 |
Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 04-10-2012 21:11 | Peccator (108 punktów) | Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo?
-9 na 15 | Witam! W dyskusji, bez względu na ich przekonania światopoglądowe, powinna zawsze obowiązywać uczciwość. Jestem katolikiem i czytając rozmaite dyskusje z przykrością zauważam, że w ferworze wyliczania win Kościoła stosuje się czasami pojęcie ludobójstwa. Ten termin ma swoje konkretne znaczenie opisane w encyklopediach i nie sądzę, by tego typu zarzut był uczciwy. Nie podpada pod niego ani inkwizycja (ok. 4 000 ofiar na przestrzeni 350 lat, sądy, obrońcy, możliwość uniknięcia kary) ani spontaniczne pogromy Żydów ani inne standardowo stawiane Kościołowi zarzuty.
Jedną z pierwszych zbrodni w dziejach nowożytnych, którą można odpowiedzialnie zakwalifikować jako ludobójstwo jest chyba rzeź w Wandei. Spełnia wszystkie znamiona zapisane w definicji. To była świadomie zarządzona, celowa, planowa i metodycznie realizowana eksterminacja danej populacji. Bez sądu, obrońców, badania jakiejkolwiek winy, bez możliwości skruchy. Po prostu władze rewolucyjne postanowiły wymazać daną społeczność z powierzchni ziemi nie patrząc nawet na to, że wśród ofiar byli także zwolennicy rewolucji, którzy ginęli tylko dlatego, że mieszkali w Wandei. I nie była to zbrodnia w afekcie, jaka często się zdarza w ramach działań wojennych, ale chłodno wykalkulowane ludobójstwo par excellence. Od tamtego czasu rozmaite reżimy przebiły jakobinów wielokroć, ale żaden z nich nie był reżimem zarządzanym przez papieża. Co Państwo sądzą na ten temat? Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej..#121 5 na 5 | maciejo (3492 punktów) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | > >Wobec tego zbrodnie stalinowskie też nie powinny być dla Ciebie ludobójstwem. Ludzie tak samo ginęli za poglądy w sfingowanych procesach. Jak dużo musi być ofiar byś uznał, że coś jest ludobójstwem, a coś nie jest?> Kwalifikacja jako ludobójstwo, nie zależy od ilości ofiar, ale od sposobów unicestwiania ludzi.Zgadza się ale jak już niejednokrotnie udowodniono w innych postach istniały działania kościoła mające na celu eliminacje konkretnych grup etnicznych czy wyznaniowych, a to już ludobójstwo. > >Pewnie. W końcu Żydzi to podludzie...> to nadużycie z Twojej strony.Podobno sarkazm i ironia to najwyższa forma poczucia humoru. Nic dziwnego, że wielu ich nie rozumie. > >Kolejnymi zbrodniami i to dziejącymi się obecnie są zakazy stosowania prezerwatyw, co wpływa na zwiększenie zachorowalności na AIDS, oraz zwiększa przyrost naturalny, mimo że ci ludzie nie mają środków na utrzymanie nawet dwójki czy trójki dzieci, a często z powodu religijnego prania mózgu mają ich całą gromadę.> To kompletna bzdura. Wpływ KK na poziom zachorowalności na AIDS poprzez zakaz stosowania prezerwatyw jest niewielki. A pogląd który wyrażasz jest jednym z największych kłamstw ideologii antyklerykalnej.Nie prawda. Pomoc Afryce byłaby o wiele skuteczniejsza gdyby umożliwić miejscowej ludności racjonalne planowanie rodziny. Antykoncepcja to tylko jeden z wielu elementów. > >Masowe chronienie pedofilii również jest zbrodnią przeciwko ludzkości - potępianie ofiar, utrudnianie procesów, utajnianie akt.> Chronienie pedofilii jest okropne, ale nie jest zbrodnią przeciwko ludzkości. To co piszesz to bzdura.Owszem jest zbrodnią przeciwko ludzkości. Masowy charakter tych działań, przyczynienie się do łamania podstawowych praw człowieka, zaangażowanie w ten proceder całej struktury kościoła sprawia, że te działania mogą być za takie przestępstwo uznane. > >Kościół to samo zło!