 |
Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 20-01-2012 15:46 | Marek Matejewski (3695 punktów) | Sezon polowania na ateistów rozpoczęty!
26 na 28 | Mnóstwo się mówi o prześladowaniu chrześcijan na całym świecie. O tym, że są tak bardzo pokrzywdzeni bo to przecież najbardziej prześladowana religia... no właśnie - religia. A co z tymi, którzy odcinają się od wszelkich religii? Czy mogą się czuć bezpiecznie? Czy racjonalny ateista umieściłby za kratkami chrześcijanina albo muzułmanina na 5 lat tylko dlatego, że sobie w coś wierzy? Czy może tłum ateistów rzuciłby się z kamieniami na osobę wierząca tylko dlatego że wierzy w Boga? Czarno na białym widać co religia robi z ludźmi i w co ich zamienia. Gdyby Hitchens żył musiałby uzupełnić nowe wydanie swojej znakomitej rozprawy "Bóg nie jest wielki" o niniejszy materiałZatem kto prześladuje wierzących? Kto prześladuje ateistów? Czy wzajemnie wyświadczają sobie tą nikczemną przysługę? Odpowiedź brzmi: Tylko religijny umysł jest zdolny do tego by terroryzować zarówno przedstawicieli innych wyznań jak i ateistów nie tyle za ich poglądy ale za brak poglądów identycznych z jego własnymi! | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Dalej..#46 1 na 3 | MadameDeVoltaire (1428 punktów) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! |
> Odpowiedź brzmi: Tylko religijny umysł jest zdolny do tego by terroryzować zarówno przedstawicieli> innych wyznań jak i ateistów nie tyle za ich poglądy ale za brak poglądów identycznych z jego> własnymi!Hm, to chyba jasne, banda fanatyków leje się nawzajem, ateista patrzy z boku i puka się po głowie, w końcu rzucą się na niego 
Zmieniłam login, bo wszyscy myśleli, że jestem facetem. |
| MadameDeVoltaire (1428 punktów) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! |
> Jak widać osoby wierzące same wmawiają że są prześladowane i uczą tego młodsze pokolenia a niby religia powinna szerzyć miłość nie nienawiść.Haha, to brzmi jak teoria spisku.
Zmieniłam login, bo wszyscy myśleli, że jestem facetem. |
#48 4 na 4 | finerbijk (17282 punktów) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! | > Po pierwsze ja wcale nie jestem ateistą - co już wielokrotnie na naszym forum zaznaczałem,A tak, przepraszam, zapomniałem. Lubi się Pan nazywać naturystą ornitologicznym, czy jakoś podobnie... > po drugie mówimy tu o racjonalnym ateizmie,No tak, wypada tylko żałować, że ateizm niekoniecznie zawsze stara się być racjonalny, nawet w tym mglistym słownikowym sensie. To tylko chciałem w sumie napisać. > To tylko ja się czepiam, ale czepiać się takich wypowiedzi będę się zawsze.Po to jest forum, aby czepiać się, wyjaśniać, itd. Przynajmniej na ile się da i starcza dobrej woli. > Kto będzie chciał to zrozumie, kto nie zrozumie, to już i Święty Boże nie pomoże.Amen |
#49 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! | . > >>>Po pierwsze ja wcale nie jestem ateistą - co już wielokrotnie na naszym forum zaznaczałem,> A tak, przepraszam, zapomniałem. Lubi się Pan nazywać naturystą ornitologicznym, czy jakoś podobnie...  > >>>po drugie mówimy tu o racjonalnym ateizmie,> No tak, wypada tylko żałować, że ateizm niekoniecznie zawsze stara się być racjonalny, nawet w tym mglistym słownikowym sensie. To tylko chciałem w sumie napisać.  > >>>To tylko ja się czepiam, ale czepiać się takich wypowiedzi będę się zawsze.> Po to jest forum, aby czepiać się, wyjaśniać, itd. Przynajmniej na ile się da i starcza dobrej woli.  > >>>Kto będzie chciał to zrozumie, kto nie zrozumie, to już i Święty Boże nie pomoże.> Amen No i nareszcie jest Pan sobą - bez żadnego udawania.Pokazał Pan tu jak na dłoni: swoje poglądy, swój poziom intelektualny i kulturalny. Krótko i treściwie. Gdyby ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości co do Pańskich intencji i poziomu, to tu mamy tu całego Pana Finerbijka! Miłego dnia. @@@ . |
