01-2011 19:34
 Ocena 14 na 14
Meretseger (61860 punktów)Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi Chechło
>Jakieś 20% tekstu Biblii, to przepowiednie. Nie wiem jak możesz twierdzić, że Biblia nic nie przepowiada...
No, ale sam przecież piszesz, że ludzie nie mogą przepowiadać przyszłości. To jakim cudem Biblia ma coś przepowiadać?
Przepowiednie biblijne są dokładnie z tej samej półki, co przepowiednie Pytii i Sybilli. Skonstruowane tak, by możliwie niewiele konkretu dało się z nich wydobyć, ale za to brzmiały podniośle. Pamiętaj też, że Żydom rzadko było lekko w życiu. Proroctwa, zapowiadające odbudowę Izraela były pisane jak panasienkiewiczowska Trylogia - ku pokrzepieniu serc. Oczekiwano też Mesjasza, który miał sprawić, iż świat stanie się lepszy i piękniejszy. Więc zapowiadano różne przyszłe triumfy, które nastąpią po klęskach. Psychologicznie było to zagranie znakomite. Przy tym trzeba zauważyć, że część biblijnych ksiąg spisano w czasach o wiele stuleci późniejszych, niż wydarzenia, w księgach owych opisywane. O, choćby owe proroctwa Daniela - tak naprawdę nawet nie wiadomo, czy człowiek imieniem Daniel był postacią historyczną, czy nie. A błędów tam co niemiara. Czy natchniony przez Boga prorok narobiłby takich ewidentnych baboli?
- błędy w chronologii
- błędy w genealogii (jak choćby przypisywanie ojcostwa Baltazara Nabuchodonozorowi),
- mylenie perskich królów.
Najciekawsze jest to, że autor (redaktor?) księgi najlepiej zna Antiocha IV Epifanesa i prawdopodobnie w ostatnich latach jego panowania powstały wizje. Nic dziwnego, Antioch dopuścił się zbezczeszczenia Świątyni i prześladował Żydów. Stąd te filipiki przeciwko pogańskim królestwom i zapowiedzi nadejścia Królestwa Bożego. Opowiadania o Danielu - być może są starsze. Księga poza tym jest niespójna językowo, część jest po hebrajsku, część po aramejsku, a opowieść o Zuzannie oraz o zabiciu węża Bela - po grecku. W sumie nie ma co się podniecać "przepowiedniami" Daniela.
c.d.n. innym razem.

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

#105
07-01-2011 20:09
 Ocena 4 na 4
daddy (2737 punktów)
(zablokowany)
Odp: Jak przekonać
W odpowiedzi Meretseger
Plus za anielską cierpliwość
Pozdrawiam.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej..

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365