> Zwłaszcza Caritas, co nie?Kościół nie humanizuje się od wewnątrz. Wymuszają to na nim zmiany polityczne i kulturowe jakie zachodzą w Europie. Współczesne działanie charytatywne jest tego przykładem. Caritas też nie jest krystaliczny. W przeciwieństwie do świeckich fundacji nie ma w pełni jawnych finansów, a z historii najnowszej wiemy, iż fundacje kościelne współpracowały z grupami przestępczymi (patrz: mafia pruszkowska). |
#122 11 na 11 | Andrzej Bogusławski (52269 punktów) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | . > Przeczytałaś mikry tekst o historii Kościoła w PRL i postanowiłaś olśnić mnie tak zdobytą Wiedzą?  Zapewne Szanowny Pan zna wiele poważnych tekstów i dobrze by było aby Pan nas olśnił tą wiedzą w jakimś nowym wątku. Czekam. > Dobrze, że zaczęłaś dowiadywać się czegoś na ten temat.Jak na razie to Szanowny Pan wykazał się "wielką wiedzą" w temacie. Pani Meretseger sporo wie i można się wiele od niej nauczyć. Proponuję korzystać, zamiast kiepskiego wymądrzania się. > Na początek chlapnęłaś niemałą bzdurę, ale nie martw się - pierwsze koty za płoty.Gdzie i kiedy Pani Meretseger chlapnęła jakąś bzdurę porównywalną do tych, które Pan tu wypisuje. Pani Meretseger, to jedna z mądrzejszych i bardziej kulturalnych forumowiczek, wśród naszych forumowiczy. Zawdzięczam jej wiele rzetelnych - dobrze sprawdzonych w źródłach - informacji. > W miarę, jak będziesz lepiej poznawać temat, może dotrzesz do informacji o tym, że szkoły bez religii były tworzone już wcześniej, od 1949 roku, przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.Oczywiście, że TPD organizowało szkoły bez religii i chwała im za to, ale co to ma wspólnego z Pańską wypowiedzią: www.racjon(*)m.php/z,0/d,7/s,523045#w523637Ponadto, gdy ma się jakąś tam wiedzę w temacie, to nie liczy się zasług oświatowych TPD od 1949 roku. Już przed wojną TPD sporo zdziałało dobrego. pl.wikiped(*)2awa_Limanowskiego_w_WarszawieMiłego dnia. @@@ . |
#123 1 na 1 | Brzostowski (7067 punktów) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | > Zgadza się ale jak już niejednokrotnie udowodniono w innych postach istniały działania kościoła mające na celu eliminacje konkretnych grup etnicznych czy wyznaniowych, a to już ludobójstwo.Z tymi dowodami na ludobójstwo to różnie jest, ale nie ulega wątpliwości, że były to rzezie, zbrodnie itd... > >>Pewnie. W końcu Żydzi to podludzie...> >to nadużycie z Twojej strony.> Podobno sarkazm i ironia to najwyższa forma poczucia humoru. Nic dziwnego, że wielu ich nie rozumie.Tym razem Ty nie rozumiesz. Mój zwrot "nadużycie" odnosił się do tego, że Twoja odpowiedź w sposób, który ją zaprezentowałeś sugeruje, że autor postu może myśleć źle o Żydach. > Nie prawda. Pomoc Afryce byłaby o wiele skuteczniejsza gdyby umożliwić miejscowej ludności racjonalne planowanie rodziny. Antykoncepcja to tylko jeden z wielu elementów.Właśnie to jest klucz: "antykoncepcja to tylko jeden z elementów". Zanim znowu obwinisz KK za AIDS w Afryce zastanów się nad takimi sprawami: Afryka to duży obszar nie wszędzie KK odgrywa dużą rolę, nie wszyscy się słuchają KK, kraje w Afryce mają swoje rządy, jest ONZ, WHO, itd., skoro KK zabrania używania prezerwatyw i ludzie się tego słuchają, to słuchaliby się też zakazu cudzołożnictwa i wtedy byłoby mniej AIDS. > Owszem jest zbrodnią przeciwko ludzkości. Masowy charakter tych działań, przyczynienie się do łamania podstawowych praw człowieka, zaangażowanie w ten proceder całej struktury kościoła sprawia, że te działania mogą być za takie przestępstwo uznane.raczej nie: pl.wikiped(*)odnia_przeciwko_ludzkości> >>Kościół to samo zło!