#50 2 na 2 | Rudeboy (3 punktów) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! | Każda forma może być zarażona fanatyzmem nawet stwierdzenie skrajny ateizm, może być zagrożeniem dla zdrowego myślenia . |
#51 4 na 4 | Menel de Lux (3111 punktów) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! | Dokładnie. Ateizm jest brakiem wiary w boga. Jest to zbiór pusty i nie można mu przypisywać żadnych cech. |
#52 4 na 4 | slik (20011 punktów) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! | > >Wystarczy porównać ten kraj z Koreą Pł., gdzie ateizm również jest elementem państwowej polityki, a racjonalności co kot napłakał.> No faktycznie ateizm jak diabli: niezwykle zjawiska po śmierci Kim Dzong Ila.Bo komunizm to taka świecka forma katolicyzmu  |
#53 3 na 3 gegebege (231 punktów) (zablokowany) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! | > Kto prześladuje inni > Lekcja w szkole nie religii rozmowa nauczyciela z uczniem autentyczna sytuacja.> Nauczyciel: czy wierzący są prześladowani?> Uczeń:tak.> N: a jak, kto?> U:inni.> N: jacy inni?> U:no inni.> N:a przykład widziałaś?> U: tak inni obrażają.> N:tak prześladują i dlatego powinniśmy wierzyć i się nie dawać.> Jak widać osoby wierzące same wmawiają że są prześladowane i uczą tego młodsze pokolenia a niby religia powinna szerzyć miłość nie nienawiść. Cytat:Ok. 100 mln chrześcijan cierpi na świecie w wyniku prześladowań. Najgorsza sytuacja wyznawców Chrystusa jest Korei Północnej, ale także w Afganistanie, Arabii Saudyjskiej i Iranie, w których nie mogą oni nadal bez ograniczeń wyznawać swojej wiary - wynika z zaprezentowanego dzisiaj w Bernie w Szwajcarii corocznego raportu "Weltverfolgungsindex 2012" międzynarodowego Dzieła Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom "Open Doors" (Otwarte Drzwi). W pierwszej dziesiątce na czele krajów, gdzie chrześcijanie są najbardziej prześladowani znajduje się dziewięć państw z muzułmańską większością.
Według organizacji znacznie pogorszyła się sytuacja chrześcijan w Pakistanie po zamordowaniu w marcu ub.r. ministra ds. mniejszości religijnych Shahbaza Bhatti. "Sytuacja chrześcijan istotnie się pogorszyła tam gdzie wzrósł islamski ekstremizm" - stwierdza organizacja.
W raporcie Open Doors nie kryje rozczarowania następstwami "arabskiej wiosny" dla religijnych mniejszości w zrewoltowanych krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. "Zamiast wiosny powinno się mówić o 'arabskiej zimie' patrząc szczególnie na sytuację chrześcijan w Egipcie" - stwierdza.
Organizacja równie negatywnie ocenia sytuację chrześcijan w Sudanie, gdzie po podziale państwa w minionym roku na Sudan Południowy i Republikę Sudanu, prezydent tego drugiego dąży do utworzenia pierwszego islamskiego państwa w Afryce, w którym będzie obowiązywało prawo szariatu.
Kolejnym krajem na Czarnym Lądzie, w którym chrześcijanie są prześladowani jest Nigeria. Co raz dochodzi tam do "najgorszych okrucieństw" z wieloma ofiarami śmiertelnymi. W ostatnim roku zginęło tam z powodu swojej wiary ponad 300 chrześcijan. Ostatnio ich sytuację bardzo zaostrzyła działalność ekstremistycznej sekty islamskiej "Boko Haram", która stała za zamachami przeciw chrześcijanom i kościołom podczas Bożego Narodzenia. W ich wyniku zginęło lub zaginęło ponad 200 osób. Ponadto sekta wydała chrześcijanom ultimatum na opuszczenie zdominowanej przez muzułmanów północnej Nigerii.
