 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 05-01-2012 21:15 | DEMONICON (4893 punktów) | Religia Hitlera.
8 na 8 | Moje przeczucie literackie odmówiło posłuszeństwa, zmysł "psa na fascynujące mnie książki" nie zadziałał "słusznie", a zawsze skrupulatnie przeglądałem dane na temat każdej ksikiąż na jaką marzyłem wydać pieniążki. Do rzeczy ... Zakupiłem lekturkę grubaśną pt. "Religia Hitlera" Michaela Hesemanna, wydała mi się ona wyjątkowo fascynująca, no i reklamował ją oczywiście "Świat Nauki". Temat pociągający, a nuż kolejny element do wiedzy z religianctwa i faszyzmów okresu okołodrugowojennego. Jeszcze jej nie czytałem, raczej "głębiej" przejrzałem i co tu mamy ... Mamy tu próbę wybielenia postaci papieża Piusa XII. Kolejna lektura zakrzykująca "nieprawomyślną" historię. Tą lekturę osobiście odradzam racjonalistom, no chyba że pragną poznać inne zdanie na ten dość popularny temat. Odnosi się wrażenie, że np. Deschner padł ofiarą kłamliwej propagandy antykatolickiej, a cóż uczynił biedny Pan Mariusz Agnosiewicz, zwyczajnie wypisuje brednie. A ja będę przekorny, niech stracę "mnóstwo" pieniędzy i zakupię (choć nie teraz, po jest jeszcze długa lista czytadeł na kilka następnych miesięcy) pracę Pana Mariusza "Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji". Jak bić się w pierś, to z choćby małym hukiem. Przytoczę zakończenie "reklamowanej" przeze mnie książki, tak na zachętę: Cytat: Powodzenie, jakim i dziś cieszą się sekty, popularność niedowarzonych teorii spiskowych i ezoterycznych nauk o zbawieniu o podłożu gnostyckich nadziei na samozbawienie dowodzi jednego: bagno, z którego narodziło się brunatne szaleństwo, u początków trzeciego tysiąclecia bynajmniej nie wyschło. Ukryty antysemityzm i tląca się nieufność do Kościołów są dziś jeszcze skrytą spuścizną narodowego socjalizmu. Doczesna oferta konsumpcji i liberalistycznego, hedonistycznego "społeczeństwa zabawy" nie wystarcza, by zaspokoić pierwotną potrzebę duchowości. Zradykalizowany fundamentalizm islamski w swoim fanatycznym odłamie jest tylko odpowiedzią na duchową nędzę Zachodu. Jedynie społeczeństwo, które przyznaje się do swojej religijnej tożsamości, jest wystarczająco silne, by obronić się przed takimi atakami. Nic nie trzeba dodawać. Miłej lektury życzyć tylko można. Nieczęsto ostatnio wypowiadam się na Forum, życie nabrało nieoczekiwanego dynamizmu, ale nie umniejszyłem sobie "manii śledzenia wszystkiego, co pojawiło się na Racjonalista.pl" (jak to małżonka określa). O Forum także nie zapominam.  No i za to: www.youtube.com/watch?v=HbAkbxcnjbI Panu marcin1902 chciałbym szczerze podziękować.  Pozdrawiam  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Dalej..#166 17 na 19 | wojtek. (1061 punktów) | Odp: Religia Hitlera. | > Nie był katolikiem.> Wystarczy się douczyć nieco:> Od 1917 roku istniała tzw. ekskomunika latae sententiae, która polega na tym, że ktoś odrzucający doktryny i nauki kościelne, a kimś takim był (w zgodzie z tym co czytaliśmy wyżej) niewątpliwie sam Hitler, podlega ekskomunice automatycznej. Racja, wystarczy się nieco douczyć, tyle, że to Pani musi nadrobić braki w dziedzinie której Pani naucza, ponieważ bzdury Pani plecie, nie wiedząc nawet czym jest ekskomunika. Cytat: Na przestrzeni wieków różnie określano skutki ekskomuniki. Aktualnie obowiązujący kodeks prawa kanonicznego stanowi, że:
"Ekskomunikowanemu zabrania się:
1.jakiegokolwiek udziału posługiwania w sprawowaniu Ofiary eucharystycznej lub w jakichkolwiek innych obrzędach kultu;
2.sprawować sakramenty i sakramentalia oraz przyjmować sakramenty;
3.sprawować kościelne urzędy lub posługi albo jakiekolwiek inne zadania, bądź wykonywać akty rządzenia (kanon 1331 § 1)".