> >Zwłaszcza Caritas, co nie?> Kościół nie humanizuje się od wewnątrz. Wymuszają to na nim zmiany polityczne i kulturowe jakie zachodzą w Europie. Współczesne działanie charytatywne jest tego przykładem. Caritas też nie jest krystaliczny. W przeciwieństwie do świeckich fundacji nie ma w pełni jawnych finansów, a z historii najnowszej wiemy, iż fundacje kościelne współpracowały z grupami przestępczymi (patrz: mafia pruszkowska).A kto się humanizuje od wewnątrz? Jest wiele czynników. masz poczytaj sobie o finansach: www.carita(*)prawozdanie_finansowe_2010.pdf |
#124 2 na 2 | Peccator (108 punktów) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | > Czy wydał taki rozkaz czy też była to zbrodnia wojska w afekcie?Nie, likwidacja albigensów była na zimno przeprowadzoną akcją aparatu kościelnego (z inicjatywy i za poparciem papieży i Kurii Rzymskiej). Co konkretnie ma Pan na myśli? Procesy czy działania wojenne? Jedno i drugie nie wygląda jak planowa eksterminacja całej populacji. Czy w procesach sądzone były i skazywane kobiety i dzieci? Czy zbrodnie w czasie działań wojennych były wykonywane na wyraźne rozkazy papieża czy raczej w ferworze walki. Nie mam szczegółowej literatury na ten temat, więc rad byłbym przeczytać stosowne fragmenty z Państwa zbiorów. Trochę z tym fatygi, ale ja się pofatygowałem w sprawie Wandei. |
#125 8 na 8 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | > To nie wróci oczywiście życia zabitym, ale jednak świadczy o poziomie. Za to odkąd upadł definitywnie jakże wygodny mit o milionach ofiar Inkwizycji<Gdzie ten "mit" upadł? W propagandzie kościelnej, szerzonej głównie przez dominikanów? Upadł mit o ofiarach Inkwizycji czy o jej śmiertelnych ofiarach? Czy ten dr Kurek czy jak mu tam, podał liczby o ofiarach Inkwizycji? Podał ilu osobom zmiażdżono stopy, piszczele, kciuki? Ilu osobom wyłamano ręce ze stawów? Podał ile ofiar na skutek nieludzkich tortur zostało wpędzonych w chorobę psychiczną? Podał ile ofiar pozbawiono majątku, podstaw egzystencji, kalek nie mogących wykonywać żadnego zawodu żeby utrzymać rodzinę? Tych liczb nie podał i nikt ich nigdy nie poda. To są miliony bezimiennych, okaleczonych, wypędzonych z miast, skazanych na powolną śmierć razem ze swoją rodziną. |
#126 6 na 8 | catseye (1381 punktów) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | > masz poczytaj sobie o finansach:> www.carita(*)prawozdanie_finansowe_2010.pdfMam znacznie ciekawszy link: www.carita(*)/pobierz/Sprawozdanie_2011.pdfW przeciwieństwie do twojego jest na tyle szczegółowy, że widać wyraźnie dwie rzeczy: 1) Caritas jest biznesem 2) Przerabiającym głównie pieniądze różnych organów państwowych i samorządowych. Niestety, nawet z tego dokumentu nie wynika, z jaką efektywnością. Czyżby odnośna informacja była dla sprawozdawcy z jakichś powodów niewygodna? |