Z wielką troską organizacja pisze o sytuacji chrześcijan w Korei Północnej i Chinach. W Korei po śmierci dyktatorów Kim Ir Sena i jego syna - Kim Dzong Ila kult "Umiłowanego Wodza" i "Wiecznego Prezydenta" przyjął postać pseudoreligii a każdy wyznający inną wiarę jest prześladowany. Większość z ok. 400 tys. chrześcijan żyje w podziemiu a ok. 70 tys. przebywa w więzieniach i obozach pracy. Jak zaznacza "Open Doors" podobnie jak w latach ubiegłych liczbowo najwięcej chrześcijan jest prześladowanych w Chinach. Nadal ok. 80 mln wyznawców Chrystusa nie może w Państwie Środka praktykować swej wiary w sposób wolny.
Tak prezentuje się sporządzona przez "Open Doors" lista 10 krajów, w których wyznawcy Chrystusa są najbardziej prześladowani: 1. Korea Północna (2010 r. miejsce 1) 2. Afganistan (3) 3. Arabia Saudyjska (4) 4. Somalia (5) 5. Iran (2) 6. Malediwy (6) 7. Uzbekistan (9) 8. Jemen (7) 9. Irak (8) 10. Pakistan (11)
Raport "Open Doors" powstaje w oparciu o całoroczny monitoring przestrzegania prawa do wolności religijnej chrześcijan w 50 krajach świata. Organizacja sporządza dokument na podstawie informacji własnych, doniesieniach innych oraz szacunkach ekspertów. Zródło |
#54 3 na 3 | Przemek J. (3008 punktów) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! | A moim zdaniem, zbyt często stosuje się uogólnienie nazywając Chiny krajem ateistów. Chiny to bardzo rozległy kraj, więc każde uogólnienie dotyczącego jego mieszkańców będzie... tylko uogólnieniem. Chiny to nadal w wielu miejscach kraj ludzi silnie wierzących, w wszelkiego rodzaju duchy, szczególnie kult przodków jest silnie mocny. Do tego dochodzą wszelakiego rodzaj religie znane na całym świecie. Na koniec tzw. ateizm państwowy. Tylko, że on tak naprawdę ateizmem nie jest .Po prostu wiara w bogów zostaje zastąpiona wiarą w partię. Podobne procesy mogliśmy obserwować i nas, ale tam jest to znacznie lepiej organizowane. Dzieci od małego są indoktrynowane i wpaja się im wiarę w partię i jej przywódców. To co teiści tak chętnie nazywają ateizmem w Chinach, nie ma z nim nic wspólnego. Chińczyk wierzący w jedną partię jest takim samym ateistą jak katolik wierzący w jednego boga. Zgadza im się liczba odrzuconych innych bogów i wiara w jedyną słuszna ideologię. |
#55 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! |
> A moim zdaniem, zbyt często stosuje się uogólnienie nazywając Chiny krajem ateistów.Dokładnie tak. A było tak - jak Pan opisuje - nawet wówczas, gdy wtłaczano wszystkim doktrynę Mao. Dzisiaj partia komunistyczna przedstawia się jako kontynuator szkoły konfucjańskiej, a klasyczne teksty wykorzystuje do kontrolowania społeczeństwa. "Chińska partia komunistyczna nie promuje teraz komunizmu, ale właśnie Czteroksiąg i Pięcioksiąg czyli neokonfucjanizm i próbuje manipulować społeczeństwem powołując się na idee Konfucjusza: prawomocność władzy, monarchizm i konieczność jedności".Wikipedia: Za podstawę struktury idealnego państwa Konfucjusz uważał tradycyjną chińską rodzinę - składającą się z głowy rodu i następnie hierarchicznie podporządkowanych mu potomków. W rodzinie takiej głowa rodu ma absolutną władzę, ale jednocześnie powinna to też być osoba kierująca się zawsze cnotą i posiadająca jak największą wiedzę na temat tej części niebiańskiego porządku, jaka dotyczy jego rodziny. Członkowie rodziny powinni się podporządkowywać woli jej głowy nawet jeśli sądzą, że ona błądzi i niewłaściwie interpretuje zasady niebiańskiego porządku. Nawet, gdy rzeczywiście tak jest - brak podporządkowania się i tak będzie sprzeczny z niebiańskim porządkiem, gdyż porządek ten wymaga zawsze podporządkowywania się autorytetowi. Oczywiste jest jednak, że głowa rodziny posiadająca cnotę i wiedzę będzie zawsze tak postępowała aby stosunki wewnątrz rodziny rozwijały się możliwie jak najbardziej harmonijnie ku ogólnemu dobru wszystkich jej członków, czyli kierowała się zasadą humanizmu. W przypadku gdy tak nie jest - rodzina się wcześniej czy później rozpadnie, a po jakimś czasie powstanie nowa - na czele której będzie stał ktoś cnotliwy.