Takie są skutki ekskomuniki. Można więc powiedzieć, że rozumienie ekskomuniki jako wyłączenia ze wspólnoty Kościoła jest chyba zbyt szerokie. Podobnie uważa o. Jacek Salij stwierdzając: "Ekskomunika nie jest wykluczeniem z Kościoła. Takiej kary Kościół nie ośmiela się stosować nigdy" (Jacek Salij OP: Ekskomunika, w: Poszukiwania w wierze, W drodze, Poznań 2000). Cytat pochodzi z tej strony Teraz powołam się na słowa ks.dr hab. Piotra Majera: Cytat: W ostatniej reformie Kodeksu Prawa Kanonicznego Ojciec Święty nawiązał do dawnej zasady "semel catholicus, semper catholicus". To znaczy, że jeśli ktoś raz został katolikiem, ten zostaje katolikiem na zawsze. Cytat: Jednak w świetle tego, co mówiłem wcześniej, nie da się ani przestać być członkiem Kościoła, ani tym bardziej anulować aktu chrztu i wykreślić go z ksiąg. Cały wywiad z księdzem Piotrem Majerem tutaj Jak widać, ekskomunika nie jest wykluczeniem z kościoła, bo wykluczonym z kościoła nie można zostać. Ekskomunika jest jedynie pozbawieniem pełni praw które normalnie przysługują katolikowi. I Pani będąc katechetką (a chyba od katechety można wymagać aby wiedział czym jest ekskomunika) opowiada banialuki, że Hitler dzięki ekskomunice nie był katolikiem, a do tego ma Pani czelność napisać do kogoś aby się douczył? To już naprawdę nie wiadomo czy się śmiać czy płakać... |
#167 9 na 11 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Religia Hitlera. | Tłumaczy Ci się jak krowie na rowie, że nikt tej ekskomuniki nie przyklepał, towarzystwo dalej chodzi do kościoła, je opłatki, się spowiada, a w szczególnych wypadkach - nawet te msze prowadzi. Gdzie ta ekskomunika?
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#168 7 na 7 | liliac (147340 punktów) | Odp: Religia Hitlera. | Skoro nie umiesz czytać, katechetko, to ja pasuję  Umiejętność czytania ze zrozumieniem powinno się zdobywać gdzieś w okolicach podstawówki. |
#169 9 na 9 | liliac (147340 punktów) | Odp: Religia Hitlera. | > Tłumaczy Ci się jak krowie na rowieRzeczony zwierzak mógłby zapewne więcej z z tłumaczeń zrozumieć  |
#170 8 na 10 | liliac (147340 punktów) | Odp: Religia Hitlera. | > Nie ma gdybania i propagowania przesądów o uczeniu się od Kościoła.W istocie - teza o możliwości nauczenia się czegokolwiek od Kościoła jest gigantycznym przesądem  |
#171 4 na 6 | liliac (147340 punktów) | Odp: Religia Hitlera. | Cytat:>>Po pierwsze - nazizm jest skrajną odmianą faszyzmu. >Jest,ale nie jest faszyzmem. Taaaak. Ja zacytowałam tylko twoje zamieszczone wyżej słowa  Trójkąt to taka szczególna figura geometryczna, ale trójkąt nie jest figurą geometryczną  Nie masz ochoty potrollować gdzie indziej? Na jakim jakimś forum dla gimnazjalistów na przykład? Gdzieś, gdzie nikt nie będzie oczekiwał zbytniego rozumienia słowa pisanego? |
#172 6 na 6 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Religia Hitlera. |
> A ateiści? Marzy Pan o ZSRR, Korei Północnej,Chińskiej Republice Ludowej czy Kambodży Pol Pota?Obrażając ateistów nie zyskasz tu sobie wielu przyjaciół.