#127 1 na 1 | Brzostowski (7067 punktów) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | > W przeciwieństwie do twojego jest na tyle szczegółowy, że widać wyraźnie dwie rzeczy:> 1) Caritas jest biznesemNa czym polega ten biznes? > 2) Przerabiającym głównie pieniądze różnych organów państwowych i samorządowych."Przerabiającym"? A na co je wydaje? To może skopiuję te biznesy: - zakup lekarstw i art. med.-rehab. dla dzieci i dorosłych oraz pomoc inna - 8 755,77 zł - zakup materiałów remontowych żywności, opału itp. - 400 553,79 zł - dofinansowanie dożywiania dzieci w szkołach - 12 522,55 zł - dofinansowanie grupowego wypoczynku wakacyjnego dla dzieci - 150 134,98 zł - pomoc dla Japonii i Afryki - 1 130 000,00 zł - pomoc ofiarom powodzi i osuwisk - 1 485 263,00 zł - dofinansowanie Caritas Polaka - 19 054,00 zł - dofinansowanie kuchni dla ubogich i świetlic - 23 755,55 zł - pomoc żywnościowa z UE + koszty programu PEAD - 2 380 885,44 zł - pozostałe koszty ( bankowe, druki, opłaty itp.) - 29 258,80 zł b) duszpast. charytatywne w diecezji, akcje promujące działania Caritas poprzez rozprowadzanie materiałów formacyjnych i informacyjnych c) współpraca z Caritas Polska i Caritas innych diecezji w prowadzeniu akcji pomocowych oraz z organami administracji publicznej państwowej i samorządowej d) pomoc poprzez prowadzenie akcji i programów: - akcja DZIEŃ CHOREGO skierowana dla dzieci i dorosłych oraz pomoc Hospicjom Domowym - 565 101,77 zł - akcja TORNISTER PEŁEN UŚMIECHU - 31 290,08 zł - program GNIAZDO - 232 157,49 zł - program SKRZYDŁA i SKC dla dzieci - 25 872,71zł - koszty akcji WDPD, WDC i Ch M - 324 607,78 zł e) placówka formacyjna - koszt: 31 929,49 zł f) prowadzenie programu AKADEMIA MŁODYCH LIDERÓW z FIO - 150 534,33 zł g) pomoc finansowana z 1% - zakup lekarstw i artykułów medycznych oraz dofinansowanie rehabilitacji, na kwotę 449 829,74 zł - opłacenie letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci, w kwocie 12 000,00 zł - pozostałe koszty działalności pożytku publicz. (druki, promocja, opłaty) - 18 344,45 zł 2) Placówki prowadzone przez Caritas : a) Hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej - kontrakt z NFZ (koszt: 1 225 013,32 zł) b) Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej - umowa ze Starostwem Powiatowym (koszt: 1 026 497,90 zł) c) Stację Opieki Caritas (NZOZ - pielęgniarstwo środowiskowo-rodzinne) - kontrakt z NFZ (koszt: 175 111,66 zł) d) Zakład Rehabilitacji Leczniczej w Jadownikach Mokrych - kontrakt z NFZ (koszt: 297 521,03 zł) e) Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych, a w nim: Ośrodek Wsparcia Dziennego, Hostel, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Szkołę Specjalną - umowa ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie; turnusy rehabilitacyjne - dofinansowanie z PFRON (koszt: 2 880 614,67 zł) f)Dom Pomocy Społecznej w Jadownikach Mokrych - umowa ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie (koszt: 413 831,29 zł) g) 5 świetlic profilaktyczno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży - dofinansowanie gmin miasta Tarnowa i Mielca (koszt: 199 740,04 zł) h) Dom dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie - dofinansowanie z Urzędu Miasta Tarnowa oraz ośrodków pomocy społecznej (koszt: 434 682,68 zł); ponadto prowadzenie Kuchni dla ubogich przy współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie (koszt: 112 524,16 zł) i) Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Grybowie dla 88 osób przewlekle chorych - kontrakt z NFZ (koszt: 3 239 311,12 zł) j) Dom Emerytów - Placówka Pielęgnacyjno-Opiekuńcza w Tarnowie - koszt: 1 086 906,25 zł 3) Koszty administracyjne Zarządu Caritas: 324 400,67 zł 4) Pozostałe koszty: 0 zł TRZEBA MIEĆ SPORO ZŁEJ WOLI ABY WIDZIEĆ W TYM BIZNES. > Niestety, nawet z tego dokumentu nie wynika, z jaką efektywnością. Czyżby odnośna informacja była dla sprawozdawcy z jakichś powodów niewygodna?TO SPISEK CZARNYCH. |