Struktury państwa powinny być skonstruowane na takich samych zasadach jak rodzina - a zatem na czele takiego państwa powinna stać światła i cnotliwa osoba. Taka osoba powinna mieć absolutną władzę, ale jej wiedza o niebiańskim porządku i cnota powinny gwarantować, że władza ta nie zostanie nadużyta. Wszystkie rodziny mają obowiązek podporządkowywać się tej władzy - ponownie nawet wtedy, gdy się z nią nie zgadzają, gdyż ew. bunt - ewidentnie sprzeczny z zasadami niebiańskiego porządku i tak nie przybliży ich do stanu niebiańskiego spokoju, pogłębiając tylko chaos powodowany złymi rządami. Z drugiej jednak strony - władca, który nie ma cnoty i wiedzy - jeśli stworzy takie struktury państwa, które gwałcą i ignorują potrzeby większości rodzin, doprowadzi wcześniej czy później swoje państwo do upadku. Stąd dobrze zorganizowane państwo, spełniające zasady niebiańskiego porządku można poznać po tym, że nie zmusza ono głów rodzin do podejmowania działań stojących w ostrym konflikcie z interesem tych rodzin. Tak więc - obowiązkiem rodzin jest pełne posłuszeństwo, ale obowiązkiem dobrego władcy jest takie urządzenie państwa, w którym rodziny nie są zmuszane do działań stojących w sprzeczności z ich interesem.Pozdrawiam. @@@ . |
#56 2 na 2 | Rigoletto (3891 punktów) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! | > To co teiści tak chętnie nazywają ateizmem w Chinach, nie ma z nim nic wspólnego. Chińczyk wierzący w jedną partię jest takim samym ateistą jak katolik wierzący w jednego boga. Zgadza im się liczba odrzuconych innych bogów i wiara w jedyną słuszna ideologię.Ateizm (stanowisko zakładające, że bogowie nie istnieją) nie wyklucza wiary w ideologię, pod warunkiem, że jest to ideologia nie-teistyczna. |
#57 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! | . > >>>To co teiści tak chętnie nazywają ateizmem w Chinach, nie ma z nim nic wspólnego. Chińczyk wierzący w jedną partię jest takim samym ateistą jak katolik wierzący w jednego boga. Zgadza im się liczba odrzuconych innych bogów i wiara w jedyną słuszna ideologię.> Ateizm (stanowisko zakładające, że bogowie nie istnieją) nie wyklucza wiary w ideologię, pod warunkiem, że jest to ideologia nie-teistyczna.Nie rozumiem Pańskiego posta, jeżeli Pan chciał poprzeć Pana Przemka wystarczyło mu kliknąć plusa, a nie powtarzać tego samego trochę innymi słowami. Moim zdaniem obaj Panowie macie tu rację. Wierzyć można w bzdury wszelakie i w istnienie bogów i w to, że bogowie nie istnieją, lub iż swoją moc w różny sposób objawiają. Wierzący w boga, też najczęściej odrzucają wszelkich bogów - poza bogiem własnym i tym zakresie katolicy też są ateistami (oczywiście poza jedynie prawdziwą Trójcą). Ważnym elementem jest tu głębokość wiary, gdyż każda wiara nas intelektualnie ogranicza, a im jest głębsza to tym bardziej. Pozdrawiam. @@@ . |
#58 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! | . Cytat: Z wielką troską organizacja pisze o sytuacji chrześcijan w Korei Północnej i Chinach. W Korei po śmierci dyktatorów Kim Ir Sena i jego syna - Kim Dzong Ila kult "Umiłowanego Wodza" i "Wiecznego Prezydenta" przyjął postać pseudoreligii a każdy wyznający inną wiarę jest prześladowany. Wielce Szanowny Panie, jak świat światem, to wyznawcy jednych bogów walczyli z wyznawcami bogów innych. Jedni mordowali, a inni nad własnymi ofiarami z troską się pochylali i o swych bohaterach pieśni spiewali. Najlepszą metodykę zwalczania herezji opracował Kościół Katolicki - począwszy od wojen z Katarami - w trybunałach inkwizycyjnych. Metodyka