Komunizm i katolicyzm mają to do siebie, że łączy je pruderia (M. Środa) |
#173 5 na 5 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Religia Hitlera. |
> Gdzie kara śmierci na podstawie wyroku sądu,a posyłanie Żydów,Polaków,Cyganów i innych nacji do gazu..........A jaka to różnica? To zabijanie i to zabijanie.
Komunizm i katolicyzm mają to do siebie, że łączy je pruderia (M. Środa) |
#174 8 na 8 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Religia Hitlera. |
> Nie był katolikiem.No, to się okazuje, że jednak był  I jak tam, pani katechetko? Nie trzeba przypadkiem pogłębić wiedzy z własnego podwórka? 
Komunizm i katolicyzm mają to do siebie, że łączy je pruderia (M. Środa) |
#175 9 na 11 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Religia Hitlera. | > >Katolicki szacunek dla bliźnich...> Proszę podsumować podobnie Pana Bogusławskiego.Pan Bogusławski nie deklaruje się jako katolik, miłości bliźniego (cokolwiek to znaczy) nie ma wpisanej w przykazania boskie i na jego szacunek trzeba sobie zapracować. A to nie takie proste.
Komunizm i katolicyzm mają to do siebie, że łączy je pruderia (M. Środa) |
#176 7 na 7 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Religia Hitlera. | > Lepsze niż tradycje ateistyczne w Korei Północnej z obozami pracy.I klasyczna technika obrony: zwód. W inne czasy, miejsca, itp. Byle tylko (rzekomo) potwierdzić swą wątpliwą tezę, będąc ślepym na problem, o którym mówimy. A wystarczy zerknąć do historii, by przekonać się, że pełno w niej religijnych rzeźników.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#177 7 na 7 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Religia Hitlera. | > nie dając cytatu z wikipediiPonieważ na tym forum nie wikipedia jest najbardziej poważanym źródłem wiedzy.
Komunizm i katolicyzm mają to do siebie, że łączy je pruderia (M. Środa) |
#178 7 na 7 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Religia Hitlera. | > A ateiści? Marzy Pan o ZSRR, Korei Północnej,Chińskiej Republice Ludowej czy Kambodży Pol Pota?Tobie się pewnie marzy Nigeria i podobne kraje, gdzie katolickie podejście do życia tak pięknie wpisuje się w prawo, co? Reżimy totalitarne wykorzystujące ateizm jako pretekst do prześladowań mniejszości minęły lub mijają i już nie wrócą. Katolicyzm umacnia bastiony w biednych krajach, gdzie sankcjonuje się lub wspiera nim okrucieństwa i jakby się nie machało ozorem, nic tego nie zmieni. Radzę sobie darować - ściemniać możesz sobie w jakiejś salce, ale nie tu. Tu to nie przejdzie, za dużo czytamy książek bez pieczątki "imprimatur".
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#179 8 na 8 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Religia Hitlera. |
> Lepsze niż tradycje ateistyczne w Korei Północnej z obozami pracy.Taki obóz to nie jest wynalazek koreański ani nawet ateistyczny. history101(*)rstitial=1&u=/journal/item
Komunizm i katolicyzm mają to do siebie, że łączy je pruderia (M. Środa) |
#180 3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Religia Hitlera. | . > Ateista czy nazista,ta sama skłonność do mordowania i eksterminacji ludzi.Wielce Szanowna Pani, według Pani kryteriów jestem ateistą, a nie ma we mnie skłonności nawet do mordowania zwierząt. No może czasem jakiegoś komara, czy muchę z satysfakcją rąbnę. Do takiego Tomusia to strasznie mi daleko. Nie cierpię natomiast głupoty i szczeniackiego podszywania się pod czyjś autorytet. Na przykład katechetów. Miłego dnia. @@@ . |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|