#128 -8 na 10 gegebege (231 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | > Zapewne Szanowny Pan zna wiele poważnych tekstów i dobrze by było aby Pan nas olśnił tą wiedzą w jakimś nowym wątku.Póki co może Pan wrócić do prób zrozumienia argumentów Peccatora. Ten jeden wątek przerasta Pana intelektualnie, a jeszcze prosi Pan o kolejny?! > Jak na razie to Szanowny Pan wykazał się "wielką wiedzą" w temacie.Drogi Panie, nie jest moim celem wykazywanie się. Proszę mnie nie mierzyć własną miarą. > Pani Meretseger sporo wie i można się wiele od niej nauczyć.Nie przeczę. Czytałem sporo interesujących wypowiedzi jej autorstwa. > Oczywiście, że TPD organizowało szkoły bez religii i chwała im za to, ale co to ma wspólnego z Pańską wypowiedzią: www.racjon(*)m.php/z,0/d,7/s,523045#w523637> Ponadto, gdy ma się jakąś tam wiedzę w temacie, to nie liczy się zasług oświatowych TPD od 1949 roku. Już przed wojną TPD sporo zdziałało dobrego.> pl.wikiped(*)2awa_Limanowskiego_w_WarszawieWięc po prostu nie zrozumiał Pan kilku ostatnich postów i potrzebuje Pan wytłumaczenia? Proszę bardzo. Zezwolenie na tworzenie szkół bez religii w 1956 było czysto formalne, bo takie szkoły tworzono już wcześniej. Mało tego, szkoły takie z oczywistych względów cieszyły się względami władz. Dlatego pisanie, że zezwolono na coś, co było nie tylko dozwolone, ale wręcz chwalone i wspierane, jest zabawne. Nie wspomniałem o działalności TPD sprzed wojny, bo zarówno Ania jak i Meretseger odnosiły się do sytuacji w PRL. Zrozumiał Pan? |
#129 2 na 2 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | > Ukradli ziemię dając w zamian pensje<Kościół wszedł w posiadanie tej ziemi rekwirując ją po zbiegłych Hugenotach. Dlatego ukradli jest mylnym słowem. Odebrali zagrabioną jest określeniem bliższym prawdy. |
#130 10 na 10 | Andrzej Bogusławski (52269 punktów) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | . > Czy wydał taki rozkaz czy też była to zbrodnia wojska w afekcie?> >>>Nie, likwidacja albigensów była na zimno przeprowadzoną akcją aparatu kościelnego (z inicjatywy i za poparciem papieży i Kurii Rzymskiej).> Co konkretnie ma Pan na myśli? Procesy czy działania wojenne?Całe prześladowania. Misję Kaznodziejską, wyprawę krzyżową i działania inkwizycji. Od synodu w Tuluzie 1056 roku do spalenia ostatniego katara w 1321 roku. > Jedno i drugie nie wygląda jak planowa eksterminacja całej populacji.Panu nie wygląda? To oczywiste, dla Pana eksterminacjami są tylko te, które wskazuje propaganda kościelna. > Czy w procesach sądzone były i skazywane kobiety i dzieci?Tak, a katarzy nie podczas tych walk i represji nie spalili żadnego katolika na stosie, choć zarzuca im się zabicie garstki prześladowców. > Czy zbrodnie w czasie działań wojennych były wykonywane na wyraźne rozkazy papieża czy raczej w ferworze walki.Co to znaczy wykonywane na wyraźne rozkazy papieża. Papież do XII wieku to "następca Piotra", ale później to już "namiestnik Jezusa Chrystusa", a nie jakiś tam wódz, który z mieczem w ręku wydaje rozkazy, czy mnich inkwizytor pilnujący katów. Tak, wszyscy siepacze wykonywali wolę Boga Miłości Jezusa Chrystusa przekazywaną im przez papieży i kurialistów. W Kościele nigdy demokracji nie było i nigdy nic się nie działo bez aprobaty, a przynajmniej przyzwolenia góry i Pan powinien to bardzo dobrze wiedzieć. > Nie mam szczegółowej literatury