ta była później udoskonalana przez organizacje para=religijne: Gestapo, NKWD i tak dalej. Tak! Wiara czyni z ludzi potwory i dobrze ujął to Steven Weinberg: • Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli - źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii.My nie chcemy ginąć za jakąkolwiek wiarę, a tym bardziej kogokolwiek za jego poglądy mordować i dlatego nawołujemy do kierowania się racjonalizmem: www.racjonalista.pl/kk.php/d,67a nie wiarą w jakiekolwiek - nawet najwspanialsze - bóstwa. Miłego dnia. @@@ . |
#59 1 na 1 | Marek Matejewski (3695 punktów) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! | > (...) Sam ateizm to tylko pogląd, który można ewentualnie włączyć do jakiejś ideologii czy światopoglądu.> Ateizm nie determinuje określonej moralności. Tak samo "racjonalny ateizm", o którym była mowa.Zgoda. Ani "racjonalny ateizm" ani "ateizm" nie determinuje moralności. Jednak dlaczego wyróżnienie kategorii "racjonalnego ateizmu" uważam za istotne? Otóż dlatego, że właśnie "ateizm" ma moim zdaniem szansę koegzystować z racjonalną myślą i robi to. Jeżeli taki związek między racjonalizmem a ateizmem się pojawia to dlaczego nie mamy wyróżnić kategorii "racjonalnego ateizmu"? Zresztą nie ja ją wymyśliłem, pisał o niej np. Dawkins. Racjonalny ateizm odróżniam od czystego ateizmu z uwagi na to, że w praktyce ten drugi staje się niestety zwykle częścią jakiejś głównej ideologii i wykorzystywany jest w charakterze narzędzia do jej utwierdzania. Tym samym jest to ateizm skażony i stanowi tradycyjny argument dla teistów. Proszę sobie porównać "racjonalny ateizm" z inną kategorią, np. z "racjonalnym teizmem" - widać na dzień dobry, że ten drugi twór to oksymoron, który nie ma racji bytu. Tymczasem racjonalny ateizm to kategoria uzasadniona i potrzebna - choćby po to, żeby unikać etykiety "komunisty". |
#60 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Sezon polowania na ateistów rozpoczęty! | . > Proszę sobie porównać "racjonalny ateizm" z inną kategorią, np. z "racjonalnym teizmem" - widać na dzień dobry, że ten drugi twór to oksymoron, który nie ma racji bytu.Zupełnie nie ma Pan racji Panie Marku, główny atak na użyte przez Pana określenie wynika z czegoś innego. Dobrze to ujmuje ksiądz Marek Dziewiecki: Wiara chrześcijan jest racjonalna, gdyż wierzą oni w to, że pochodzą od kogoś większego niż oni sami, a zatem od kogoś, kto w jeszcze większym niż oni stopniu potrafi myśleć, kochać i decydować. Natomiast wiara ateistów jest irracjonalna, gdyż wierzą w to, że pochodzą od nieświadomej siebie materii lub że są dziełem ślepego przypadku.Więc nic dziwnego, że przypisując ateistom racjonalizm, tak wzburzył Pan teistów. > Tymczasem racjonalny ateizm to kategoria uzasadniona i potrzebna - choćby po to, żeby unikać etykiety "komunisty".Znowu zupełnie z tym uzasadnieniem się nie zgadzam. Po pierwsze epitety zależą od epitetującego, a nie od epitetowanego - z czego wynika, że można Panu (i mnie także) każdą etykietkę przylepić, a po drugie określenie - racjonalny ateista - jest całkowicie uzasadnionym racjonalnie opisem pewnej postawy światopoglądowej i nie potrzeba tego tłumaczyć strachem przed głupkami, którzy będą nas epitetować. Przed epitetowaniem można się obronić w ocenach tylko krytycznie myślacych racjonalistów, a nie nienawidzących Pana za samodzielne myślenie fideistów. Panie Marku, już Nasz Papież powiedział "Nie lękajcie się!" A więc się nie lękajmy! Pozdrawiam. @@@ . > |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|