na ten temat,To jakim prawem zabiera Pan na ten temat głos i czyni Pan to tak autorytatywnie. > więc rad byłbym przeczytać stosowne fragmenty z Państwa zbiorów.No cóż, nie powiem dokładnie tego co myślę na ten temat, ale tylko grzecznie zapytam, czy inteligentnemu człowiekowi w dobie internetu tak trudno znaleźć potrzebną informację? Dostał Pan sporo odwołań bibliograficznych w artykule Izdebskiego. Dostał Pan informację od pani Meretseger: www.racjon(*)m.php/s,523045/z,0/d,7#w523616 Chyba tylko książka Mariusza Dobkowskiego i książka Joanny Borkowskiej z literatury po polsku nie zostały tu przywołane. > Trochę z tym fatygi, ale ja się pofatygowałem w sprawie Wandei.Niech się Pan tak nie fatyguje. My - a ja na pewno - nie mam zwyczaju klepać co nam się wydaje, tylko stale weryfikować własną wiedzę. Gdy Pan się już pofatygował, to czemu nie podał Pan nam też np książki publicysty Pawła Jasienicy "Rozważania o wojnie domowej", czy w miarę obiektywnej książki profesora historii Jana Baszkiewicza "Rewolucja francuska 1789-1794"? Warto tu pamiętać, że jakoś dziwnie się składało, iż prawie przez 200 lat o Wandei nie pamiętano i dopiero od lat osiemdziesiątych XX wieku, w publicystyce badaczy często nie posiadających wykształcenia historycznego - takich jak Pierre Gaxotte, Elie Fournier i Reynald Secher - przypomniano sobie historię Wandei i zaczęto ten dramat wojny domowej wykorzystywać politycznie. To jest forum dla racjonalistycznej inteligencji i tu trzeba trochę wiedzieć w temacie w którym zabiera się głos. Satysfakcji z lektur mądrych książek. @@@ . |
#131 3 na 3 | maceox (6766 punktów) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | > jak chce to widzieć pan big żydMam pytanie - takie niby nie na temat. Czy ta kropka nad "z" to omyłka pisarska, czy też - była zaplanowana? |
#132 9 na 9 | Andrzej Bogusławski (52269 punktów) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | # > Póki co może Pan wrócić do prób zrozumienia argumentów Peccatora. Ten jeden wątek przerasta Pana intelektualnie, a jeszcze prosi Pan o kolejny?!# > Drogi Panie, nie jest moim celem wykazywanie się. Proszę mnie nie mierzyć własną miarą.# > Nie przeczę. Czytałem sporo interesujących wypowiedzi jej autorstwa.# > Więc po prostu nie zrozumiał Pan kilku ostatnich postów i potrzebuje Pan wytłumaczenia? Proszę bardzo. Zezwolenie na tworzenie szkół bez religii w 1956 było czysto formalne, bo takie szkoły tworzono już wcześniej. Mało tego, szkoły takie z oczywistych względów cieszyły się względami władz. Dlatego pisanie, że zezwolono na coś, co było nie tylko dozwolone, ale wręcz chwalone i wspierane, jest zabawne. Nie wspomniałem o działalności TPD sprzed wojny, bo zarówno Ania jak i Meretseger odnosiły się do sytuacji w PRL.# > Zrozumiał Pan?Wydaje mi się, iż bardzo dobrze. Tylko, że adekwatna odpowiedź byłaby chyba poniżej mojego poczucia godności i naraziłbym się też na słuszną uwagę moderatora. Wystarczy więc, iż napiszę. Nikt nas nie skompromituje bardziej niż uczynimy to sami.Gratuluję Panu i Pańskim przyjaciołom ideowym wielkich sukcesów na tym polu. Miłego dnia. @@@ . |
#133 7 na 7 | Andrzej Bogusławski (52269 punktów) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | . > >>>Chyba nie było tak źle, jak wmawiają, wtedy również katechezy były w szkołach. Wycofano je dopiero w roku 1961.> Od 1956 roku religia była przedmiotem nadobowiązkowym, zezwolono również na tworzenie szkół bez religii.> Miałam szczęście, bo moje szkolne lata (1963-1975) upłynęły bez religii w szkole  Po wojnie istniało też szkolnictwo organizowane przez różne instytucje "pozarządowe". Religijne np: www.zmartw(*)tent&task=view&id=50&Itemid=98I areligijne np: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
Towarzystwo powstało w 1919 roku. Przyjęło tradycje Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Chłopskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
W ramach działalności służy dzieciom - przede wszystkim wymagającym ratunku i pomocy. Walczy o dobro dzieci: powracających z zesłania i obozów koncentracyjnych, osieroconych i zagrożonych sieroctwem, żyjących w skrajnej nędzy i poniżeniu, głodnych, żebrzących, bezdomnych, nieślubnych, wykorzystywanych, zaniedbanych edukacyjnie i wychowawczo, maltretowanych fizycznie i psychicznie, sprawiających trudności wychowawcze, wykolejonych, zagrożonych uzależnieniami i uzależnionych (od alkoholu, narkotyków i nikotyny), o złym stanie zdrowia i niepełnosprawnych.
Towarzystwo pomaga rodzicom, władzom samorządowym i państwowym w wypełnianiu ich obowiązków wobec dzieci. Posiada w tej działalności liczący się dorobek. Wypracowywany on był przez Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (od 1919), Chłopskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (od 1949) i po ich zjednoczeniu przez TPD (od 1949). Towarzystwo należy więc do stowarzyszeń o długim stażu w Polsce. W tych latach, jak i w następnych, Towarzystwo jest elementem wpływu na młodzież i pedagogię ze strony obowiązującego systemu.
Towarzystwo zarazem prezentowało się w powyższym kontekście - i do dziś przedstawia się jako orędownik wszechstronnego rozwoju dzieci, wychowania ich na ludzi wrażliwych na krzywdę i niesprawiedliwość społeczną, uspołecznionych, gospodarnych, pracowitych, tolerancyjnych, dobrze przygotowanych do życia w rodzinie i demokratycznym społeczeństwie.
Swoje dotychczasowe osiągnięcia Towarzystwo zawdzięcza przede wszystkim swym członkom, działaczom (w tym wysokiej klasy specjalistom), osobom bez reszty oddanym sprawom dzieci, których łączył, inspirował i mobilizował wspólny cel - dobro dzieci. Poza tym także temu, że to co robiło, odpowiadało zawsze najżywotniejszym potrzebom dzieci.
Towarzystwo na swój znaczący współudział w rozwoju rzecznictwa spraw i praw dziecka, w budzeniu powszechnej wrażliwości na jego zagrożenia, krzywdy i potrzeby. Hasło Towarzystwa "Wszystkie dzieci są nasze", spopularyzowane z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka (Święta Dziecka), którego było przez wiele lat głównym inicjatorem i organizatorem, już na trwałe zagościło w społecznej świadomości. Korzystają na tym dzieci.Ale dla lepszego zrozumienia całej sytuacji powojennej konieczną jest analiza tych dwóch przedwojennych pozycji: Ks. Guerry "Kodeks Akcji Katolickiej" "Nie jest dozwolone domagać się, bronić lub udzielać nieroztropnie wolności myśli, prasy, nauczania, wyznań - jako praw przyrodzonych ludzkości. Tam, gdzie te swobody są stosowane, obywatele mają obowiązek posługiwać się niemi i żywić wzgledem nich takie uczucia, jakie żywi Kosciół. Wolność wyznaniowa w stosunku do jednostek jest przeciwna cnocie religijnej i opiera się na zasadzie, że wolno każdemu wyznawać taką religię, jaka mu się podoba lub nawet nie wyznawać żadnej. Dając człowiekowi tę wolność, daje mu się możność wynaturzania bezkarnie najświętszego z obowiązków, uchylania się od niego, porzucania dobra niezmiernego, aby zwrócić się ku złemu..."
Oraz Janina Barycka "Stosunek kleru do państwa i oświaty - Fakty i dokumenty". www.zspit.(*)leru_do_panstwa_i_oswiaty.htmlBez znajomości tych pozycji nie można mieć świadomości jak wielce słuszną była decyzja o wyrzuceniu religijnej głupoty i indoktrynacji ze szkół państwowych i jak wielką głupotą jest ich tam powrót, ale co zrobić, gdy przeróżne intelektualne kmioty chcą cofnąć Polskę do II RP, a najlepiej do średniowiecza. Wiem, że Pani tych moich uwag jest świadomą, ale wydaje mi się, że jest koniecznym ich przypominanie. PS. Warto też zajrzeć tu: www.racjonalista.pl/kk.php/s,3514www.racjonalista.pl/kk.php/s,343Pozdrawiam serdecznie. @@@ . |
#134 12 na 12 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | > Na początek chlapnęłaś niemałą bzduręMiałam wyłożyć całą historię szkolnictwa w Polsce od 966 roku? Kto moją wypowiedź zrozumiał, ten zrozumiał. Nie każdy, jak widać, musi rozumieć wszystko. Mowa jest cały czas o szkołach państwowych. Szkoły prowadzone (obecnie również) przez TPD klasyfikowane są jako społeczne/prywatne. Wówczas również były społecznymi, mającymi uprawnienia szkół państwowych. TPD, jako spadkobierca przedwojennego Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, religijnymi bajkami się nie zajmowało, i słusznie. Bardziej mu zależało na poprawie bytu dzieci - żeby miały opiekę, naukę, godziwy wypoczynek i głodne nie chodziły. Na marginesie - szkoły powinny być instytucjami świeckimi. Religia nauczana w szkole to czyste nieporozumienie. To zaprzeczenie zasadniczego celu szkoły, jakim jest przekazanie dzieciom podstaw wiedzy naukowej. Możesz mi dać minusa za ten ostatni akapit, a co. Ulżyj sobie. |
#135 5 na 5 | catseye (1381 punktów) | Odp: Czy można sprawiedliwie zarzucać Kościołowi ludobójstwo? | 1) Na słowo "biznes" proszę się nie reagować nerwowo - chodzi o mniej więcej taki sam biznes, jak na przykład uprawiany przez PAH. Czyli o to, że są w Caritas ludzie, którzy żyją z uprawiania dobroczynności. Nie mówię, że to źle. Ale warto o tym pamiętać, kiedy się słyszy z wiadomych źródeł, jaki ten Owsiak jest straszny. 2) Większość pieniędzy, jakimi obraca Caritas, pochodzi od różnych instytucji państwowych i samorządowych. Dla mnie oznacza to, że jest ona podwykonawcą działalności charytatywnej państwa. Czy efektywnym? Proszę zsumować przychody (bez PEAD, bo co przyszło z PEAD prawie co do joty wyszło w ramach PEAD). Wyjdzie 16 646 734,35. Podzielona przez tę kwotę pozycja "wynagrodzenia" daje 44.4%. Zatem prawie co druga złotówka przekazana Caritas idzie na utrzymanie pracowników tej instytucji. Ile idzie na utrzymanie jej majątku, tego się ze sprawozdania nie dowiemy. Czyli 44.4% to DOLNE oszacowanie kosztów własnych. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|